Investice do dluhopisů

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod M2M 30. 11. 2021 07:33

Dostal jsem nabídku využít následující investici. Jedná se o dluhopis v celkové hodnotě 25 000Kč.
Co si o tom myslíte?
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tomasvlasak 30. 11. 2021 08:46

tohle je myšleno vážně?

Chybí základní údaje o emitentovi dluhopisu, době splatnosti, úroku atd.

Btw. raději bych asi doporučil peníze nechat na spořícím účtu, když takto podrobně řešíš dluhopis ( a taky už jen z toho důvodu, že ty si dostal nabídku a nikoliv ty sis našel zajímavý dluhopis v sektoru, kterému rozumíš a věříš v prosperitu společnosti)
Věnuji se stavebnímu spoření, doplňkovému penzijnímu spoření, úvěrům a investicím. Osobní konzultace v Praze a Středních Čechách zdarma.
tomasvlasak
Nadšenec

Odeslat příspěvekod M2M 30. 11. 2021 09:00

Úrok tam je 7%, kamarád do toho šel, jen mi o tom řekl, tak jsem chtěl vědět, jestli tady už někdo v tom není.
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dave_no 30. 11. 2021 09:06

Koho je to dluhopis?
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod saabik 30. 11. 2021 09:17

Základní investiční pravidlo je, dívat se na investici jako na trojúhelník se třemi vrcholy. Jedním z nich je výnos. To se díváš ty. Dalším je likvidita a riziko. Ohledně likvidity a rizika jsi tu nenapsal vůbec nic. Nějaký prospekt by nebyl?

Poznámka pod čarou. Investice do takovýchto dluhopisů bývají zpravidla extrémně rizikové. Jako bezpečnější se mi jeví investice do akcií. Na pětiletém horizontu pravděpodobnost výnosu podobná, ale riziko bych si osobně u akcií vyhodnotil jako menší než v případě dluhopisu.

A to nejdůležitější: Už jenom ta forma a obsah položení dotazu říká, že je pro tebe tento typ investice zcela nevhodný.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 30. 11. 2021 22:54

Už jenom ta forma a obsah položení dotazu říká, že je pro tebe tento typ investice zcela nevhodný.
Přesně tak.

Investice do konkrétního dluhopisu je tvé osobní rozhodnutí, ne tvých kamarádů, ne tvého finančního poradce.

Tvoje.

Nevypadá to, že teď máš takový přehled, abys vůbec věděl, na co se zeptat, abys přišel na případné problémy té investice. Samozřejmě se to můžeš naučit, ale dá to nějakou práci a hodně času, a investice dává smysl až potom.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod A_Delarge 4. 12. 2021 12:56

Nenašel jsem vlákno, které by se zabývalo firemními dluhopisy, takže vkládám komentář sem.

Od 15. 12. nabízí Fio ke koupi dluhopisy s fixním úrokem 5 % p. a. splatnost na šest let (?). https://www.fio.cz/fio-dluhopisy.
A_Delarge
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fc70 4. 12. 2021 13:50

A na první pohled to kupodivu nevypadá, že jsou podřízené (?).
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod sniper76 4. 12. 2021 19:58

Takže skoro jako perpetuitní dluhopisy? třeba ty od JT Banky na doplnění kapitálu Tier1?
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod pulmann 4. 12. 2021 20:03

Investice to není špatná. Samozřejmě za předpokladu , že ty peníze nepotřebuji a nikdy potřebovat nebudu. Takový nový typ charity.
pulmann
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod saabik 5. 12. 2021 00:16

MREL dluhopisy vydává dnes kde kdo. Raiffka, příští rok Erste. Podle mě se jedná o podřízeňáky, z povahy emise dluhopisu. Musí být podřízený. Je to dáno regulatorně.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 5. 12. 2021 02:06

Říkají tomu „nepodřízené preferenční dluhopisy“. Jestli čtu 3. 1. 1. prospektu dobře, „nepodřízené preferenční dluhopisy“ jsou na roveň běžným pohledávkám (tj. ne seniorní!), a „nepodřízené nepreferenční dluhopisy“ jsou ve skutečnosti podřízené běžným pohledávkám.

A snad by tahle emise měla být MREL-eligible ale ne T2 (i když podřízené a? T2 můžou podle základního prospektu vydávat taky).

Ale MREL/T2 nerozumím, těch 150 stránek asi číst nebudu a už to 3. 1. 1. je na mě tak složité a nemám srovnání, že do toho investovat neplánuji, ledaže by tu někdo nabídl vysvětlení (učebnici?) jasnou jako facka.
Naposledy upravil fc70 dne 5. 12. 2021 14:49, celkově upraveno 1
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod saabik 5. 12. 2021 08:47

Teď jsi mě trochu znejistěl. Řešil jsem to před nějakou dobou, když to banky začaly vydávat. Už to je nějaký pátek a je možné, že jsem si to spletl s něčím jiným. Viděl jsem MREL, tak mi to hned naskočilo. Ale číst se mi to taky nechce :).
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 5. 12. 2021 11:19

Prospekt mám 148 stránek. Určitě si to každý hejl přečte a uvidím tam všechny skryté zádrhely.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod fc70 5. 12. 2021 12:48

K 2. kvartálu má Fio T1 kapitál 20,57% RWA, tak možná T2 fakt nepotřebuje. (RWA jsou ale vůči aktivům v rozvaze maličká, a nevím proč.)
fc70
Přeborník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků