SEPA platba D+0

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 26. 7. 2022 19:01

Když jsem chtěl přes Wise před nějakou dobou poslat USD a měl jsem USD, tak mne odmítli, že to nejde a musel bych na USD provést konverzi. To bylá pointa mého příspěvku.

Oni si ale za posílání stále účtují poplatek v %, nebo ne? U vysokých částek to bude dělat nemalé čísla.
Funkční odkaz pro 500 Kč za vytvoření účtu u Maxbanky, 100 EUR na Degiro, 5 GBP na Curve, až 1.000 USD v akciích na Interactive Brokers a -10% na provizi na krypto Binance (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leeroy Jenkins 26. 7. 2022 19:08

EUR > EUR, stojí fixně u Wise 0.37 EUR, na výši nezáleží (tedy do limitu SEPA). Ani u USD si nepamatuji, že by někdy účtovali procenta, stejně tak nemohu ze své zkušenosti potvrdit to, že bych musel použít nějakou nucenou konverzi.

Ještě obecně k těm SEPA Instant mě teď napadlo: Není taky důležité, jestli cílová banka umí tu SEPA Instant podporu? Tzn. že nezáleží jenom na odesílající bance, ale i na bance příjemce. V CZK formou Okamžité platby taky musí být podpora na obou stranách. To se ti to dost komplikuje ve tvém případě, kdy ani nevíš, od koho to auto budeš ve finále brát. Obávám se, že budeš muset jako většina lidí, co takhle vozí auta prostě jet auto omrknout, podepsat kupní smlouvu a pro auto si přijet znovu.
Hezký den přeji!
Leeroy Jenkins
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 26. 7. 2022 19:25

Ad. přijímající banka a instant platba. Je to jeden z mých dotazů na které se budu ptát. Jinak budu počítat s tím, že musím poslat peníze přes FIO s příplatkem za prioritní platbu do 15:50. Otázka jestli se do toho času nepromítá přijímající banka a její čas. Nicméně stejně tohle bude s největší pravděpodobností na hraně i s otevírací dobou daného prodejce.

U Wise 0.37 EUR vypadá až podezřele dobře. Máte někdo zkušenost s posíláním větších částek jak 15000 EUR a jestli pak nesepne nějaký x týdenní AML?

Tady o rychlosti moc nepíšou:
https://wise.com/help/articles/2968267/ ... ending-eur
Ty ostatní jsou za příplatek z karty, apod..
Funkční odkaz pro 500 Kč za vytvoření účtu u Maxbanky, 100 EUR na Degiro, 5 GBP na Curve, až 1.000 USD v akciích na Interactive Brokers a -10% na provizi na krypto Binance (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Delitzsch 26. 7. 2022 20:27

Instantní platby v Německu podporují všechny banky v síti Sparkasse, všechny v síti družstevních bank (v názvu mají Volksbank nebo Raiffeisenbank), HypoVereinsbank, Deutsche Bank, Norisbank, Postbank, Santander, Commerzbank, comdirect, DKB, N26, Targobank,1822direkt, Fidor.
Delitzsch
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 26. 7. 2022 22:13

SCT Inst jak již zaznělo české banky nepodporují, u Oberbank mám poněkud obavy, že to musí provozovat nějak přes rakouskou matku a bůhví, jak to bude spolehlivé, spíše by mělo smysl se obrátit na nějakou německou regionální sparkasse nebo raiffeisenku poskytující služby i českým klientům, třeba https://www.sparkasse-oberlausitz-niede ... arten.html nebo https://www.vr-nopf.cz/privatkunden/gir ... el_cz.html, popřípadě https://www.vb-loebau-zittau.de/vr-bank ... konto.html

Kromě zmíněných fintech platform Revolut, N26, Wise, s uvážením zmíněných (ne)výhod ještě SCT Inst provozuje třeba ještě i nizozemská bunq.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 27. 7. 2022 11:38

Ty banky pod odkazy mají pobočky buďto v Liberci, nebo v pohraničí na DE straně. Komunikují v ČJ. Poplatky za vedení účtu v řádech jednotek EUR, ale u některých i několik desítek EUR měsíčně. Zpoplatněno je jak odeslání, tak příjem. To by všechno bylo v pohodě, kdybych tam nemusel kvůli založení a zřejmě i následnému zrušení jet osobně.

Někdo tady psal, že s N26 je teď pro našince z hlediska založení problém, Revolut je riziko s AML a do Wise jsem napsal ujišťující email, že s tím nebude problém. Bunq si nechám v záloze.
Funkční odkaz pro 500 Kč za vytvoření účtu u Maxbanky, 100 EUR na Degiro, 5 GBP na Curve, až 1.000 USD v akciích na Interactive Brokers a -10% na provizi na krypto Binance (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 9. 8. 2022 10:44

Teď zjišťuji, že když bych si chtěl založit Wise Business, tak tam mají nějaký jednorázový poplatek 1150 Kč jen za založení EUR účtu. :-/

Pokud by příjemci přišly prostředky z EUR účtu na mé jméno, tak by to nemuseli chtít akceptovat (už kvůli AML, nebo DPH).

Co mne neuklidňuje je, že i když tvrdí, že low cost v případě, že to banka příjemce podporuje bude instantní SEPA platba, tak v jejich systému stejně svítí při EUR=>EUR platbě D+1 s datem připsání zítra.

Tj. jsem před otázkou zaplatit za založení business účtu, a nebo využít např. stávající FIO (klasická SEPA, příp. její prioritní verze) a riskovat přenocování v DE (což i tak bude dost možná aktuální).
Funkční odkaz pro 500 Kč za vytvoření účtu u Maxbanky, 100 EUR na Degiro, 5 GBP na Curve, až 1.000 USD v akciích na Interactive Brokers a -10% na provizi na krypto Binance (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod retron 10. 8. 2022 10:46

hele z mé zkušenosti z května to fakt zbytečně komplikuješ, využil bych prioritní FIO za 29 a snažil se platbu provést dopoledne, resp. čím dřív tím líp a nenechávat to na těch 15:45
Pokud FIO moc nepoužíváš tak počítej s telefonátem z banky pro ověření transakce.
Zdrží Tě spíš samotný dealer nebo ouřad než banka. Případné přenocování v DE Tě nezruinuje a navíc si nakoupíš kvalitní potraviny v Aldi a ještě ušetříš.
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 10. 8. 2022 11:35

Tak nějak to vidím. Tedy až na ty potraviny. To je pro mne novinka :-).

FIO mám jako průtokový ohřívač, tj. tam tolik obav ze zdržení nemám. Jen ten D+1 jsem chtěl ušetřit.

CZK na EUR jsem dnes vyměnil za relativně slušný kurz 24,435 CZK/ EUR. Mají vyjít nějaké ekonomické reporty různě po světě a nechtěl jsem riskovat, že to zase vystřelí než začne ČNB své nákupní intervence.

Jediné, co teď zvažuji jestli využít na diagnostiku, měření laku, kontrolu podvozku a zkušební jízdu služby jako diepruefer.de + místní STK (TUV, Dekra, apod.) na hloubkovou kontrolu a jet tam s kamarádem, nebo služeb dovozce, který umí Německy. Já nemám problém se domluvit anglicky a kamarád dělal tlumočníka, ale Němci jak postupně zjišťuji až na výjimky absolutně vůbec neodpovídají na emaily. Auto bude jinak 2 roky staré (nájezd 10-30 tis. km), ale nechci trefit nějakou stříkanou bouračku, nebo vyhrkanou ex-půjčovnu.
Funkční odkaz pro 500 Kč za vytvoření účtu u Maxbanky, 100 EUR na Degiro, 5 GBP na Curve, až 1.000 USD v akciích na Interactive Brokers a -10% na provizi na krypto Binance (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod retron 10. 8. 2022 12:03

Tak to značně záleží kde hodláš auto kupovat zda dealer značky, značkový bazar, soukromník nebo turek, ale myslel jsem, že máš vyhlédlého dealera znažky. Tam bych se nebál, pokud není uvedeno Unfallfrei (nebouráno), sami řeknou, co tomu bylo, někdy i s fotkou. Já auto lustroval z CZ přes VINko, o které jsem si řekl jako první přes mobile.de a pak si to ověřoval u dealera. Celkově zkušenost s nákupem auta a jednáním v DE je úplně jinde a to jsem tady kupoval dvě nová auta, o stavu prodávaných aut ani nemluvě. Jo a auta jsou, ne že nejsou, akorát se pro ně musí do Němec :D
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 10. 8. 2022 12:17

Ano, bude to nejspíše u dealera značky VW. Já se řídím pravidlem důvěřuj, ale prověřuj. Obchodníci rádi naslibují hory doly. Lustraci přes carvertical, nebo cebii mám samozřejmě taky v plánu. Ty jsi si nekontroloval auto fyzicky na místě někým, kdo se v tom orientuje (zkoušečka laku, diagnostika, zvednutí a kontrola podvozku)?
Funkční odkaz pro 500 Kč za vytvoření účtu u Maxbanky, 100 EUR na Degiro, 5 GBP na Curve, až 1.000 USD v akciích na Interactive Brokers a -10% na provizi na krypto Binance (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod retron 10. 8. 2022 12:30

VW lze dobře lustrovat jen pomocí VINka u dealera a nemusíš platit za nějaké externí služby. Auto jsem kontroloval fyzicky sám, ale nebylo moc co, rok staré ani ne 15tis, stav nového auta a předváděčka seriozního dealera a překvapivě dost neprůstřelná smlouva řekl bych dokonce ve prospěch zákazníka.
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 10. 8. 2022 12:37

Obsah smlouvy se hodně odvíjí od toho jestli jsi spotřebitel.

Byl dealer ochotný prochroustat třeba 5 VIN kódů a poslat ti zpátky info (nebo sdělit telefonicky) aniž by to chtěli zaplatit?

Já mám z nich při komunikaci v Angličtině na Mobile.de a Autoscout24.de problém vůbec dostat odpověď na email s VINkem. Odpověděl cca 1 z 15 oslovených.
Funkční odkaz pro 500 Kč za vytvoření účtu u Maxbanky, 100 EUR na Degiro, 5 GBP na Curve, až 1.000 USD v akciích na Interactive Brokers a -10% na provizi na krypto Binance (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod retron 10. 8. 2022 12:40

Takhle to nefunguje, od dealera, pokud není kokot nebo neprodává bořeninu obdržíš akorát VIN. Ten si necháš prověřit tady, buď zadarmo nebo tě to bude něco stát.
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 10. 8. 2022 12:46

Tak to jsem asi natrefil na 14 orgánů, nebo prodejců bouraček. Spíše si ale myslím, že tam ty ojetiny tak točí, že se jim prostě nechce odpovídat na emaily.
Funkční odkaz pro 500 Kč za vytvoření účtu u Maxbanky, 100 EUR na Degiro, 5 GBP na Curve, až 1.000 USD v akciích na Interactive Brokers a -10% na provizi na krypto Binance (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků