Zlepšení pokrytí Wi-Fi signálem v rodinném domě

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hape. 16. 7. 2020 15:47

Zdravím vespolek,
chtěl bych zlepšit dostupnost Wi-Fi signálu v našem dvoupodlažním rodinném domě.
Wi-Fi router mám ve druhém patře RD. Router umí Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz i 5 GHz a v patře kde je umístěný je jeho signál dobrý. Ovšem v přízemí je signál na mnoha místech již nedostatečný až žádný. Naštěstí jsme při rekonstrukci domu do přízemí přivedli UTP kabel, takže data mezi podlažími mohou putovat po něm.
Potřebuji tedy poradit co zvolit pro vytvoření Wi-Fi sítě v přízemí RD. Zda extender, nebo access point? Není mi úplně jasný rozdíl mezi nimi. Chtěl bych, aby přechod mezi sítěmi v jednotlivých patrech byl bez nutnosti manuálního přepínání sítí na mobilních zařízení (pokud je to možné) a aby nová síť v přízemí byla také dvoupásmová (2,4 GHz i 5 GHz).
Prostřednictvím četu na webu TP-Linku mi byl nabídnut jejich Wi-Fi mesh systém Deco E4 (3-pack), ale já současný router měnit nehodlám a tak mi to přijde jako zbytečně moc přístrojů a drahé.
Jaký na to máte názor?
hape.
Junior

Odeslat příspěvekod polda 16. 7. 2020 16:17

U mesh systému rozmístite, zapnete a jedete.
Pokud chcete si dělat sám síť chce tomu trochu víc něco rozumět.
Extender přebírá signál a posílá dál rychlost je však poloviční protože komunikuje zároveň i s routerem.
AP může být problém s přepínáním zařízení, podle toho co budete mít za typ. Se bude zuby nehty držet původního zařízení i když skoro nebude mít signál a vy budete stát vedle druhého.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 16. 7. 2020 16:37

viewtopic.php?style=6&f=960&t=1307325

Tady máš na přečtení :) hlavně o tom nespekukuj jako tvůj kolega;) za pohodlí se platí. Jinak svého požadavku (absence manuálního přepínání WiFi) nedosahnes :)
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 16. 7. 2020 18:35

Ještě bych doplnil - záleží na natočení antén v horním patře. Válec je všesměrový po obvodu, ale nad/pod má slepá místa. Viz strana 3 v tomto dokumentu.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hape. 17. 7. 2020 07:15

Dík za reakce a odkazy.
Sám jsem trochu hledal a podle téhle diskuze je možné se správně nastaveným AP v přízemí UTP kabelem připojeným ke stávajícímu routeru vytvořit jednotnou Wi-Fi síť ve které se budou mobilní zařízení přepínat mezi AP a routerem automaticky. Nastavení AP a routeru podle návodu v diskuzi by pro mně neměl být problém, takže půjdu touhle cestou.
hape.
Junior

Odeslat příspěvekod polda 17. 7. 2020 08:47

Nevim jestli 6 let staré informace.......
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hunter21 17. 7. 2020 10:03

Keď to chceš robiť bez wifi controllera, tak si najprv preskúmaj či majú tvoje wifi zariadenia podporu roamingu. Bez controllera si prepínanie riadi koncové zariadenie (pc/tlf...) ak má podporu a driver je tak naprogramovaný.
hunter21
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků