Pomozte pls se sestavou pro linux.

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod bubu2 25. 7. 2006 21:48

Ahojky. Mám problém. Příští měsíc se bratr stěhuje, ale i s PC a vůbec nemá čas mi poradit. Tak si říkám, že bych to s vaší pomocí mohla zvládnout sama. Takže potřebuji celý počítač a co nejlevněji, bo jsem s takovým vydáním nepočítala. Používám jej na net, ICQ, Skype, muziku, fotky, občas film a Open Office. Důležité je, aby na něm fungoval linux - Ubuntu. Ve stávajícím je Sempron 3100, 512 MB RAM, 160 GB HDD, 19" monitor a nějaké dřevěné reproduktory. Výkonově bohatě stačí, většinou je stejně přepnutý na 1 GHz-podle ikonky, tak by mohl být nějaký takový. Přála bych si aby nedělal hluk, u kamarádky je to za chvilku nepříjemné. Koukala jsem po internetu, ale jsou nějaké novinky a nejsem z toho moc moudrá, aby mi to fungovalu dohromady s linuxem. To moc nepíšou. Taky jsem našla v Alzasoftu základní desky i s procesorem - VIA. Nestačilo by to pro moje použití? Asi nedělají hluk, ale nevím s tím linuxem. Tak jestli by jste někdo věděl, byla bych moc ráda za náměty. Bubu.
P.S. Pro moderátory, dám stejný příspěvek i do sekce Linux, bo nevím kde je to správněji. Tak se domluvte a zamkněte to jen v jedné. Díky
bubu2
Junior

Odeslat příspěvekod Let_Me_Be 26. 7. 2006 16:43

Nejmin problemove pod linuxem jsou chipsety od Intelu, VIA taky dobry, jenom nevim jakou podporu ma ta jejich integrovana grafika. Vyhybej se chipsetem Nvidia a ATI, pod linuxem je podpora zatim stale mizerna.

Ty integrovane VIA jsou fajn, jenomze se pro ne blbe shanej bedny (a jsou pekne drahe), takze casto vyjde levneji koupit nejakou integrovanou desku od Intelu (grafika, zvuk, sit), nemluve o vykonu :)
Let_Me_Be
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 27. 7. 2006 12:53

Vyhybej se chipsetem Nvidia a ATI, pod linuxem je podpora zatim stale mizerna.


Nemyslím si, že to je pravda. Nedávno jsem kupoval sestavu za 115 000,- a s chipsetem NVidia Nforce 590 - a pod Mandriva Linux 2006 PowerPack+ běží úplně v pohodě, stejně jako pod Gentoo Linuxem, Debianem, Slackwarem a i vyžadovaném Ubuntu. A kdyby byl nějaký problém, neměl být problém ze stránek nvidie stáhnout ovladače - NVIDIA linux docela dobře podporuje i po stránce softwarové. Pod linuxem, pokud za tím sedí trošku zběhlejší uživatel, prostě není problém rozchodit jakoukoliv moderní sestavu, která je složena z aspoň trošku kvalitních komponent.
Napiš sem kolik hodláš do tohoto stroje investovat a už ti něco vymyslíme.

Ale u ATi chipsetů už bych si tím tolik jistý nebyl.. Na notebooku s chipsetem ATi Xpress 200 jsem makal víc jak dva dny na konfiguraci systému, než jsem byl schopen Linux provozovat normálně a ATi pro linux žádné ovladače vůbec nevytváří - tudíž ATi a Linux = velmi špatná kombinace a vyhozené peníze - pokud nejsi jako já, že se hrabeš v konfiguračních souborech a sama si programuješ část ovladačů :shock:
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubu2 27. 7. 2006 18:59

Ahojky. Předem díky, že jste se vůbec ozvali. Abych pravdu řekla, celkem mě to překvapilo, že jste jen dva. Myslela jsem si, že je tady víc odborníků, ale asi je taková sestava nezajímá :cry:
Tak jak jsem psala úvodem, nepotřebuji nic extra výkoného. Viz. úvod. Byla bych spokojená s takovou co má brácha, ale je již starší a ted' jsou nové součástky. Tak si myslím, jestli by je nebylo lepší koupit. Třeba i proto, že v případě závady v budoucnu bude větší naděje je sehnat.

To milsimr: řekla bych, že máš pravdu, protože ta stará MB je nForce3 250 a i GK je nVidia 6600.
Přemýšlela jsem i o těch základních deskách s integrovaným procesorem co mají v Alzasoftu - těch levnějších. Ale to mi Let_Me_Be rozmlouvá a když nad tím přemýšlým, tak má asi pravdu. To je to co nevím. Nedokážu posoudit co je vhodné a co ne.
Jinak ohledně financí jsem psala, že bych ráda za co nejméně, protože je to nepředpokládané vydání, ale je mi jasné, že "zdarma to nebude" Sumu psát nechci, protože bych jen plácla nějaké číslo. Počítač potřebuji a co bude stát, to zaplatím.(ale prosím né 115 000, to fakt nemám:oops: ) Ještě mě napadá, že bych asi ani nemusela mít grafickou kartu, stačila by integrovaná na základní desce?
Závěrem tě možná trošku zklamu, ale bohužel konfigurační soubory needituji a ovladače si rozhodě sma upravovat neumím. A obávám se, že i v budoucnu to lepší nebude. I když neříkej nikdy nikdy :)
Přesto ještě jednou moc za ochotu a až budeš mít chvilku, napiš návrhy, byla bych moc ráda . Bubu.
bubu2
Junior

Odeslat příspěvekod Weslo 27. 7. 2006 19:28

no pokud tedy i já věřím milsmirovi a webu nvidie tak bych to viděl takhle:


DFI Infinity C51PV-M2/G (sAM2, GF6150, G+PCI-x16, DDR2, 7.1ch, L)
http://www.obchod.cz/products_detail.ph ... i=00036478
2953,-
AMD Sempron64 3000+BOX (1.6GHz, AM2, Manila, 256kB)
http://www.obchod.cz/products_detail.ph ... i=00036754
1613,-
DDR II 512MB, PC667MHz, Corsair
http://www.obchod.cz/products_detail.ph ... i=00031526
1350,-
WDC WD800JD (SATA, 80GB, CaviarSE, 7200, 8MB)
http://www.obchod.cz/products_detail.ph ... i=00016514
1291,-
NEC ND-4571 LF (LabelFlash, DVD±R 16x, DL, černá, bulk)
http://www.obchod.cz/products_detail.ph ... i=00031125
1040,-
ASUS TA250 (middle, ATX-P4, 360W, USB, černo-stříbrná)
http://www.obchod.cz/products_detail.ph ... i=00021465
1617,-
Acer AL1717As (17"LCD, 1280x1024, 500:1, 300cd/m, 8ms, stříbrná)
http://www.obchod.cz/products_detail.ph ... i=00025376
4891,-
Speaker Genius SW-5.1 (1000W, 5.1)
899,-
klávesnice Logitech Desktop PRO OEM černá (USB, myš, bezdrát)
http://www.obchod.cz/products_detail.ph ... i=00022075
694,-

15988,- s DPH
Naposledy upravil Weslo dne 27. 7. 2006 20:25, celkově upraveno 1
Weslo RepRezent® vegetarián a odpůrce týrání zvířat ©
Weslo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod epidem 27. 7. 2006 19:46

milsimr : Můžes sem dát odkaz, odkud lze stáhnout ovladače pro nforce 590?

Podle mě nic takového neexistuje.
epidem
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 27. 7. 2006 21:13

No tak se na to podíváme.. Jelikož jsem tak trochu fanda do platformy AMD, tak ti zde uvedu, co bych asi vzal já.. Vezmu to popořadě - AM2 socket a pak socket 939 - myslím, že tyto dvě platformy jsou dnes poměrně "současné" - i když socket 939 již pomalu mizí pod nástupcem AM2. Nu ale uvidíme. Ceny budu uvádět včetně DPH, ale bez případného poštovného.

Kód: Vybrat vše
PC s AM2:
základovka Asus M2N-E - nForce 570 Ultra = 2 757,-
procesor: AMD Athlon 64 3500+ (socket AM2) BOX (i s chladičem) = 2 772,-
paměť: Kingston DIMM 1024MB DDR II 750MHz KHX6000D2 = 3 139,-
grafika: Asus Extreme N6600 Silencer 128MB, PCI-E = 2 286,-
disk: Seagate Barracuda 7200.9 ST3160812AS - 160GB SATA II = 1 821,-
opt. mechanika: LG SuperMulti GSA-4167B OEM - DVD-R/+R, DualLayer - k dostání ve dvou barvách (bílá a černá) = 1 032,-
skříň: Aspire X-Infinity ATXB6KLW-BK/420 - Middletower 420W = 2 769,- (nebo dle libosti)

celkem: 16 576,-

- tahle sestava by byla trošku dražší, než, zde navrhoval Weslo, avšak myslím si, že za ty prachy je výkon už trošku někde jinde. Samozřejmě se ještě leckde dá ušetřit - paměť na 512 MB, disk ze 160 GB na 120, a také jsou i levnější typy skříní. Ale u té paměti bych být tebou u linuxu pod 1 GB nešel - je to opravdu znát, jenom jsem zde neuvedl žádný monitor, ale jestli chceš, s jeho výběrem ti pomohu také - každopádně vybírej pouze mezi LCD monitory - CRT už nestojí za nic a člověk si akorát ničí oči - dej na přísloví "Co ušetříš za monitor, dáš za nové brýle."
Jinak myš a kláveska dle svého gusta už určitě vybereš snadno.


[/code]

Tak a teď zkusíme něco trošku jiného, ale pořád zůstanu u socketu AM2. Akor
eré díly ponechám stejné (možná).

Kód: Vybrat vše
základní deska: Asus M2N-E - nForce 570 Ultra = 2 648,-
procesor: AMD Sempron 64 3400+ (socket AM2) BOX = 2 177,-
paměť: Kingston DIMM 1024MB DDR II 750MHz KHX6000D2/1G = 3 139,-
grafika: Asus Extreme N6600 Silencer 128MB, PCI-E = 2 286,-
disk: Seagate Barracuda 7200.10 ST3250620AS - 250GB 16MB = 2 478,-
mechanika DVD stejná jako v prvním případě: LG SuperMulti GSA-4167B OEM - DVD-R/+R, DualLayer - k dostání ve dvou barvách (bílá a černá) = 1 032,-
skříň: Aspire X-Infinity ATXB6KLW-BK/420 - Middletower 420W = 2 769,- (nebo dle libosti)

celkem: 16 529,-
- zde se dá opět na lecčem ušetřit, ale to je na tobě, protože nevím jak hluboko jednak sahá tvá peněženka a jednak nevím, co konkrétně - krom OpenOffice.org - na linuxu ještě děláš. Představivost zde opravdu udělá hodně.
[/code]

Nu a teď již slíbený socket 939.

základní deska: DFI NF4 Infinity - nForce4 = 2 645,-
procesor: AMD Athlon 64 3200+ Venice BOX = 2 440,-
paměť: Corsair DIMM 1024MB DDR 400MHz CMX1024-3200C2 = 2 995,-
grafika: Asus Extreme N6600 Silencer 128MB, PCI-E = 2 286,-
disk: Seagate Barracuda 7200.10 ST3250620AS - 250GB 16MB = 2 478,-
mechaniku opět bez změny - viz. výše
skříň: bez změny a nebo dle libosti

celkem: 16645,-

- jak jsem říkal, můžeš si v čemkoliv udělat změnu...
[/code]

No a to je k socketu 939 asi vše, co by dle mě za to stálo.. pokud do toho chceš opravdu investovat minimum, tak tohle je podle mě základ pro bezproblémový chod na linuxu.. Nu nevím. Napiš svůj názor/kritiku. Od ostatních bych taky uvítal nějaké rady/nápady. Pro dnešek to už snad asi stačí :D

Na závěr: Osobně si myslím, že je lepší investovat do platformy AM2, už jenom proto, že je novější a platformu Socket 939 nahrazuje. Každopádně v dlouhodobější perspektivě mi to přijde méně problémové a navíc můžeš časem i lépe upgradovat..
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 27. 7. 2006 21:13

epidem: Nu jo, kukám, že Linux drivery tam moc nejsou.. max. pro widle..
Každopádně jsem našel alespoň tohle:
http://www.nvidia.com/object/linux_nforce_1.0-0310.html
http://www.nvidia.com/object/linux_nfor ... -0310.html

- ovšem nejsou pro NForce 590
- a jak jsem psal Linux na chipsetu NForce 590 běží bezvadně - můžeš se mi podívat do profilu, na jaký sestavě provozuju tyto systémy

Nu a jelikož potom není na NVIDII žádnej driver pro nforce chipsety na Linux, potom si myslím, že to je jasné - platforma Linux chipsety NForce podporuje bezproblémově.
A kdyby tomu tak nebylo, hodně bych se jako dlouholetý uživatel linuxu divil.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubu2 27. 7. 2006 21:14

Tak ta skřÍň by byla nádherná. Mám ráda jednoduché tvary a takovou eleganci. To jsi se mi trefil přesně do vkusu.
U té zákl.desky, nestačila by http://www.obchod.cz/products_detail.ph ... i=00036763 ?
Ve starém je také ASUS a je bez problémů. Jak jsem pochopila, desky DFI jsou hlavně na taktování a to já nebudu. Ale nevím, třeba pro něco jiného bych ji využila.
Procesor je dobrý, jen bych se zeptala, jestli také umí C'n'Q jako 3100+.
Paměti je asi moc, ale napadá mě, když je integrovaná grafická karta, ta si prý něco z ní vezme, tak také nevím. Raději tedy 2x512 MB?
A nemohla by v tom případě být nějaká levnější?
Mechaniku DVD R/RW bez LabelFlash. To nevyužiji, nevypaluji. Ale značku mám zachovat?
Klávesnici s myší bude nejlepší si vyzkoušet-osahat. Jsou pro linux všechny bezproblémové, nebo se nějakým vyhnout?
Jinak bude asi nejlepší koupit set? A asi drátové - bezdrát problémy s baterkama apod?
No a s monitorem to bude také složité, bo na staré 19" mám nastaveno 1024x768 100Hz. Když jsem zkoušela 1280x1024, už se mi to zdálo moc. Možná by z toho začaly bolet oči.
Dočetla jsem se, že u LCD je nejlepší používat nativní rozlišení. Uvažovala jsem nad 17", ale tam je 1280x1024 a to asi neni dobré. Takže raději 19" ? Zase je o dost dražší :( . Ale oči má člověk jen jedny. Tak jsem zase v koncích. Věřím však, že s tím máte zkušenosti.
HDD se ještě rozhodnu, protože 250GB zatím určitě nevyužiji, ale zase za menší příplatek bych měla násobně kapacitu a to se může hodit. Zatím také tápu. Ale věřím, že s vaší pomocí se k něčemu dokopu. Zatím díky. Bubu. 8)
bubu2
Junior

Odeslat příspěvekod bubu2 27. 7. 2006 21:26

To milsimr. Také děkuji za návrhy. Musím to "zpracovat", tak bych souhlasila a pro dnešek bychom skončily. Přece jen, než se tím prokousám, bude to chvilku trvat. Tak zítra nebo pozítří bych to ještě ráda upřesnila.

Tak zatím oběma díky za pomoc a hezkou dobrou noc . Bubu :)
bubu2
Junior

Odeslat příspěvekod Weslo 27. 7. 2006 21:29

no ta DFi ma dvi..jinak to lcd snad stačí u 19 LCD je taky 1280x1024..a pořád si nenapsala kolik do toho chceš dát..jinak ta sestava od milsmir je dobrá ale podle me je pro tebe moc výkonná..na pouštění filmů a muziky stačí cokoli od P3 1GHz vejš

jinak label flash nevyužiješ ale těch 50Kč navíc tě snad nezabije ne??NEC vypalovačky jsou OK

grafická vezme 16Mb takže ani na těch 512MB to moc nepoznáš...

ta Asuska může být ale já mám rád u desek kvalitu...

no a důležitej je zdroj aby byl tichý a výkonný ..

LCD je v pohodě...nemůžeš s CRT srovnávat...já mám jen 75MHz a obraz se ani nehne

klávesnice a myši jsou pro normální práci OK ale hráč si bezdrát nekoupí

co se týče ovladačů pro linux k nim tak nevím protože neznám lidi co používají linux a bezdrátové sety baterky drží v pohodě asi 3 měsíce ...grafickou kartu na nic nepotřebuješ ale s 1GB RAm chybu neuděláš
Weslo RepRezent® vegetarián a odpůrce týrání zvířat ©
Weslo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozzi11 27. 7. 2006 21:53

Člověk vždy nemusí dostat toco chce, ale má právo si o to říct
kozzi11
Junior

Odeslat příspěvekod Weslo 28. 7. 2006 06:53

kozzi11 píše:http://www.agen.cz/main.php?act=showtxt&id_txt=3975&catid=318


hm takovej psací stroj :D :D :D LOL
Weslo RepRezent® vegetarián a odpůrce týrání zvířat ©
Weslo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JendaLinda 28. 7. 2006 07:34

S klávesnicí a myší do PS2 by neměl být problém.

Dobré zdroje jsou např. Fortrony.
Co můžeš odložit na zítřek, odlož na pozítří.
JendaLinda
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JIV 28. 7. 2006 07:34

2weslo: ???

na net, ICQ, Skype, muziku, fotky, občas film a Open Office to UPLNE staci

akurat by to xcelo este asi zvukovku do pci
JIV
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků