Sdílení internetu přes 2 vchody paneláku

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Koren 30. 6. 2010 12:03

Dobrý den,

právě řeším sdílené internetu v rozbětvené rodině, kde mladí se odstěhovali o 2 vchody dál a chtějí sdílet stejný internet jako rodiče. Podotýkám, že jako wifi po bytě.

Rodičům jsem před nějakou dobou instaloval wifi router na pokrytí bytu.
Otázky: Můžu použít jejich router, pomocí T spojky přidat druhou anténu - tu vystrčit z okna. Z druhého okna vystrčit druhou anténu a připojit na AP jako opakovač nebo most.

Nebo budu v bytě rodičů potřebovat AP s anténou vystrčenou z okna? Nyní oba AP jako opakovače nebo jako samostatnou podsíť?

Je nějaké elegantnější řešení?

Díky za podněty.
To dřív pojede čert na bruslích do práce...
RD rulez
Koren
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 30. 6. 2010 13:28

Já jsem to kdysi s kamarádem řešil pomocí UTP kabelu protažený elektro šachtama a přes sklep průchodkou pro topení (délka 90m) a bez problému.

Ovšem pokud to budeš chtít řešit WIFI tak nějaké AP s směrovýmy antény.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Vebloud 1. 7. 2010 09:00

Elegantní řešení by mohl být wifi router s více anténami u rodičů, kdy jednu vše směrovku tam necháš na pokrytí bytu a na druhý konektor šoupneš směrovou anténu a vystrčíš jí z okna nebo balkónu a současný wifi router použiješ jako klienta u dětí.

Problém tohohle řešení je, že u děcek nebude wifi. Ideální by bylo, kdyby oba ty routery měli konektory na dvě antény a ten druhý pak použít jako bridge respektive repeater.

Co se rozdvojky na antény týče, tak tam se obávám, že to neprojde.
Žít a nechat žít, ty máš svůj názor, já mám svůj názor, já ti nebudu nutit svůj, nemusím souhlasit s tvým, ale udělám vše, abys ho mohl svobodně vyjádřit.
Vebloud
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 1. 7. 2010 11:15

Vebloud píše:Elegantní řešení...
Elegantní by bylo až v případě, že by se jednalo o zařízení se dvěma tunery (Airlive G-duo, například).

Použití dvouanténového jednotunerového MIMO zařízení s jednou anténou uvnitř a druhou venkovní bych položil technickou úrovní do stejné výše jako ten rozbočovač - nějak by to fungovalo...

Vebloud píše:a současný wifi router použiješ jako klienta u dětí.
Pokud by to šlo - ne každý wifi-router lze přepnout do režimu klient nebo wisp. Typ zařízení nám Koren zatím tají.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Koren 1. 7. 2010 14:12

Jde o to, že systém je ve fázi návrhu. O vikendu splasim ten router - stejny jsem resil na vice mistech. Byl to nejaky levny od SMC. Mam doma jeste nejaky APcko tak zkusim do jake miry by stacil dat ten router u rodicu jen na okno a antenu s AP u deti ven na kousek kulatinky. Treba to na sebe uvidi. A budou se muset spokojit s dratovym pripojenim no.
To dřív pojede čert na bruslích do práce...
RD rulez
Koren
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hunter21 1. 7. 2010 15:07

Rozdelenie prijmu do viacerych smerov len z jedneho AP pomocou viacerych anten je mozne iba v pripade ak sa privelmi nelisia urovne signalov. Spojka je dost otazna vec. Malokedy sa pouziva pri vysielacoch, lebo ak jedno zariadenie vysiela tak druhe ma velmi namahany vstup, co moze vyustit az k poskodeniu zariadenia. Existuju elektronicky riadene spojky (switche) specialne pre napojenie viacerych vysielajucich zariadeni na jdenu antenu, ale zrejme to bude drahsie ako AP. Pre wifi aplikacie by switch musel prepinat smer prijem/vysielanie s dobou nie vacsou ako 2mikrosec. Z toho vyplyva, ze je vhodnejsie pouzit dalsi AP.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod gringoAD 1. 7. 2010 16:05

No nevim, ale pres 2 vchody panelaku jsou 2 reseni. Tim prvnim je natazeni kabelu bud zvonkovou sachtou nahoru nebo dolu sklepem, nebo po strese. Ale myslim ze obe reseni musi schvalit SVJ. No a druhym resenim je to, ze si druha rodina zaplati vlastni internet. To je asi nejlepsi reseni ...Dneska kdyz je internet od 200 kc si myslim, ze tahat 100 metru kabelu je trosku hloupy ... zvlast kdyz v kazdym panelaku je natazeny utp kabel ...

Na wifi rovnou zapomente, drahy, velice drahy, a spolehlivost nulova ...
gringoAD
Junior

Odeslat příspěvekod sosit.cz 1. 7. 2010 17:29

Nejlevnější řešení by bylo několik AP a nejelegantnější by bylo dát k rodičům mikrotika.
sosit.cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod borja 1. 7. 2010 17:38

Jde to celkem jednoduše. Já jsem to vyřešil tak, že jsem na aukru sehnal dva Ovislinky WLA-5000AP, ten u mě jsem nastavil jako AP a druhý u tchána ( asi 200m ) jako client. Jede to v pásmu 5Ghz a všechno to obsluhuje můj router. Pokud bys chtěl u nich i bezdrát tak tam napoj do toho clienta třeba Ovislink 5460AP, ten umí i pevnou a bezdrát dohromady.
borja
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod gringoAD 1. 7. 2010 17:52

sosit.cz píše:Nejlevnější řešení by bylo několik AP a nejelegantnější by bylo dát k rodičům mikrotika.


A bude ho to stat pres 3000 ... Porad si myslim ze nejvyhodnejsi je jina pripojka internetu, pokud je v baraku natazeny UTP nebo natahnout kabel... pracnejsi, ale opravdu jistota. Pokud muzu, taham kabely ...
gringoAD
Junior

Odeslat příspěvekod borja 1. 7. 2010 17:57

Stát to může 3000 za nové Ap, ale je to jednorázová investice a internet se kupodivu platí každý měsíc.
borja
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Vebloud 1. 7. 2010 18:35

gringoAD píše:A bude ho to stat pres 3000 ... Porad si myslim ze nejvyhodnejsi je jina pripojka internetu, pokud je v baraku natazeny UTP nebo natahnout kabel... pracnejsi, ale opravdu jistota. Pokud muzu, taham kabely ...


Mikrotik RB433 1 872,- Kč
Mikrotik miniPCI R52 *2 = 1 624,-Kč
Case 300, napájecí adaptér 200 a dvě směrové antény po 400 dohromady cca 4800, což znamená, že za dva roky to je zpátky i při internetu za 200. A je to extra kvalitní řešení.

Pokud to spíchne z běžného apčka s dvěma anténama například http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=67015 a http://www.alza.cz/tp-link-tl-wa901nd-d165051.htm tak a 2 směrové antény http://www.alza.cz/panelova-antena-pan-9-d126602.htm tak je na 2700 a má to zpět za rok a něco, ale zase to nebude tak spolehlivé. Ale bude wifi i u dětí, protože jestli se nemýlím tak ta druhá krabička umí repeater, teď jde o to jestli to bude fungovat, když bude na jedné anténě směrovka a na druhé všesměrovka.

Kabel je sice spolehlivější, ale 100m kabelu stojí taky 2500,- Kč a tahat ho po paneláku taky není zrovna sranda. To už přijde výhodnější ta wifina.
Žít a nechat žít, ty máš svůj názor, já mám svůj názor, já ti nebudu nutit svůj, nemusím souhlasit s tvým, ale udělám vše, abys ho mohl svobodně vyjádřit.
Vebloud
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 2. 7. 2010 08:04

Vebloud píše:ale 100m kabelu stojí taky 2500,- Kč
Krabice s 300 metry cat5e stojí 1600 Kč. 100m u Alzy stojí 700Kč. http://www.alza.cz/kabel-utp-pro-rj45-d48335.htm
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vebloud 2. 7. 2010 09:19

Sakra narazil jsem na drahý obchod, něják jsem to moc neřešil.
Žít a nechat žít, ty máš svůj názor, já mám svůj názor, já ti nebudu nutit svůj, nemusím souhlasit s tvým, ale udělám vše, abys ho mohl svobodně vyjádřit.
Vebloud
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gringoAD 2. 7. 2010 10:08

Vebloud píše:
Mikrotik RB433 1 872,- Kč
Mikrotik miniPCI R52 *2 = 1 624,-Kč
Case 300, napájecí adaptér 200 a dvě směrové antény po 400 dohromady cca 4800, což znamená, že za dva roky to je zpátky i při internetu za 200. A je to extra kvalitní řešení.



No to sice jo, kvalitni to bude, velice kvalitni. Jenze aby to fungovalo, tak to bude muset byt v 5 ghz, protoze dneska na kazdym sidlisti je k chyceni 50 siti na 2,4G (ne ze by to s tou petkou venku bylo lepsi ...) Pokud by to opravdu vazne chtel delat wifinou, mozna by bylo lepsi reseni pouzit od Ubiquiti Networks Picostation5 nebo Nanostation 5 Loco ... a nasmerovat to proti sobe na nejakem stozarku ... A pokud by to chtel delat takto, tak vyrazne doporucuji napajeni tez od Ubiquti, protoze vsechno ostatni co se prodava jsou cinsky smejdy co odejdou pri prvni bource na prepeti/podpeti v siti ...

Jinak k te antene pan-9 .. polsky smejd s vykonem cca 4 dB. neni to zadny zazrak a bude to v zarusenym prostredi v haji ...

Porad bych ale preferoval reseni kabelem nebo jine pripojeni k internetu ... vzdyt v kazde bytovce jsou utp natazeny ...
gringoAD
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků