Monitor 24"-27" pro úpravu fotek, videa, hry

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MgX 24. 3. 2019 19:56

Ahoj,

vybírám nový monitor. Po skvělém 19" Fujitsu-Siemens (VA panel), který po mnoha letech provozu odešel do křemíkového nebe, nyní využívám zděděný Dell U2410f. Monitor je to výborný. Jedinou velkou nevýhodou je silné podsvícení, které, byť je jas na nule, stále září zbytečně moc. Když chci dělat večer, přestože si přisvítím, svítivost IPS tohoto Dellu hodně bolí - je stále příliš vysoká. Bylo to zmiňováno v řadě testů.

Hledám 24-27" monitor nejlépe s kvalitním IPS panelem, bez blikání a jakýchkoliv obrazových anomálií, které negativně ovlivňují zrak. A také bez pískání zdroje. Určitě bych chtěl, aby měl dobře kalibrované barvy pro úpravu fotek, a to již od výrobce. Rozlišení FHD, lépe vyšší. Nejlépe s 10bit panelem. Monitor bude sloužit hlavně na úpravu fotek, net, pro kancelářské práce a přehrávání (případně úpravu) videa. Občasně i hry. Proto bych rád, pokud možno, „multifunkční“ zařízení, které zvládne vše. Díval jsem se kupříkladu na specializované foto monitory, ale povětšinou mají velkou odezvu, která sem-tam už může vadit i při přehrávání filmů, natožpak hraní her. Nebráním se moderní výbavě v podobě různých synchronizačních prvků (pro hry) a omezení modrého světla.

Cena nejlépe do 13000,- s DPH. Jestliže by byl extrémně pozitivní důvod (superkup) nějakou tisícovku bych ještě přihodil. 17000,- je maximum. Raději bych ale koupil něco levnějšího.

Absolutně nejdůležitější však je kvalita a přirozenost barevného spektra, slušná odezva, precizní jednotnost podsvícení a dobré pozorovací úhly. Ne, nejsem ultimativní fotograf, ale mám rád když je zelená zelenou, červená červenou a modrá modrou. Plusem je prodloužená záruka, či rychlejší servis atp.

Díval jsem se kupříkladu na tento Dell, ovšem netuším, zda lze snížit jas na rozumné, proto úpravu fotek doporučované, minimum, a to bez degradace barev a kontrastu.

Najde se někdo, kdo poradí?
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod -PavelU 24. 3. 2019 23:32

Zběžně jsem našel tento model iiyama_ProLite_X3272UHS_B1. Německá recenze.

Většinu tebou uvedených parametrů by to mohlo splňovat. Ale jde o VA panel. U IPS bys jen riskoval ty negativní vlastnosti zmíněné technologie panelů. Já ji třeba u svého Aorusu nemám. Mnou vybraný kus/značka by měl zamezit také vadným pixelům, ale těžko říct. Nebo vzít něco ultra drahého od EIZO. Nastřelená cenovka je moc malá, prvotřídní kvalita, i pokud by nešlo o herní monitor, by byla tak dvojnásobná. Ale ono by možná stačilo zkusit ten Aorus a v případě nespokojenosti několikrát vyměňovat a reklamovat kusy.

Aorus monitor je na sledování videa uzpůsoben dokonale. Ověřeno.

Eizo 27, 8bit panel IPS - EIZO FlexScan EV2750-BK, ale s prvotřídní zárukou.
-PavelU
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karel88l 25. 3. 2019 19:05

No nevim jestli Aorus bude vhodny na upravu fotek,homogenita je podprumerna,spis asi neco od DELL nebo LG s IPS.Jestli budes kupovat 60Hz monitor ani nema smysl resit freesync (range bude mizernejch 48-60Hz - k nicemu).
karel88l
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 25. 3. 2019 19:54

Nejsem fotograf co potřebuje speciální super monitor na fotky. Nicméně bych rád obdržel moňas se slušným nastavením barev od výrobce, precizním podsvícením a možností ho snížit na skutečné (využitelné) minimum bez ovlivnění čehokoliv dalšího a samozřejmě - bez blikání.

Domníval jsem se, že v cenové kategorii, která výrazně převyšuje 10000,-, což pro řadu lidí jistě není zanedbatelná částka, obdržím alespoň významné procento vlastností, které požaduji. Zatím to vypadá na stav, co nelze řešit.

Aorus nechci. Něco jsem o tom četl. Na herní EIZO jsem se díval. Tam lze o čemsi přemýšlet. iiyama ne, VA panel mně ve větším rozměru vadí, protože nižší úhly atp. Jsem sice nadšený „VA panelista“ u televizorů, ale mám odzkoušeno, že větší monitor zvládnu s IPS.

Hloupé je, že většina výrobců uvádí idiotské maximalistické hodnoty podsvícení a dalších parametrů, ale kupříkladu minimální hodnotu si nechá pro sebe. Přitom pro určitý typ použití se jedná o parametr velmi důležitý.

//
mimochodem jsem se díval i na mnohde opěvovaný BenQ se zaměřením na foto. Z druhé strany jsem četl mnoho názorů na velmi rychlé „vysvícení“, nesoulad v podsvícení atp. Říkal jsem si, že bych tuto značku i přes určitý odpor zkusil, ale názory některých uživatelů (a nedá se říci, že by se zrovna jednalo o škarohlídy, či lháře), mě silně znejistěl a vrátil zpět myšlenku - nebrat.
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karel88l 25. 3. 2019 20:10

Herni Eizo ? ti jich moc nemaji,snad ne FS2735 ?
karel88l
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 25. 3. 2019 21:39

Onen výraz herní, jsem měl dát asi do uvozovek. Chtěl jsem tím naznačit to, že se nejedná o jejich foto speciál. Reagoval jsem na doporučený EV2750.
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jozef_m 25. 3. 2019 22:15

Presne toto som riešil minulý rok. Rovnaké zameranie - vektorová grafika, video, foto, filmy a všeobecná práca. Hry na PC nehrám. Grafika a zčasti video aj foto (všetko práca v Adobe CC) ma živí, takže som do výberu šiel s podobnými požiadavkami ako ty.

Doporučujem 4K rozlíšenie - pri úprave fotiek je to oproti FHD veľká výhoda veľkosti pracovnej plochy - musiš mať k tomu ale adekvátne PC.

Farebne sa všetko dá odladiť a nastaviť, v tejto cenovej kategórii je to s verným podaním farieb už celkom spoľahlivé, obzvlášť pri IPS paneloch.

Konkrétne modely: Mesiace som študoval recenzie, sledoval farebné gamuty, videá na youtube a aj tak som nič poriadne nezistil.
Nakoniec som kúpil u zeleného žabiaka postupne 4 monitory a postupne som ich aj vrátil a nechal si až piaty :D Boli to dva modely od BenQ, dva od LG a nakoniec som ostal pri AOC U2777PQU.

Hlavný dôvod - komfort pre oči. Pri ostatných monitoroch ma vždy po nejakej dobe začali ťahať oči a keď som šiel od monitoru preč, mal som v očiach bielu hmlu. Každý monitor som mal na stole cca týždeň - skúšal som nespočetne veľa nastavení pri bežných pracovných podmienkach. Až pri tom AOC sa mi podarilo nájsť to správne nastavenie a ostal som pri ňom bez ohľadu na recenzie a technické parametre. Ja som spokojný, zákazníci takisto.

Na záver - recenzie sú fajn možno na úvodný výber, ale kým to nemáš doma na stole a nepracuješ s tým, tak nevieš na čom si. Našťastie sú tu eshopy a tie nemajú s výmenou tovaru problém, aspoň ja som sa s tým nestretol.
jozef_m
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karel88l 26. 3. 2019 16:08

No asi tak nejak,ja jsem vybiral monitor asi dva mesice a to jsem v podstate vybiral ze dvou modelu.Bohuzel ani v profesionalnich recenzich casto nezminujou treba ani tak zakladni vec jako jestli ma monitor dostatecne ostry obraz - takhle jsem vracel jedno LG a pritom recenze to melo kladne a o tomhle ani zminka.Proste nejlepsi je osobni zkusenost a prime porovnani.
karel88l
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 26. 3. 2019 17:08

Vzhledem k tomu, že se na sousedním fóru pohybuji v oblasti AV techniky a zvláště pak výběru TV, něco trochu o tom vím. V každém případě se shodneme na jedné zásadní věci... osobní zkušenost je k nezaplacení. Prostě vyzkoušet na vlastní bulvy dá reálnou představu.

Nicméně musím alespoň zjistit, na co se podívat. Nemám rád nakupování s vracením. Takže bych se tomuto rád vyhl primárně vhodnou volbou, se kterou budu spokojený a nebude třeba měnit. I proto se ptám. Je zde jistě mnoho zkušených lidí, kteří stejně jako já, mají rádi přirozené barvy bez přehnané bujarosti, na panelu, který nikterak nekmitá a má jednolité, neprosvítající podsvícení. No a předpokládám, že tu je řada uživatelů, jejichž oči stejně jako moje jsou citlivé a oni, podobně jako já, tráví u monitoru celkem dost času. Proto jsou schopni dobře nasměrovat.

Všem díky za rady a klidně piště dál. Všechno poctivě čtu, zkoumám a procházím.
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Juan2 26. 3. 2019 22:56

http://www.alza.cz/27-samsung-s27h850-d5091473.htm

Sám o něm uvažuji ale bojím se taky vysokého min. jasu...
Juan2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod -PavelU 12. 4. 2019 13:43

Zkusím přihodit další typ, který by mohl splňovat náročná kritéria výběru ideálního monitoru. Jedná se o model BenQ PV270.

Profi recenze - BenQ PV270. Článek byl publikován dne 24. 1. 2017.
-PavelU
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 12. 4. 2019 17:34

Samsung na 99 % ne. A když BenQ, tak určitě ne za tuto cenu. Ony oslavné recenze mají jakýsi prvek radosti v té chvíli, kdy tester zkouší. Jenže důležité je, co se stane s aktivně využívaným monitorem za rok, dva, pět. Záruka tam je sice pět let, ale vymoct si něco v případě vypálení, radikálních problémů s podsvícením atp. nemusí být vždy jednoduché.
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod -PavelU 12. 4. 2019 19:20

Zde o něco starší model BenQ SW2700PT, který je levnější. Je z roku 2015. Link je na Mall, kde mají proklik na BenQ stránky, které poskytují možnost výměny porouchaného kusu po dobu záruky. Takže pokud by se v průběhu používání vyskytly jakékoli potíže s funkčností, nesprávným zobrazením a tak, mohl by si na to uplatnit tu výměnu. Rozhodně je taková služba vítaná. Neposkytují ji všichni výrobci. A záruka 5 let je dost nadstandardní.

Zmínil jsem tu ty dva BenQ modely, protože jsem včera objevil tu ruskou sajtu. Recenzovali na ní můj Aorus, následně jsem šel na straší články a našel recenzi i k tomu profi monitoru na videa a grafiku.

Je fakt, že cokoli nad 10 000,- Kč musí člověk řádně promyslet. Já hledal herní monitor rok. Není to jednoduché.
-PavelU
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 14. 4. 2019 09:16

No, opravdu to není jednoduché. Kdybych potřeboval něco jen tak na dokumenty a prohlížení netu, neblbnu s tím tolik. Stačily by slušnější barvy, neblikající podsvícení a možnost ho dostatečně regulovat bez degradace zbytku.

Tak co tu máme a co jsem našel z těch, o kterých bych přemýšlel? Postupně budu doplňovat další. Případně upravím důležité chybějící klady, resp. zápory.

1. Dell U2718Q

+kalibrace od výrobce - barvy Delta-E menší než 2
+Flicker reduction
+NBD záruka
+4K (3 840 × 2 160 při 60 Hz)
+Záruka 36 měsíců

+/-HDR nemusí být pro úpravu fotek výhoda.

? Je to Dell s HDR, tudíž nevím, zda půjde dostatečně regulovat podsvícení. Nerad bych byl na tom stejně, jako u současného monitoru Dell.

- Nelze kalibrovat barvy pomocí kolorimetru X-rite

https://www.dell.com/cz/domacnosti/p/de ... monitor/pd


2. iiyama_ProLite_X3272UHS_B1

Nevyhovuje. Už jen to polohování je divné a pro mě nevhodné. Navíc VA panel, což už nechci.

3. Eizo EV2750

Nevím, zda když už EIZO, tak zrovna toto.

+5ms odezva
+5 let záruka
+2560 × 1440 px (QHD)
-cena
-8bit barvy

4. AOC U2777 PQU

+4ms odezva
+4K rozlišení (3840x2160@60Hz)
+cena
+10bit
+záruka 36 měsíců
-není zřejmě kalibrován z výroby

?netuším, jak moc bude svítit a zda lze regulovat
?netuším, zda je skutečně vhodný pro úpravu fotek

https://eu.aoc.com/cs/products/u2777pqu

5. BenQ PV270

+záruka 5 let
+14bit LUT tabulka
+hardwarová kalibrace
+10bit barvy
+rozlišení 2560 × 1440 px (QHD)
+zřejmě kalibrován od výrobce na Delta E ≤ 1,5
+ Flicker Free
+stínítko v balení
-cena zcela mimo zadání

6. BenQ SW2700PT


+14bit LUT tabulka
+10bit barvy
+zřejmě kalibrován z výroby na Delta E≤2
+odezva 5ms
+stínítko v balení
+záruka 5let
+ Flicker Free
-cena

7. Eizo CS2420

+5 let záruka
+ Flicker Free
+hardwarová kalibrace
+LUT 16bit
-cena za 24"
-odezva 15 ms

8. Asus PA24AC

+zřejmě kalibrován z výroby na Delta E≤2
+přijatelná cena
-jen 1920 × 1080 px (Full HD)
+udávaná odezva 5 ms
-nelze polohovat (snížit/navýšit odsazení od podložky)

9. AOC Q2577PWQ

+příznivá cena za 25"
+ Flicker Free
+QHD rozlišení 2560 x 1440
+odezva 5ms
-8bit barvy
-není kalibrován od výrobce
-zřejmě nelze HW kalibrovat

https://eu.aoc.com/cs/products/q2577pwq
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod raiback25 6. 8. 2022 06:13

Ahoj, mam rovnake kriteria pre monitor. Aky si nakoniec kupil?
raiback25
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků