Přechod z windows na mac

Mac OS a programy

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod protektor 18. 4. 2016 12:14

Zdravím, jsem grafik který pracuje na Windows. Momentálně ale měním práci a nastupuji do nového zaměstnání, kde se ve velkém používá Mac.

Chtěl jsem se proto zeptat, jestli je nějaká možnost si PC co nejvíce přizpůsobit k Windows.? Klávesnice, složky, vzhled...

(Ajtáci mi PC nebudou přeinstalovávat. To jsem už zkoušel...)
protektor
Junior

Odeslat příspěvekod borekz 18. 4. 2016 12:27

Jdou změnit klávesové zkratky a směr skrolovacího kolečka myši. Bohužel nejde vypnout nepříjemná "akcelerace" kolečka. Navzdory názvu je funkce spíše opačná: pokud se točí kolečkem pomalu, skrolování se výrazně zpomalí na nějakou default rychlost, která nejde nikde nastavit. Při rychlém otáčení platí rychlost nastavená v ovládacích panelech (přes menu s ikonou maca).

Defaultní zkratky jsou pro Windowsáka docela šílené, např. místro Ctrl+C, Ctrl+V je v Macu Apple+C, Apple+V (v mém případě Win+C, protože mám PC klávesnici). Klávesy Home a End přesouvají pozici na začátek nebo konec celého dokumentu. Pro "normální" přesun v rámci řádku slouží Alt + šipky (nebo to je Apple + šipky?). Taky jsem byl z Windows zvyklý, na přesouvání po slovech pomocí šipek + Ctrl.
V klávesnici jsou i další odlišnost, ale moc v OS X nepracuju, tak jsem to zatím neřešil. Raději v něm klávesového zkratky nahrazuji myší.

Defaultně je skrolování kolečkem naopak proti Windows, v nastavení se to jmenuje "přirozený" směr posunu. Má to určitou logiku: točím nahoru, dokument odjede nahoru. Ale zvyk je zvyk.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod protektor 18. 4. 2016 13:04

Myš si asi vezmu vlastní s kolečkem. Ještě uvažuji že si pořídím tablet. ( doma s ním dělám úplně vše) Docela mě štve to rozložení klávesnice... jak píšeš pořád mám problém ctrl+c (v)
protektor
Junior

Odeslat příspěvekod borekz 18. 4. 2016 13:54

Ty zkratky by měly jít změnit. Hodně věcí se musí řešit v nedokumentovaných systémových souborech, ale zrovna toto by mělo jít snadněji: http://superuser.com/a/363355.

Snad ta myš z PC bude fungovat, ale to obrácení kolečka je vlastnost systému a pokud to cheš jako ve Windows, tak změnit v nastavení, jak jsem psal.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod kadliwt 16. 5. 2016 19:56

Jestli si chces usetrit hodne trapeni, tak se kousni, dva tejdny bud trpelivej a pak uz budes fungovat jako na Win.

Mac na Win nepredelas, preuc se zkratky, jinou logiku prace se souborama a dalsi veci a budes v pohode.
Doma mam Mac, v práci Win a pouzivam oboje bez problemu, kolikrat i z jedny klavesnice prepinam Mac/Win a funguju.
D-O-P-P-E-L-K-U-P-P-L-U-N-G-S-G-E-T-R-I-E-B-E
kadliwt
Junior

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 17. 5. 2016 06:34

Otázka :"Mám problémy s OSX, pomůžete mi je vyřešit?" Odpověď: "Zvykni si".
Jako vážně? A nešly by tyhle tweaky třeba přes terminál? Přeci jenom to ne systém postavený na Unixu.
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod kadliwt 17. 5. 2016 22:05

Zkratky prehodi, ikony slozek zmeni, a co potom ? Celej system nepredela. Ve vysledku bude mit hybrid, kde se jen on vyzna, u kolegy na pocitaci bude ztracenej a kolegove na jeho taky nic neudelaj.
D-O-P-P-E-L-K-U-P-P-L-U-N-G-S-G-E-T-R-I-E-B-E
kadliwt
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků