zapojení datové zásuvky

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod 111555 26. 1. 2022 19:42

Dobrý den,
zlobím se se zapojením sítě. Můžete mi prosím poradit, zda je zásuvka správně zapojena ? Řeším nový rozvod od routeru do ložnice, cca 20m kabelu. Mám 2 datové zásuvky, zapojené jak na přiloženém obrázku, jedna je v ložnici, druhá u routeru v obýváku. Router do zásuvky připojuji 5e kabelem, a ze zásuvky do počítače v ložnici opět 5e kabel. Propojení zásuvek je FTP CAT6 nestíněný (https://www.mader.cz/ftp-drat-cat6-bal100m). Zásuvky CAT6 stíněné (https://www.mader.cz/digitus-modularni- ... u-bila-5ks)
Internet je 200MB a na počítači v ložnici je max 90mb. Když propjím router přímo s počítačem, tak je rychlost 200mb. Dá se takto na dálku poradit kde může být problém? Vadí, že jsem přebytek kabelu stočil - dochází k rušení? nebo vadí kombinace 5e a 6 kabelů ? Děkuji za rady.
Přílohy
IMG_20220126_192538.jpg
111555
Junior

Odeslat příspěvekod soban 26. 1. 2022 20:35

Kombinace kabelů nevadí.

Vadí míchání stíněných komponent s nestíněnými. Proč používáš stíněné zásuvky když používáš nestíněný kabel?

Jinak na obrázku máš namalované jak to zapojit, na obou stranách to zapoj podle stejného obrázku.

Jinak zbytečně rozmotané páry, prostě je nerozmotávej tak moc čím míň tím líp.

Čím jsi to narážel? Je možné že nějaký drát nemá správný kontakt není správně zařezán. Jednoduchý test prostě vem dvě zařízení co na LAN portu mají ledky a připoj na oba konce - signalizují ledky že se navázalo spojení - port je přepnut na 1G ? Pokud to signalizuje pouze 100M máš někde špatný kontakt, nebo přehozený nějaký pár.

jinak kus stočeného kabelu nevadí, vadí celková délka která by mezi aktivními prvky měla být max 100m a samozřejmě by kabel neměl mít souběh se silovým kabelem 230V

PS. Jak je to s tím stíněním? Odkaz máš na stíněný kabel, ale na fotce nemáš stínění zapojeno proč?
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 111555 26. 1. 2022 21:53

Děkuji za odpověď.
Kabel je tento : https://www.mader.cz/utp-flexcat6-pvcsedy100mlicna , dal jsem špatný odkaz. Narážel jsem to tenkým šroubovákem, tak možná bude problém tady. Pokud je chybný kontakt, tak by to běželo rychlostí do 100mb ? Asi to bude opravdu ono, protože když jsem zásuvku rozedělal, zkrátil kabel, znovu založil kontakty, tak to běželo plnou rychlostí. Tak jsem se zaradoval že to funguje, všechno zas zašrouboval, vložil do zásvuky, propojil s PC a problém byl zpět. Přívodní kabel jde v úhlu 90st, tedy možná došlo ke zhoršení kontaktu, posunutí jednotlivých vláken v těch zářezech ?. Zítra to zkusím znovu zkrátit a prozkoušet.
Tím testem sítě myslíš propojit PC třeba s notebokem ? Jak prosím poznám, že ledky signalizuji 1G ?
A ještě k tomu zapojení, zapojoval jsem to podel barev co jsou na desce té zásuvky, z té fotky nejsou všechny kabely zcela zřetelné. Znejistěl jsem, zda tam nemám nějakou chybu. Je to typ B a zleva do prava je to hnědá, hnědobílá, zelená, zelnobílá, modrobílá, modrá, oranžová, oranžovobílá.
111555
Junior

Odeslat příspěvekod eviljack 26. 1. 2022 22:06

Rychlost, jakou síťová karta komunikuje, uvidíš ve vlastnostech sítě, měl bys tam mít 1000/1000 Mbps.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Junior

Odeslat příspěvekod soban 27. 1. 2022 05:00

To na jaké rychlosti se ta LAN zásuvka připojila poznáš dle ledek u ní (musíš kouknout do návodu k zařízení - pokud je to třeba switch u každého to může být jinak) a nebo v OS.
Jinak šroubovákem jsi mohl ten kontakt poškodit, těžko říci.
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Magusus 27. 1. 2022 08:05

Další rada -> na datové zásuvky nepoužívejte lanko, ale drát. Lanko se nemusí vždy správně proříznout a v lepším případě bude link blbnout hned, v tom horším to začne dělat v delším časovým horizontu. Tím spíše to může zlobit, když místo narážečky použijete šroubovák, protože šroubovákem ty prořezávací kontakty roztáhnete od sebe a může se stát, že barva se zdá naražená, ale ve skutečnosti není (dostatečně) proříznutá.
Magusus
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 27. 1. 2022 11:50

111555: Kromě nestíněného kabelu všechno špatně, přímo zlý sen. Do zásuvky patří jen a jen a výhradně drát (a celoměděný!), protože lanko nemůže vytvořit spolehlivý, dlouhodobě stabilní spoj. Kontakt se musí do drátu zaříznout a to co možná velkou rychlostí. Z tohoto důvodu je použití šroubováku nevhodné (až přímo na pár facek). Musí se použít nástroj s výřezem, který se opře o drát před a za kontaktem a drát do kontaktu zavleče, přičemž samotný nástroj se do kontaktu nedostane. Pokud se zavlečení uskuteční velkou rychlostí (to umožňují tzv. boxery), vytvoří se na hranách kontaktu mikrosváry s vodičem, což je úplně nejspolehlivější.
Jak pravil slovutný kolega Soban, je také potřeba páry co nejméně rozplétat a také dodržet stejnou délku obou vodičů páru. já jsem to dělal tak, že jsem pár přidržel prstem proti kontaktům a teprve takto provizorně fixovaný pár rozpletl v co nejmenší délce a založil do kontaktů (a nástrojem dorazil a přebytek ostřihl - to většinou udělá nástroj a je to také důležité).
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 111555 28. 1. 2022 21:48

Děkuji všem zůčastněným za pomoc. Nakonec byl nejspíš problém v nedostatečně zakrácených fousech, co trčí z vidliček a dotýkaly se krytu zásuvky. Navedl mě pytlík, po upravení to jede plnou rychlostí. Zakoupil jsem boxer a opravil zásvuky. Otázkou nyní je, zda řešit ev. výměnu kabelu. ZAtím je kabel příštupný (je veden v podhledu, který ještě není opláštěn). Akorát se mi do toho moc nechce, zejména z časových důvodů. Znamenalo by to natahat cca 60 m nových kabelů. Měnili by jste nebo nechali jak je ?
111555
Junior

Odeslat příspěvekod eviljack 28. 1. 2022 21:52

Pokud všechno funguje, jak má, kabely Ti nikde nevyčuhují a podobně, tak bych to nechal být.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Junior

Odeslat příspěvekod soban 29. 1. 2022 07:58

Nevím co tam máš za kabel......

Pokud je to drát akorát nestíněný nechal bych to tak.

Pokud je to lanko a bude to schované (zadělané) tak bych tam natáhl nový, protože jak to začne blbnout...... (I když u pevných připojení to může vydržet jak se s tím nehejbe.)

PS. V domácnosti nic se stíněním pro příště nebrat - není třeba a nedokonalé stínění je kolikrát horší než žádné.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků