Jakou kartu použít v Rakousku

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PULPANM 6. 8. 2021 08:43

Ahoj nemáte někdo přehled, jakou kartu ať DK nebo KK použít k platbám v Rakousku s ohledem na kurz?
Mohu RB,CSOB,Moneta, Air Bank, Hello,Mbank..Díky
PULPANM
Diskutér

Odeslat příspěvekod retron 6. 8. 2021 09:57

Hello kreditka, pak mBank mKarta Svět
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PULPANM 6. 8. 2021 10:25

Díky
PULPANM
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 8. 2021 10:57

Pozor na to, že v Německu a Rakousku je rozšířený truc-systém Giropay (kvůli nižším poplatkům). Občas tak člověk někde nezaplatí.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PULPANM 6. 8. 2021 11:00

Díky mám cash resp v RB ne EUR měnové složce EUR ale kdyby EUR došly, platil bych pak nějakým kurzem a ten má RB na nic....
Mbank vypadá daleko lépe, co jsem teď koukal na web, dokonce mají lepší kurz než v Kaprovce
PULPANM
Diskutér

Odeslat příspěvekod Delitzsch 6. 8. 2021 17:02

V Rakousku vůbec systém Girocard není, dokonce už téměř opustili karty Maestro. Všude se zaplatí kartami MC/VISA.
Delitzsch
Diskutér

Odeslat příspěvekod DoubleSix 6. 8. 2021 19:37

Zajímavost z Rakouska:
jedna Billa mi odmítla Google Pay (prý to nejde), zatímco v jiné jsem běžně přes Google Pay platil. Takže jsem musel vytáhnout kartu a ejhle, nechtěla platbu ani bezkontaktně, takže karta se musela zasunout do terminálu a ten to hned na mě zkusil s DCC. Takže vybrat platbu v EUR a pak PIN (i u částky pod 500Kč to chtělo PIN).
Jinak výběr z bankomatu bez DCC a bez poplatku proběhl u bankomatu BAWAG bank.
DoubleSix
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Delitzsch 6. 8. 2021 21:23

Poplatky za výběr zahraniční kartou účtují některé banky, konkrétně některé banky v síti Raiffeisenbank (2-5 EUR), dále Bank99 (4,99 EUR), síť Volksbanken (1.95 EUR), Hypo Tirol, Euronet (1,95 EUR) a IC Cash (1,95 EUR). Ne každá zahraniční karta se ale chová v Rakousku jako zahraniční, což platí např. pro N26 Debit MC v síti Raiffaisenbank. Bez poplatku by měly být výběry z bankomatů v síti Sparkasse, Bawag a BankAustria (UniCredit). Tyto informace by měly být aktuální k 17.7.2021.
Delitzsch
Diskutér

Odeslat příspěvekod PULPANM 7. 8. 2021 07:44

Raději si také beru plast jak RB tak ČSOB a MBank, člověk nikdy neví.
PULPANM
Diskutér

Odeslat příspěvekod PULPANM 21. 8. 2021 08:41

Ahoj tak jsem zpět a nakonec jsem v místní RB musel zaplatit EUR 3,90 poplatek za výběr z ATM
Bohužel v té podhorské vesničce to byl jediný bankomat jediné banky a zkoušet štěstí v jiné vesnici se mi nechtělo.
Takže kolega, co zde uvedl poplatky, má těchto.
PULPANM
Diskutér

Odeslat příspěvekod Hlava 21. 8. 2021 11:20

Zajimavosti z Rakouska
Rakousko ma jakysi divny system karet.
Debetnim kartam (jak mistnim, tak i z CZ) rikaji kreditni karty.
Jak rikaji skutecnym kreditnim kartam (nakup na dluh) jsem jeste nedopatral.
Pak tu existuji tzv “Bankomatkarte”, coz je platebni karta k rakouskemu bankovnimu uctu, ktera ale nema klasicke cislo karty, nybrz je na ni vylisovan IBAN uctu.
Platebni karta od (Transfer)wise funguje v Rakousku bez problemu.
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Delitzsch 21. 8. 2021 14:10

Bankomatkarte je běžná debetní karta k účtu. Na všech rakouských debetních kartách je číslo účtu, k němuž je vydaná, ve formátu IBAN. Postupně se začíná používat nové označení Debitkarte, ale běžní lidé zůstávají u starého označení. Karty MC/VISA měli dlouho jen jako kreditní, takže to označení používají i pro debetní karty těchto asociací, které se poprvé objevily v Rakousku teprve minulý rok (předtím měli Maestro). Kreditní karta je Kreditkarte.
Delitzsch
Diskutér

Odeslat příspěvekod tx999 21. 8. 2021 22:37

Hlava píše:Pak tu existuji tzv “Bankomatkarte”, coz je platebni karta k rakouskemu bankovnimu uctu, ktera ale nema klasicke cislo karty, nybrz je na ni vylisovan IBAN uctu.

Jsem si temer jisty, ze nejake unikatni cislo karty mit bude. Treba v BE je tez na (debetni) karte IBAN, ale take cislo karty.
tx999
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pedrysek7 22. 8. 2021 04:59

Potvrzuji za Německo, kde jsem byl na výletě a vybíral EUR v bankomatu Sparkasse, že vše bylo bez poplatků. Použil jsme kartu Fio banky, kde mám zablokované jak DCC, tak i poplatek provozovateli bankomatu.
V tomto případě je výhoda, že kdyby bankomat nějaký poplatek chtěl, tak by byla transakce zamítnuta. Což bych v nouzi nic nevybral, ale mám ještě v nouzi kartu KB - Zlatou kartu k účtu GOLD.
pedrysek7
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Delitzsch 22. 8. 2021 05:59

tx999 píše:
Hlava píše:Pak tu existuji tzv “Bankomatkarte”, coz je platebni karta k rakouskemu bankovnimu uctu, ktera ale nema klasicke cislo karty, nybrz je na ni vylisovan IBAN uctu.

Jsem si temer jisty, ze nejake unikatni cislo karty mit bude. Treba v BE je tez na (debetni) karte IBAN, ale take cislo karty.

Mají samozřejmě unikátní číslo karty, ale u karet Maestro a VPAY nebylo napsané na plastu. Stejně s nimi nešlo platit na internetu, takže to bylo jedno. Nově vydávané MC Debit číslo už na plastu mají, a to na přední straně, IBAN je na zadní.
Delitzsch
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků