Jak rozšířit domácí síť, zvětšit dosah wifi

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod kalisci 15. 3. 2020 20:03

Rád bych se zeptal na radu, jak rozšířit dosah domácí wifi sítě...?? Mám vícepatrový dům a dosah a signál není ideální.
Zahrada je zcela bez signálu.
Mám tento router: ASUS RT-AC1200G+
https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051600000000003B3N

Poradí mi někdo, jak a čím nejlépe a nejefektivněji rozšířit domácí wifi síť?

Díky moc.
kalisci
Junior

Odeslat příspěvekod polda 15. 3. 2020 20:37

Málo info.
Kolik pater,velikost patra,připojených zařízení, umístění routeru, modemu,zdroj netu.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 15. 3. 2020 20:37

Prostě do pater natáhnout kabely a dát tam další AP.

Vyzkoušet jiné umístění routeru.

Prostě fyziku neokecáš a útlum signálu průchodem přes materiál taky ne.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kalisci 15. 3. 2020 20:55

Dům: Suterén, Přízemí, 1. patro, podkroví.
Router mám v 1. patře. V suterénu již wifi nejde vůbec. V Přízemí jsou místa, kde jde dobře, místa kde špatně....
Zahrada bez signálu.
Jde mi o to, jaké zařízení použít na rozšíření pokrytí. Co se týče routeru, tak mám na něj napojený NAS server, stolní počítač, dvě televize. Takže tam již není volný výstup.
Přes wifi se připojuje 1 - 3 notebooky, 1 tablet, 2 mobily.

Předem díky za konkrétní radu co použít.
kalisci
Junior

Odeslat příspěvekod polda 15. 3. 2020 21:57

Modem a přípojka?

Jinak jak psal kolega kabelem připojit ideálně další 2 jako AP (asus 750), 1v patře, 1200 dát na jednu stranu přízemí a další AP blíž k zahradě .rozmístit tak aby pokryly hluchá místa.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kalisci 15. 3. 2020 22:11

Mám připojení od starnetu wifinou. Od antény jde kabel přes malou krabičku (asi napájecí) a z této krabičky kabel do routeru asus 1200
kalisci
Junior

Odeslat příspěvekod polda 16. 3. 2020 00:20

Ta krabička má jen jednu zdířku na kabel a ten vede do routeru nebo je zdířek víc?
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kalisci 16. 3. 2020 08:28

Ano krabička má pouze jeden výstup a ten jde do routeru.
kalisci
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 16. 3. 2020 09:04

Budes muset koupit par veci:

* switch - ten propojis s routerem (treba misto toho stolniho pocitace) a do nej zapojis ten stolni pocitac a natahnes dva nove UTP kabely - jeden do vhodneho mista v suterenu, jeden do 1. patra. Mozna i jeden nekam na venkovni zed smerem do zahrady.
* 2-3 access pointy (AP). Rozumnejsi by bylo UniFi, ale v nouzi i nejaky bezny domaci router prepnuty do rezimu AP. Jeden do suterenu, druhy do 1. patra a nejakou venkovni verzi smerem do zahrady, pokud to bude potreba (takhle od obrazovky tezko hadat).
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kalisci 16. 3. 2020 09:31

Nějaký tip na UniFI a nejlépe i na tu venkovní verzi? Unifi slyším prvně.... nevím co to znamená. Díky
kalisci
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 16. 3. 2020 09:44

https://www.i4wifi.cz/cs/kategorie/1520 ... 918&page=1

Je to sice jedno z drazsich reseni, ale take jedno z lepsich. Je potreba koupit ty nejlevnejsi talire a k nim controller, ktery je ridi. Pak bude WiFi naprosto bezproblemova.

Pokud to je moc drahe (coz se muze stat), tak staci libovolne domaci routery. Ja pouzivam https://www.i4wifi.cz/cs/210776-access- ... k-cap-lite, ktery se vejde do dlane. Ven pak neco odolneho pocasi, treba https://www.i4wifi.cz/cs/210695-access- ... tik-wap-ac. Ale tady se fantazii meze nekladou, jakykoli levny access point splni tuhle ulohu. Jen to oproti UniFi bude s mensim komfortem - zarizeni se nebudou tak bezproblemove prehazovat z jednoho AP na druhe pri presunu do jineho patra nebo na zahradu. To ale nemusi vadit. Je to otazka nakladu oproti komfortu.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kalisci 16. 3. 2020 10:01

No to vypadá zajímavě, ale controller třeba který? Propojení je přes LAN kabely?
kalisci
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 16. 3. 2020 11:17

Controller se da spustit na nejakem zarizeni (domaci server, NAS apod) nebo ho koupit jako kus HW: https://www.i4wifi.cz/cs/210660-kontrol ... -cloud-key. A ano, propojeni je pres normalni LAN kabely (plati pro vsechna AP). Rozdily mohou byt jen v napajeni - u obycejnejsich je potreba napajeni v miste, lepsi (Mikrotik, UniFi) lze napajet z centralniho bodu pres LAN kabel (bud PoE injektorem, nebo rovnou switchem ktery umi PoE - v tom pripade ale pozor na podporovany PoE standard, je jich vic).
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kalisci 27. 3. 2020 10:24

Ještě jednou díky za odpověď. Stále přemýšlím, kterou cestou se vydat a proto mám ještě nějaké dotazy:
Přikládám nákres a tady nad čím přemýšlím a není mi jasné.
1) Jaký switch použít? JE to jedno, nebo to musí být nějaké speciální UniFi zařízení?
2) "Jestli jsem tomu dobře porozuměl, tak kontroler je potřeba k tomu, aby se nastavilo a docházelo ke správnému předávání zařízení mezi Accespointy…??
Musí být trvale připojen a spuštěn? Díval jsem se na tu možnost nainstalovat v NAS serveru, ale zrovna ten můj to nepodporuje.
Pokud by ale kontroler nemusel být spuštěn na trvalo - stačilo by nainstalovat softwarových kontroler do pc? Ale jestli na to předávání musí běžet pořád, tak je to asi špatná volba ????
Když bude vše zapojeno dle nákresu, tak by asi nefungovalo automatické předávání, pokud bych byl pouze v dosahu routeru Asus ???"
3) "Pokud by bylo zapojení viz obrázek, tzn něco přes switch, něco přímo z routeru Asus, bude všechno navzájem propojené a dosažitelné? Dostanu se z PC do NASU bez problémů? Budu moci z notebooku po síti něco pustít v kterékoliv televizi? atd
Díky předem za radu.
Přílohy
Síť.JPG
kalisci
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 27. 3. 2020 14:14

1) Jaký switch použít? JE to jedno, nebo to musí být nějaké speciální UniFi zařízení?

Je to jedno, UniFi zarizeni by ti asi poskytlo nejake grafy vytizeni jednotlivych portu, ale obycejny 1Gbit switch udela stejnou praci za mensi penize.

2) "Jestli jsem tomu dobře porozuměl, tak kontroler je potřeba k tomu, aby se nastavilo...

Pokud je to mozne, tak by controller mel bezet porad. Zajistuje prave to bezchybne predavani klientu mezi AP.

Když bude vše zapojeno dle nákresu, tak by asi nefungovalo automatické předávání, pokud bych byl pouze v dosahu routeru Asus ???"

Presne tak. Na ASUSu chces vypnout WiFi pokryt vse pomoci UniFi, aby to bezchybne fungovalo.


3) "Pokud by bylo zapojení viz obrázek, tzn něco přes switch, něco přímo z routeru Asus, bude všechno navzájem propojené a dosažitelné? Dostanu se z PC do NASU bez problémů? Budu moci z notebooku po síti něco pustít v kterékoliv televizi? atd

Ano.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků