Snížení hlučnosti PC

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Rossi84 7. 3. 2016 13:35

Ahoj, rád bych snížil hlučnost PC. sestava:
i5 4690 k + GELID Solutions Tranquillo, GA Z97 HD3 a 2x 4gb kingston Fury 1600 MHz Cl10; MSI R9 270 gaming 2g, RM650x, coolermaster elite 371.
Zkoušel jsem speedfan, ale regulace mně nešla. Na zahraničním fóru jsem se dočetl, že je to deskou (Z97). Zkusil jsem stáhnout software výrobce, ale taky nešlo regulovat (může to být typem větráčků?).

Nejradši bych case zachoval a koupil větráčky (nyní tam mám ty co jsem s bednou dostal - 2ks).
Můžete poradit jaké koupit a které pozice osadit? Chtěl bych se dostat na LN.

PS: Jak velký vliv by měla případná koupě Fractal R4? Vyplatí se další 3k?

Děkuji
R
Rossi84
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 3. 2016 13:40

Fractal R4
6x Arctic F14, nebo lepe Noctua P14 Redux 900 (do skrine)
1x Accelero Mono Plus (na kartu)
2x Noctua F12 PWM (na Gelid a na Accelero)

Potom jeste zalezi, co tam mas za SSD a HDD. Pokud bez SSD, zacal bych prave jim + HDD alespon do krabicky (Scythe Himuro) + nastavit vypinani.


Podrobnejsi info viz sekce PC sestavy, tema ULN rozcestnik. Tam je popsana dost velka porce textu o ztisovani. Kdybys dospel k nazoru, ze si na to sam netroufnes, napis mi soukromou zpravu a treba se nejak domluvime.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M0RGAN 7. 3. 2016 14:15

V prvé řadě vyměnit bednu (a rovnou R5). Nevím, jak moc se CM Elite změnily, ale dřív to byl kousek plechu bez jakéhokoliv odhlučnění. Mám už třetí Fractal Define (R3, pak R4, teď R5) a bedny jsou to parádní! Stačí mít vstupní a výstupní větrák na minimálních otáčkách, pokud je příliš hlučná grafika, tak se dá vyměnit za Accelero (měl jsem na R7850 Accelero S1 Plus s Turbo modulem a bylo to absolutně neslyšné; teď na GTX960 už jsem výměnu chladiče vůbec neřešil).
Jak topí i5 4690K nevím, ale měl jsem doposud i5 3570K s CM Hyper 212Evo a bylo to taky tiché a postačující řešení.
SSD taky nevidím a to je zcela zásadní chyba - kvůli výkonu. Systém prostě patří na SSD, zrychlí to počítač jak nic jiného. A já už disky vyhodil z bedny úplně. Vlastně teď mám R5/6700K/Zalman FX70 (zatím úplně pasivně, přidám 500 rpm větrák)/GTX960 a točí se jen dva 14cm větráky z bedny na minimum, v zátěži sepnou větráky na grafice a jinak nic. I plotnové disky jsem vyhodil, ve vedlejší místnosti je NAS. Takže když mám otevřenou bednu, tak je takové ticho, že slyším z pár centimetrů vzdálenosti slabé bzučení ze zdroje a jinak NIC. Pro mě bylo ticho naprosto zásadní (koncentrace mě živí, navíc u bedny i spím). A oproti tvému řešení je cenový rozdíl několik málo tisíc.
Vlastně ta výměna bedny bude podle mého odhadu nejzásadnější rozdíl, uvidíš sám.
M0RGAN
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 7. 3. 2016 14:29

Proč kupovat horší drašší skříň ?

Prosím když občas něco víš, občas ne, radši mlč a šoupej nohama, naděláš tak méně škod.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M0RGAN 7. 3. 2016 14:45

Dražší o něco je, ale horší v čem? Já v ní našel pár dalších pozitiv oproti předchozí R4 (kterou mám právě teď hned vedle ještě taky, tak můžu srovnat), negativem snad jen jiné otevírání bočnic (mně sedělo to předchozí), ale na to si zvyknu.
Takže v čem je horší, ať si to můžu rovnou ověřit?
M0RGAN
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 7. 3. 2016 14:48

Já nejsem línej tak ti to teda najdu: viewtopic.php?f=932&t=1227307&start=0&st=0&sk=t&sd=a&hilit=rozdil+fractal

Hlavně za tu cenu 2300 za R4 a 3000 za né o tolik lepší R5. no.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M0RGAN 7. 3. 2016 15:31

Téma je zamnčeno, svoje postřehy tam nepřidám. Nepovažuji se za odborníka na skříně, ale jediné, co se mi na nové skříni subjektivně nelíbí oproti R4 jsou ty zadní perforace, které nejspíš brzo zacpu. A když jsem zesílil ventilátory na maximum, tak přední trochu vrčí, takže to asi fakt bude nějaká vada série, takže kdyby začal být slyšitelný i na nízké otáčky, kde je provozován, tak půjde vyměnit.
Jinak po několikadenním používání pro mé účely (žádné přídavné větráky, žádné HDD-koše venku, ponechán jen spodní pro tři, kdyby náhodou; diody vypnuté, filtr nevysávám, ale vynesu ven a vyfoukám jednou za pár měsíců) nepozoruju žádný z problémů. I ta dvířka se mi lehkým tlakem na místě horního pantu zacvaknou v obou najednou. Jdou jistě hůře otevírat, ale to bych neviděl za chybu; já je otevírám minimálně (jen pro vyfoukání prachového filtru) a tak mi jejich pevnější uchycení naopak vyhovuje.
A je pravda, že při výběru jsem se řídil dobrými zkušenostmi s R3 i R4 a článkem na EHW, který jsem četl před rokem. Nicméně soudit si troufnu až po delším používání. Předpokládám, že můj dvou až tříletý "životní cyklus" aktuálního počítače přežije bez problémů, snad až na ten ventilátor, který asi bude zklamáním; na R4 vydržely přes tři roky v chodu nehlučně.

Každopádně se omlouvám, že jsem si drze dovolil přispět svými aktuálními zkušenostmi. Nejsem na místním fóru regulárem a tak jsem netušil, že je tak elitářské - kdo smí odpovídat :-)
M0RGAN
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 7. 3. 2016 15:38

Může odpovídat kdo chce, ale musí mít nějaký nadhled a zkušenosti a nebo aspoň radit správně... Bohužel u tebe není ani jedno. Soudíš na základě zkušeností s jednou skříní.

Stejně tak připomínka k ventilátorům, zcestná, každý ví že stojí za prd.

Nechápu že ještě včera jsi si přišel pro radu a dneš už je rozdáváš a ještě k tomu né úplně košér.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 3. 2016 15:43

Taky jsem osobně otestoval v provozu oba typy.
R4 se už naneštěstí nevyrábí a obtížně se shání. Bral bych R4 i kdyby byla dražší než R5. IMHO je podstatně lepší. (Předpokládám, že pár sestav přežije.)
Rozdíly perfektně popsal KineCZek: netřeba k tomu nic dodávat.
Btw:
Tenhle trend dražšího a horšího hw je v posledních letech obecný, platí v celé šíři IT. :-(
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rossi84 7. 3. 2016 16:04

Děkuji za odpovědi.
Teploty - když jsem měl tu i5 na 4,5Ghz tak max 68°C. Teď ji mám na 3,9Ghz a je to do 50°C
HDD - mám 1x SSD 256GB + 1x 500GB klasiku (večer sem přidám typ) + mám NAS s 3TB v raid (synology ds212j). Ten 500GB se mně vypíná (slyším když se rozjede :-)). 500GB disk tam mám, protože síť mně kopíruje jen 8-10 MB/sec (jinak bych ho asi vyhodil). Může to být tím, že mám v síti wifi router který je jen 10/100 Mbps? Síť je PC->SWITCH (1000/100/10)->NAS. Ten router je připojený do switche na jiné větvi.

Grafickou kartu chci vyměnit jakmile vyjdou nové od nvidia/ati - chladič na ni kupovat zatím nebudu (nevím jestli by seděl i na jiné kartě) + mám trošku problém, že mám zvukovku kousek od GK a nevím jestli se tam ten chladič vleze (večer pošlu foto).

Co se týče regulace. Jaký sw mám použít? Díky

jinak jsem takovou pálku nečekal :-)
Rossi84
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 3. 2016 16:15

Milanr1 píše:Tenhle trend dražšího a horšího hw je v posledních letech obecný, platí v celé šíři IT. :-(


Svata to slova. Do kamene vytesat...

- - -

SW? SF.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 7. 3. 2016 16:25

ano je to 100Mbps sítí :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rossi84 7. 3. 2016 17:07

takže síť jede podle nejpomalejšího členu (mám tam i raspberry pi s 100Mbps - připojený k pomalýmu wifi routeru)? Jde to nějak vymyslet abych zvýšil rychlost NAS - PC?
sorry za off topic, ale neradši bych vyhodil ten 500GB disk z PC
Rossi84
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 7. 3. 2016 17:10

no WiFi router hoď na větev mimo. A PC <---> SWITCH <---> NAS musí lítat :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 3. 2016 17:11

Zalezi co mas za router, co mas za kabelaz, jestli nemas nekde rozdvojky... Jinak 212J by mel byt afaik schopny davat po gigabitu mezi 50 a 80 MB/s
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků