Rychlost 2,5" disku v USB boxu

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Pavouk106 5. 10. 2012 16:23

Ahoj,

právě testuju 2,5" IDE HDD o veliksot 40GB (stáří řádově 5+ let) na badblocks a sleduju přitom rychlost zápisu a čtení toho disku.

Disk je v nejlevnějším boxu, který jsem sehnal (180 Kč, modrý DeLock).

Vidím rychlost zápisu téměř 20MB/s a postupně klesne až k 18MB/s (ke konci disku), čtení jsem až tak nesledoval, ale bylo řádově kolem 26MB/s. Badblocks jedou sekvenčně, nehrajou na velikost souboru nebo seek.

Máte doma také 2,5" disk v USB boxu (klidně už tak koupený, neskládaný na koleni), na kterém byste si mohli dovolit vyzkoušet rychlost sekvenčního zápisu a čtení? Jen pro porovnání...

Pokud už se tomu někdo věnoval:
1. Záleží na stáří disku (modernější=ryclejší) i když to nakonec leze přes nějaký řadič a USB?
2. Záleží na "značkovosti" boxu?
3. Jsou disky koupené přímo v boxu rychlejší (například WD passport) než levný box a do něj strčený disk?
4. Je podstatný rozdíl mezi rychlostí IDE a SATA disku v USB boxu?

Předem díky za info.

Já sám mám celkem tři disky (dva složené, jeden koupený), tak to sám taky v blízké budoucnosti vyzkouším (ty složené jsou na tom +- stejně, ten koupený na sobě má celý OS, takže momentálně nemůžu zkusit).
Pavouk106
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 5. 10. 2012 16:33

Nejužší hrdlo = USB.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavouk106 5. 10. 2012 16:41

Právěže se mi těch 18MB/s zápis a 25MB/s čtení zdá i tak málo.

Mohl bych tu nízkou rychlost hodit na ten disk, určitě by nebyl super rychlý ani při běžném připojení, což taky můžu někdy zkusit, přece jen je to 40GB a starý bůhví jak.

USB by ale zase "mělo" protlačit víc než 25MB/s, takže otázka je, jesti to není řadičem za pár korun...

Proto se ptám. Ve finále mi nejde o zrychlení nebo o zanadávání si, ale spíš o statistiku...

Tak co, jak rychlé jsou vaše USB2.0 disky?
Pavouk106
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 5. 10. 2012 16:51

Ono záleží i na USB řadiči v počítači a dalších faktorech. Obecně lze říct, že se dosahuje rychlostí 18 - 35 MB/s, zápis méně, čtení více. Jestli rychlost ke konci disku klesá, tak je to způsobeno diskem samotným.

Jestli se tím chcete zabývat a něco porovnávat, tak musíte uvést základní informace:
1. Přesné označení disku
2. Přesné označení USB<->ATA můstku v boxu nebo aspoň jeho USB ID
3. Přesné označení řadiče USB v počítači nebo aspoň jeho PCI ID
4. Verzi ovladače řadiče USB
5. Verzi operačního systému
6. Jakým programem se rychlost disku testuje
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zivan 5. 10. 2012 20:18

Jestli ti to pomuze, tak tu mam ulozene testy cteni (HD tach) dvou 2,5" IDE disku, ale v ntb (nx6125):
40GB Hitachi 4200 ot/m a cteni 29-13MB/s
40GB Seagate 5400 ot/m, cteni 35-18MB/s
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 6. 10. 2012 08:44

Ty 40GB IDE disky, obzvlaste pokud jsou 4200rpm, proste lecky opravdy byly takhle pomale. Videl bych to na vlastnost disku. Zbytek viz Petr_S.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků