Výběr SSD řešte jen zde!

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod lojzak02 28. 4. 2016 08:39

m.kv píše:Taktéž po velkém zatížení SSD je dobré nechat ho pár minut "dochroupat" - t.j nevypínat hned počítač.


Turbo se dochlazuje po dlouhodobém náročnějším provozu, typicky jízda na dálnici nebo na okruhu.

SSD jsem ještě nikdy neslyšel "chroupat" ani chrochtat :)

Tak mě to zajímá, protože jsem na to nikde nenarazil.


Měl bych ještě jeden dotaz, i když se obávám, aby nezapadl v místním flame.

Koupil jsem V300, provozuji na ní příležitostně XP, počítač je zapínán odhadem jednou za měsíc, takže žádný náročný provoz je na něm pouze open office, antivir a web browser.

Na zahraničních fórech jsem se dočetl, že vzhledem k absenci TRIM u XP se má používat CC cleaner a koš vysypávat pomocí volby "pravé tlačítko Use CC cleaner".
lojzak02
BAN Živě.cz
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m.kv 28. 4. 2016 08:50

Dochroupat jsem dal do uvozovek. Myšleno dodělat svoji práci. Asociaci s chlazením turba v tom vůbec nevidím.
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pointops 28. 4. 2016 09:31

chlazení turba jsem do toho vnesl já, mělo to být v uvozovkách jako ekvivalent "dochroupat". ;-)

Popsaný rozdíl mezi nezaplněným a nepřiděleným DS jsem asi už znal. Sorry za špatně formulovanou otázku: měla směřovat na údržbu/správu buněk. Ve smyslu zda pro ten disk, jeho řadič / firmware je to rozdíl.
p\o.
pointops
Junior

Odeslat příspěvekod monikash 29. 4. 2016 11:39

Víte, co je úžasný? My se tu měsíce a roky dohadujeme, jaký SSD do kterého počítače dát, zda TS, KS nebo AD. A přitom výrobci v tom mají jasno. Včera jsem si v rámci podpory Toshyby vygůglila, jaky SSD doporučují. A jako jediný podporovaný výrobce pro moji řadu NTB je od Crucialu....
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod osobne2 30. 4. 2016 04:21

Jenze vyrobcem meho PC neni Toshiba, sestavil jsem si ho sam. Na rady z tohoto threadu jsem si tam dal ale take Crucial MX100.
osobne2
Junior

Odeslat příspěvekod krysta 30. 4. 2016 05:53

Doporučení výrobců nelze brát jako dobrou radu, jediné, co z toho plyne je, že to bude fungovat. Stejně tak se můžeš podívat na kompatibilní RAM, u spousty to bude nějaký předražený OEM sh*t, který odvede asi stejnou práci jako "obyčejná" RAMka jen za 2 násobnou cenu, protože tam bude nápis třeba Lenovo. Tím netvrdím, že jsou SSD Crucial špatné jen, že je tvoje argumentace zcela nesmyslná. Zde se řeší, co nejoptimálnější volba, ne jen to co bude fungovat.
krysta
Junior

Odeslat příspěvekod monikash 30. 4. 2016 06:26

Já taky netvrdím, že si koupím SSD, které nemá MLC a po zaplnění 50% se disk rapidně zpomalí (BX200).
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sawagee 1. 5. 2016 18:32

Čo hovoríte na nový Crucial MX300 ???
sawagee
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 5. 2016 18:52

W O O O O W ! Nová věc, hustý !
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod osobne2 1. 5. 2016 20:00

Takze dobry?
osobne2
Junior

Odeslat příspěvekod m.kv 1. 5. 2016 20:58

Myslím, že ho Python.p objednával teprv včera. A dneska ve svátek ho celý den testoval. Proto asi ten výkřik woooow. A nebo jsem to psal pod vlivem jeho podpisu.
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod honza700 1. 5. 2016 21:33

Ahoj,

prosím o názor na Corsair Neutron XT 240GB s 3 až 5-ti lety záruky za 2800 Kč.
test: https://digitalportal.sk/recenzia-corsa ... -xt-240gb/
Má to čtyřjádrový řadič Phison PS3110 a osmikanálové rozhraní pre propojení s 19 nm NAND flash čipmi Toshiba A19. Tedy zde na fóru Matýskem doporučované. A ECC.

Navíc má Neutron XT technologii ochrany proti výpadku SmartFlush, která by měla být dle testu o stupeň výš než u SP920, 370S či Vector 180 (mají ochranné kondenzátory).
Třeba HyperXSavage na stejném řadiči a čipech nemá dle testu ochranné kondy a má jen tříletou záruku.

Jen kvůli možnosti snížit riziko ztráty dat při výpadku bych tu pětistovku navíc dal.
Nejvíc by mně vadilo (bez ohledu na zálohování) samozřejmě nakopnutá mapovací tabulka a ztráta všech dat.
Je to pro domácí PC, účetnictví, párkrát za rok střih FHD videa na ASUS boardu H170 Pro Gaming a i5-6500, možná i do účetní firmy. Rychlost 4k by byl bonus. Tedy po ověření kompatibility s boardem (přímo u ASUSu vidím jen kompatibilitu SP920, možná to není dopsané)
Prý se jen více zahřívá - problém se stálostí a spolehlivostí dat?
Uniká mi něco, proč by to nemohl být tento SSD na špici své cenové kategorii ikdyž tady nebyl zmiňován?
Nebo má někde výraznou slabinu?
Moc firem ho neprodává a zaruka je někde 3 a někde 5 let. Je to zvláštní.

Z testu Vector 180 ohledně SmartFlush: http://www.svethardware.cz/recenze-ocz- ... ou/40169-2
Vector 180 tedy nedokáže ochránit data, která již nejsou uložena ve stálé paměti flash, což tedy logicky znamená i to, že budou ztracena data z vyrovnávací paměti, která je typu RAM. Ta lepší SSD ale toto nabízí, třeba série OCZ Z-Drive 4500 nebo SSD s kontrolerem Phison s technologií SmartFlush.

A má SSD s ECC nějaký reálný efekt řekněmě pro účetní firmu?
Musí být při použití SSD s ECC v počítači RAM také s ECC?

Děkuji vám všem za názory a odpovědi
honza700
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 2. 5. 2016 09:21

Řadič Phison se obecně považuje za línou mrchu.
Tenhle požadavek
honza700 píše: pro domácí PC
snížit riziko ztráty dat při výpadku

= IMHO zbytečný.
Do SSD se standardně neukládají žádná uživatelská data.
K tomu slouží HDD: řádově levnější GB/Kč.
V případě havárie se obnovuje OS ze zálohy do nového SSD.
Podstatně důležitější:
honza700 píše: SSD s ECC

=> spolehlivost.
Pokud na tom trváš a chceš vytvořit spolehlivou WKS, zvol SSD z profi kategorie, např.:
Intel SSD DC S3500
http://ark.intel.com/products/series/74 ... 500-Series
standardně s pětiletou zárukou;
nebo levnější:
Samsung SSD 850 Pro s desetiletou zárukou:
http://www.samsung.com/global/business/ ... rview.html
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 2. 5. 2016 10:49

Ochrana proti vypadku elektriny? Tu prece neresime na urovni disku nybrz aspon zakladnim UPS...
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod honza700 2. 5. 2016 12:44

To Milanr1: Děkuji za odpověď

Koukám na to z pohledu toho, že připlatím 200-500 Kč a sníží se mi možnost ztráty mapovací tabulky a mohu mít disk, který na papíře velice lehce směřuje mezi Enterprice disky. Tedy jestli SmartFlush (Neutron XT) či něco podobného (u KC400) přináší něco navíc.

Ušetřím tím možná čas při obnovování i těch méně důležitých dat, které na SSD mohou v tu chvíli být, možná něco v registrech Windows... Ano, uvědomil jsm si nutnost častějšího zálohován třeba Acronisem.
A UPS mít nechci, ikdyby stála třeba něco přes 1000 Kč. Když si budu moci za porovnatelnou cenu vybrat spolehlivostně a rychlostně obdobné SSD ale s lepší ochranou proti výpadku, tak si ho rád vyberu.
V testech 4k se jevil SSD Neutron jako velice dobrý.
Ač papír snese vše - mluví o zachytávání nekomprimovaného Full HD a 4K video v reálném čase a velké rychlosti. Nevypadá to tedy snad, že bude ošizen ve smyslu zahlcení cache po chvíli práce.

Přes 3000,- určitě nepůjdu, takže i ten Samsung 850 Pro je pro mně zbytečný.
Hledám prostě dobrý poměr cena/výkon/spolehlivost.
Jestli tomu rozumím, tak při výběru ze stejně kvalitních SSD není špatné upřednostnit ten s ECC a nemusím mít k tomu v PC i ECC RAM. Je to tak?
ECC má 370S, KC400 a ten Neutron XT taky. SP920 nemá ECC, zatím bych to tedy vyřadil z výběru. Když bude Neutron či KC400 alespoň stejně rychlý při 4k souborech jako SP920 či 370S a bude mít lepší zabezpečení při výpadku, tak 200 Kč-500 Kč navíc je pro mne vyhovující.
Kingston KC400 je na stejném řadiči PS3110-S10 za cca 2500 Kč a s 3-5 l. zárukou a ochranou proti výpadku. Byl zmiňovaný před pár měsíci, ale kvůli řadiči nedoporučený.
test KC400: http://pcnews.sk/hardver/testovali-sme- ... ston-kc400

Při čem je tedy ten Phison PS3110-S10 línější?
A to je znatelně pomalejší než třeba 370S o kterém uvažuji jako o druhé volbě či než SP920? Nebo se Neutron XT nezdravě výrazně zpomaluje při zaplňování?
Laicky (podle slibů na papíře) se mi zdá, že ochranu konzistence dat a vzpamatování se z výpadku má KC400 lepší než Neutron XT. A zdá se mi, že oba mají toto lepší než 370S.
Je to pravda, nebo se mi to opravdu jen zdá? :-)

Díky
honza700
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků