jakou kartu pro cestování po Německu?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Persbrandt 4. 7. 2022 03:49

Zdravím, jakou debetku je vhodné si vzít na cestování po Německu? Je z tohoto pohledu nějaký relevantní rozdíl mezi akceptovaností Visa a MasterCard u obchodníků? Už jsem tam delší dobu nebyl.
Předpokládám, že u výběrů z ATM je to jedno, i když kdo ví.

Jde mi o debetku k českému Eur účtu a samozřejmě mi jde o to, aby se s ní dalo platit u většiny obchodníků a vybírat z ATM co nejlevněji.

Třeba Fio tvrdí, že s jejich Visou lze nyní vybírat ze všech bankomatů i v zahraničí zcela bez poplatku (na rozdíl od MC), takže to zvažuju.
Je to ale opravdu tak nebo si v reálu spousta bankomatů v Německu stejně naúčtuje svůj vlastní poplatek, kterému se nedá vyhnout (i když zde by to byl výběr bez konverze), takže by se potom tato deklarovaná výhoda Visy oproti MC stírala? A taky, mám se obávat, že Visa bude akceptována u menšího počtu obchodníků než MC (vůbec netuším, třeba je to i naopak)?

Platil bych např v supermarketech, kempech, hostelech, občas v penzionu, v bufetech, sem tam na nějaké památce, vůbec ne na pumpách.

Jinak jsem ten opatrný typ, který má tendenci vybírat spíš častěji a nižší částky, takže ty poplatky za výběr z ATM jsou pro mne dost důležité (pokud teda nebudu moci téměř všude platit kartou). děkuji za radu.
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 4. 7. 2022 11:41

A ty máš příjem v eurech, nebo budeš stejně měnit? Bohužel i v Německu se rozšiřuje nešvar, že si bankomaty účtují vlastní poplatek. Budeš tam nějak dlouhodobě (pak by asi bylo dobré otevřít si německý účet)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jjrr 4. 7. 2022 13:07

Nejvhodnější debetka bude Revolut.
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 4. 7. 2022 16:22

Takhle slepě bych to netvrdil. Revolut je něco jako oheň, zkušenému a znalému přinese prospěch, ale v nezkušených rukou může napáchat dost škody.
Také se plíživě zhoršují podmínky u bezplatného tarifu už je měsíčně zdarma konverze max. 25 000 CZK a výběr z bankomatu max. 4500, viz podmínky zde: https://www.mesec.cz/clanky/revolut-men ... ve-sluzby/
K tomu je potřeba počítat s konverzní přirážkou o víkendech.

Proto se ptám na způsob použití, abychom vymysleli něco "na míru"
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Persbrandt 4. 7. 2022 19:13

PatrikChrz píše:A ty máš příjem v eurech, nebo budeš stejně měnit? Bohužel i v Německu se rozšiřuje nešvar, že si bankomaty účtují vlastní poplatek. Budeš tam nějak dlouhodobě (pak by asi bylo dobré otevřít si německý účet)


Díky. No plánuju tam utrácet Eura, takže nehodlám měnit žádné koruny. Nebudu tam dlouhodobě, předpokládám tak maximálně měsíc nanejvýš 6 týdnů takového "studentského" cestování.

Já mám teď hlavně dilema mezi Visou a MC, který typ karty si mám objednat a vzít s sebou. Proto jsem uváděl, na jakých místech bych v DE nejčastěji platil.

Asi bych si tu kartu objednal u Fio, tam mám Eur účet , dále mám ještě Eur účet u Airbank. Internetbanking, tedy předpokládám možnost rychle dozaložit Eur účet a objednat kartu mám ještě např u Monety, RB, ČSOB, popř Equa.

Neporadíte ohledně toho výběru mezi Visou a MC? Je tam rozdíl v akceptovanosti u obchodníků?

A je skutečně možné, že většina německých bankomatů po mně bude chtít poplatek, i když budu vybírat Eura českou kartou z mého českého Eur účtu?
(německý účet se mi nevyplatí zakládat)
Diky.

-- 4. 7. 2022 20:22 --

jjrr píše:Nejvhodnější debetka bude Revolut.


Díky za námět, ale Revolut je pro mne teď příliš složitý (možná riskantní, resp. je to pro mne něco neznámého), teď to nechci řešit a věnovat čas nastudovávání detailů. Chci využít kartu některé ze svých stávajících bank, viz výše...
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Milos 4. 7. 2022 20:21

Troufnu si tvrdit, že akceptace karet VISA i MC bude u německých obchodníků stejná.
Pokud jsou na tom německé bankomaty stejně jako ty v Česku a jiných zemích, tak většina z nich při použití zahraniční platební karty bude chtít poplatek za výběr.
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 4. 7. 2022 20:24

Jestli Visa nebo MC je úplně jedno, akceptace je stejná. Sice jsem kdysi v Rakousku narazil na parkovací automat, který akceptoval jen jednu asociaci (už nevím kterou), ale to je v Evropě výjimka.
Spíše se v Německu a Rakousku vyskytuje "trucstandard" Girocard
Girocard_logo.svg.png
, ale míst, kde jiné karty neberou ubývá a bankomaty by vždy měly akceptovat i Visa a MC. To spíše některé obchody, zejména diskonty v malých městech možná ještě někde berou jen tento trucstandard. Nicméně je (stále se zvyšující) šance, že bankomaty budou chtít poplatek nebo se snažit vnutit DCC, ale snad pořád ještě ne všechny, takže zkusit jich obejít víc. Pro bankomat je důležitá země původu karty, nepoznají, že se za ní skrývá účet v jiné měně, proto pozor, i u EUR účtu může obchodník nebo bankomat "nabídnout" DCC na české koruny.

-- 4. 7. 2022 21:25 --

zcela jistě se vyhýbat bankomatům Euronet, ty budou chtít poplatek vždy, stejně jako nabízet DCC a jsou schopni si říct o přírážku až 16,6 % ke kurzu!
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milos 4. 7. 2022 20:29

Jinak dle tohoto příspěvku viewtopic.php?p=13241864#p13241864 by mělo jít vybírat zdarma z bankomatů Volksbank.
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 4. 7. 2022 20:29

...ještě když koukám na ten tvůj výběr bank. U Air je výběr z bankomatu v EU za 35 korun (pokud nemáš paušál za stovku měsíčně), u FIO je u Visa karet zdarma, u MC dle obratu na účtu zdarma nebo za 25 korun.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Delitzsch 4. 7. 2022 22:04

V současnosti je jedno, jestli VISA nebo MC - akceptace je široká. A nestane se, aby brali jen jednu asociaci. Bylo dřív, že se dalo platit u obchodníka třeba jen Maestro a MC. To už není. Jen v některých malých kioskách, hospůdkách nebo automatech lze zaplatit pouze německým národním systémem Girocard. To ale rozhodně není případ větších řetězců. Poplatek vybírá většina bankomatů. Informace, že Volksbank v Německu nevybírá, je zavádějící. Není jedna Volksbank, jsou jich desítky. Každá má svou samostatnost. Fungují v síti VR (Volksbanken-Raiffeisenbanken), společně koordinují mnohé, ale ne poplatky za výběry cizími kartami.
Delitzsch
Diskutér

Odeslat příspěvekod Persbrandt 5. 7. 2022 17:27

Díky. tak to mne celkem překvapuje, že tady převládá pesimismus ohledně možnosti výběru Eur z německého bankomatu zdarma. Informují ty bankomaty o tom poplatku aspoň dostatečně transparentně předem, takže se člověk může v klidu rozhodnout, nebo se to taky můžu dozvědět až ex post z pohybů na účtu?

Takže pokud nenarazím v Německu náhodou na bankomat s výběrem zdarma, tak vlastně jako nemám šanci se dostat k Eurům na svém českém Eur účtu zdarma? Nebo jak bych to mohl udělat?
V Praze před odjezdem Eura z bankomatu taky zdarma nevyberu, tak snad jedině vybrat na pobočce banky, ale to nevím, jestli bych u Fio nebo Airbank uspěl a už vůbec nevím, jestli bez poplatku (teď si nejsem jist, ale Airbank možná vůbec pokladny na pobočkách ani nemá). Jinak mne už žádná možnost moc nenapadá, ale třeba něco poradíte.

Netušil jsem, že by mohl být takový problém se dostat zdarma a bez konverzí k penězům na svém Eur účtu..
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 5. 7. 2022 17:54

AirBank nemá pokladny a její bankomaty umí jen CZK i když EUR slibuje snad už od založení. Ve FIO je poplatek 0,5 % z objemu min. 75 Kč max. 250 Kč, ale eura můžeš zdarma vybrat na slovenské pobočce, kdybys tam měl cestu.

Můžeš si založit účet u Creditas, kam eura zdarma převedeš a na pokladně vybereš za 10 korun. Ale zase kolik s sebou chceš po několik týdnů vozit hotovosti?

Asi bych to vyřešil tak, že tady v ČR bych koupil ve směnárně 100 euro pro začátek, na místě platil kartou a když se ukáže nějaká výrazná potřeba hotovosti, tak bych ten poplatek za výběr z bankomatu zkousl. Navíc, když budeš mít nějakou hotovost do začátku, budeš mít čas zkoušet různé bankomatové sítě, která dá bez poplatku.

Ano, bankomatu musí na poplatek upozornit (a u karet FIO se dá poplatek blokovat, takže výběr s poplatkem či DCC nebo platba s DCC budou zamítnuty), nicméně to může být v místním jazyce.

-- 5. 7. 2022 19:05 --

Jak jsem psal výše, na kartě FIO lze zablokovat jak DCC, tak poplatek provozovatele bankomatu. Vždy ale doporučuji mít s sebou alespoň jednu kartu, na které to blokované nebude, protože může nastat situace, kdy skutečně budeš potřebovat na místě vybrat nebo zaplatit a jiná možnost zkrátka nebude. Pokud ale budeš mít s sebou ještě kartu Air Bank, tak je nastavení blokace rozumná volba.
Přílohy
obr2.png
obr1.png
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Delitzsch 5. 7. 2022 18:09

Bankomat na poplatek upozorní, nelze to přehlédnout. Navíc lze nastavit jako jazyk třeba angličtinu. Jinak v době Covidu se rychle malí obchodníci v Německu dovybavili terminály, takže v současnosti lze platit kartou téměř všude, a to právě i kartami MC a VISA. Akorát mají ty terminály od stejného dodavatele a nějaké ne úplně nejlepší, občas mají výpadky. Je tedy dobré se psychologicky nastavit, že může být výpadek. Mít u sebe nějakou menší rezervní hotovost, případně být schopen vykomunikovat náhradní řešení (dojít někam vybrat). Zase to neplatí pro větší řetězce, hotely, dopravní prostředky... tam všechno běží bezchybně.
Delitzsch
Diskutér

Odeslat příspěvekod Persbrandt 6. 7. 2022 00:55

zatím díky moc za fundované rady
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod wurk 6. 7. 2022 14:28

nemeckou kartu https://nuri.com/
wurk
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků