Bootuje ze špatného HDD

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod freem1 31. 3. 2008 07:51

Ahojte.Mam taky problem. Kupil som si novy hardisk Samsung 320GB HD321KJ.Mam ho napojeny ako SATA 1 ,lebo moja doska podporuje iba to - dosku mam ASROCK K8UPGRADE-NF3.Disk mam rozdeleny na 2 diely - 10GB a zvysok.Windows mam na tom prvom dieli.Ten druhy diel je STRIPE.Potom mam napojeny este svoj stary disk Seagate 40GB cez IDE2 - secondary IDE connector. Problem je v tom,ze ked zapnem nanovo pocitac tak mi tam napise nieco ze boot vid obrazky a nepusti ma to do windowsu,alebo potom ked nejako prenastavim bios tak sa dostanem dostanem do windowsu,ale potom ked dam restart pc ,tak mi zase nacita windows na tom mojom starom disku Seagate.A stale mam nejaky takyto problem - nemozem to spravne akosi nastavit v tom biose,aby mi to islo tak ako ma - proste,ze mi nacita windows na tom mojom novom disku Samsung a ten druhy budem mat ukazany len vo windowse na ukladanie dat.

Obrazky:
http://www.upload-obrazkov.imghost.sk/v ... vvmpuv.jpg
http://www.upload-obrazkov.imghost.sk/v ... k5wo8l.jpg
http://www.upload-obrazkov.imghost.sk/v ... 7jvi0o.jpg
http://www.upload-obrazkov.imghost.sk/v ... ueefpc.jpg

A este by som potreboval vysvetlit toto - ten druhy diel disku Samsung je STRIPE - tomu moc nerozumiem co to znamena,lebo po formatovani a instalacii windowsu na prvy diel, som ten druhy diel po restartovani pocitaca musel nastavit na STRIPPING - bolo tam aj MIRRORING a este nejake 2 moznosti,ale pustilo ma to dalej ( mam na mysli do windowsu ) len cez to STRRIPING.-mohli by ste mi to vysvetlit co to znamena?
DAKUJEM.....

// JakubL - upraven název, pročti si Tipy, jak napsat správný titulek
freem1
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 31. 3. 2008 07:57

Jestli jsem to pochopil dobře tak:

Boot se v biosu neudrží po resetu/vypnutí PC?
Baterka na desce je ok? Bežně to bývá CR2032 tuším a ta stojí pár korun. Koupit se dá prakticky všude (foto/cam/...)

Máte dva disky, 1x IDE a 1x Sata?
Nechápu, proč se snažíte rozhýbat raid? Mirroring je zrcadlení (2 se tváří jako jeden a vše je duplicitní) disku, Stripe se používa pro sloučení disků (2 se tváří jako jeden a rokládá se zátěž a uložiště).
Raid na boardu klidne vypněte, protože chápu-li Vás dobře, nemáte s raidem co dočinění. Stačí prakticky enable sata či jak to konkrétně Váš bios má a na raid on board se vykašlete.

Rozdělení partismy na HDD je libovolné, oddílu tam můžete mít X.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod freem1 31. 3. 2008 08:15

Matysek píše:Jestli jsem to pochopil dobře tak:

Boot se v biosu neudrží po resetu/vypnutí PC?
Baterka na desce je ok? Bežně to bývá CR2032 tuším a ta stojí pár korun. Koupit se dá prakticky všude (foto/cam/...)

Máte dva disky, 1x IDE a 1x Sata?
Nechápu, proč se snažíte rozhýbat raid? Mirroring je zrcadlení (2 se tváří jako jeden a vše je duplicitní) disku, Stripe se používa pro sloučení disků (2 se tváří jako jeden a rokládá se zátěž a uložiště).
Raid na boardu klidne vypněte, protože chápu-li Vás dobře, nemáte s raidem co dočinění. Stačí prakticky enable sata či jak to konkrétně Váš bios má a na raid on board se vykašlete.

Rozdělení partismy na HDD je libovolné, oddílu tam můžete mít X.
freem1
Junior

Odeslat příspěvekod soban 31. 3. 2008 10:06

RAID vypni a nastav si botování z sata v biosu.

Možná že se budou windows potom bránit a budeš je muset přeinstalovat a nebo aspoň obnovit zavaděč na tom sata disku, ale možná že ne pokud ti skutečně botují ty windows s toho sata disku.

No a co to je RAID tak si o tom něco přečti.

http://cs.wikipedia.org/wiki/RAID
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod freem1 31. 3. 2008 10:35

soban píše:RAID vypni a nastav si botování z sata v biosu.

Možná že se budou windows potom bránit a budeš je muset přeinstalovat a nebo aspoň obnovit zavaděč na tom sata disku, ale možná že ne pokud ti skutečně botují ty windows s toho sata disku.

No a co to je RAID tak si o tom něco přečti.

ourl]http://cs.wikipedia.org/wiki/RAID[/url]


A ako si mam nastavit to bootovanie z toho SATA?
freem1
Junior

Odeslat příspěvekod soban 31. 3. 2008 10:56

freem1 píše:
A ako si mam nastavit to bootovanie z toho SATA?


Že by v biosu ?

Pokud si neumíš nastavit takovou základní věc jako z jakého disku bude PC botovat tak odnes PC někomu kdo tomu rozumí.

Prostě v BIOSu si nastav aby ti botoval ten HDD na kterým máš ty windows nainstalované.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Matysek 31. 3. 2008 11:08

Obrázek
Předně si pročtěte manuál od motherboardu, kde je to popsané, pokud byste chtěl samostatně pokračovat. Nemusíte se stydět, né každý je přes počítače.

Zde musíte nastavit, odkud chcete bootovat a poté uložit:

1st Boot device - disk s Windows (pochopil jsem, že je to onen SATA)
2nd Boot device - třeba onen IDE disk
3rd Boot device - třeba DvD - Rom

Předně ale zrušte RAID, sata disk se Vám poté detekuje a budete si jej moci nastavit v boot device.

Minimální cesta odporu je nechat si to nastavit, případně si ponechat jen sata disk a IDE používat v šuplíku (ona se sata a IDE moc nemiluje a často se opravuje OS).
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 31. 3. 2008 12:44

Pod položkou Hard Disk Drives stačí změnit prioritu zařízení (jako první dát RAID), a mělo by to chodit.

Každopádně by mě zajímalo, jak se ti podařilo udělat stripe s jedním diskem. :shock:
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 1. 4. 2008 09:24

r34ktor píše:Pod položkou i]Hard Disk Drives[/i] stačí změnit prioritu zařízení (jako první dát RAID), a mělo by to chodit.

Každopádně by mě zajímalo, jak se ti podařilo udělat stripe s jedním diskem. :shock:


Žádnej raid protože tam žádnej raid nemá, pouze to má zapnuté a blbne mu to protože tam má pouze jeden sata disk.

Jak píšem vypnout raid a udělat pořádky jinak se můžeš dočkat nepříjemností že ti ten zmršený raid něco přepíše.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob57_cz 8. 4. 2008 02:40

Pokud to neumíš nastavit v biosu, tak při startování PC v okamžiku, kdy detekuje disky, stiskni F8 a naskočí nabídka menu pro boot. Vybereš šipkama disk a spustíš enter. Hotovo.
bob57_cz
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků