Vadný HDD nebo řadič?

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 9. 4. 2010 08:57

Nedávno měl kamarád problém s PC, nenajížděl do Win XP a test odhalil vadný sektor. Vyměnil jsem mu ho za nový 500GB Western, ale po měsící a půl provozu mi PC přinesl s tím, že mu zase OS nenajíždí. Mě po zapnutí normálně najel s hláškou, že systém byl obnoven po závažné poruše. Ve Správci událostí jsem u systémových našel v době, kdy měl problém tuto hlášku: Na zařízení \device\Hardisk0\D byla při operaci stránkování rozpoznána chyba. Dále tam je několik sekund po té hláška: Ovladač zjistil chybu řadiče \device\Hardisk0\D. Žádný test na HDD chybu neobjevil (i RAm je OK). PC jsem mu vyfoukal od prachu a pro jistotu nenajelo už vůbec, jen se točily ventilátory. Stačil cleam CMOS pomocí jumperu a zase najel a od té doby funguje. Drivery jsou nainstalovány při výměněn HDD, aktualizace OS staženy, ve správci zařízení je vše OK.

Kde by mohla být chyba a co ještě otestovat? Osobně typuji na MB.

PC: MB MSI MS-7191 (chipset ATI něco), CPU Athlon 64 3000+, 512MB RAM, zdroj cca 2 roky starý Fortron 300W, VGA Geforce 6600, HDD SATA WD 500GB, DVD-RW, OS Win XP Pro.
Profil mi už znovu zprovoznili, teď ještě znovu započítat těch více jak 1600 příspěvků a upravit údaje.

Check your six.

Linux je nejlepší systém. Za ty peníze. :-)
Příjmení a jméno
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 9. 4. 2010 09:09

Stáhni si testovací utility od výrobce disku (WD) a otestuj disk, řadič a kabel.

Nutnost resetu CMOS: možná je slabá baterka a tím pádem nějaká napěťová špička poškodila obsah CMOS.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 9. 4. 2010 09:47

Příjmení a jméno píše:Na zařízení \device\Hardisk0\D byla při operaci stránkování rozpoznána chyba. Dále tam je několik sekund po té hláška: Ovladač zjistil chybu řadiče \device\Hardisk0\D.

Tato hláška indikuje vadný řadič, ke kterému je připojen daný HDD (v PC obvykle v chipsetu MB).
Nemusí se však jednat jen o vadný řadič.
Hw-sestava je poněkud nestandardní:
chipset ATI Radeon 200 a VGA nVidia? Divná kombinace :-/
Co s tím?
Volil bych tento postup:
1) HDD do jiného (zdravého) PC zapojit jako jediný HDD a otestovat utilitkou výrobce (WD);
2) pokud HDD v testu nevykazuje chyby: pravděpodobně vadný MB;
3) test RAM v původním PC bez HDD (boot z CD/DVD); pokud v pořádku:
4) návrat HDD do původního PC;
5) odinstalace ovladačů VGA nVidia;
6) povolení integrovaného VGA;
7) připojení kabelu VGA k integrovanému VGA;
8 ) vyzkoušení v této konfiguraci: zátěžové testy HDD;
Proběhly testy bez závad?
ANO:
nekompatibilita mezi VGA a chipsetem: vyměnit původní prehistorický VGA nVidia za kompatibilní VGA;
NE:
vadný chipset MB: vyměnit MB nebo celý zastaralý PC.

//Vladimir byl zase rychlejší (a stručnější) ;-)
Naposledy upravil Milanr1 dne 9. 4. 2010 11:00, celkově upraveno 4
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ansam 9. 4. 2010 09:47

Ja by som chybu hľadal v:
- zdrojový kábel k HDD
- datový kábel k HDD
- zdroj

Podľa mňa mu to vypínalo aj pri zdarnom spustení OS po určitom čase práce na PC (čierna smrť - čierna obrazovka).
V tom prípade je chyba v zdrojovom kábli alebo v samotnom zdroji.
Naposledy upravil Ansam dne 9. 4. 2010 10:48, celkově upraveno 2
Ansam
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 9. 4. 2010 10:31

Baterie mě také napadla, jedině ji mohu vyměnit nebo nechat PC delší dobu bez proudu. Je fakt, že občas i slabá baterie může způsobovat nestabilní chování PC. Zkusím ještě utilitu od WD, ale univerzální od Seagate ani nějaká generická testovací utilita z Hiren`s Boot CD nic neodhalily.

PC jsem já nestavěl, ani nekonfiguroval, jen jsem jim tam vyměnil zdroj. Prý chtěli co nejtišší PC a tak ten, kdo jim to stavěl použil fanless zdroj od KME do case KME :-D, takže jediný ventilátor byl na CPU a v létě se jim to ze "záhadných důvodů" vypínalo. :-)

Ve správci událostí jsem nic závažného kromě toho neodhalil, maximálně párkrát chybu DHCP.
Profil mi už znovu zprovoznili, teď ještě znovu započítat těch více jak 1600 příspěvků a upravit údaje.

Check your six.

Linux je nejlepší systém. Za ty peníze. :-)
Příjmení a jméno
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 9. 4. 2010 11:04

Příjmení a jméno píše:zdroj od KME

Tak to už se nelze divit, že takzvaný „výrobce“ počítače spáchal tak ohavnou kombinaci chipsetu a VGA :lol:
Právě tenhle zdroj mohl nenávratně poškodit chipset.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 9. 4. 2010 12:19

Asi mohl, ale to by se projevilo spíše dříve, ta výměna proběhla pře 2-mi, 3-mi roky, nevím už přesně.
Profil mi už znovu zprovoznili, teď ještě znovu započítat těch více jak 1600 příspěvků a upravit údaje.

Check your six.

Linux je nejlepší systém. Za ty peníze. :-)
Příjmení a jméno
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 9. 4. 2010 15:58

Příjmení a jméno: Zkontroluj teplotu/chlazení jižního můstku.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Junior

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 12. 4. 2010 10:35

Testy HD utiliou od WD (pod Windows) v PC i mimo něj proběhly kortektně. Test RAM je OK. provedl jsem reinstal OS. Po namontování bočnice však došlo k tomu, že PC nenabootovalo, jen se seklo ještě před POSTem. Vyměnil jsem baterii a zatím to nabíhá. Nemyslím si, že by byl problém v driverech, když to občas nenaběhne ani do POSTu. Teploty jsem zatím nekontroloval, ale tento problém nastal po té, co bylo PC několik desítek minut vypnuto, takže nepředpokládám nějaké vysoké teploty. Nicméně po víkendu naběhlo normálně. Asi mu to dám, ať pro vyzkouší v běžném provozu a uvidíme, jak se to bude dále projevovat.
Profil mi už znovu zprovoznili, teď ještě znovu započítat těch více jak 1600 příspěvků a upravit údaje.

Check your six.

Linux je nejlepší systém. Za ty peníze. :-)
Příjmení a jméno
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Uzivatel 12. 4. 2010 11:10

Mě tyhle hlášky dělal vadný disk, přičemž samotné testy (i od výrobce) disku byly OK (i S.M.A.R.T.). Postupně se to zhoršovalo např. se nahodile výrazně snížila rychlost disku ap. až jednoho dne disk odmítl fungovat zcela.
Uzivatel
Junior

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 12. 4. 2010 20:47

Nj, ale to nevysvětluje, proč občas PC vůbec nenajíždí. V prvním případě nenajížděl, odpojil jsem HDD a mechaniky a zase nic, až clean CMOS pomohlo.
Profil mi už znovu zprovoznili, teď ještě znovu započítat těch více jak 1600 příspěvků a upravit údaje.

Check your six.

Linux je nejlepší systém. Za ty peníze. :-)
Příjmení a jméno
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků