Trhání ve hrách i po reinstalaci Windows

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod davek183 11. 7. 2019 21:06

Zdravím.
Nedávno jsem koupil grafiku AMD RX580 4Gb (původně jsem měl RX560 2Gb), a každá hra se mi zasekává, a to i na stejné detaily jako u minulé karty, kde to jelo bez problému. Jakmile se ve hře začnu pohybovat mapou, každých pár sekund je tam trhání, a je vidět že textury/objekty se donačítávají pozdě, což jsem tam dříve také nebylo.
Hry jako např. PUBG, Kingdom Come. Běží to v pohodě na 60-70fps, ale pořád je tam to trhání.
Udělal jsem toto: několikrát reinstalovával drivery přes DDU, byl tu grafiku v Alze reklamovat (ihned mi ji vyměnili za jinou, protože je koupená jako zánovní), a nakonec kompletně přeinstaloval Windows přes flashku. Nic nepomohlo. Prosím o radu, jestli není jiná možnost než to celé vzít někam do servisu.

Komponenty:
Sapphire Nitro+ RX580 4Gb OC
AMD Ryzen 5 1600
8Gb DDR4 RAM
1000Gb Samsung SSD
Zdroj Seasonic 520W
Zákl. deska ASUS Prime A320M-A

Děkuji
davek183
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 11. 7. 2019 21:32

4 GB VRAM .. to je spíše nic, než moc. Pokud bys měl možnost vyměnit za verzi s 8 GB RAM, tak bych začal asi tam.

Pak také otázka, co máš k tomu Ryzenu za RAM a jestli ti běží na správné frekvenci.

Těmito dvěma body bych asi začal.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod davek183 11. 7. 2019 22:28

HyperX Fury 8Gb DDR4 2400Mhz. Co říkáš je samozřejmě nesmysl, jak to že mi to na stejné detaily běželo bez trhání když jsem měl předtím 2Gb VRAM? Na rozlišení Full HD je 4Gb dostatek.
Koukal jsem do biosu a viděl jsem tam nastaveno 2400Mhz, takže to by mělo být správně.
davek183
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 11. 7. 2019 23:55

Prověřil bych pevný disk (SMART) a případně teploty CPU (zda je správě nainstalován chladič).
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chipoun 12. 7. 2019 06:05

RX580 více topí. Máš dobře odvětranou skříň? Jaké jsou teploty gpu a cpu? Ten test disku je taky dobrá rada.

Když je jako zánovní... nemůže tam ještě být od předchozího majitele modnutý bios na mining?
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod davek183 12. 7. 2019 11:02

Vše jsem udělal. Větráky cpu jsem zkoušel dva.
Kingdom Come na vysoké detaily:
Využití GPU 100 procent, teplota kolem 70 stupňů
Využití CPU kolem 50 procent, když jsem vešel do města tak byly špičky do zhruba 75 procent. Teplota 50 stupňů.
V biosu jsem nastavil CPU fan aby běžel na max, výsledek stejný.

Samsung Magician ukazuje read: 562mb/s, write: 533mb/s, stav GOOD

Já si myslím že je nějaký problém s pamětí. Protože na staré grafice (2gb VRAM) jsem tenkrát zkoušel u PUBG uplně vypnout virtuální paměť, a hra jela třeba 15 minut. Když jsem to zkoušel u téhle grafiky, hra padala ihned co jsem jí spustil.
Například u Battlefield 1 na maximální detaily (s virt. pam. normálně zapnutou), jsou po pár metrech rozmazané textury, a vždycky když se donačtou kvalitnější tak se to zasekává. Tahle hra s tím je v zásadě nehratelná.

Grafiku mi právě vyměnili za jinou, a problém je stejný, takže hardwarem grafiky by to být určitě nemělo.
davek183
Junior

Odeslat příspěvekod atti.hombre 12. 7. 2019 13:30

Možno by som skúsil nejaké rýchlejšie RAM ( 3000-3200MHz ). Ja som Kingstony vymenil za GSkill, lebo mi nešli dobre. Z netu objednať nejaké Crucialy alebo niečo iné ako Kingston ... 14 dní na vrátenie. Inak viem, že syn narážal na limit 8GB RAM- doplnil na 16GB a hrá v pohode ( hru si nepamätám ) .
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 12. 7. 2019 14:49

Teoreticky by měly stará 560 i nová RX 580 fungovat na stejném AMD ovladači stejně. Má ale svůj FW a "širší" HW stavbu. A kdo ví, jak si rozumí s MB A320. Sám bych vyzkoušel stopnout některé služby a prg na pozadí, které OS k běhu nepotřebuje - odlehčil systému. Antivirák?
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod davek183 14. 7. 2019 11:21

Antiviry jsem zkoušel, dříve jsem zjistil že Avast má mnohem menší vliv na výkon narozdíl od Win defenderu...
Tady jde právě o to, že na uplně stejné detaily, jsou tam záseky které u předešlé grafiky nebyly. A grafické artefakty že později doskakují kvalitnější LOD objektů, nebo kvalitnější textury. Nebude to tedy tím že by byl nějaký hardware vadný (RAM?...)? (grafika to není).
davek183
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 14. 7. 2019 11:35

Není z čeho pořádně vycházet. Udělej report z HWiNFO (Report > Create) + log během hraní problémové hry, a poté je někam uploaduj k analýze.

Postup tvorby logu:
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod davek183 14. 7. 2019 21:58

Aha, tak moment. Nastavil jsem case větrák na max (předtím jsem nastavoval jenom cpu, moje blbost), a je to teď mnohem lepší. Obě hry se na střední detaily už nesekají vůbec, ale PUBG na vysoké textury pořád trošku ano, a Kingdom Come se na vysoké detaily přestalo také zasekávat, ale pořád jsou tam každých pár sekund obrovské frame dropy - z vysokých fps na 20-30.
V Afterburneru jsem pořádně zvýšil větrák grafiky (že ta hlučnost není už moc snesitelná), a problém pořád uplně nezmyzel. Jakmile jsou textury nastavené na vysoké, seká se to. A hlavně VŽDY doskakují objekty, to tam ani u minulé grafiky na low opravdu nebylo.
Při hraní je skříň opravdu horká, nevím jestli je to normální, dříve jsem měl notebook.
davek183
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 15. 7. 2019 04:47

Zkus hrát s otevřenou bočnicí. Na zkoušku...
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod meda2016 15. 7. 2019 07:38

...a když už to otevřeš, dej sem pár přehledových fotek, jak to je uspořádané uvnitř. Jaká case a kde všude máš větráky?
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod davek183 16. 7. 2019 09:43

Otevřel jsem to, s větráky na max ale nezlepšilo se to. Neměla by skříň být spíše zavřená kvůli airflow?
https://photos.app.goo.gl/v3bCe6JjBN7ZfCQo7
https://photos.app.goo.gl/kMbT6k5TwNupwByJA
Větrák skříně tam mám jenom jeden.

Skříň je SilentiumPC Regnum RG1.

Mám ještě nevyužité jeden 120mm a menší cpu větrák. Na desce jsem teda neviděl kam zapojit další case fan, ale od té Noctuy bych měl mít ještě rozdvojku.
Co nechápu je že i když jsem to při hraní zchladil třeba na 50 stupňů, stejně se to seká.
davek183
Junior

Odeslat příspěvekod polda 16. 7. 2019 11:51

Ten airflow dosahuješ čím? Chlazení karty 2 větráky,chlazení CPU 1 větrák a ty to horko vytahuješ 1 větrákem? A dokonce žádný větrák nežene chladný vzduch zvenku dovnitř?
polda
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků