Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod yorg 26. 6. 2022 16:52

Marixyr píše:Díky za reakce. Limit na kartě je dostatečný, to jsem kontroloval....

Popíšu podobnou zkušenost. Jednalo se o platbu v e-shopu Lidlu a neproběhla přes tzv. 3D security ověření, kdy se údaje z karty zadávají až v dalším dialogu a platba se pak potvrzuje potvrzením v mobilu.
Platba proběhla bez 3D security a ověření v mobilu. Psal jsem pak na podporu Unicredit co to je a odpovědí bylo, že někteří obchodníci vypínají 3D ověření, ale banka s tím nemá jak operovat.
A teď asi to podstatné. Pro tyto platby je u karty samostatný limit, ale ten já nemohu v aplikaci nijak změnit a musel bych jít do banky osobně nebo přes heslo s operátorem a teprve tam by mi ho změnili nebo třeba nastavili na nulu. Jinak řečeno u karty je více limitů, než bankomat a platby po internetu. U mne se jednalo o částku, která byla pod limitem, který banka všem pro tento typ plateb nastavuje a proto platba proběhla. Kdyby byla nad limit, tak neproběhne a bylo by to bez vysvětlení. Pouze informace, že platba kvůli limitu neproběhla. Ale o jaký se jedná limit, to už uvedeno není.
Takže možná je problém zde.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 26. 6. 2022 17:24

To je ale normální, že dvoufázové ověření neproběhne vždy (naštěstí!).
Je to výsledkem algoritmu rizikovosti transakce, kde se posuzuje částka transakce, četnost/novost plateb protistranně atd.
To ale s tímto problémem nijak nesouvisí.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 6. 2022 09:10

Vyšel druhý update firmware pro OM-1 a na rozdíl od toho prvního, který byl jen o drobných fixech tentokrát slibuje i zlepšení výkonu C-AF, což už zajímavé je. Asi zkusím nasadit, za pokus to stojí
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 30. 6. 2022 15:31

Já to zkusil, jen nevím, je-li to lepší - neměl jsem problém ani předtím. Jinak mám na stovkách snímků ptáků vyzkoušeno, že při volbě detekce ptáků je pro statické snímky dobré použít místo C-AF volbu C-AF TR. On se ho pak ten obdélníček lépe drží.

P6305019.jpg
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 6. 2022 15:39

Tuhle poznámku nechápu - AI tracking přece chodí právě když se zapne C-AF TR, to je snad normální...
Co je zajímavé pro statické fotky s OM-1 (a to už není tak samozřejmé) je to, že prvotní detekce objektu je funkční dokonce i s S-AF, tedy vyloženě statickým. Ale většina ptáků se přeci jen hýbe pořád (byť třeba ne moc) a tak je asi lepší užívat různé varianty C-AF i na statické věci.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 30. 6. 2022 16:16

tomashr píše:Tuhle poznámku nechápu - AI tracking přece chodí právě když se zapne C-AF TR, to je snad normální...


On ty ptáky honí v celém hledáčku i v případě samotného C-AF.

P6306615.jpg
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 6. 2022 16:27

No podle mne to v C-AF (bez TR) dělá něco jako v mnou zmíněném S-AF, tedy vyhledává to první chycení, ale následné držení by mělo být nějak omezené.
Druhý rozdíl je, že C-AF-TR dělá i "obecný tracking" bez AI, pokud třeba něco chytnu přes jeden bod, tak by se to měl snažit držet i když to není žádný detekovaný objekt.
Každopádně ale u ptáků (letadel, zvířat) užívám C-AF-TR jako standard, moc nevidím důvod pro "jen" C-AF.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 30. 6. 2022 17:20

tomashr píše:No podle mne to v C-AF (bez TR) dělá něco jako v mnou zmíněném S-AF, tedy vyhledává to první chycení, ale následné držení by mělo být nějak omezené.


Nemáš pravdu, samotné C-AF společně s AI drží objekt a ostří po celém hledáčku. Rozdíl tento:
- C-AF TR + AI musí chytit objekt na zaostřovacím bodě, potom ho drží a ostří o něco lépe než C-AF
- C-AF + AI chytí objekt kdekoli v zorném poli hledáčku a potom ho drží a ostří

Zaostřovací bod používám "single" uprostřed hledáčku.
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 6. 2022 17:58

Tak to ale není - C-AF-TR přece minimálně ve spojení s AI také chytá objekt celoplošně... To o chycení na bod ve spojení s TR by mělo platit bez AI - pak je právě vtip v tom, že se uplatní obecný tracking na cokoli, ale při zaplém AI je to fakticky stejné (možná jen přidá víc logiky z té obecné detekce).

Mimochodem tahle debata hezky ilustruje, v čem je trochu problém OM-1 (a v recenzích se to i občas kritizuje právem) - je tam dost zmatená logika AF, kde na jednom místě je obecný mód, na druhém AI objekty a ještě úplně jinde Face detect, což pak celé funguje tak nějak "uceleně"...
Zrovna na ptáky to moc nevadí, tam si člověk udělá custom preset, kde nastaví AI typ, face naopak natvrdo zakáže atd. Ale třeba už taková reportáž z akce pejskařů, kde se prolínají ksychty lidské a psí je pro nastavení OM-1 už o něco méně "přímočará" :-(
Naštěstí je vesměs výsledek slušný pokud je nastavení "aspoň trochu rozumné", tak se to v praxi tolik nevadí, ale pokud člověk chce maximum, tak je to docela na bednu :-(
Mimochodem kolik dáváš AF sensitivity? To je zase jeden bod, kde až tak úplně jasný názor nemám...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 30. 6. 2022 18:12

Citlivost mám +2. S tím C-AF TR si to vyzkoušej. Mám AI ptáci a C-AF TR a pokud není zaostřovací bod na ptákovi, chová se AI jako by ho neviděl. Mám to dost odzkoušené. Od pořízení OM-1 mám cca 2.000 obrázků různých ptáků, a to nepočítám vymazané (špatné nebo totožné ze série) snímky.
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 6. 2022 18:20

Nějak si nerozumíme - u AI je podstata v tom, že člověk obvykle nepoužije oblast AF jako bod, ale buď celoplošnou anebo nějak mírně omezenou (já dost užívám to co Bambousek, totiž custom s plnou výškou a omezené na šířku), hledat začne jen v určené oblasti (pokud by to byl bod, tak u bodu). Ale to přece přesně chci - pokud mám ptáků v záběru více, tak potřebuji určit, kde se chytí, pak už ho drží.

Ad citlivost - no popravdě mám spíš sklony ubírat, přijde mi, že při zvýšení je to citlivé až moc (plus 2 jsem měl u starších OM, pro OM-1 se ale spíš kloním k nule a někdy možná i mínusu). Ale s tímhle si pořád ještě hraju.

-- 30. 6. 2022 19:40 --

Z trochu jiného soudku spíš pro zajímavost - pokud někdo touží po bezplatném opensource řešení na fotky (nejen na Linux, i na Win a Mac), tak dost uznávaný program digiKam právě dostal podporu OM-1, viz https://www.digikam.org/news/2022-06-26 ... uncement/q
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 1. 7. 2022 18:23

Pokud máte zájem, tak u Škody je skladem Pan 9/1.7 a dálkové ovládání RM-WR1.
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 4. 7. 2022 15:36

Obrázky s PL 9/1,7.

P7046642.jpg

P7046651.jpg

P7046652.jpg
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 10. 7. 2022 16:04

Na dovolenou jsem si jako zálohu pořídil fotoaparát Leica D-LUX 7 s 4/3 senzorem. Je to vlastně totožný přístroj s levnějším Panasonicem LX100 ii (liší se pouze vzhledem a firmware), ale ten už není nikde skladem. Překvapilo mě, jak dobrý je objektiv Leica 10.9-34/1.7-2.8 a říkám si proč Panasonic už dávno takový nevyrobil s bajonetem mFT. Cena by zřejmě byla do 20 tisíc a o odbyt by se asi bát nemuseli. (Je to jen úvaha laika.)
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 10. 7. 2022 18:43

On je ale snímač LX100/DLUX7 trochu menší - je to MFT, ale užívaný jako multiaspect (to je ten přepínač poměrů stran) a sice jako celek je MFT, ale vždy bere určitý "výkus", takže obrazový kruh je o něco menší. A navíc má LX100 určitě menší focal flange distance...
Určitě by podobný objektiv šel udělat i na tradiční MFT, ale musel by se udělat defakto od nuly a myslím si, že by se nutně trochu zvětšil - nejspíš by byl pořád zajímavý, ale kdoví, možná by narostl více, než by se zdálo.

Jinak DLUX7 je hezký přístroj, v podstatě od Leicy stojí nyní podobně, jako původně LX100II (ke konci od Panasonicu zlevnil, to se ale nedá porovnávat). Jen je škoda, že to je fakt identické s LX100II, Leica se vykašlala na jakékoli změny, takže nemá DNG, menu je čistě Panasonic atd. Třeba u FF strojů s L bajonetem jsou střeva taky fakticky stejné s patřičnými Lumixy S, ale trochu se změnil design a hlavně leica předělala menu i něco v image procesu, tady je to ale opravdu jen Panasonic s nálepkou Leica, což trochu zamrzí :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků