Jaký software na zpracování videa z miniDV

Záznam a úpravy zvuku a videa na počítači

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Machi 29. 7. 2007 19:44

Ahoj, omlouvám se za svůj lamácký dotaz, ale nemůžu si pomoct, rád mám ve věcech jasno...

Dnes jsem si objednal svou první digitální kameru, která nahrává na miniDV. Teď hledám nějaký program, s kterým budu schopen co nejefektivněji a nejkvalitněji dostat z této pásky video...

Narazil jsem asi na nejlepší program Pinnacle Studio 11. Chtěl jsem se zeptat, jestli budu v tomto programu schopen zkopírovat video i zvuk na HDD v plné kvalitě (opravdu zkopírovat, žádná komprese) a poté takový záznam jakkoli zpracovat => export do MPEG-4 (MP3), DVD včetně menu, titulků,... navíc s komplexní možností volby kvality konečného videa :)

Uspokojí tyto moje požadavky Pinnacle nebo je ještě nějaká lepší alternativa za slušnou cenu? Díky moc...
A tím končí tato epizoda.
Machi
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 30. 7. 2007 08:36

Ano, Pinnacle studio toto všechno umí.

Žádná komprese ukládaného videa - blbost. Video musí být komprimované, jinak se ti nevleze na HDD, který by ani nestíhal.

Pinnacle Studio ukládá data z digitální dv kamery ve formátu DV (14 GB/hodina), což je mírně komprimovaný formát, který odpovídá technologii ukládání na DV-pásku. Tento formát používají i všechny ostatní střižny, jako například Ulead Video Studio.
Nahrávat z kamery bys měl přes Firewire 1394 kabel (ne přes USB).

Pokud jsi rozhodnutý koupit Pinnacle, doporučuji před jeho instalací nově nainstalovat Windows.

Obecné poznámky ke Studiu najdeš na mé stránce http://cesty.me.cz/pinnacle/index.html - zdůrazňuji nutnost instalací update a dělání krátkých, max. 20-ti minutových projektů, které až nakonec spojíš do jednoho kusu. (Mám tam poznámky ke Studiu9, ale platí pořád i ve verzi 11)

Alternativa k Pinnacle Studiu: Ulead video studio - z mého pohledu je horší než Pinnacle Studio, ale dělá méně problémů.


Jo a co máš za počítač? Jestli je to laptop, tak budeš mít problémy s rychlostí harddisku, budeš potřebovat externí USB nebo ESATA 3.5 palcový 7200 ot. disk na videodata.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Machi 30. 7. 2007 09:03

vladimir: Ta kamera má, pokud se nepletu, jenom USB 2.0 stejně jako všechny PC, co doma mám. Ale osobně bych v tom neviděl problém, protože rychlosti jsou celkem minimálně podobné.

Místa na discích mám dost a SATA-II disk s maximem 300 Mb/s imho potíže mít nebude. Co se počítače týče, tak už jsem zjistil, že na notebooku to asi nepůjde a tak použiju AMD Athlon 64 3500+, ATi X1800GTO, 1GB DDR2 667MHz a 2×250GB SATA-II disky...

Když ani to nebude stačit, tak koupím nový komp :D

Jinak díky za rady :)
A tím končí tato epizoda.
Machi
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 30. 7. 2007 09:45

1. rychlost HDD - na 300 MB/s zapomeň, je to teorie, budeš rád, pokud bude HDD ukládat 50 MB/s. 300 MB/s je jenom rychlost rozhranní, která ale při ukládání velkých souborů (videodata) není využitelná.
Takováto rychlost ale pořád bohatě postačuje. Nezapomeň disk defragmentovat a ukládat data na jiný disk než systémový.

2. Konfigurace PC: bude bohatě stačit (na druhou stranu žádný počítač není při střihu videa dostatečně rychlý :D )

3. Firewire: nedovedu si představit mini DV kameru, která by neměla Firewire (1394, ilink) výstup. Naopak zdaleka ne každá kamera umí ukládat data přes USB a ne každý SW umí stáhnout data z USB - asi bys musel použít speciální SW dodaný s kamerou.
Pokud se chceš vyhnout problémům, kup si PCI Firewire kartu(pokud ji tam už nemáš - lepší MB už Firewire mají). Stojí kolem 300 Kč.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Machi 30. 7. 2007 10:10

Na stránkách té kamery není o firewire ani slovo: http://panasonic.cz/vyrobek.aspx?id=BAF_3708
A tím končí tato epizoda.
Machi
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kotlos 30. 7. 2007 10:18

ta kamera má iee 1394 je uváděn ja DV výstup.
kotlos
Junior

Odeslat příspěvekod FJakub 30. 7. 2007 11:16

já používám Pinnacle Studio 9 a jsem spokojen
FJakub
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 30. 7. 2007 11:19

Je tam, jenom ho nazývají DV-out

Viz též stránky výrobce: http://panasonic.co.jp/pavc/global/vide ... tions.html
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jech 30. 7. 2007 17:55

Machi
V podstatě je to vše tak, jak píše vladimir. Pokud Tě ještě zajímá nějaká teorie okolo, můžeš kouknout na moje stránky: http://jech.webz.cz/dv.php.

Kromě Pinnaclu (se kterým mám jenom ty nejhorší zkušenosti) se dá za rozumnou cenu ještě uvažovat o Ulead Video Studiu (stáhni si demo a vyzkoušej). Na kompresi do MPEG-2 (DVD) nebo MPEG-4 (AVI) je potom lepší použít freeware/opensource programy jako VirtualDub, AviSynth, HC, XviD, Avidemux atd., které mají většinou o poznání lepší kvalitu výstupu než levné (ale často i drahé) komerční programy.
jech
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Machi 30. 7. 2007 18:03

jech: Tak já jsem právě hledal jednu aplikaci na všechno, nesnáším, když musím pro jeden výsledný produkt používat několik aplikací, ale tak snad bych se s tím nějak smířil :)

Mimochodem, když teda použiju na kompresi do MPEG-2/MPEG-4 VirtualDub, tak které kodeky radíš? DivX nebo xVid pro MPEG-4, ale co pro MPEG-2? Nikdy jsem se s tím nějak nezaobíral... S těmito MPEG2 soubory pak už budu moct pracovat zase v Pinnacle/Unledu (tvorba menu,...)? díky
A tím končí tato epizoda.
Machi
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jech 30. 7. 2007 19:34

Machi
Z VirtualDubu dostaneš jedině MPEG-4. Jestli použiješ DivX nebo XviD je celkem fuk, ale XviD je zadarmo, je rychlejší a většinou má lepší obraz. Na MPEG-2 bys musel použít HC a Avisynth a je to trochu složitější. Jakmile už to máš zkomprimovaný, tak s tím nemůžeš dál pracovat. Z MPEG-2 musíš potom pomocí nějakého authoringového programu udělat DVD-Video. Pokud vím, tak Pinnacle si nějaký "cizácký" soubory moc nutit nenechá.

Ono to je tak, že jsou programy typu all-in-one (např. Pinnacle), které dělají všechno a všechno blbě. Potom jsou programy, které dělají pouze jednu část, ale za to perfektně. Je třeba si vybrat.
jech
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Machi 30. 7. 2007 21:23

jech: Díky, mimochodem máš fakt užitečnou stránku... Takže dobrá, když je Pinnacle na tuto činnost nevhodný, poporučíš nějaký free/komerční soft na kompletní tvorbu DVD z DV pásek (resp. Unlead je podle tebe v tomto ohledu lepší)? díky...
A tím končí tato epizoda.
Machi
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jech 30. 7. 2007 21:30

No Ulead padá do stejné kategorie jako Pinnacle. Ze začátku bych se ale pro tvorbu DVD s menu držel radši těchto programů, protože jsou většinou opravdu jednoduché. Časem ale zřejmě narazíš na nějaké věci, které tyhle programy nezvládnou. Potom přijdou na řadu specializované SW. Ale je to o hodně složitější postup. Bylo by možné použít programy jako Avisynth, HC enkoder, BeLight a pro authoring třeba GfD (velmi dobrý, ale také dost složitý freeware program).

Pokud budeš chtít udělat MPEG-4 AVI, tak tady bych viděl jako jednoznačně nejlepší cestu export videa ze střihovýho programu do DV AVI (původního formátu) a následný zpracování přes VirtualDub.
jech
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Machi 30. 7. 2007 21:37

jech: No, vidím to tak, sice nebudou meníčka a titulky, ale zase můžu v rozumné kvalitě a v rozumné rychlosti a za rozumnou cenu skladovat rozumné množství videí :)

Ve svém článku radíš použít WinDV a pak Avisynth, to bude možná dobrá a levná cesta :) Díky

(btw: poradí si tyhle programy teoreticky s kamerou přes USB /pokud bude mít speciální drivery k ní/ a je stále aktuální ten tebou doporučovaný kodek Cedocida? díky moc)
A tím končí tato epizoda.
Machi
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jech 31. 7. 2007 11:19

Machi
WinDV si poradí jedině s kamerou připojenou přes FireWire. Připojení přes USB je značně nestandardní a budeš k tomu potřebovat pravděpodobně program dodaný výrobcem kamery. Doporučoval bych opravdu radši zainvestovat do FireWire řadiče, pokud ho nemáš na desce.

Kodek Cedocida je asi pořád tím nejlepším co je možno získat. Můžeš taky použít ffdshow nebo libovolný jiný kodek, rozdíly jsou minimální.

Menu můžeš mít i při použití mého způsobu, jenom na to zase bude zapotřebí ještě nějaký další program.
jech
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků