Pravopis

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vlazy 21. 5. 2022 10:24

Milos píše:Ztučnit navíc základní informace taky není marné ;-)
Ano, souhlasím, že to není marné, ale zde v tomto fóru bohužel rozdíl mezi tučným a netučným textem není příliš znatelný a je třeba se dobře dívat jestli je něco tučně nebo ne. Také by nebylo na škodu to celé psát s diakritikou a ne jen sem tam něco. Žijeme už nějakou dobu ve 21. století kdy by diakritika už snad neměla způsobovat problémy.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Rop 21. 5. 2022 11:32

vlazy píše:Žijeme už nějakou dobu ve 21. století kdy by diakritika už snad neměla způsobovat problémy.
S interpunkčními znaménky to na tomto fóru taky není nejslavnější. :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 21. 5. 2022 14:17

Chápu, že s pravopisem a také i s překlepy mají někteří problémy a patřím mezi ně občas i já, ale s tím se asi těžko dá něco dělat. Psát bez diakritiky často možná i bezdůvodně a záměrně je asi zlozvyk některých lidí. S diakritikou se text mnohem lépe čte.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod khonsun 21. 5. 2022 14:51

Rop píše:
vlazy píše:Žijeme už nějakou dobu ve 21. století kdy by diakritika už snad neměla způsobovat problémy.
S interpunkčními znaménky to na tomto fóru taky není nejslavnější. :lol:


To prosim leckde. Vi se moc dobre proc jsou napr. jmena v ctecich zonach na dokladech, na letenkach, ... bez diakritiky.
Za 21 let mi bude 100.
khonsun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 21. 5. 2022 18:14

vlazy píše:S diakritikou se text mnohem lépe čte.
Text napsaný s diakritikou se v některých případech čte velmi špatně. Hlavně pokud je autor kokot.

Tato diskuze bude uklizena do příslušných míst.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drkarel 21. 5. 2022 19:25

A to takhle admin může používat takovéto přiléhavé termíny? :D
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod vlazy 22. 5. 2022 10:56

Rop:
Toho autora to popisuješ sám sebe?
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Rop 22. 5. 2022 11:24

Vlazy: Nikoliv.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 22. 5. 2022 17:32

drkarel píše:A to takhle admin může používat takovéto přiléhavé termíny? :D
Asi ano když nad ním už asi není nikdo kdo by ho za to mohl postihnout a odvolat z toho "koryta".

Rop:
Ale na tebe to odpovídá docela přesně. Bohužel se za to asi stydíš a tak se k tomu nechceš přiznat.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod vlazy 22. 5. 2022 22:02

Zedna1 píše:z historie pocitacu byla diakritika vzdy velky problem,
Ano byla, ale doba pokročila a už to dávno není problém.
Zedna1 píše:i dosud se stale nekde objevuji problemy,
To podle mne může být tím, že některou stránku dělal nějaký amatér a neudělal ji příliš dobře. Může to možná být i nevhodně nastaveným kódováním v prohlížeči. Příliš se v těchto věcech nevyznám, ale já žádné problémy se zobrazováním diakritiky už hodně dávno nemám, až na některé velmi vzácné výjimky a tak nevidím žáden rozumný důvod proč diakritiku nepoužívat.
Zedna1 píše:pisu vse co je neformalni bez diakritiky,
To považuji v současnosti za zlozvyk.

Ty přehledy úročení děláš dobře. Když se už tu začalo psát připomínky k tomu a návrhy na vylepšení tak jsem se připojil i s mými připomínkami a nevadí mi, že je odmítáš. Klidně to dělej tak jak doposud, protože je to tak lepší než kdyby to tu nikdo nedělal. Oceňuji, že to vůbec děláš a věnuješ tomu čas.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod drkarel 23. 5. 2022 04:33

vlazy píše:
Zedna1 píše:z historie pocitacu byla diakritika vzdy velky problem,
Ano byla, ale doba pokročila a už to dávno není problém.
Zedna1 píše:i dosud se stale nekde objevuji problemy,
To podle mne může být tím, že některou stránku dělal nějaký amatér ...


Je to mnohde problém furt, mnohé zahraniční webové formuláře ani diakritiku nemají povolenu, stejně tak se mnohde písmenka s diakritikou následně změní na nějaké paznaky (i vícečetné). Dost možná je ještě problém v Linuxu a jeho aplikacích. Netuším. Já jsem zvyklý psát s diakritikou, lidem, co vím, že jim diakritika dělá nějaké problémy, píšu bez, ale 100% mi to jde jen v angličtině, protože mozek si ty ruce ovládá dost automaticky. :) Takže za mě pochopitelné, i když to může být občas důvodem nedorozumění. Horší je, když někdo nepoužívá interpunkci, k tou píše jak Hotentot, případně je ten orgán, co tu uvedl Rop.

Zedna - Já sice na ten přehled moc nekoukám, snažím se to sledovat a držet v hlavě a ověřovat přímo na webech daných institucí, ale je ten přehled fajn, ať je v jakékoliv formě. Oceňuji, že reaguješ na připomínky, ale nedá se vyhovět každému orgánu. On tmavý režim je možná dnes u někoho standard, někomu zase nevyhovuje.

Mejte se! :) (To je třeba taková pěkná diakritická hříčka nabádající k základní hygieně.)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 23. 5. 2022 07:38

vlazy: V mém případě je koryto prázdné, a ještě do něj něco sypu. To ovšem sežerou jiní :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 23. 5. 2022 10:41

drkarel:
Já až takový problém s diakritikou jak ho někteří se snaží vidět i tam kde vůbec není nevidím. Na některých zahraničních stránkách v jazycích které diakritiku nemají a nepředpokládají, že by ji tam někdo mohl chtít používat to možná problém může být. Na českých stránkách které jsou dobře dělané ten problém s diakritikou není včetně stránek SuperFóra a tak nevidím důvod úroč zde diakritiku nepoužívat. Mne také psaní s diakritikou problémy nedělá a ti co jim dělá je to jen zlozvyk. Pokud jsme na českých stránkách a považujeme se za Čechy tak bychom měli psát česky a to i s diakritikou kterou tento jazyk používá a nepovažovat ho za nějaký podřadný. Nic proti angličtině, ale neměli bychom podléhat nátlaku poangličťování světa a používat i jazyky které mnohé země mají své vlastní.

Rop:
Záleží co myslíš tím prázdným korytem. Podle mne je to koryto plné možností zneužívat administrátorské pravomoce, projevu sprostoty, vyhrožování atp. a právě kvůli tomu jsi se k tomuto korytu vecpal aby jsi mohl tyto nekalé věci zde provozovat.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků