Vliv na sluchátkový poslech

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Co má větší vliv na kvalitu sluchátkového poslechu? Sluchátka nebo kabel mezi PC a DAC?
jasně sluchátka 29 %  85%  [ 29 ]
větší vliv mají sluchátka než kabel mezi PC a DAC 1 %  2%  [ 1 ]
vliv obou komponentů je srovnatelný 1 %  2%  [ 1 ]
větší vliv má kabel mezi PC a DAC než sluchátka 0 %  0%  [ 0 ]
jasně USB kabel mezi PC a DAC 3 %  8%  [ 3 ]
Celkem hlasů : 34

Odeslat příspěvekod Kuba4 8. 12. 2021 11:34

Prosím o komentáře k vaší volbě.
Marantz CD-17, PM-16, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 8. 12. 2021 12:45

Samozřejmě že ABSOLUTNĚ největší vliv mají sluchátka. U IEM to vidím tak na 80%, u velkých sluchátek tak na 70% zvuku celého řetězce.
Změnu zvuku při změně sluchátek pozná každý. Při výměně zesilovače už je to podstatně složitější. Ještě méně je to poznat při výměně převodníku.
A co se týče digitální kabeláže? Kolik to může dělat? 1-2% procenta? To by musel být hodně mizerný kabel, aby se tam jedničky a nuly ztrácely tak, že bude výrazně slyšet, jak si opravné algoritmy vymýšlejí. Každý vykládá, jak brutálně pozná výměnu USB kabelu, slyší trávu růst, ale zatím neznám nikoho, kdo by si udělal nějaký ABX test a slyšel to.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod _daRK 8. 12. 2021 13:41

Čo je to za otázku a možnosti na výber? A zabudol si na uši poslucháča. Čakal som od teba viac, keďže sa tu pohybuješ už dlhšie. :-)
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 8. 12. 2021 13:58

První dvě odpovědi mi z logického hlediska přijdou shodné. Poslední dvě taky. Spousta uživatelů také PC (ani notebook) k reprodukci zvuku nepoužívá.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 4ceratops 8. 12. 2021 18:02

Do poslednej bodky sa stotožňujem s odpoveďou martasa. Kabeláž zabezpečujúca prenos digitálnej informácie by musela byť vyslovene defektná, aby nastali rozdiely vo vnímaní kvality zvuku po spracovaní informácie v DAC. Ostatné je podľa mňa iba sebaklam a psychoakustika podmienená vedomosťou o cene a konštrukcii digikábla. Téma sa mi zdá nepodstatná.
4ceratops
Junior

Odeslat příspěvekod ondrasheq 8. 12. 2021 18:36

Rozhodně kabel. AudioQuest prý chystá tak kvalitní, že už k němu ani nebudou sluchátka potřeba.
ondrasheq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 8. 12. 2021 18:39

4ceratops: jakéže drahé a kvalitní kabely jsi tedy již s drahými a kvalitními prvky reprodukčního řetězce vyzkoušel ?
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod anonymni 8. 12. 2021 18:55

Na takhle položenou otázku je jen jediná možná, správná a přijatelná odpověď (č.1 "jasně sluchátka"), ale určitě se tu najde několik vtipálků, kteří naschvál budou hlasovat pro jinou možnost. Možná i jen proto aby vyvolali hádku atp.. Takže k čemu vlastně tahle otázka je?
anonymni

Odeslat příspěvekod lo-fi 8. 12. 2021 22:44

introvert píše:4ceratops: jakéže drahé a kvalitní kabely jsi tedy již s drahými a kvalitními prvky reprodukčního řetězce vyzkoušel ?

introverte opusť ale takhle volená otázka je jen potvrzením existence oné psychoakustiky...pánové nezapomínejme, že drtivá většina lidí má sklony posuzovat kvalitu reprodukce především dle ceny zařízení, což ovšem neodpovídá skutečnosti a u sluchátek už vůbec...
lo-fi
Junior

Odeslat příspěvekod introvert 8. 12. 2021 23:05

lo-fi: to, co píše 4ceratops, naznačuje, že se nikdy neobtěžoval pořídit si nějaký ten lepší kabel, protože “přece ví, že je to nesmysl, a za vše může psychoakustika”. Kdyby se v tomto směru nějak prakticky angažoval, domnívám se, že by sem takovéto názory neposílal. Tak jsem jenom chtěl znát tu reálnou podstatu za jeho tvrzením. Obávám se však, že žádná není.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 4ceratops 8. 12. 2021 23:20

Milý introvert, nestrácajme so zreteľa, že sa tu bavíme asi o 20 cm kábliku posúvajucemu informácie 0/1 do DAC a nie analógový signál do zvukového meniča (repro/slúchadlá). Tam sa už o určitom prínose kvality kábla iste možno baviť z hľadiska jeho elektrických vlastností a tienenia voči rušeniu. Kto ten rozdiel v prenose digitálu vníma po konverzii v prevodníku, nech to radšej tají, pretože ho okamžite odvedú do tajných vojenských laboratórií a budú na ňom robiť pokusy až do jeho predčasného úmrtia;)

-- 8. 12. 2021 23:27 --

A slúchadlové káble, milý introvert, používam OCC, prípadne striebro. "Ne, že by na tom záleželo", ako vraví korytnačka Morla v Neverending story.

-- 8. 12. 2021 23:31 --

Bože, nejak som sa v tejto jalovej téme zaangažoval:) Všetkým pekný večer a kvalitné 0 a 1.

-- 8. 12. 2021 23:47 --

Inak oceňujem až montypythonovský zmysel pre humor zadávateľa tejto ankety, ten sa musí na debate skvelo baviť. Vraj čo má VÄČŠÍ vplyv ... či digikábel alebo slúchadlá? Bože, ten sa zabáva! 1:0 pre neho.
4ceratops
Junior

Odeslat příspěvekod 4ceratops 9. 12. 2021 00:29

Asi som význam digitálneho prepojenia dosiaľ trochu podceňoval. V prílohe posielam foto, ako práve zjednávam nápravu. Manželka to asi dobre nezachytila, ale na konci je adekvátne dimenzované USB-C.
Přílohy
Ilustrasi-Penataan-Kabel-Bawah-Laut.jpg
4ceratops
Junior

Odeslat příspěvekod introvert 9. 12. 2021 07:38

Tak jak jsem předpokládal, kde nic, tu nic. 4ceratops si pouze koupil lepší kablíky ke sluchátkám (o čemž tohle vlákno není), ale vzhledem k tomu, že uvedl “ne, že by na tom záleželo”, tak asi jen proto, že mají lepší vzhled, nebo nejsou moc tuhé apod. Kvalitní digitální kabely nezkoušel, takže neví, o čem píše. Ale aspoň je veselá kopa, viz ten obrázek.

Což mě přivedlo k zamyšlení, proč bych se k tomuto ještě měl vyjadřovat. Myslím, že už jsem za sebe k problematice kabelů napsal dost. Podobně, jako jiní. Kdo chce, ten si z toho vezme ponaučení, kdo ne, jeho problém. Nejsem žádný kabelový věrozvěst a osvětitel, ať si každý dělá, co chce. Házení hrachu na stěnu není nic, v čem bych se vyžíval.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 9. 12. 2021 09:41

Tak určitě je to zajímavé téma, za mě je fajn se k tomu vyjadřovat a byl bych moc rád, kdyby mně někdo vysvětlil, v čem spočívá ten vliv kabelu na asynchronní USB audio. U analogu je to jasné. Má vliv kapacita kabelu, která má poměrně velký vliv na zvuk, svým způsobem to funguje jako filtr - pásmová propust.
Ale u digitálu? Mezi jedničkou a nulovu je tak velký rozdíl, nehledě na to, že je definovaná i doba trvání jedničky, že je krajně nepravděpodobné, aby se do kabelu vlivem rušení indukovaly nějaké jedničky, které tam nepatří a které by nulu v přenášeném bajtu změnily na jedničku. Co se týče jiného případného rušení, které by se dostávalo naindukované do kabelu až do převodníku a prošlo až do analogové části, tak tady předpokládám, že je to vyřešeno na vstupu převodníku. Předpokládám, že mašiny za sto litrů jako Hugo TT by měly být v tomto směru absolutně neprůstřelné.
Hodně mě překvapuje vliv Jitterbugu u takových strojů. Neměl by být vůbec poznat, protože k odfiltrování toho rušení by mělo totálně dojít na vstupu převodníku. Já u RME vliv Jitterbugu neslyšel. Jsou dvě možnosti. Buď na to nemám uši (byť vliv analogové kabeláže slyším) a nebo je tvrzení konstruktéra pravdivé, že RME je v tomto směru velice dobře ošetřeno. Pak mě ovšem překvapuje, že takto ošetřený vstup nemá stroj za pětinásobnou cenu. I když možné je všechno.
Ale to jsme trošku odbočili, byl bych moc rád, kdyby tady někdo osvětlil, proč má vliv kabeláž u digitálního signálu vliv na zvuk. Já jsem to nikdy s drahým kabelem nezkoušel, pravda srovnával jsem ale kabel za 30Kč, 400Kč a AQ Cinnamon za cca dva litry. Rozdíl nula. Lepší kabel jsem nikdy neslyšel, ale mám morální zábrany dávat za 30cm káblíku deset tisíc (což je takřka půlka ceny mého převodníku či zesilovače), které mně možná přinesou 2% zlepšení, které si dost možná budu jen namlouvat, abych si odůvodnil cenu. A které mě pak svým způsobem "zabije" lampáč, který má už z podstaty tuším o dva řády vyšší zkreslení, než tranzistorové zesilovače.
Jinak zajímavé vlákno na toto téma je dnes, trvá asi pět let, někdy se do četby možná pustím:
https://www.hifiroom.cz/kabely/usb-2-0- ... 15985.html
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 9. 12. 2021 10:09

@martas38:

Když budeš mít cestu do Prahy, stav se u mě a můžeš si poslechnout vliv AudioQuest Diamond USB na vlastní uši. ;-)
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků