Nová grafická karta do starší sestavy

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Kwmx 4. 1. 2019 15:04

Odešla mi grafická karta. Windows v normálním režimu nenaběhnou, ale skončí modrou smrtí.
V nouzovém režimu nastartují, ale na přihlašovací obrazovce jsou artefakty (množství světlých
protáhlých obdélníčků), které před kurzorem myši ustupují ale po jejím přejetí se vrací. V
nouzovém režimu jsou patrné hlavně jako čárky v horním pruhu oken.

Mám tuto sestavu:
GIGABYTE GA-Z68A-D3-B3
8GB DD3 PC1333 Kingston
MSI N560GTX-Ti Hawk 1GB
Intel core i5 2500 3,3GHz, LGA1155
Western Digital WD1502FAEX Caviar Black 1.5TB
Corsair Builder Series CX500 500W
Windows 7 Home Premium, 64-bit, CZ, OEM

Zkoušel jsem nějaké testy z UBCD 5.3.8. Test video RAM od NVidie detekoval 3576MB a vypsal varování "RAM setup biggest of detection RAM". Video Memory stress TestCE v. 1.21 našel asi 19 tisíc chyb. Pak jsem ho ukončil.
Podle testu paměti počítače by tato měla být OK. Dále jsem zkoušel test CPU burn-m ten jsem zastavil asi po 1,5 mil. iteracích bez chyby. Jiné testy jsem buď nezkoušel, neumím je správně spustit, nebo mi na tomto počítači nenaběhly. Tak se choval např. HWINFO, který na starém P4 s XP fungoval, ale na tomto ne.
Grafika je zřejmě špatná, ale zbytkem počítače si nejsem zcela jistý. Jde nějakým programem ověřit, že např. slot pro grafiku na desce je v pořádku?

Deska má podle návodu pro grafiku slot PCI Express x16 2.0. Podle těchto stránek je s deskou kompatibilní GTX 1060. Ale nenašel jsem tam konktrétní typy. Proto se chci zeptat jakou kartu koupit, aby mi v uvedené sestavě fungovala a byla do ní vhodná. Dále by měla mít DVI výstup a ovladače pro W7. Cena cca do 7,5 tis. Kč. V rámci možností by měla být alespoň trochu tišší. Chlazení karty ale měnit nechci. Uvažoval jsem např. o MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 6G OCV1. Děkuji za rady.
Naposledy upravil Kwmx dne 5. 1. 2019 14:37, celkově upraveno 1
Kwmx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 4. 1. 2019 15:38

Spíš bych hledal bazar s N660,760

Integrovaná grafika na i5 funguje?
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kwmx 4. 1. 2019 20:03

Proč by byly ty bazarové lepší? Lze odhadnout o kolik % by zhroba měla GTX 1060 nižší výkon oproti zcela nové sestavě?
Výstup od integrované grafiky nemá tato základní deska vyveden.
Kwmx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Horst_ 4. 1. 2019 20:18

Proč by byly ty bazarové lepší? Lze odhadnout o kolik % by zhroba měla GTX 1060 nižší výkon oproti zcela nové sestavě?

Nic dramatického.Proti GTX 560 to bude opravdu veliký skok.
Horst_
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 4. 1. 2019 22:49

Pokud stačila 560, není potřeba dávat peníze do 1060, na novou sestavu bude 1060 už zas stará.
Jde o peníze, až ti umře tato sestava, budeš si říkat, že jsi zbytečně kupoval novou kartu morálně starou.
Naposledy upravil polda dne 4. 1. 2019 23:23, celkově upraveno 1
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 4. 1. 2019 22:57

já bych teda šel do té 1060. A to nové, nebo bazaru se zárukou od výrobce. A to protože ta sestava není zas až tak marná. Navíc jsem zastánce postupných upgradů proti "zahoď komplet a kup komplet nový". Tím se člověk vyhne té finanční ráně v jednom roce.
Takže letos grafiku, při té příležitosti bych mrknul na stav zdroje (odpojit napájecí kabel, zapnout PC naprázdno, aby se zdroj komplet vybil, vyndat ze skříně, sundat kryt, vyfoukat stlačeným vzduchem, podívat se, jestli netečou kondenzátory - pokud ano, koupit nový zdroj)
Za rok bych do toho nacpal nějaké větší SATA SSD. A za cirka 3 roky naplánoval výměnu desky, procesoru a pamětí. 2-3 roky klid, a pak znova ... grafika ...
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 5. 1. 2019 00:47

RX 590 / GTX 1060 jsou do té sestavy OK. Klidně i výkonnější karty, pokud to rozpočet umožní a bude pro to využití.

https://www.czc.cz/sapphire-radeon-nitro-rx-590-8gb-gddr5/249135/produkt

Stovka nad rozpočet snad vadit nebude.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod prof.j.v 5. 1. 2019 04:27

Pro tvou sestavu by byla vhodná tato:
Kód: Vybrat vše
https://www.alza.cz/evga-geforce-gtx-1060-ssc-gaming-acx-3-0-d4992759.htm


Nebo i tato:
Kód: Vybrat vše
https://www.alza.cz/msi-geforce-gtx-1060-armor-6g-ocv1-d4480942.htm


Obě karty jsem měl v ruce, ale ARMOR mi přišla o něco tišší.

Pokud bys chtěl bazar tak doporučuji za pár korun sehnat GTX 660/670 pokud se ti povede levně sehnat GTX 680 tak bych vzal i tu. Myslím tim ale fakt levně. GTX 660 kolem 1000 - 1200,- Kč což tak velká investice dle mého není.
:)
prof.j.v
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 5. 1. 2019 13:18

Co takhle jetou GTX970? Jedna se mi teď válí na stole a není pro ni využití. MSI Gaming.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod Kwmx 6. 1. 2019 15:23

Zatím se přikláním spíše k nové kartě. Použitá by měla lákavou cenu, ale byla by bez záruky a mohla by mít krátkou životnost. Bazarová by navíc mohla být zapečená.

Chci se ale ujistit, že není příliš velké nebezpečí, že to způsobila desta nebo zdroi, které by mi pak zničily i novou kartu. Stává se to? Zajímal by mě názor někoho, kdo má s podobnými poruchami zkušenosti.
Zkusím ještě přidat fotku té modré obrazovky. (Jsou na něm nejenom artefakty od grafiky, ale při zvětšení i drobné tečky. Ty vznikly focením mobilem a následným zesvětlením obrázku, který byl příliš tmavý.)

BSOD.jpg
Kwmx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 6. 1. 2019 15:36

970 mají tuším 3 roky záruku
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Timmy12 6. 1. 2019 21:09

1060 6G, bazar se zárukou a osobním převzetím (ty karty měly 36 měsíců, vetšina jich má max rok-dva za sebou).
Pokud novou kartu, už bych šel do rtx 2060 6G.
1)Ryzen 7 3700x + Grandis 2 , CROSSHAIR VI HERO , MSI GTX 1080 gaming X, 32GB DDR4
2)i5-3470 + Freezer i11, GIGABYTE H77M-D3H , MSI GTX 1050 Ti 4GB OC, 16GB DDR3
3)T100TAM-DK014B
Timmy12
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod prof.j.v 7. 1. 2019 00:02

I zcela nová karta může během pár dní odejít. :!: Záruka to sice jistí, ale zpravidla dlouhé čekání než se vrátí z reklamace. Já měl v minulosti spoustu věcí z bazaru a mnoho let i po záruce byli OK. Není se čeho bát...

nvlddmkm.sys to vypadá na přehřívající se kartu a nebo problém na straně ovladačů. Doporučuji je úplně odebrat a provést čistou instalaci. Pokud problém přetrvává tak přepastovat.
:)
prof.j.v
Junior

Odeslat příspěvekod Kwmx 7. 1. 2019 08:33

Problém se projevuje i na programech z bootovacího CD, prakticky ihned po startu (nevím zda by se stihla přehřát). Textová nabídka UBCD je vždy bez artefaktů, ale v některých programech z něj jsou. Jiné programy ani nenaběhnou. Např. Linux GParted z UBCD se tvářil, že nabíhá, ale už během jeho načítání, kdy se vypisuje rolující text se objevovaly artefakty. Ty zde měly tu podobu, že některé znaky měly nelogicky světle zelené pozadí, zatímco zbytek textu měl pozadí normálně černé. Výpis chvíli pokračoval bez artefaktů, ale skončilo to vytuhnutím počítače s černou obrazovkou. Na starém P4 přitom GParted ze stejného CD naběhl.

Chlazení karty imho docela dobře reagovalo na zátěž. Ve Windows a jiné 2D zátěži byla tichá. Ve 3D hře, kde jsem snížil detaily apod, už o sobě dávala vědět. Ale ve scénách, kde třeba byly plameny nebo kombinace vícero světelných efektů se její větráky rozjely takovým způsobem, že ten zvuk byl až nepříjemný. Po odchodu z takové lokace se větráky vrátily k původním otáčkám. Z toho soudím, že přestup tepla do chladiče fungoval dobře.
Naposledy upravil Kwmx dne 7. 1. 2019 11:36, celkově upraveno 1
Kwmx
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků