Herní PC, LN, 40000Kč

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod 53rgi 26. 9. 2020 09:31

Zdravím,
skládám sestavu v šibeničním termínu (musí být hotová ideálně do konce víkendu). Naštěstí se jedná co jsem se koukal o celkem standradní požadavek. Takže jsem pročetl navržené podobné sestavy z tohoto měsíce a zkusil vytvořit něco co by odpovídalo. U některých součástí si ale nejsem moc jistý takže mám nějaké dotazy. Víceméně jde o upgrade této sestavy https://www.alfa.cz/basket.php?items=_0 ... TJ01193701 ale předpokládám, že bude lepší ji případně poslat dál (výkonem ještě na leccos stačí) než z ní vybrat 2-3 součástky.

Hlučnost: LN
Účel: 60 % hry, 20 % kancelář a 10 % filmy
Finance: 40000 Kč
Systém: Mám svůj Win10
Sestavení: Sestavím sám (i když vím, že z LN to bude výzva)
Periferie: Mám
Monitor: Tady cítím první kámen úrazu, nepamatuju si přesně typ aktuálního monitoru ale je to Dell 23" a FHD. Ten by asi taky zasloužil upgrade ale není to součástí ceny sestavy.

Prošel jsem sestavy z tohoto měsíce a víceméně mi z toho vyšlo toto:
Case
Fractal Define S
Tady panuje jasné shoda tedy vyřešeno.

CPU
i7-10700F
R7 3700X
R5 3600XT
Intel je o dost dražší než Ryzenové, nicméně někde jsem četl, že pro hry by to mohlo mít i smysl - je tomu tak? Pokud ne tak pak to cenově asi vychází spíše pro Ryzen5.

GPU
RTX2070 SuperArmor
Většína tady čeká na příchod 3070, no já moc čekat nemůžu (košík by měl být hotový do neděle) takže zatlačím slzu a zbývá jediná možnost.

RAM
Ripjaws V DDR4 16GB
U RAMek se objevilo jednou několik variant pro 32GB. Předpokládám, že to ale bylo proto, že tazatelka chtěl stříhat video a že pro hry by mohlo 16GB stačit. Jsou mé předpoklady spravné?

Zdroj
Corsair RM650x 650W
Corsair RM750 750W
Vzhledem k tomu, že výkonnější byl u sestav co čekají na 3070 tak počítám, že to byla rezerva pro tyto nové GPU a mě tedy bude stačit slabší.

Deska
ASROCK Z490 PRO4
ASROCK B460 PRO4
ASROCK B550M PRO4
ASUS ROG Strix B550-F Gaming
Tady to začíná být složitější, jsou tu dvě dvojice desek pro jednotlivé procesory. U Z490 vs B460 je "Z" výrazně dražší a oproti tomu nabízí víceméně jen několik USB navíc (tak mi přijde, že jsem asi něco zásadního přehlédl?). U B550M vs B550-F tam je F o kus dražší, nemá USB-C ale má více USB3.2 a jde použít pro Ryzen5 i 7 (i tady mi přijde, že mi něco uniklo).

HDD
WD BLUE WD10SPZX
WD Blue 4TB WD40EZRZ
Jak tak koukám, tak už se moc HDD do herní PC nedávají? Cenový rozdíl je pořád celkem výrazný, budou z vyšší rychlosti hry tolik benefitovat? Nebude problém s častým přepisováním u "datového" disku? Dal jsem tak do výběru disk cenově podobný s "datovými" SSD dole ale vyšší kapacitou.

SSD
KINGSTON SSD A2000 500GB PCIe NVMe
KINGSTON SSD A2000 1TB PCIe NVMe
ADATA SSD XPG SX8200 Pro 512GB
ADATA SSD XPG SX8200 Pro 1TB
Samsung 860 QVO 1TB
Samsung SSD 970 EVO PLUS 500GB
Předpokládám, že Samsung disky jsou jako "datové". Tak zbývají dvě značky a velikosti. Doufám, že by se mi mohl systém vlézt v pohodě vlézt na 0,5TB a Kingstone je levnější.

Fan CPU
SilentiumPC Grandis 3
ARCTIC Freezer 34/eSports DUO
U chlazení CPU jsou taky dvě varianta. Porovnáním jsem došel k tomu, že Freezer 34 má jeden výkonnější větrák. Z pohledu LN tak počítám, že je lepší varianta mít 2 méně výkonné. Nicméně u větráku jsou obvykle důležitější spíš zkušenosti a hlučnost, která se obvykle moc neuvádí, takže nevím jestli něco nepřehlížím.

Fan GPU
Accelero Xtreme IV
Tady je celkem jasno.

Fan case
F9 PWM PST (x3)
P12 PWM (x2)
P14 Silent (x6)
Tady mi přijde, že se počítájí větráky podle toho jako moc LN to má být, první verze jen P14, druhá P14 a P12 a poslední i s F9.


Když to teda celé shrnu tak mi to vychází cca takto https://www.alfa.cz/basket.php?items=_3 ... M5015JSO01 co vy na to? Šlo by to nebo to ještě není úplně ono?
53rgi
Junior

Odeslat příspěvekod David_1 26. 9. 2020 09:39

Vyhodit HDD, bude nejhlučnější z celé sestavy
David_1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod honza.c 26. 9. 2020 10:02

pokud muzes, tak se vykasli na 2070s s temi pridavnymi vetraky a chladicem. Kdyz se zadari, tak za ty penize sezenes bud bazarovou 2080s/ti i se zarukou nebo pockej na 3070.
Je imho lepsi mesic/dva pockat, nez pozdeji osekavat detaily v pripade, ze koupis monitor s vyssim rozliseni nez FHD.

PS: Po instalaci GPU chladice se vzdas zaruky, tak mi prijde rozumnejsi koupit bazarovou se zarukou, ktera bude dostatecne ticha (pripadne lehky undervolt) a hlavne vykonejsi.
Stream DK: Apple TV 4k,Zidoo z9s
Audio DK: Denon avr-x2500h-5.1.2 QA 3010+3090c,SW Proson rumble r-10
Audio PC: Aune x1s, iLoud Micro Monitor, HD58x
Video DK: Epson TW9400+110'' 5D MP/HDR HiViGrey acoustic
honza.c
Junior

Odeslat příspěvekod 53rgi 26. 9. 2020 10:11

Ano, to jsem tam zapomněl napsat, samotné HDD bude určitě hlučné, kdysi se na používali rámečky (např. Scythe Himuro) ať jsou tišší - to už se nedělá?
53rgi
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 9. 2020 10:50

Doba plotnová už skončila. Face IT.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 53rgi 26. 9. 2020 10:57

@Kin: No tak z těžkým srdcem, slzou v očku a záložním diskem ve skříni... Ok takže WD pryč a přidat Samsung 860 QVO 1TB. SATA by měla rychlost SSD utáhnout a je o kus levnější (předpokládám díky tomu, že může být větší)? No ale koukám, že ten rozdíl není tak velký a Kingstone má výraznně vyšší TBW... Což je asi pro "datový" disk zásadnější...
53rgi
Junior

Odeslat příspěvekod Marketa1986 26. 9. 2020 11:14

KineCZek píše:Doba plotnová už skončila. Face IT.


To máte pravdu z vašeho pohledu. Jenže pokud člověk hraje dost her jako třeba já a složka STEAM má přes 2,7 TB tak to lze řešit nvme diskem nebo klasickým SSD diskem přes rozhraní SATA III. Jenže když se podíváte na cenu 4/8TB HDD a cenu klasickýho nvme tak ten rozdíl v penězích je cejtit.

Pořád mi přijde dávat za nvme cca. 11.000,- Kč hodně kdežto u klasického HDD to je méně jak polovina.

Samozřejmě pokud jsou peníze/rozpočet tak je mnohem lepší zakoupit pořádné SSD.
HAJIZLE MILSMIR
Marketa1986
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 9. 2020 12:30

QVO je takova volba nejchudsi penezenky. Osobne bych chtel WD Blue, pokud SATA, ale mnohem radeji Kingston A2000, tam jsou trochu jinde i rychlosti.

Odhlucneni na HDD se, jak sis uz stacil vsimnout, uz neprodava - setrvala klesala kupni sila, az se to nevyplatilodal vyrabet. Dnes, kdy 2TB 2,5" HDD a 1TB SSD stoji uz priblizne podobne penize se neni cemu divit.

Co se tyce zivotnosti SSD, pokud vylozene nevezmes QLC, asi se neni ceho bat. QVO = "EVO s QLC". Na druhou stranu, spousta lidi si (mylne) mysli, jak casto budou SSD prepisovat a nakonec vidam realne kusy s 90% zivotnosti pred sebou i po nekolika letech provozu. Nerikam, ze jsem uz nevidel SSD dotazena do 10%. Videl. Ale to bylo ve striznach, databazich, nebo PS/LR/DTP.

-

Doba plotnova JE proste pryc. Nove hry budou mit dokonce v pozadavcich SSD. Vzdyt lina plotna akorat huci, hluci, chrochta, vibruje a je PO MA LA az k placi. Osobne mam v PC pouze NVME (celkem tri) a uz bych nemenil.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marketa1986 26. 9. 2020 12:39

Vzdyt lina plotna akorat huci, hluci, chrochta, vibruje


Vážím, respektuji si vašich znalostí, ale myslím, že moje pevné disky 7200rpm nechrochtají. Pokud to bude chrochtat tak to jde okamžitě z počítače! ]:-< ještě aby mi něco chrochtalo z počítače.
HAJIZLE MILSMIR
Marketa1986
Junior

Odeslat příspěvekod 53rgi 26. 9. 2020 13:01

Takže s tímto výsledekem by se dalo souhlasit?
https://www.alfa.cz/basket.php?items=_5 ... SO014Y2K02

Je pravda, že když se nadtím zamyslím tak ty data moc často nepřepisuju... Ale zato jich shromažďuju hodně - to ale může řešit záložní disk...
53rgi
Junior

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 26. 9. 2020 13:26

Marketa1986 píše:
Vzdyt lina plotna akorat huci, hluci, chrochta, vibruje


Vážím, respektuji si vašich znalostí, ale myslím, že moje pevné disky 7200rpm nechrochtají. Pokud to bude chrochtat tak to jde okamžitě z počítače! ]:-< ještě aby mi něco chrochtalo z počítače.


Ono kdyz jedou ventilatory na 1500rpm, tak bych je taky asi neslysel chrochtat :)
cardillaVILLA
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marketa1986 26. 9. 2020 13:35

Já už to ale pořešila. "Hajizla" (Case) jsem po 5 letech konečně dala ze stolu pryč a teď je natolik daleko, že už ho skoro neslyším. Ventilátory sice běží na 1500rpm, ale nemam tu věc na stole a to je ve výsledku důležité. Veškeré kabeli jsem dokázala pořešit.
HAJIZLE MILSMIR
Marketa1986
Junior

Odeslat příspěvekod 53rgi 27. 9. 2020 09:01

Mohl bych to tedy ještě jednou oživit několika dotazy?
a) je ok rozhodnutí raději Ryzen 5 než i7?
b) je výběr desky ok?
c) stačí 16Gb paměti?
53rgi
Junior

Odeslat příspěvekod soban 27. 9. 2020 10:35

To záleží na co to primárně používáš, pro hry a windows je údajně lepší Intel, pro linux je zase podle mě dnes lepší Ryzen s více jádrama kdy to linux umí využít.

Ale je to můj soukromý názor.

Ono to bude +- stejné jeden cpu bude mít navrch v nějakých úlohách a druhý zase v jiných....

Jinak 16G ram zatím OK, později můžeš vyměnit.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Marketa1986 27. 9. 2020 12:47

Dobrý den,

já myslím, že máte dostatečně znalosti abyste pochopil, že 16GB RAM pro základní účel postačí. Pokud však děláte na počítači náročné věci a máte minimalizované 2 - 3 hry na hlavním panelu tak budete mít problém i se 64GB RAM. Vždy je to jak počítač využíváte.

Myslím, že 16GB RAM je pro začátek dobrý start.

Ryzen je dobrý,ale Intel stále i pol etech má vyšší výkon na jádro. Tady si musíte odpovědět sám, co budete dělat na počítači častěji. "Pane 53rgi zvolil jste tio perfektně takhle to bude nejlepší...." musitě to vědět vy. My se vám jen snažíme pomoct co by mohlo bejt nejlepší poměr/cena/výkon, ale ten zbytek záleží na vás přece.

Desku bych neřešila a vzala poslední ze seznamu, která je nejlepší, co jste uvedl. Sám víte, co je nejlepší.
HAJIZLE MILSMIR
Marketa1986
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků