Koupě použitého NB

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod PetrGa 22. 5. 2022 19:16

Zdravím
Když chci koupit použitý NB, na co se při převzetí zaměřit? Co zkontrolovat?
Je nějaký programek, který umí NB zatížit po nějakou dobu, abych viděl, jestli hučí hodně větráky, nebo jestli se nevypíná při zatížení?

děkuji za typy a rady
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 23. 5. 2022 06:14

Zamřeil bych se na jeho stav, zkontroloval všechno a ano je.

Prosím
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PetrGa 23. 5. 2022 07:34

Stav, jestli nejsou banty prasklé a tak, je mi jasné.
Co ale všechno zkontrolovat?
A ten program se jmenuje jak?

děkuji
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 5. 2022 08:16

Procesor (stabilitu i hlucnost) spolehlive otestujes treba pomoci OCCT.

Grafiku otestujes aplikacemi OCCT, Unigine Valley, pripadne u stroju novejsiho data EZBench. Vyhoda je u OCCT, ktere umi testovat CPU i GPU.

Otestuj si i displej. Pozorovaci uhly, mrtve pixely. Zaklad treba: https://www.eizo.be/monitor-test/ ... a pak i rychlost prekresleni: https://www.testufo.com/mprt ... a vyzkousej si minimalni a maximalni nastaveni jasu.

Stav disku zkontrolujes pomoci aplikace Crystal Disk info.

Info o stavu akumulatoru a nabijeni Ti ukaze treba BatteryBar, ale aku ber za spotrebni zbozi, nikoliv deal breaker. V nejhorsim si jej proste vymenis.

-

Hlavne si take over, zda neni zaheslovan vstup do BIOSu, resp. pokud zaheslovany je, ze prodavajici to heslo zna. Pokud by neznal, nekupovat - 9 z 10 takovych pripadu jsou kradene stroje, coz nechces.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 23. 5. 2022 08:42

Protože nevíme o jaký stroj se jedná a v jaké cenové relaci, doplním kolegu...

Rozhodně vše výše zmíněné testuj na adaptéru. Na baterii drtivá většina strojů nepojede na plné kule.

Ohledně baterie, opatrně, jsou stroje kde výměna baterie je na pár vteřin a je to možný za chodu. A jsou stroje kde je potřeba v lepším případě notebook rozebrat, v tom horším ho rozlepit...

K tomu všemu doporučuji nainstalovat HW Info a tam uvidíš všechno přehledně i tu baterii, i nějaký info o SSD / HDD.

Nicméně, pokud se takhle ptáš, tak tomu neroumíš a doporučil bych ti spíš poprosit někoho o službičku a prověřění. Stejně jako někteří lidé nerozumí autům a při koupi bazarového si berou svého garážmajstra. Tak tady bych doporučil si s sebou vzít svého IT Guru, je to otázka chvilky a za dobrý oběd by ti to mohlo ušetřit spoustu trápení a studování.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PetrGa 23. 5. 2022 13:24

děkuji za info.
Jde o Dell. Baterie je uvnitř a musí se NB rozdělat. To mi nevadí. To umím.
Situace je taková, že v rodině jsme měli 8NB. Kdysi nové, časem ale zestárly. Víceméně jsem je servisoval(vyčištění, výměna RAM/HDD/baterie atp.). Jenže teď bych chtěl ty starochy obměnít. Naskytla se mi příležitost koupit tu ten Dell, ale napadlo mě, že vlastně ani nevím, jak ho otestovat, neboť jsem to nikdy nedělal(neměl jsem důvod).

Pomohli jste mi moc. Mrtvé pixely, to mě vůbec nenapadlo. Uvažoval jsem, jak otestuju RAM/GPU/CPU. Nějak tu baterii. Ale pixely vůbec...

děkuji moc
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 5. 2022 13:49

Rado se stalo ... tak at dobre koupis!
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků