Lenovo ThinkPad 13 - hlučnost větráčku

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod includes 17. 12. 2016 16:51

Poprosím o radu. Přešel jsem z pracovních důvodů z Macbook Pro zpět na Windows, velikostně jsem si vybral obdobný 13" model Lenovo ThinkPad 13 - 20GJ003QMC. Co mě trápí je neustále pracujícící větrák, který je velmi rušivý. Neřekl bych ani slovo při výkonu zařízení, ale že se "samovolně" zapíná/vypíná např. při pouhém užívání internetového prohlížeče, to mi osobně přijde až moc. Na pozadí neběží žádné věci.
Je to neskutečně rušivý element, kdy u práce potřebuji přemýšlet a třináctipalcový kolega si neustále hučí! Zařízení má většinu průduchů na lower case, nicméně hluk jde vždy od boku zařízení, kde se dle mne nachází heatsink. Jsem z toho trošku rozpačitý, když si uvědomím, že můj předchozí Mac Pro je v celokovovém šasi a hučet jsem jej za poslední 4 roky slyšel snad dvakrát.

Máte někdo zkušenosti s tímto problémem? Mohla by pomoci aktualizace biosu? Popř. nemám žádné zkušenosti s ThinkPad Fan Control, nebude docházet k přehřívání zařízení?
Poprosím Vás o příp. navedení, kde problém vyřešit. Po letech mimo systém Windows se opětovně "učím" :-D
includes
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 17. 12. 2016 18:02

TP 13 afaik neni kovovy, ale plastovy? Tzn s tou odolnosti bych to videl spise na marketing. Ale v ruce jsem tenhle konkretni model nemel, takze nechci soudit.

TPFC nefunguje? Pises, ze nemas zkusenost ... imo je spravny cas ji ziskat. Teplota s TPFC vyroste tak vysoko, jak si sam nastavis. Tzn pokud nenastavis nesmysly, nebo nechas TPFC v default nastaveni a prepnes na SMART, prehrivat se to nebude. Ovsem je mozne, ze casem i tak zapne ventilator. Jen se tak stane nejspis pozdeji a mozna na nizsi otacky, nebo na kratsi dobu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 17. 12. 2016 20:01

To, ze na pozadi nic nebezi jsi kontroloval v Task Manageru nebo jsi jen ty nic nespoustel a nenechaval na pozadi?

Ono i "pouhe pouzivani internetoveho prohlizece" muze byt dost narocne. Staci mit v zalozkach otevreno nekolik spravnych webu a procesor jede naplno. Jake mas vytizeni CPU?
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 12. 2016 13:07

TP13 jsem měl, a imho je to je dnes jediný TP kterých bych si koupil.

MBP nehučel? A dával jsi mu pořádně zabrat? Měl jsem MBP 13 a ten při práci hučel jak sentinel, rozhodně více jak stařičká T420 s i7qm ... /stejný CPU byl v MBP/

TPFC pomůže, ono je to jednoduché, neboj ;) a funguje.

Otázkou je jestli si nenarazil na vadný kus, protože mě rozhodně hlučný nepřiel.

Jak píše kolega zivan, podívej se na resmon a pak zjistíme jak to tedy doopravdy je s tou "nezátěží"
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod includes 20. 12. 2016 09:49

Kluci, jak to tak bývá, někdy činy bývají rychlejší než vůbec Vaše mysl.

Velmi jednoduše jsem se tohoto problému zbavil s TPFC. Prozatím jsem neměl čas výrazněji si s ním pohrát, ale při standardním Smart užití teploty lezou řekněme o 8-10°C výše a větrák si jen přede. Ihned po přepnutí do modu, aby se fan řídil dle Biosu, začne opětovně hučet. Sleduji teploty, prozatím se nic šíleného neděje. Jednou za čas jej pročistím a bude snad vše OK.

Chápu, že zařízení se snaží co nejvíce uchladit, ale aby výrazně spínalo při dle mne směšné teplotě okolo 40°C bylo dost i na mne. Když jsem viděl teploty, které mohou jednotlivé komponenty z teto serie dosahovat mne to prostě překvapilo.

KineCZek: Tak ThinkPad 13 je udáván jako vstupní model do serie ThinkPad na úrovni řekněme serie E. Je plastový, prošel veškerými armádními testy, musely však ustoupit odtokové kanálky. Výhodou zejména je, že jej lze rozevřít do 180°, takže si neurveš LCD modul/nevyrveš LCD cover/LCD bezel+hinge. Je to jeden ze základnějších modelů, nicméně jsem jej vybíral zejména z důvodu velikosti, která mi sedla. I když mne to překvapuje, měl by mít stejně jako Mac Pro 13,3", ale displej je viditelně menší.
includes
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod includes 18. 1. 2017 20:44

Můžete mi, kluci, něco vysvětlit?
Překvapil mne jeden fakt, pokud u TP Fan Control nastavím možnost "Smart 1", ThinkPad 13 každou chvíli dosahoval dle programu i 60-65 stupňů, při kterém spínal fan a zařízení během chvíle uchladil zpět k 50°C. V tuhle chvíli jsem mu tvrdě zafixoval FAN 0, tzn. tak nějak "zákaz točit se" :-)) (z možností 0-7, 7 = neustále max otáčky větráčku) A teploty se stále při používání stejných programů, otevřených oken atp. viz u Smart 1, nacházejí do 50 stupňů Celsia (nejčastěji okolo 44-45).
Tenhle fakt nechápu už jen z důvodu toho, že TP Fan Control pouze řídí vlastně pouze a jen spouštění větráčku. A stejně po zafixování hodnoty 0 v programu zařízení nedosahuje takových teplot jako předtím (za což jsem samozřejmě jen rád).
includes
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dushko 18. 1. 2017 23:11

to je asi tým, že sa uchladzuje pasívne - tzn obmedzuje výkon procesora, kým na "smart" ti procesor ide koľko treba a chladí sa vetrákom. Tzv. thermal throttling - bude sa ti to menej páčiť, až budeš potrebovať, aby procesor naozaj išiel, ale zasa na pasíve je to menej náchylné na zaprášenie. Podobné nastavenia sú aj vo Win - chladenie pasívne alebo aktívne, dá sa to aj nastaviť, že na batériu pasívne a zo zásuvky aktívne.

Viem, že klasické Thinkpady si ľudia brali o.i. preto, že vetráčiky boli menej náchylné na zanášanie prachom, boli 2, mali poriadne zavesenie.
Tento Thikbook Pro s WinOS X môže skrývať prekvapenia...možno má klasický odnímateľný vetráčik ako je bežné inde - potom treba dať plastické mazivo na homokinetické kľby do upevnenia osky a na osku jemný olej a hlavne predtým vyčistiť od prachu.
Uvedenú vec môže potvrdiť/vyvrátiť niekto, kto túto mašinu už rozoberal.
dushko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 1. 2017 08:06

Cože? Co to prosímtě meleš za hovadiny?
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dushko 20. 1. 2017 00:25

asi že Fan=0 je pasívne chladenie (throttling) a dosahuje teploty pridávaním prázdnych cyklov.
isto nápomocnejšie ako "ne, to MBP je hlučnější, choď v úplnej panike reklamovať, nainštaluj si bloatware a následne si skontroluj, či ti nebeží priveľa aplikácií na pozadí"

includes:
inak mi napadlo, že ak tam máš fan 0-7, tak nastaviť 2-3 by mohlo znamenať stále pomalé otáčky a predsa len lepšie chladenie ako fan 0 - čiže neskorší, resp. menej častý throttling.
Smart funkcia spočíva zrejme v tom, že procesor ide podľa potreby a ventilátor je na 0 až do dosiahnutia hraničnej teploty, následne to však treba uchladiť a preto sa ventilátor zapne na vysoké otáčky a takto to cykluje dookola - ako keď autom jazdíš brzda-plyn. Ale inak aj nesmart režimy budú trochu "smart" a tiež zvýšia otáčky v prípade potreby, len ten smart je fíčura, ktorá po vychladení vypne ventilátor, aby ho následne v panike znova vytočila na max.

Ale chladenie na fan 0 je isto horšie ako na smart/nesmart, výsledná teplota sa dosahuje znížením aktívnych cyklov CPU. Rozdiel zbadáš keď potrebuješ plný výkon.

Nerozumiem však jednej veci: píšeš, že na smarte ti to beží v pohode, len o 8-10C teplejšie, ale keď prepneš, aby to šlo podľa BIOS, začne to hučať. Prečo to potom prepínaš podľa BIOSu? BIOS je len softvér, nie je to nič magické a používať "údaje z BIOS", keď sa vývojári OS vyhrali s power managementom, je kontraproduktívne.
Ak ide o rozdiel 55 vs 65°C, potom chápem, ale ak ťa to zvýšenie teploty neobmedzuje na pohodlí, potom by som nevymýšľal s biosmi a neviem čím iným, len nastavil na príjemné ticho. Ale ak voľačo renderuješ, hučanie vetráka je práve žiaduce :)
dushko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 20. 1. 2017 07:55

Ty nevíš jak funguje TPFC že?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků