illustrator - GRAFICI POMOC - problem s barvami

Nástroje pro uměleckou i technickou grafiku, DTP, CAD

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod JimmyHD 9. 12. 2008 10:02

Ahojte!

Prosim o radu, v Illustratoru jsem si vytvoril CMYK dokument a udelal nejakou grafiku.. Pozadi ma tm. modrou barvu (C=100;M=;Y=;K=80;).

V tiskarne mi ale z modre udelali zelenou a vlozene obrazky maji taky jine a nektere i vyrazne barvy. Tak ted nevim kde je problem, podle me by mela byt grafika (dodana v PDF) v pohode a pozadi by melo byt modre kdyz se sklada jen z modre a cerne (C=100;M=;Y=;K=80;) a neni tam ani kapka zlute aby z toho byla zelena...

Kdyz jsem ale zkusil v Illustratoru export do JPG a zvolil CMYK tak mi to vyexportovalo uplne jine barvy nez maji byt, tak jak to vylezlo v tiskarne.

Muzete mi prosim nekdo poradit jak na to aby byly zachovane barvy ve kterych jsem to udelal? Vubec netusim kde delam chybu..

Predem diky!

Pozn.: Ulozit to jako RGB pro me neni reseni, v tiskarne chteji PDF ve CMYKu..
JimmyHD
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kRemes 9. 12. 2008 10:35

je to Illustrator CS4?
kRemes
Junior

Odeslat příspěvekod vsevedko 9. 12. 2008 11:25

taaakze, niekde mas zasity nejaky color profile, ktory sa pouzije a preto ti to meni farby.
Ako robis to PDF? Pouzivas nieco ako PrimoPDF, alebo podobne, co vytvara PDF tak, ze "tlacis" na PDF tlaciaren? Zle...
Najbezpecnejsia cesta ako spravit PDF je (robim to takto roky, trocha konzervativne, ale zatial mi to nikdy nesposobilo problem):
1) VSETKY texty do kriviek
2) export do nejakeho ps formatu. Z Corelu robim EPS (enhanced PS), z AI by to malo ist tiez.
3) Vytvorim PDF pomocou Adobe PDF creatora (IBA bezstratova kompresia, ziadna redukcia rozlisenia)
4) skontrolujem ;-)

Samozrejme, pred tym VSETKY obrazky a color schemy do CMYKu.

Ked si chces byt 100% isty, co ti vylezie z tlaciarne, daj si spravit digitalny natlacok.

Preco ti to sprasilo farby pri exporte do JPG netusim... nemalo by. Jedine, ze by si to mal predsa iba v RGB a nie v CMYKu a pri exporte doslo ku konverzii. Skus si to JPG otvorit napr. v Photoshope a pozri aku zmes CMYKu ti to spravilo.
vsevedko
Junior

Odeslat příspěvekod JimmyHD 9. 12. 2008 15:22

:arrow: kRemes:
Illustrator CS3

:arrow: vsevedko:
Diky - jsi jediny z nekolika disk. for, kdo mi se snahou odpovedel.

PDF delam tak ze dam v illustratoru "SAVE AS" a vyberu format PDF, v moznostech exportu dam "Don´t include color profiles" ... vsechnu grafiku pred ulozenim do PDF samozrejme prevadim do krivek - tohle bez debaty ;) ... vysledne PDF vypada uplne nadherne, doma vytiskle na CMYK tiskarne - v pohode... ale jakmile to poslu do velke tiskarny tak jim ty barvy vyjdou jinak a moje tmave modra je brcalove zelena :( ... tak jsem doma zkusil export image -> format JPG, barvy CMYK a vysledne PDF bylo tak hnusne jako vytisk z tiskarny, proto jsem zacal hledat chybu u sebe. V document setup mam nastavene CMYK. To je asi vsechno co vim... nevim si rady, co udelat aby mi to v tiskarne vytiskli v barvach, ktere se zobrazuji na monitoru..

:!: Pozn: s nejakymi prevody obrazku na cmyk nebo tak neco - v tomhle jsem lama a uplne mimo misu
JimmyHD
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vsevedko 10. 12. 2008 10:29

podla mna to mas v zaklade v RGB a preto dochadza ku konverzii.
Otvor si to PDF vo photoshope a pozri aku tam mas farebnu chemu (RBG/CMYK)
vsevedko
Junior

Odeslat příspěvekod kRemes 10. 12. 2008 11:35

pracovat s CMYK farbami je trochu zavadzajuce. CMYK farby maju uplne odlisne spravanie (miesanie) ako RGB, ovela mensi gamut (farebny rozsah), inak pracuju s bielou a preto sa aj inak zobrazuju na monitore a inac ich interpretuje tlaciaren. Odtiene modrej su asi najchulostivejsie z celeho spektra.
Kazda tlaciaren ma vsak profil pomocou ktoreho prevadza jednotlive farby na papier.
Asi najjednoduchsie bude pomocou vygenerovaneho jpg (ktore je tmavsie) upravit farby v povodnom *.ai aby po konverzii zodpovedali Tvojej predstave.

edit: este ma napadla jedna jednoduchsia cesta. V Illustratore vo View->Color proof->... si nastav CMYK tlaciarensky profil (nie som teraz pri AI, takze to neviem presne, mohol by si tam mat nieco take ako US Sheetfed...). Je to v podstate simulacia zobrazenia na tlaciarni a podla toho si uprav farby.
kRemes
Junior

Odeslat příspěvekod vsevedko 10. 12. 2008 14:29

brrr, spatne menit farby podla exportovaneho jpg? Problem je podla mna uplne inde. Nieke v zakladnej priprave grafiky a jej color modelu. Chalan chce vytlacit (C=100;M=;Y=;K=80;), co je podla mna presny target, akurat sa mu to niekde sprasi pri finalizacii.

Jimmy, hod niekde to PDF na net, pozriem si ho. AI nemam, ale mozes dat aj to a importnem si ho do Corelu.
vsevedko
Junior

Odeslat příspěvekod kRemes 10. 12. 2008 18:56

je to presny target to je pravda ale to este neznamena, ze to co vidi na monitore je ta farba, ktoru mu vytlaci tlaciaren.
Myslim, ze aj Corel Draw ma nieco take ako color proof v Adobe Illustrator. Schvalne sa skus popreklikavat roznymi profilmi a sam uvidis, ze to nie je take jednoznacne.
kRemes
Junior

Odeslat příspěvekod vsevedko 11. 12. 2008 09:31

ja viem, ze to co vidi na monitore nie je to, co vytlaci, ale ked si nadefinuje (C=100;M=;Y=;K=80;), nemoze to ist do zelena. To je tmava modra. Do zelena by to slo, keby tam bola aj Yellow. Preto si myslim, ze sa mi to niekde sprasi neskor pri nejakej konverzii.
vsevedko
Junior

Odeslat příspěvekod kRemes 11. 12. 2008 11:01

vcera vecer som si tu farbu "namiesal" v AI, ona naozaj vyzera do modra. Potom som cez View->Color proof...->Custom...-> vybral profil US Sheetfed Coated (kt. zodpoveda standardnemu nastaveniu tlaciarenskeho stroja) a farba mala zrazu zeleny nadych.
Nemal som uz cas sa s tym hrat (musel som sa venovat 3 mesacnemu synovi :-)) ale dnes to este skusim vytlacit na rozne druhy papiera a pri roznych ICC...som zvedavy, ci sa da z toho cmyk kodu vytlacit modra :-)
kRemes
Junior

Odeslat příspěvekod vsevedko 11. 12. 2008 13:09

:-) niekedy ma ide z color profilov rozhodit...
ale tu sa stracam aj ja. Ked zmiesam cyan a black, nemozem mat zelenu. Nech je profil akykolvek...
A zeleny nadych mala z coho? Aky bol profil pred tym? Podla mna, treba NAJPRV nastavit color profil a az POTOM zacat robit a miesat farby, lebo je prirodzene, ze ked zmenis profil, dojde k transformacii farby.
vsevedko
Junior

Odeslat příspěvekod JimmyHD 13. 12. 2008 00:01

nazdar chlapi, to je prave to co nedovedu pochopit... :hm jak ze smichani modre a cerne muze vzniknout zelena... jinak pri vytvareni noveho dokumentu vzdy davam CMYK dokument a do PDF neprikladam ICC profily (chce to tak tiskarna) takze by ani k zadne konvezi nemelo dojit. BTW nedavam ani kompresi atd..
no nejlepsi bude asi kdyz vam ten dokument osekam a uploadnu, ted jsem ale po tydnu 24hod. prace mrtvy :eh takze nekdy pres vikend..
JimmyHD
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků