Kontrola spolehlivosti přenosu dat v LAN

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod JendaLinda 3. 7. 2010 11:58

Je možné měřit kvalitu signálu přenášeného kabelovou sítí, podobně jako je měření signálu u wi-fi? Nejspíš pomocí nějakého software s použitím obyčejné síťové karty a switche? Jde mi o orientační kontrolu kvality použitých UTP kabelů bez nutnosti kupovat speciální měřící přístroje.

EDIT: Upraven titulek, aby lépe odpovídal řešenému problému.
Naposledy upravil JendaLinda dne 4. 7. 2010 08:58, celkově upraveno 1
Co můžeš odložit na zítřek, odlož na pozítří.
JendaLinda
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hunter21 3. 7. 2010 12:40

Nelze. Tie specialne meracie pristroje o ktorych hovoris to robia na zaklade analyzy vf signalu, podobne, alebo aj velmi podobne tomu ako sa meraju anteny, koaxialne kable, vysielace a pod. Na konektore karty uz ziadne parametre (vo vf oblasti) inymi LAN zariadeniami nezistis. Vo vseobecnosti sa da ale povedat, ze parametre linky si vie kazdy chipset LAN karty zmerat sam vo vlastnej rezii firmwaru.
Dalsi problem je vobec samotny termin "kvalita". Mohol si si vsimnut, ze ani u wifi nieje parameter kvality zjednoteny. Kazdy vyrobca si to, co mysli kvalitou riesi po svojom.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JendaLinda 3. 7. 2010 21:25

Jasně, vím, že měření VF parametrů linky není úplně jednoduché, takže dejme tomu, že bych potřeboval zjistit, jestli při přenosu dat vznikají chyby.
Co můžeš odložit na zítřek, odlož na pozítří.
JendaLinda
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bari007 3. 7. 2010 21:28

Na to by mělo stačit přenést data tam a zpět a ověřit jejich kontrolní součet, jestli souhlasí, nebo ne? Nebo je potřeba něco víc?
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod hunter21 3. 7. 2010 22:22

"netstat -s" by mozno mohol nieco prezradit...
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JendaLinda 4. 7. 2010 08:50

Když cestou vznikají chyby, tak se poškozené pakety automaticky vyřadí, takže soubory se přenesou v pořádku, ale může se snížit přenosová rychlost v závislosti na množství vyřazených paketů. A já se tedy ptám, jestli se dá nějakým způsobem zjistit, kolik paketů je poškozených. Co jsem se díval, tak prý to nějak jde, ale nic konkrétního jsem nenašel.
Co můžeš odložit na zítřek, odlož na pozítří.
JendaLinda
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hunter21 4. 7. 2010 13:30

Ano na to su statistiky. Prikaz na statistiky som ti napisal vyssie. Predpokladam ze mas MS Win. Prenosova rychlost sa v pripade LAN kabelaze neznizuje a to ani v pripade chybovosti. To len uzivatelovi sa to javi, ako keby sa znizovala. Linkova rychlost je vzdy taka, aka sa vyjedna pri pripojeni (auto-negotiation). V priebehu prenosu sa nemeni. To co sa javi ako, znizenie rychlosti je cakanie na znovu-poslanie chybneho ramca po prekroceni casoveho limitu (timeout). Ak je takychto chybnych ramcov viacej, vlivom spatnej linky a neustaleho opakovania sa prenesie mensie mnozstvo spravne prijatych ramcov, co v konecnom dosledku znamena mensiu rychlost (menej dat za casovu jednotku).
Existuje limitny pripad, kedy sa rychlost linky meni. To nastava iba v pripade negociacie a deje sa tak skokovo podla toho, kolko rychlosti NIC ovlada (10/100/1000Mbps).
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JendaLinda 4. 7. 2010 19:06

Ano přesně takhle jsem to myslel s tím snižováním rychlosti. Ve skutečnosti je rychlost pořád stejná, ale ve výsledku trvá přenos déle - data se posílají několikrát.
"netstat -s" vypisuje zajímavé informace, ovšem přímo statistiky rozhraní vypisuje "netstat -e". Vypadá to, že to je přesně to co potřebuju. Takže tímto děkuju za rady. :)
Co můžeš odložit na zítřek, odlož na pozítří.
JendaLinda
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků