PC na úpravu fotek, Classic, vč. win 11, monitoru do +-40kKč

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod fiala.da 24. 3. 2023 21:39

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI: Classic
UCEL PORIZENI SESTAVY: 90% úprava fotek v Lightroom, 10% běžné domácí využití (Office atd.)
FINANCNI LIMIT: +- 40 000 Kč
OPERACNI SYSTEM: Win 11 v ceně
SESTAVITE SI PC SAMI: Ne
BUDETE TAKTOVAT: Ne
MONITOR + JEHO ROZLISENI: 24" (Full HD) v ceně
KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN: klávesnice, myš, čtečka paměťových karet v ceně

Zdravím. Jen aby bylo jasno, jsem fotograf amatér. Fotím rodinu a přátele, pro radost svoji i jejich. Doposud jsem neměl žádný stroj, na kterém bych se mohl rozumně věnovat jak organizaci, tak úpravě svých fotek. A právě toto si od PC slibuji. Výkonu tak akorát na import a export rawů se základními úpravami (tedy nic sofistikovaného), monitor s barvami pokud možno věrnými s dobrými pozorovacími úhly. Víc za svůj finanční limit ani nemůžu chtít. Hry nehraju.
Musím přiznat, že mám trochu obavu z toho, jestli těch kompromisů nebude až moc. Chvíli jsem uvažoval, jestli by nevyšel lépe/smysluplněji notebook, jako např. Macbook air s m2 nebo chystaným m3, popř jiná alternativa s Win.
Budu rád za vaše návrhy, rady i výhrady.
fiala.da
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 25. 3. 2023 00:39

Toho Maca bych navrhl také. Pokud to má být nepřenosné, pak do limitu vejde Základní konfigurace s 24 GB RAM (29500 s DPH). Zůstane Vám solidní rozpočet na periferie a doporučuji i nějaký levnější NAS.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 25. 3. 2023 06:14

za 40k postavíš slušný PC, ale takový M2 (pro) je luxusní věc. Otázkou je, máš nějaký zkušenosti s OSX? Případně máš iPhone. Ne, myslím to fakt vážně.

Pokud bych měl v plánu něco podobného a měl iPhone tak neváhám ani minutu, protože to jak ten ekosystém funguje, je naprosto perfektní.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fiala.da 25. 3. 2023 09:18

Nad Macbookem uvažuji od samotného začátku a byť to bude znít zvláštně, za vámi jsem mimo jiné přišel proto, abych našel další důvod ho nechtít. Chci říct, že s OSX zkušenost nemám, mobilitu nepotřebuji a krom toho ve mně stále převládá stereotyp názoru, že PC je ve své cenové relaci výkonnější, a nakonec i dostupnější než notebook, tím spíše Macbook. O ergonomii ani nemluvím. Zkrátka a prostě v tom není ani špetka racionálna, ale i přes to mě toto řešení láká, iPhone mám já i moje partnerka, když už nic tedy, tak výhody Macu, resp apple ekosystému, bychom tak určitě ocenili oba dva.
Moje naivní představa tedy byla, že tu za těch cca 40kKč dokážeme vykouzlit takový komplet, který mi dá na Macbook zapomenout.
fiala.da
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 3. 2023 09:50

Což to dokážeme. Dokonce i trochu lepší monitor, řekněme QHD 32" k tomu může být.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fiala.da 25. 3. 2023 10:42

Teď nevím, jestli je to myšleno jako ironie s těmi 32" QHD. Je pravda, že monitor jsem naposledy vybíral před cca 15ti lety, ale nechce se mi věřit, že už jsme pokročili tak daleko.
Každopádně o vážně míněný návrh sestavy bych zájem měl :-)
fiala.da
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 3. 2023 11:46

Je to mysleno zcela vazne. Dokonce dosahneme i na 4k rozliseni, pro nejz je 32" prvni pouzitelnou uhloprickou bez nutnosti zmeny meritka.

i7 se 16 jadry
32GB RAM
1TB NVME na system, aplikace a cache
2TB NVME pro praci s fotkami
Ultra LowNoise bezhlucnost
Kvalitni 4k 32" panel
Kvalitni periferie - klavesnice, mys, ctecka


Skrinka je miniaturni a lze ji pripevnit zezadu na monitor. K tomu je urcen onen montazni kit, ktery je soucasti navrhu kosiku.

38.373,- Kc

POZNAMKA: Vzhledem k chybe ve funkci kosiku na eshopu TSB doporucuji odkaz otevrit v anonymnim okne prohlizece a toto okno pred otevrenim pripadneho dalsiho odkazu zavrit, aby nedoslo k pomichani komponent z vicero odkazu do jednoho kosiku. Eshop uz o teto chybe vi a na oprave se pry jiz pracuje. Diky za pochopeni.


POZNAMKA: Pro dosazeni ULN urovne (bez)hlucnosti doporucuji profesionalni odladeni (obnasi mj. i undervolting). Pokud bys mel o takovou sluzbu zajem, staci napsat soukromou zpravu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 25. 3. 2023 12:30

Výkon to má, ale MBs M2 a optimalizaci se vrací do dob PowerPC, kdy MB byl prostě výkonnější...
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fiala.da 25. 3. 2023 19:28

Navržená sestava mi vyloženě vykouzlila úsměv, mockrát díky. Těch 32" jsem si původně ani neuměl představit, musel jsem se podívat na prodejně a pracovní plocha je to opravdu velkorysá, líbí se mi :-) I tak zeptám.. Nepřineslo by použití Full HD/QHD panelu pár (možná významných) procent výkonu navíc? Nebo je to snad rozdíl, který (v mém případě) nehraje roli?

Googlil jsem srovnávací testy uvedené i7 vs m2(Pro) a prakticky ze všech těchto testů vychází lépe i7. Můžete mi tedy prosím vysvětlit, jak byl myšlený komentář uživatele Python.p?
fiala.da
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 3. 2023 19:35

Vliv rozliseni n vykon je jasne u her. Ty ale hrat nebudes a proto jsi dostal takovy navrh sestavy, ktery je vhodny pro Tebou poptavanou praci. A tedy nejde o sestavu vhodnou pro hrani her.

S vysvetlenim komentare poukazu na autora.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 25. 3. 2023 20:52

KineCZek to poskládal dobře, jen bych raději u monitoru viděl alespoň 75 Hz, IPS a 10 bitové barvy. Naopak 4K mi přijde spíše jako mínus. Tedy jako základní bych volil AOC Q32E2N (jediné mínus je fixní podstavec, ale má VESA).
Při rozhodování mezi tou i7 a M2 bych bral v potaz i GPU. Protože jak je ta i7 cca 3× rychlejší v hrubé výpočetní části, je zhruba 4× pomalejší v grafických operacích. Nehledě na to, že unifikovaná RAM na Macu umožní přidělit GPU klidně 8 GB...
A vzhledem k tomu, že tazatel to chce primárně na úpravu fotek, viděl bych GPU jako důležitý prvek.
Výhoda PC je hlavně v rozšiřitelnosti, proto, pokud bych šel tím směrem, chtěl bych mít alespoň možnost přidání GPU. Skříň by proto nemusela být vyloženě neviditelná :)

fiala.da píše:Googlil jsem srovnávací testy uvedené i7 vs m2(Pro)

Ano, v hrubém výkonu. Byť pokud najdete nějaké recenze, tak to asi bude i7-13700 bez "T". Verze s T má, dle aplikace, o 6-20 % nižší výkon. Ovšem je třeba brát v potaz, že je čím dál méně aplikací, které lze srovnávat přímo. Ve chvíli, kdy je aplikace nativní pro Apple M, dokáže daný procesor téměř zázraky. Prostě ten Mac je zajímavé a ucelené řešení, které se dokáže vyrovnat i opravdu výkonným sestavám. Sekundárně také docela solidně drží hodnotu, proto případný prodej za rok, dva bude stále zajímavý.
Neposledně je tu pak otázka Windows 11/12 a OSX. Tu si už každý musí zodpovědět sám, ale pokud nehrajete hry, pak OSX jednoznačně vede.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 3. 2023 21:18

Na foto mi 4k nevyhoda neprijde, v nejhorsim si lze nastavit treba 125% meritko. Grafika ano i ne, resp. hodne zalezi u ceho. Nektere operace jsou akcelerovane, tam rozdil bude ve prospech Macu. Jine nikoliv a tam vyhraje i7. Snizeni vykonu 13700T oproti 13700 "bez T" je nejvice patrne u heavy MT operaci, jako je treba strih videa. PS a LR jsou uplnym opakem, u nich je nejdulezitejsi turbo / ST vykon.

Jeste k te rozsiritelnosti. U navrhovaneho ITX bude presne nulova. RAM sloty plne 2 ze 2, SSD sloty 2 ze 2, GPU nepridas kvuli skrini. Max do x16 slotu dat karticku se tretim NVME diskem. A pak je tu moznost i9 13900T, ale ta pro pozadovane cinnosti temer nic navic neprinese.

Troufnu si rict, ze mnoha lidem nejen z meho okoli, ale i z rad zakazniku ovladani MacOS nevyhovuje, a ze nez slepe bezet pro Meka, doporucil bych spise aspon tyden pouzivat MacOS jako jediny system pri praci. Tim nerikam nutne hackintosh, ale treba ve virtualu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 25. 3. 2023 22:19

Nerad bych tu působil jako věrozvěst. Samotnému mi OSX nevyhovuje, ale převážně proto, že s Windows mám jako "power user" pocit větší svobody (byť i to s Win11 docela končí). Mám zkušenost takovou, že přejde-li na OSX naprostý začátečník, nebo běžný Franta uživatel, jsou spokojení. Stejně tak skupina na druhé straně spektra, tedy uživatelé, kteří počítač dokážou ovládat a rádi zkouší nové. Zásadní problém s OSX má ten střed, protože postupy neustále srovnávají s Windows a chtějí, aby se to jejich dělalo tak, jak jsou zvyklí.
Asi nejvíce pomáhá, když nový uživatel má v okolí někoho, kdo OSX zná, používá a vysvětlí výhody i rozdíly (například editovatelné klávesové zkratky na systémové úrovni nebo Automator).

Ale souhlas, pokud uživatel neví/váhá a nechce přímo OSX (přesněji macOS, ale zvyk je potvora), asi bych ho také netlačil.

KineCZek píše:Snizeni vykonu 13700T oproti 13700 "bez T"

Otázkou pak je, jak dlouho ten špičkový výkon Intel udrží.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 3. 2023 22:50

V závislosti na nastavení BIOSu klidně nepřetržitě, resp. dokud napájení a chlazení udrží krok. Řekněme 90W setrvale bych se asi nebál. Kombinaci desky a procesoru mám vyzkoušenou a chování ověřené.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fiala.da 25. 3. 2023 23:35

Zajímavá debata. Překvapuje mě, že m2, nebo spíš mobilní procesor obecně, je vůbec poměřitelný s desktopovým (plnotučným) CPU. To bych nečekal, zprvu to vypadalo na suverénní náskok Intelu.
Jaký stroj od Apple, ať už Macbook nebo Mac Mini, byste postavili jako přímého konkurenta KineCZkova návrhu sestavy?
Říkám si, jestli tu trochu nepoměřujeme hrušky s jablky. Rozpočet mám cca 40k s tím, že rozptyl nabídky Maců je jak finančně, tak výkonnostně, hodně široký. Přeci jen.. není m2 jako m2.
fiala.da
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků