Výběr barevné tiskárny za cca 4.000 Kč. Jakou pořídit?

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Hitman II. 9. 2. 2020 18:15

Zdravím,

potřebuji pomoci s výběrem barevné tiskárny pro přítelkyni. Tiskne v průměru tak cca 100 listů měsíčně. Text a graficky jednoduché (barevné) obrázky, které jsou max. přes polovinu listu. A sice v poměru cca 3/1 (text/obrázky). Cenově si představujeme cenu tak kolem 3000 až 5000 tisíc vč. cartridge (prý v základu nebývá cartridge plná). Nevíme, jestli máme jít do laseru, nebo do inkoustu. Jde hlavně o cenu tisku a nenáročnost provozu a pořizovacích nákladů za tiskárnu. O kvalitu tisku tolik nejde, i když pokud by to nebylo cenově náročné, tak bychom asi občas vytiskli i nějakou tu fotografii. Co jsem se tak ptal, tak byl pro její účely doporučen spíš inkoust, ale mám strach z jeho zasychání v tiskárně (nevím, jestli zasychá jen inkoust, nebo i laser), protože např. o letních prázdninách se také může stát, že se dva měsíce nebude tisknout. To má ale prý také řešení, prý jsou nějaké inkoustové cartridge, které nezasychají, ale nevím jestli to není vykoupené jinou nevýhodou.
Takže jakou vzít, kolem těch 4.000 Kč, vč. náplně? Laser/inkoust, případně jakou konkrétně? Ani nemám představu, jaká technologie tiskne levněji a jestli to není jinak v případě tisku textu vs. obrázků (fotografií).

Předem moc díky za každý tip na typ :)

Michal
Hitman II.
Junior

Odeslat příspěvekod danhrbac 9. 2. 2020 22:23

Nejlevněji tiskne tankový inkoust. Dělá ho Brother, mám dlouhobě vyzkoušený a je bez problémů. Ale pro 1000+ stránek ročně je tanková tiskárna asi zbytečná. Ty náplně jsou na 5k+ stránek a pravděpodobně si je tedy nikdy nebudete muset kupovat. Pokud nechcete oboustranný tisk, tak stojí kolem 3tis.
Laser nezasychá. Inkoustová hlava by mohla, dříve to dělaly asi všechny, ale nepamatuji, že by se to stalo.
Fotky se na to dají tisknout, když si koupíte lepší papír.
V zásadě mě nenapadá důvod, proč si pořízovat laser.
danhrbac
Junior

Odeslat příspěvekod Hitman II. 1. 3. 2020 10:06

Můžete mi prosím doporučit nějaký konkrétní model pro výše uvedené účely.. Děkuji
Hitman II.
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 1. 3. 2020 15:37

Výhoda laseru je v minimálních nárocích na údržbu, spotřební materiál a v tom, že nezaschne. Člověk tedy nemusí řešit, zda tiskne pravidelně, v jakém prostředí tiskne (prašnost) a jaký papír použije (rozpíjení). Nevýhodou je nižší kvalita fotografií (vypadají spíše jako tisk v časopisu, než jako fotografie z minilabu) a relativně vyšší cena tonerů.
Například laserová tiskárna Brother HL-L3210CW stojí cca 4600 Kč a kompatibilní sada tonerů (4 barvy) na zhruba 2300 stran vychází na 2600 Kč - tedy 0,9 Kč za barevnou stranu viz níže.

Počet stran, uváděný výrobci tiskáren, vychází z průměrného celkového 5% pokrytí strany A4. To platí pro každou barvu, a protože tiskárna má 4 barvy (CMYK), je celkové maximum 4×100 %. Těch uvedených 5 % pokrytí listu tiskem je tedy například 4×5 % potisku každé barvy. Toto odpovídá stránce dokumentu do poloviny zaplněné textem, s barevným nadpisem a malou ilustrací/obrázkem.
Pro představu stránka s 3/4 textu a 1/4 obrázku odpovídá zhruba 20% pokrytí plochy tiskem a z pohledu barev 40 % pokrytí (barvy jsou zastoupeny nerovnoměrně, toto je celkový součet). Celostránková fotografie pak bude v závislosti na motivu v průměrném rozsahu 120-280 %. Celá strana pouze černého textu je pak cca 12% pokrytí.
Kdybyste tiskl jen dokumenty dle popisu výše, tonery by nevystačily na uvedených cca 2300 stran, ale zhruba na poloviční množství. Pokud byste tiskl celostránkové fotografie, vystačily by tonery na cca 250-300 stran (9 Kč za stranu). Na pouze černobílý text by to bylo cca 1000 celých stran (1,8 Kč za stranu).
V reálu byste ale nedoplňoval vše stejně. Největší spotřeba by byla černého a žlutého toneru. K ostatním barvám zhruba 2:1.

Laserový tisk 100 stran (v poměru 3,5 stran textu k 0,5 straně obrázku, tedy 7 stran textu k 1 straně obrázku) vychází na 100 : (7+1) = 12,5 tedy 12,5 * 7 + 12,5 * 1 tedy 87,5 textových stran a 12,5 obrázkových stran. V nákladu to pak bude 87,5 * 1,8 Kč + 12,5 * 9 Kč + 100 * levný papír za 0,2 Kč = 157,5 + 112,5 + 20 = 290 Kč

Vedle toho Epson L3050 s tankovým systémem stojí 3500 Kč a kompatibilní inkoust 4×100 ml (cca 5500 stran) vyjde na 300 Kč. Nevýhodou je nutnost častého tisku, občasného čištění (a řešení odpadní nádoby) a vyšší nákladů na papír. Postup výpočtu pokrytí a spotřeby je stejný jen papír bude za 0,5 Kč. Pokud byste chtěl fotopapír pak 11 Kč za stránku.
Pokud byste tiskl celostránkové fotografie, vystačily by tonery na cca 700 stran (0,40 Kč za stranu) . Na pouze černobílý text by to bylo cca 2200 celých stran (0,1 Kč za stranu).
Inkoustový tisk 100 stran (viz výše) bude 87,5 * 0,1 Kč + 12,5 * 0,4 Kč + 100 * papír za 0,5 Kč = 8,75 + 5 + 50 = 64 Kč

Ta zázračně nízká cena je ovšem vykoupena nutností dozoru nad strojem a prostředím, ve kterém se tiskne. Také u plnění nádržek je třeba dbát na čistotu, aby se do oběhu nedostal prach a nedošlo k zanesení hlav. Nová hlava je téměř v ceně nové tiskárny.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod danielhrbac 1. 3. 2020 19:43

Pokud nepotřebujete oboustranný tisk, tak navrhuji třeba tento Epson:
https://www.czc.cz/epson-ecotank-its-l3050-tankovy-system/224257/produkt
Oboustranný tisk pak bude umět tato:
https://www.czc.cz/epson-ecotank-its-l4160-tankovy-system/224261/produkt

Emil Pastelka píše:Ta zázračně nízká cena je ovšem vykoupena nutností dozoru nad strojem a prostředím, ve kterém se tiskne. Také u plnění nádržek je třeba dbát na čistotu, aby se do oběhu nedostal prach a nedošlo k zanesení hlav. Nová hlava je téměř v ceně nové tiskárny.


Zde chci trochu polemizovat. Při plnění se odšpuntuje docela malý otvor, do kterého se nalévá inkoust přímo z náhradní náplně takovou tlustou jehlou. Moc si neumím představit, jak by se dovnitř dostal prach v jakémkoliv podstatném množství. Snad kdybych v průběhu plnění nechal otvory otevřené a začal nad tiskárnou vrtat díry do stropu.
Ano, nová hlava bude asi drahá. Ani na jedné z tiskáren jsem ji nepotřeboval po řádově desítkách tisích stránek.

Emil Pastelka píše:Výhoda laseru je v minimálních nárocích na údržbu, spotřební materiál a v tom, že nezaschne. Člověk tedy nemusí řešit, zda tiskne pravidelně, v jakém prostředí tiskne (prašnost) a jaký papír použije (rozpíjení).

Ano, pamatuji na inkousty HP z doby zhruba před 20 lety, které zasychaly po týdnu a do kterých se musel dávat alespoň průměrný papír. Problém se zasycháním jsem naposledy zažil s asi 10 let starým inkoustem od Lexmarku, který se půl roku neužíval a bylo potřeba hlavu umýt, než se chytla. Podle mě dnešní inkousty tisknou prakticky na cokolilv a nezasychají.
Je pravda, že laserovka s originálními tonery bude tisknout hezky a spolehlivě. Ale ta cena tisku mě odrazuje.
danielhrbac
Junior

Odeslat příspěvekod Hitman II. 2. 3. 2020 17:40

Děkuji všem za pomoc..

Dnes jsem byl v prodejně tonerů a pro přečtení vašich příspěvků jsem se rozhodl pro inkoust se systémem zásobníků ("tankovací").
Jen se k tomu chci zeptat, nemá tento systém doplňování inkoustu nějakou nevýhodu oproti systému inkoustových kazet? Kromě samozřejmě vyšších nákladů na pořízení tiskárny, to vím..

Doporučujete mi tento model: https://www.czc.cz/epson-ecotank-its-l3 ... 57/produkt
Líbí se mi, ale přítelkyně, pro kterou jí sháním, by si přála BÍLOU, ABY JÍ LADILA S NÁBYTKEM!!! :-| :oboze :roll: a tento typ jsem v bílé nenašel
Takže jsem ještě našel tuhle: https://www.electroworld.cz/epson-ecota ... #parametry

Jen se k ní zeptám, je funkčně srovnatelná s L3050? Respektive, není v nějakém parametru horší?

Případně ještě doporučte nějakou tiskárnu s displejem, pokud je to tedy funkce, kterou bych měl chtít - nemám s tím zkušenosti a nevím, jak moc je to MUST HAVE funkce..

Děkuji
Hitman II.
Junior

Odeslat příspěvekod danhrbac 2. 3. 2020 18:01

Většinou to je tak, že inkoustové kazety jsou oproti těm jednoduchým butylkám, ze kterých se inkoust do tankového systému dolévá, dražší.
Požadavek na bílou chápu. :-)
danhrbac
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 3. 3. 2020 10:40

Já se přidružím taky s dotazem, který je možná absurdní, ale stejně mi to vrtá hlavou. Já měl tři inkoustovky, dvě z nich odešly, může u inkoustovek odejít tisková hlava, když se nacucá inkoustem, nebo se to tankovek netýká? Vím, že u některých inkoustovek jsou součástí balení i tiskové hlavy. Podle toho, co popisuje Emil, mi přijde laser jako spolehlivější řešení a trošku mě mrzí, že se tisková hlava může odporoučet, mrzí. Jak jsou na tom inkoustovky oproti laseru ohledně životnosti?

Ano, laser má zase válec, ale shledávám nepravděpodobné, že by inkoustovka vydržela 10 tisíc stran bez výměny tiskové hlavy.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 3. 3. 2020 19:55

hlava, když se nacucá inkoustem

Tak to netuším, co si pod tím představit. V zásadě jsou dva druhy domácích inkoustových tiskáren - první mají oddělenou hlavu od náplně a druhé mají kazety vše v jednom. V druhém případě tedy s novým inkoustem měníte i tiskovou hlavu a její poškození je tak snadno řešitelné. Nevýhodou je vyšší cena náplní. U modelů s oddělenou hlavou pak hlava stárne s tiskárnou a s výměnou se víceméně nepočítá, protože to není ekonomické.
Zničení hlavy množstvím inkoustu prakticky není možné. Hlavu ničí postupné opotřebení trysek vlivem tisku a vlivem nečistit v inkoustu.
Tisková tryska má dle rozlišení hlavy průměr 20 až 50 mikronů (pro představu, vlas má průměr zhruba 80). I drobná prachová nečistota může způsobit zanesení trysky. Ne hned, ale podobně jako u jakékoliv trubky/roury vedoucí kapalinu, vznikne ucpání postupným nabalováním nečistot.
Proti nečistotám nalepeným na hlavu ze strany výstupu tisku (vlivem okolí a prašností papíru) částečně pomáhá čištění (průplach inkoustem a otěr stěrkou). Proti nečistotám, které doputují do hlavy ze strany náplně, nepomáhá víceméně nic.
Originální náplně garantují čistotu obsahu. Levné náhrady mohou obsahovat leccos. Při ručním plnění se mezi nečistoty počítá i zaschlý fragment inkoustu, okrajově zanesení plísně do zásobníku.

Oběh inkoustu je tlakem řízen tiskárnou. Dříve se stávalo, že lidé plnili ručně i kartridže, které k tomu nebyly určeny. Porušili těsnost inkoustové náplně a mohlo dojít k zalití hlavy a následnému zaschnutí. Hlava si přísun inkoustu do trysek řídí a v době klidu by v nich neměl zůstávat zbytkový inkoust.

Laser má dle technologie buď fotoválec, nebo gumový pás pro přenos toneru na papír. Tiskárny mají válec buď samostatně, nebo jako součást náplně - tedy podobně, jako inkoustové hlavy viz výše. Každopádně k poškození fotoválce dochází jen v minimu případů. Standardně válec umírá po dosažení životnosti. Méně standardně pak třískou/nečistotou v nekvalitním papíře či nešetrným odstraněním papíru při záseku.

dockalacek píše: shledávám nepravděpodobné, že by inkoustovka vydržela 10 tisíc stran bez výměny tiskové hlavy.

Hlavním faktorem je čas. Pokud by tiskárna tiskla velmi často, například stovky stránek denně, byla by životnost výrazně vyšší, než kdyby tiskla menší množství sporadicky. Inkoustovým tiskárnám nečinnost neprospívá.

Hitman II. píše:... funkce, kterou bych měl chtít

Display je celkem zbytečný, ale velmi užitečná funkce je automatický tisk na druhou stranu. Ovšem to je mimo Vaši stanovenou cenovou hladinu.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hitman II. 3. 3. 2020 22:02

danhrbac píše:Ta L3156 je prostě jen bílá varianta. Je to tankový systém.

Ale ta L3050 se liší i konstrukčně, takže nejde jen o barvu.. Proto se ptám, jestli není i funkčně jiná.
Hitman II.
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 4. 3. 2020 09:23

Emil Pastelka píše:
hlava, když se nacucá inkoustem

Tak to netuším, co si pod tím představit. V zásadě jsou dva druhy domácích inkoustových tiskáren - první mají oddělenou hlavu od náplně a druhé mají kazety vše v jednom. V druhém případě tedy s novým inkoustem měníte i tiskovou hlavu a její poškození je tak snadno řešitelné. Nevýhodou je vyšší cena náplní. U modelů s oddělenou hlavou pak hlava stárne s tiskárnou a s výměnou se víceméně nepočítá, protože to není ekonomické.
Zničení hlavy množstvím inkoustu prakticky není možné. Hlavu ničí postupné opotřebení trysek vlivem tisku a vlivem nečistit v inkoustu.
Tisková tryska má dle rozlišení hlavy průměr 20 až 50 mikronů (pro představu, vlas má průměr zhruba 80). I drobná prachová nečistota může způsobit zanesení trysky. Ne hned, ale podobně jako u jakékoliv trubky/roury vedoucí kapalinu, vznikne ucpání postupným nabalováním nečistot.
Proti nečistotám nalepeným na hlavu ze strany výstupu tisku (vlivem okolí a prašností papíru) částečně pomáhá čištění (průplach inkoustem a otěr stěrkou). Proti nečistotám, které doputují do hlavy ze strany náplně, nepomáhá víceméně nic.
Originální náplně garantují čistotu obsahu. Levné náhrady mohou obsahovat leccos. Při ručním plnění se mezi nečistoty počítá i zaschlý fragment inkoustu, okrajově zanesení plísně do zásobníku.

Oběh inkoustu je tlakem řízen tiskárnou. Dříve se stávalo, že lidé plnili ručně i kartridže, které k tomu nebyly určeny. Porušili těsnost inkoustové náplně a mohlo dojít k zalití hlavy a následnému zaschnutí. Hlava si přísun inkoustu do trysek řídí a v době klidu by v nich neměl zůstávat zbytkový inkoust.

Laser má dle technologie buď fotoválec, nebo gumový pás pro přenos toneru na papír. Tiskárny mají válec buď samostatně, nebo jako součást náplně - tedy podobně, jako inkoustové hlavy viz výše. Každopádně k poškození fotoválce dochází jen v minimu případů. Standardně válec umírá po dosažení životnosti. Méně standardně pak třískou/nečistotou v nekvalitním papíře či nešetrným odstraněním papíru při záseku.

dockalacek píše: shledávám nepravděpodobné, že by inkoustovka vydržela 10 tisíc stran bez výměny tiskové hlavy.

Hlavním faktorem je čas. Pokud by tiskárna tiskla velmi často, například stovky stránek denně, byla by životnost výrazně vyšší, než kdyby tiskla menší množství sporadicky. Inkoustovým tiskárnám nečinnost neprospívá.

Hitman II. píše:... funkce, kterou bych měl chtít

Display je celkem zbytečný, ale velmi užitečná funkce je automatický tisk na druhou stranu. Ovšem to je mimo Vaši stanovenou cenovou hladinu.


Děkuju, to bylo vyčerpávající... ;-)
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 3. 2020 10:37

Celou diskuzi jsem jen proletl, ale za mne radeji laser. Sice mirne vyssi naklad na stranku, ale ve finale, pokud delsi dobu (staci pul mesice) netisknes, ty naklady se srovnaji. Hlava, ale i ten inkoust na cisteni trysek, oboje neco stoji a ani jedno Te u laseru netrapi.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hitman II. 4. 3. 2020 16:21

Bude se tisknout minimálně každý týden, jen v době prázdnin se tisk omezí, ale zase se třeba budou tisknout fotografie..
Když jsem toto téma zakládal, tak jsem o tom nic nevěděl a také jsem si myslel, že bude lepší laser. Ale dostal jsem zatím všechny argumenty pro inkoust, a sice:
- levnější pořizovací náklady proti laseru
- levnější tisk
- lepší tisk fotografií

a proti těmto argumentů proti argumentujete:

HLAVOU - ale, měla by vydržet tak cca 3 až 5 let, ne? Cca 3.000 až 10.000 listů (nevím přesně, jak se bude tisknout), ty by to také mělo vydržet.. A kde je psáno, že laserovka vydrží přes pět let?

A co myslíte tím "INKOUSTEM NA ČIŠTĚNÍ TRYSEK "? To znamená, že když si jednou za čas pustím čištění, tak mě tiskárna "vystříká" nějaké množství inkoustu? Pokud ano, tak jak často se tento program čištění pouští a kolik (ekvivalentně na počet stránek) toho inkoustu spotřebuje?

Děkuji moc za odpověď
Hitman II.
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 3. 2020 16:52

3x tyden bez tisku a můžeš kupovat hlavu. Nemusí, ale může se stát.

Čištění se spouští pravidelně třeba každý druhý den. Když "chytře" tiskárnu vypneš, čeká Tě zaschlá hlava (čti výměna). Množství inkoustu nelze kvantifikovat, každé čištění je jiné, řídí to elektronika.

Laser vydrží, znám i 20 leté laserovky co denně jedou na úřadě.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 4. 3. 2020 17:19

Přesně na tohle, co píše Kin, jsem narážel. Je teda možný, že já jsem si inkoustovky mohl zničit i tím, že jsem po záruce přestal používat originální náplně. Vždycky ale minimálně tři až čtyři roky fungovaly.

Zas na fotky je lepší inkoust, to je pravda. Od května 2016 mám Samsung M2070W, což je laser, a nemůžu si stěžovat. Startovací toner na 500 listů se měnil až v dubnu 2018, kdy mi Ježíšek přinesl nový toner, sice neoriginální, ale z Gigaprintu a ještě teď (březen 2020) mám 46 % toneru, což je úžasný. Do inkoustu jsem musel, řekl bych, aspoň jednou za rok koupit.

Nevýhodou toneru je, že je dražší, toner vyjde na 600 (neoriginál) až litr. Cartridge třeba 250. Ale když si spočítáš, jak často ji budeš kupovat, vychází toner líp.

U inkoustu, pokud se tiskne barevně jen občas, bych se zajímal i o to, jestli se dá tisknout černě, když dojde jedna z barevných náplní, některé totiž neumožňují černobílý tisk, když dojde barevná.

Spotřebu inkoustu při čištění hlav uvádí dTest, někde je opravdu enormní. Pročtěte:

https://www.czc.cz/epson-ecotank-its-l3 ... bjqbsesope
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků