Svižnost počítače

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 11

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod aurum 3. 10. 2022 18:03

Zdravím, mohl bych, prosím, poprosit někoho o radu, jak napomoci počítači k optimální rychlosti? Je to poměrně nový desktopový počítač (necelý jeden rok), ale zdá se mi nějaký pomalý, docela dlouho najíždí Windows a taky načítání stránek se mi zdá pomalejší, souborvý manažer atd. Poskytl bych nějaký log, jak se tady občas uvádí, ale nevím jak na něj. Zde komponenty: Asus Prime B550-Plus, AMD Ryzen 7 5700G, Crucial P5 Plus M.2 500 GB, druhý disk Crucial SSD 1 TB, Kingston Fury Brast 2x32 GB DDR4 3600 CL 18, Be Quiet! Pure Power 11 - 400W, Win 11.
aurum
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 3. 10. 2022 18:07

Vir, moc disků, zapnout Ultrafastboot, vypnout logo a CSM, možná divné RAM.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Boris.Bestie 4. 10. 2022 04:45

no tpc důvod: moc disků. Ty budeš ostrá tužka v penálu, že?
Boris.Bestie
Junior

Odeslat příspěvekod eviljack 4. 10. 2022 07:46

Co všechno spouštíš při startu, nemáš tam x launcherů a podobně? Často taky mají lidi dva a více různých antivirů a rádobytunících programů.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 4. 10. 2022 08:25

Boris.Bestie píše:no tpc důvod: moc disků. Ty budeš ostrá tužka v penálu, že?


Byl jsem línej to podrobně vypisovat, myslím, že ostrá tužka jsem, a pro někoho s tvojí přezdívkou mi to lichotí. Rozhodně neuškodí, když vyndá ten datový disk a nechá tam jenom systémový. Za zkoušku nic nedá.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 4. 10. 2022 10:46

Klasické kolečko - prověrka HW a SW.

HW: Zkontrolovat aktuálnost a nastavení BIOSu. Prověřit teploty. Udělat základní testy výkonu (CPU - Cinebench, GK - 3DMark, SSD/HDD - AS SSD Benchmark nebo CrystalDiskMark) a porovnat je s výsledky z recenzí na internetu. Zkontrolovat disky nástrojem od výrobce.

SW: Ověřit integritu souborů na discích (chksdk, HD Tune Pro (placená aplikace)). Zkontrolovat integritu OS (chkdsk, DISM). Provést antivirovou kontrolu (ESET Online Scanner).

Pomalý náběh systému: Pro laika bude nejlepší rychlá analýza pomocí aplikace BootRacer. Komplexní analýzu lze provést skrze Windows Performance Toolkit.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurum 5. 10. 2022 22:55

Díky, co zvládnu, to prověřím.
Přílohy
test.png
test.png
Jak to vypadá?
aurum
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 6. 10. 2022 06:11

Start OS za 6 sekund/W11 není úplně nejhorší, i když před 12 lety OS Vista bootoval do prvních (podstatně pomalejších) SSD/SATA za 4 sekundy.
Hodně línější je načítání Tvého profilu.
Příčinu nelze z Tvých kusých informací určit.
Moje věštecká hůlka mi tu napovídá:
zahlcení úlohami spouštěnými automaticky v Tvém profilu.
Jaký bezpečnostní systém používáš?
Co s tím?
1) Vytvoř si nový profil s právy USERS.
2) Zkontroluj naplánované úlohy:
Kód: Vybrat vše
taskschd.msc

a zakaž všechny joby kromě sekce Microsoft.
3) Restartuj OS a přihlas se do nového profilu.
Vytvoření nového profilu trvá ~ minutu.
4) Spusť Task Manager a mrkni se do sekce
a/ "Výkon" -> zatížení CPU by nemělo překročit 5 %;
b/ "Po spuštění".
Napiš sem, co se spouští automaticky.
Pokud je tato sekce prázdná (pochybuji):
5) Zkontroluj SMART obou SSD a okopíruj sem výsledky (text, ne obrázek!)
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 6. 10. 2022 09:17

Ty časy jsou IMHO luxusní. Tam žádného výrazného zlepšení nedosáhneš.

Pro ilustraci čas bootu prakticky čistého ntb s Intelem napájeného adaptérem a nastaveného na max. výkon:
Boot_ntb_Intel.png
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 6. 10. 2022 09:30

r34ktor:
Načítání Tvého profilu je dost líné.
Pravděpodobně předinstalovaný OS se spoustou balastu/adware od výrobce?
Po čisté instalaci OS do SSD bez balastu se načte (už vytvořený) profil do dvou sekund, bez ohledu na verzi OS WNT 4. - 6. řady.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 6. 10. 2022 09:38

Jde o čistou instalaci z vlastnoručně vytvořené flashky. Jediný program, který se načítá po startu, je Lenovo Vantage.

Hoď sem nějaký výsledek z tvého superoptimalizovaného PC.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 6. 10. 2022 10:08

Ve vší úctě jsou tyhle testy dost neprůkazný, tímhle prográmkem jsem se dost bavil, ale on natahuje i programy, co se spouští s Windows. A stopky zastaví, až když se načte poslední program. Přitom pokud je v počítači SSD a dost RAM, tak třeba hned, jak uvidíte plochu, můžete klepnout na ikonku prohlížeče a pracovat. Do 20-30 sekund je to opravdu luxus, já třeba měřím start počítače od stisku zapínacího tlačítka do momentu, kdy uvidím plochu a ikonky. Takže oba máte výborný časy a nelze si stěžovat.

můj čas.jpg
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurum 6. 10. 2022 15:36

to Milanr1: Windows mám nainstalovaný čistý z MS Update, po spuštění mi běží pouze Defender.
Smart a výkon zkontroluju. Problém budu mít s : Vytvoř si nový profil s právy USERS a s Zakaž všechny joby kromě sekce Microsoft. Šlo by prosím trochu vysvětlit po laicku, lépe, nějaký odkaz, ze kterého bych mohl čerpat? Děkuji.
aurum
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 10. 2022 16:17

Nesdělil jsi, co je v sekci "Po spuštění" (Task Manager) ani jaké zbytečnosti se spouštějí v Plánovači.
Když je OS čistý, nezanesený exploity, adwarem, bloatwarem apod, není třeba se s tím zabývat.
Uvedený postup je jen pro pokročilejší uživatele.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků