Displayport bandwidth pro každá port zvlášť nebo dohromady?

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Da Gony 17. 10. 2021 21:48

Nedokázal jsem nikde najít , jak je to s přenosovým pásmem grafického výstupu Displayportu alias thunderboltu- zda platí pro oba porty dohromady(horší) a nebo pro každý port nezávisle(což je lepší). ... To je podstata otázky, ale upřesním, aby bylo na co odpovědět:

Notebook má dva thunderbolt 2 porty, a ten jak je známo umí Displayport ve verzi 1.2.


Tady je jakési pseudoschéma(možná oficiální) Přesto mi není jasné, jestli na každém portu (ze dvou ) jde pásmo Displayportu 1.2 (17280Mbps) využít nezávisle zvlášť a nebo to pásmo platí pro součet pásem na obou portech. Nezdá se mi, že by na to šlo odpovědět uplně od stolu, protože sice to jde do jednoho thunderbolt kontroléru, ale tím souvislost s thunderboltem končí.
(A pak stejná otázka v bledě modrém, jen se změnou, že půjde o thunderbolt přenos místo displayport streamu. Tam se 20Gps aplikuje na dvojici portů nebo na každý nezávisleM)
Obrázek
Da Gony
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 17. 10. 2021 22:08

V drtivé většině případů je šířka pásma sdílená napříč porty, protože je obsluhuje jediný a tentýž řadič.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Da Gony 19. 10. 2021 22:01

Občas z tebe vypadne i nějaký praktický poznatek.

To sice ano, ale ten řadič je pro Thunderbolt (odpověď na otázku v bledě modrém jsem už našel, tam to opravdu je sdílené). Není vyloučené, pokud má dávat na výstup Displayport data, tak se chová uplně jinak.
Čistě z toho schématu to z toho nevyplývá,protože z dolní strany čipečku jdou dvě šipečky. (Ale spoléhat na nějakou malůvku je ošidné)
Na druhou stranu by tomu nasvědčovalo, že pokud Displayport má 17280 (nebo 21600 reklamní přenosové rychlosti), což je dost blízko jako 20000 propoustnost Thunderboltu 2. Na tolik tam je stavěná nějaká elektronika... A náhle by to mělo zvládnout 2* 4K při 60fps (pro konkrétní představu) , což není 200%, ale 140% . Ale jako demostrace to stačí.
Da Gony
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod djkubas91 20. 10. 2021 07:03

U macbooků pro byly TB porty na jednom nebo dvou řadičích podle konfigurace (2 nebo 4 porty, vždy v páru). Jak píšeš sám, je to naprosto individuální u každého výrobce/řady/modelu a bez informace od výrobce o tom bude těžko soudit...

Já osobně u TB skončil na tom, že mi sice leccos uživí, ale v MBP (2017) ho nestíhá grafika/cpu. Tedy koryto řeky široké, ale výpusť na stavidlech malá. 1x4K@60hz je max, co je schopný zpracovat.
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod Da Gony 20. 10. 2021 19:56

No to záleží na použití (a je to záhadnější pokud by mělo jít o činnost, která sama o sobě náročná není A NEBO na intermí monitor to zvládá). A nebo to možná myslíš obecně - že má slabou grafiku

Například:
Zaregistroval jsem jeden problém, že na (jen) externím monitoru, když se rychle hýbe myší (a je současně aktivovaná funkce Zpřístupnění-Monitor- Zvýraznit ukazatel) - se tedy kurzor zvětší, ale extrémně to vytíží grafiku/nebo procesor
Da Gony
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod djkubas91 21. 10. 2021 07:15

Je tam "jen" Iris 650, na QHD fungoval v pohodě, tak jsem si myslel, že při přechodu na 4K to bude v pohodě taky, a není...

Ale dost se na internetu píše, že za to víc než rozlišení může škálování (tedy že prostředí nejedeš 1:1 ale 1,5:1 například)... Jenomže 4K na 32" je v 1:1 fakt málo.

No každopádně už čekám na MBA M1, tak snad to s ním bude lepší.
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod Da Gony 1. 11. 2021 22:03

Ono to škálování je taková tajemná věc.. Už jen tím, že se nepoužívá pojem rozlišení a dvojice čísel
Da Gony
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků