Měnová zasedání ČNB a inflace

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Tonddy 28. 1. 2023 11:35

... ale proč tedy koruna posiluje, i když ČNB neintervenuje?
Tonddy
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod drummond 28. 1. 2023 12:06

Tonddy: Jednak proto, že se velkým hráčům vyplatí korunu kupovat, úrokový diferenciál ve vztahu k EUR (ale i USD) pokud Michl úplně nezešílí bude po celý rok 2023 ve prospěch CZK a kurzové riziko (které by ten úrokový diferenciál smazalo) nehrozí, neboť CNB je připravená někde na hranici 24,70 korunu bránit. Dalším (i když ne tak zásadním) důvodem je, že si velká část firem půjčuje v EUR, ale část z toho potřebují přetavit do CZK, což posiluje poptávku po CZK.
drummond
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikocz 30. 1. 2023 17:21

LaNov píše:Rozhovor s asi nejrozumnějším členem BR T. Holubem na Seznamu Zprávy z předevčerejška - must read pro ty, co majímá měnová politika https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-zvysme-sazby-jinak-tady-s-nami-bude-inflace-dlouho-varuje-radni-cnb-224259 Na rozdíl od Michla neblouzní o Rašínovi, ale má zjevně načtenou měnovou politiku Fedu ze 70. let a doby ropných šoků ...

Trochu nechápu to společenskou poptávku po zvýšení sazeb. Sice nevím, co tam Michl dělá a co předpokládá, ale pravda je, že reálně budou následující měsíce (mimo leden) meziměsíční přírustky inflace nula nula nic, a i meziroční číslo, ze kterého se nejlíp panikaří, bude letos po létě možná 5% nebo níž. Možná je čas akceptovat, že jsme schudli, že úspory za ty dva roky ztratily těch 30% hodnoty, že je to zkrátka v ***** a teď to už nic nezachrání. Vsadím se, že za pár měsíců tu bude společenská poptávka po snižovaní sazeb, aby se nakopla ekonomika.
mikocz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lenka_2 30. 1. 2023 17:36

Já teda nevím, jaká je společenská poptávka. Místní diskutéři ovšem vesměs nejsou socky žijící od výplaty k výplatě a mají také nějaké úspory. A část z nich mají v rámci diverzifikace na spořáku. Proto je logicky v jejich zájmu, aby úrokové sazby aspoň příliš nezaostávaly za inflací, když už ji nemůžou předčít.
Lenka_2
Nadšenec

Odeslat příspěvekod yowie 30. 1. 2023 17:48

mikocz: Tak ona to není jen společenská poptávka:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... esi-219870

Jinak za mě, už to zvýšení na 7% udělalo dost, nicméně máme tu historickou (nevím, jak moc správnou) paralelu s Volckerem, kdy léčba šokem konečně po dekádě vysoké inflace pomohla.

Sám nevím, jak to dopadne, jestli bude inflace do roku 2024-25 poblíž cíle, rád vysmeknu Michlovi poklonu, ale pořád se i z jeho starých vystoupení (v roce 2008 byl pro tvrdé zvyšování sazeb) nemůžu zbavit dojmu, že takhle lavíruje i kvůli jiným zájmům, než je jen zájem ČR...
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 30. 1. 2023 18:32

Otázkou zůstává, zda ve vlně snížení moci AB, nešplouchne i nějaká vlna do ČNB, která by začala chránit zájmy ČR, nikoliv AB.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jjrr 30. 1. 2023 18:43

jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod drkarel 30. 1. 2023 19:38

Kancléř bude mít na rozhodování ČNB jistě zásadní vliv. :tleskani
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod jjrr 30. 1. 2023 19:50

Bude úkolovat Radu ČNB podle Zemanových instrukcí.
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod mikocz 30. 1. 2023 20:57

Rop píše:Otázkou zůstává, zda ve vlně snížení moci AB, nešplouchne i nějaká vlna do ČNB, která by začala chránit zájmy ČR, nikoliv AB.

Předpokládám, že sám sebe jako off-topic neoznačíte, co? :-)
mikocz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod drummond 30. 1. 2023 22:50

mikocz píše:
Rop píše:Otázkou zůstává, zda ve vlně snížení moci AB, nešplouchne i nějaká vlna do ČNB, která by začala chránit zájmy ČR, nikoliv AB.

Předpokládám, že sám sebe jako off-topic neoznačíte, co? :-)


Ropova úvaha však ma jisté opodstatnění. Pokud i Michl usoudí, ze AB je politická mrtvola, mohl by se odvazit jít taky proti němu. Jako klasický vlezprdelka by se třeba mohl chtít zavděčit novým strukturám a Pavel se pro zvýšení sazeb opakovaně vyjádřil. Nemyslím si, ze se tak stane, neb by nejen on, ale i Zamrazilova, Frait i Kubelková popřeli sami sebe, ale u takového řitního alpinisty, jako je Michl, to vyloučit úplně nelze.
drummond
Diskutér

Odeslat příspěvekod LaNov 30. 1. 2023 23:19

S Michlem můžu nesouhlasit (a nesouhlasím), ale označovat ho za vlezdoprdelku mi přijde za hranou. Nikdo nemáme patent na rozum. V BR zjevně probíhá čilá diskuse na jednání - i nyní před jednání tím,že skoro všichni publikovali nějaký názor.
Takže jsem tu dal jen pro zamyšlení odkaz na Holuba. Nebo opět Hampl: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/inflace-ekonomika-hampl-urokove-sazby_2301271521_mik "není možné nepoškodit ekonomiku a zároveň vyhrát nad inflací". Na druhou stranu je samozřejmě potřeba nepodcenit časová zpoždění a také současný vývoj, kdy inflace výrazně brzí (z toho pohledu škoda, že jednání mají před lednovou inflací).
LaNov
Nadšenec

Odeslat příspěvekod drummond 31. 1. 2023 00:36

Ok, přehnal jsem to, ale strašně mě ten člověk irituje. Velmi výstižně to shrnují zde
https://echo24.cz/a/HA6GJ/kritika-monet ... -michl-cnb
Nejenže neskutečně hazarduje s celou ekonomikou, ale miliony stradatelu po desítkách let jim adorovane pilné práce přichází během 2,5 let o téměř třetinu svých úspor vyjádřeno kupní silou.
drummond
Diskutér

Odeslat příspěvekod slavo963 31. 1. 2023 08:52

Je to tezke, ale vemte to tak, ze je to zero-sum game(z meho laickeho pohledu). Kazdy se musi snazit, aby byl na te spravne strane. Kdyby kazdy jeden investoval napr do ETF S$P500, tak je takovy vynos neudrzitelny.

Nebo jenom posahane akce v obchodech, kdyby kazdy kupoval jenom akcni zbozi a zakladni potraviny a ne 95% balastu kolem, tak jsou drazsi, protoze polovina obchodu skrachuje a bude mensi konkurence

Nebo % vratky na kreditkach, kdyby kazdy byl jako my zde na foru, tak zadne CB neexistuji.

Tim, ze vetsina lidi trati na inflaci a realni kupni sile je vykompenzovana prelitim penez druhe strane, ktere se kupni sila zvysila...
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod yowie 31. 1. 2023 08:53

Mimochodem včera večer mě velmi zaujal tento krátký komentář. Je to vlastně o tom, jak to vypadá, když na vlně nízých úrokových sazeb někdo jede příliš dlouho:

https://archiv.hn.cz/c1-67165570-banka- ... ty-z-pasti

Tady může Japonsko skvěle posloužit jako projekce naší vlastní nedaleké budoucnosti, pokud se neustále budeme dopovat levnými penězi...

Ještě přidám tohle:

https://podcasty.hn.cz/c1-67165730-siln ... lav-singer

Schválně, přiznejte se, kdo má z dnešní doby pocit, jako v roce 2008? Já těch paralel pár vidím a mám pocit, že se zatím nacházíme v klidu před bouří, právě jako v roce 2008.
yowie
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků