Domácí PC, 15 000 Kč, LN/ULN

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod uživatel david 13. 3. 2016 15:42

Požadavek (ne)hlučnosti: LN/ULN
Účel pořízení sestavy: Internet, Office, filmy. Příležitostně nějaká starší hra, čistě z nostalgie, žádné hardcore hraní..
Finanční limit: 15 000 Kč
Operační systém: Win10
Sestavíte si PC sami: ano
Budete taktovat: Ne
Monitor: Stávající Samsung 1680x1050
Kupujete periferie nebo jen holou skříň: Pouze skříň

Představa je taková, že bych chtěl v rámci finančních možností relativně tiché PC. Jak jsem již uvedl, uvažuji nad tichou a ještě tišší variantou. Určité dilema pro mě představuje rozhodnutí, jestli se přiklonit k ULN za cenu méně výkonného CPU G1840, nebo vzít variantu LN osazenou Core i3. Rozum mi napovídá, že pro mé potřeby mi více než obstojně poslouží i G1840, avšak předpoklad je ten, že PC by mělo sloužit dobrých pár let bez větších investic. Tudíž Core i3 beru spíše jako investici do budoucna. Otázka tedy zní: Jak moc patrný, či znatelný rozdíl panuje mezi uvedenými sestavami, pokud bude hodnotícím kritériem tichost? V případě minimálních rozdílů bych se raději přiklonil k variantě LN.

LN, Core i3, 15 086 Kč
ULN, G1840, 15 728 Kč

Prakticky se jedná o doporučené sestavy s minimálními úpravami. V obou případech jsem vyměnil operační paměť za KIT 2x4GB, protože APU. Nevím, nakolik je to zapotřebí..

Děkuji
uživatel david
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 3. 2016 16:35

Ty pameti pro integrovanou grafiku je lepsi vymenit, nejaky rozdil ve vykonu tam urcite je. Celkove na net a Office bych vzal urcite ULN. Zkus Spartan 3, stoji podobne, chladi lepe a Noctua na nej pasovat bude. Ackoliv ono pro dvoujadro je to beztak uplne jedno.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petr_ova 13. 3. 2016 16:46

Námět na úplně tiché PC.

deska H81T 2 200,-
I3-4160T 3 500,-
pamět 2x4GB 1 000,-
SSD 2 400,-
skřín AKASA Euler 1 600,-
nap. adaptér 500,-
W10 2 900,-
--------------------------------------------
14 100,-
petr_ova
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod uživatel david 13. 3. 2016 18:09

Dobrá tedy, vezmu ULN. Pro mé potřeby dostačující výkon a to ticho.. :)
Přeci jen se ještě zeptám na disk. Pokud mi půjde o kvalitu zpracování a výkon jako takový, panují nějaké zásadní rozdíly mezi 370S 256GB a Savage 240GB? Cenový rozdíl řekl bych naprosto minimální, rozdíly v parametrech jsou zanedbávající. I přes to všechno je však Savage velice vychvalovaný, soudě podle sekce "Úložná zařízení"..
A k těm pamětem. Jediné, nad čím jsem se trochu pozastavil je, že uvedený kit od Kingstonu má ve specifikacích uvedeno, že neobsahuje chladič. Kdežto varianta 1x8GB ano. Nakolik je potřeba to řešit?
uživatel david
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 3. 2016 18:15

Savage bych vzal za soucasne situace.

Pameti jsou levnejsi, rychlejsi (casovani) s chlazenim: https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051450821Y51SR1HIW

BTW: Nemas zac. :))
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod uživatel david 13. 3. 2016 21:44

Takže výsledná sestava ULN

BTW: Osobní průvodce po superfóru. Děkuji Ti za toto i za tamto ;-)
uživatel david
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 3. 2016 10:20

Možná bych se vykašlal na platinovej SeaSonic a vzal PicoPSU, přeci jen na těch 50W sevším všudy ti to bude bohatě stačit. Nemluvím o (ne)účinnosti zdroje v takto nízkém zatížení :)

Za mě teda: 14 279,- Kč

4* NF je možná overkill, ale pro horké letní dny se to bude hodit a furt jsme v limitu.
Ale hlavně nám zbylo na kvalitnější skříň :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod LammerOutsider 14. 3. 2016 14:16

Nechcu se do toho motat, ale matka ma podobný počítač (chladič alpine11) a její fany se ani v horkých dnech neroztoci. A když na bednu extra přímo svítí slunce, tak to odtahaji tři ac f12 při prakticky neslysne rychlosti. IMO 4x noctua na to, aby se to v pár dnech v roce roztocilo na pár hodin je trochu overkill, nemyslíte? :/
LammerOutsider
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 3. 2016 15:11

Šak to píšu že to je overkill :) Ale když tam ten limit je. Kor pro strýčka příhodu - když by chtěl přidat GK.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 14. 3. 2016 17:58

4* NF na chlazení G1840 není overkill, ale blbost.
Mimochodem, když by chtěl tazatel přidělat GK, tak už to ze 100W adaptéru a PicoPSU asi nepůjde napájet.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 14. 3. 2016 18:06

V tomhle případě by stačilo nechat vršek skříně nezadeklovaný a chladič nechat foukat nahoru - teplo se z větší části odvede samo a rozdíl pár stupínků v teplotě CPU zas tak nebolí. Ideálně teda větší chladič CPU + pomaloběžný ventilátor, ale i ten Spartan to utahá v pohodě, jen možná fous hlučněji.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod uživatel david 15. 3. 2016 21:41

Co se týká zdroje, raději bych zůstal u klasického PSU. Rozšiřitelnost vnímám jako jednu z hlavních předností PC. A jak už tu padlo ohledně grafické karty, její případné pořízení vůbec nevylučuji. Co mi však stálo za úvahu je to, jestli je opravdu nezbytné pořizovat ten fanless Seasonic. Do ULN se to samozřejmě přímo nabízí, jen si tak říkám, jestli tam neprdnout Corsair, který je teď ponovu ve většině doporučených sestav. S minimálním zatížením by ventilátor neměl vůbec točit. A co víc, je zhruba o 1000 Kč levnější oproti Seasonicu. S ušetřeným penízem bych rázem dosáhl i na tu kvalitnější skříň, tedy Fractal.. Může být?
uživatel david
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Denkez 16. 3. 2016 12:11

Fanless zdroj má smysl v případě, že celé PC bude fanless. To ve tvém případě nebude.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Junior

Odeslat příspěvekod LammerOutsider 16. 3. 2016 12:35

Já bych se osobně nebál koupit ten levnější Corsair a chlazení vyřešit tak jak říká Shitman, tzn bez skříňových fanů a jen to nechat trochu proudit přirozeně.. Těch pár wattů co to bude žrát fakt není třeba tahat několika fany imo

Jak jsem psal, matka má vlastně to stejný a 99 % času jí fany stojí a i s chladičem Alpine11 co jede na nejnižší otáčky a má tam tak 35° C.. Jednou jsem tam pustil nějakej zátěžák asi na hodinu nebo dvě, nechal skříňový fany vyplý a procesorovej jen na ty nízký otáčky, a ani potom to nemělo teplotu přes 60 pokud si dobře pamatuju. Ono i v 100 % zátěži to celý žere tak max 80 W, což je úplný nic co chladit, a s kancelařinou budeš průměrně tak na 15 %...
LammerOutsider
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 3. 2016 13:34

TNN doporucim Zalman FX70, RMx to zvladne klidne i fanem dolu, "v nejhorsim" by si ho zapnul. (0,00cosi% pravdepodobnost)

Case Fractal Define Mini / R4 podle form factoru vybrane desky. R4 je ted levna, takze asi tu. Zbytek pak neni uplne treba resit. No rocket science.

Pro sichr bych i tak dal alespon jednu Noctuu S12A ULN na CPU chladic. S SSD only je to TNN po 99% casu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků