Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 15. 5. 2022 19:52

Voigtlander uvádí na trh objektiv APO-LANTHAR 35mm F2 Aspherical kompatibilní s plnoformátovými bezzrcadlovkami s bajonetem Z, tento produkt je údajně vyvíjen a vyráběn na základě licenční smlouvy se společností Nikon, Inc, vypadá to, že bude s délkou 70,4 mm a hmotností 360 g dostatečně kompaktni a že bude v rámci MF spolupracovat s elektronikou těla (předávat informace, jako to známe třeba u Zeiss objektivů pro Nikon).

Za mne je to objektiv, o kterém budu uvažovat.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Sonyboy101 19. 5. 2022 08:56

Dobrý den pánové (a dámy), chtěl bych se zde zeptat na Váš názor, jaká je šance koupit Nikon Z9, pokud možno v tomto roce a kde jej objednat (v rámci ČR). Předem díky za názory.
Sonyboy101
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod houghs 19. 5. 2022 09:28

Pokud vím, tak pemar uspěl na Nikon Store. Ale má to háček, je to jen pro běžné spotřebitele, DPH nelze odečíst.

Vypadá to že Z9 jede jak hot cake - https://nikonrumors.com/2022/05/18/the-nikon-z9-is-the-top-selling-full-frame-pro-mirrorless-camera-in-q1-2022-with-57-market-share.aspx/.

Zdá se že se to opravdu povedlo. Zároveň má Nikon záruku, že bude v dalších letech dobře k těm mašinám prodávat nová sklíčka.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 5. 2022 10:29

Jsem ve skupině Z9 na Facebooku, kde se to řešilo, zajímavý poznatek byl, že na NPS moc nezáleží, ale že určitě to nemá moc smysl objednávat přes velké dealery a e-shopy, nevím čím to je, ale je to tak.

Hodně lidí ještě stále na Z9 čeká …
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 19. 5. 2022 10:36

Ja cakam na malu Z9 (teda asi Z8) a na Z 200-600. Zdroje na to aktualne su, ale nie je co kupit :-!
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 19. 5. 2022 12:32

Otázka je, jestli Z8 bude mít všechno, co Z9 a jakou bude mít 200-600mm světelnost.

Další otázka je výdrž baterie, u Z9 mám tu velkou jako je v D5 a vydrží mi reálně tak 1.000 až 2.000 snímků (dá se to uměle natáhnout, tohle je při relativně komfortním používání, byť mám třeba aktivované i uspávání). Otázka, co by mohlo být očesané, nevadilo by mi video, ale u AF bych třeba slevit nechtěl.

U 200-600mm je pro mne otázkou světelnost, těch 5.6 nebo 6.3 je podle mne na hraně, ty světelnosti okolo f8 vedou na moc vysoké ISO a třeba zoom 100-400mm s 2x telekonvertorem už mi obrazově neseděl. Druhá otázka je hmotnost, ale to bude souviset s tou světelností.

Já mám v hledáčku 800 PF, ale zatím držím hotovost na nějaké jiné investice.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 19. 5. 2022 13:23

Za mna musia byt ucesane hlavne rozmery :-) Z9 je proste uz pre moje potreby velmi velka a tazka. S baterkou som sa naucil zit aj na Z6, takze to ma netrapi. AF na urovni +/- Z9 beriem ako samozrejmost.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 19. 5. 2022 14:13

Z8 se stacked senzorem ze Z9 může být ještě na dlouhé čekání. Sice by se mi líbil malý foťák bez mechanické závěrky s rychlým vyčítáním atd., ale technologie výroby asi nejdou zase tak rychle, aby něco takového bylo reálné v nižších levnějších modelech už letos. Jestli přijde, cena bude hodně vysoká, v podstatě by šlo specifikacemi o konkurenci k Sony A1. Proti Z9 by byly omezené pravděpodobně hlavně video funkce a to vzhledem k možnostem chlazení.

Na druhou stranu pro svoje focení zase nic tak extra rychlého nepotřebuju. Evoluce stávající Z6/7, obyčejnější senzor s "jen" 10-15 fps a sofistikovanější AF díky Expeed 7 mi udělá taky radost. Výdrž na baterie mi u Z6 přijde dostatečná. Líbilo by se mi mírné posunutí ve výbavě těla (voliče a customizace, aby se to víc podobalo D850 než D750), ale není to nic kritického.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 19. 5. 2022 16:32

Nemyslím si, že Nikon bude s něčím jako Z8 nikterak spěchat. Já být v jejich vedení, tak to rozhodně nedělám. Pokud se jim teď dobře prodává Z9, proč si podřezávat vlastní maržovou větev ...
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 5. 2022 16:56

Já bych neřekl, že Z9 je velký foťák. Jediný rozměr, ve kterém mi přijde velký, je výška, šířka je někde mezi D750 a D850, jinými slovy je užší. Ta výška mi ale dává smysl, kvůli ergonomii a chlazení, i když se mi do fotobatohu vejde jen taktak.

Paradoxně bych ani neřekl, že Z9 je nadupaný foťák. Z parametrů to ten dojem dělá, ale reálný výkon je blízko DSLR, zejména u vzdálenějších subjektů. Na rozdíl od všech těch Z7 a A7 a nevím čeho ještě i oproti zrcadlovkám ale funguje. U Z8 vidím riziko, že něco Nikon ořízne a bude blíže Z7 nebo Z6, ze nebude o moc lepší, než jejich třetí generace. Co by mohlo hodně pomoci, je firmware, ten 2.0 na Z9 pomohl hodně. Ale vypadá to, že první a druhá generace dostane jen menší update, že ty hlavní zlepšení si Nikon nechá na Z8 a Z7/6 třetí generace.

Pořád mi chybí skla. Mám v hledáčku Laowu 33/0,95 a Voightländer Lanthar APO 35/2, ale musí mít Z bajonet, nechci žádnou redukci.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 20. 5. 2022 04:37

noxx_cz píše:Nemyslím si, že Nikon bude s něčím jako Z8 nikterak spěchat. Já být v jejich vedení, tak to rozhodně nedělám. Pokud se jim teď dobře prodává Z9, proč si podřezávat vlastní maržovou větev ...

Myslim, ze Nikon musi v dohladnej dobe vydat novy fotak. Ona Z9 sa naozaj dobre predava, ale ten fotak nie je pre kazdeho (napr. aj kvoli rozmerom). A aktualne Z 6/7 II maju uz nejaky ten piatok za sebou. Takze bud upgrade na vIII, alebo novy fotak v tomto roku dufam este bude.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 5. 2022 07:59

Landov - tedy nic ve zlém, ale uvědomuješ si, jak šílený je ve své podstatě tvůj komentář? Píšeš, že Z6/7II už "mají nějaký pátek za sebou" a to v kontextu, že jsou staré a zralé na náhradu - proboha vždyť těm foťákům ještě nejsou ani dva roky (oznámeny říjen 2020, do prodeje ještě malinko později) a když se na ně podívám, tobě fakt přijdou nějak "obsolete"???
Přijde mi, že občas všichni trochu blázníme a očekávat v kontextu informací jako je https://digiarena.zive.cz/prodeje-fotoa ... nenadchnou zkrácení inovačního cyklu pod dva roky je hodně mimo realitu, výrobci potřebují spíš pravý opak, tedy jistou stabilizaci :-| :hm

Umím si představit, že Nikon vydá něco nového - hypotetický Z8 jako Z9 bez gripu anebo třeba nějaký zásadně předělaný APS-C model, ale očekávat přímou náhradu druhé generace Z6/Z7 už v letošním roce mi přijde hodně nereálné.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 20. 5. 2022 08:17

Zrejme ti v tvojom kvetnatom príspevku ušiel fakt, že Z6/7II sú len recyklaty verzii I.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 20. 5. 2022 08:24

To není šílenost, to je GAS. Z hlediska obrazové kvality snímače za posledních tak osm let udělaly minimální pokrok, kvalitativní změnu je možné docílit prakticky jen přechodem na větší snímač. Částečně na snímač s více MPx, ale to už je takové rozporuplné.

Pokud pominu video, tak hlavní boj se odhrává na poli autofocusu. A protože CSC jsou založeny na automatice, tak to snad bude nekonečné. Současné systémy jsou dobré, ale stále mají rezervy, které řadu lidí nenechávají na pokoji. Další verze to vylepší, ale zase někdo něco objeví. A tak to jde stále dokola. Ano Z9 prakticky DSLR dotáhla a někde i překonala, ale ne úplně všude. Třeba ten 3Dtracking funguje konečně i na zetkách, velmi dobře, ale ne až tak dobře jak na DSLR. A teď hlavně spousta majitelů nižších modelů netrpělivě bude vyhlížet nové verze foťáků, které by měly stejné funkce jako Z9. Myslím že Nikon má teď s odbytem na roky vystarané.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 5. 2022 08:34

A jéje, tady někdo od fidka z Olympus vlákna okoukal slovo recyklát :-) :-) :-)

Ale bez legrace - pro třídu, kam směřují, bylo v Z6(7)II změn docela dost - především docela navýšený výkon CPU, což mimo jiné objektivně zrychlilo AF, oprava různých dalších nedostatků (navýšený buffer, dvě karty, lepší chování EVF) atd., tohle prostě nejsou stroje nějak zásadně zaostávající.

Hlavně se ale můžeme jistě dlouze debatovat o tom, nakolik to je recyklát nebo nové tělo, ale nic nezměníš na podstatě věci, tedy že se opravdu nedá čekat zásadní zkrácení inovačního cyklu. Brát 1,5 roku starý přístroj za nějakou "vykopávku" jistě můžeš, ale dost pochybuji, že to bude výrobce vnímat stejně...

-- 20. 5. 2022 09:39 --

houghs píše:To není šílenost, to je GAS.


Tak pojmy GAS a šílenost (či šílenství?) mi přijdou tak trochu jako synonyma :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
A upozorňuji, že nijak nemoralizuji - ani náhodou nemohu, protože i u mne by se našlo pěkných pár hříšků z této oblasti, které by mi někdo mohl otlouct o hlavu, tak se raději dobrovolně přiznávám :-P
Možná jsem se ale v poslední době dokázal zase vrátit k troše nadhledu a snaze o realističtější pohled...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků