MSI 480 Gaing X throttle od 60°C

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod marun1 21. 2. 2018 19:04

zdar

Mám msi 480 gaming x a poslední dobou(cca od nového roku) jsem si všiml sníženého výkonu

po pátrání jsem zjistil že karta se podtaktovává už pri 60°C, pokud zvednu otáčky větráku podtaktovává míň, temp limit je nastaven na 73°C ale jeho změna stejně nemá žádný vliv, power limit nemá žádný vliv, nucené přetaktování také ne a chybu zbytku sestavy jsem vyloučil instalací karty do druhého pc

v příloze je záznam z MSI Afterburneru na druhém monitoru je spuštěn superposition v režimu hry, v první části je GK v základním nastavení - karta roztočí větrák až na 2400RPM a teplotu drží na 55°C, v druhé části wattmanem zpomalím větrák na 1500RPM , grafika vyleze na 60°C a je vidět podtaktovávání

na internetu jsem našel zmínky o stejném problému u 480
nejvíce se to řešilo zde https://linustechtips.com/main/topic/685169-rx480-gaming-x-target-temp-issue/
další zmínky https://linustechtips.com/main/topic/743885-rx-480-has-a-max-temperature-of-70c/ a https://forum-en.msi.com/index.php?topic=277843.0

zbytek mé sestavy
i7-6700k @ 4.5GHz
z170 extreme4+
černé kingston hyperx 2133 khx2133c14/8g
RM550x

windows 10 pro 1709 čistá instalace v lednu při zjištění potíží


co těď, je to opravdu chyba GK nebo uživatele?

když to reklamuju a uznají to co dostanu? peníze zpátky?
Přílohy
Výstřižek.PNG
marun1
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 22. 2. 2018 01:26

Zkusil bych starší verzi W10, tj. build 1703 (Creators update). Co jsem tak koukal, poslední Fall Creators update dělá jen bordel a problémy snad na všech PC, kde jsem je testoval.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marun1 22. 2. 2018 10:12

zkousel jsem to i pod linuxem v dual boot, umim sledovat jen teplotu ktera take nepresahovala 60C a podle hluku ten ventilator valil naplno

k pc se dostanu zase az v nedeli tak zkusim oc pod linuxem, pry to jde

taky pak zkusim ten starsi win
marun1
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 22. 2. 2018 10:48

Používáš MSI Gaming APP? Jaký režim máš nastaven? Zkoušel si přepnout na jiné?

Co se týče BIOSu VGA, můžeš udělat jeho dump (např. pomocí GPU-Z) a mrknout na přednastavené hodnoty pomocí PolarisBiosEditoru.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marun1 22. 2. 2018 13:17

gaming app nepoužívám, měl by být nastaven ten normální (gaming?) režim 1303 / 2000 MHz, nicméně při přepnutí na OC se myslím nic nezměnilo

bios zkontroluju v neděli
marun1
Junior

Odeslat příspěvekod marun1 25. 2. 2018 19:41

zdar

tady je ten bios(vlevo) porovnaný s biosem z techpowerup(vpravo) ze stejné karty (msi gaming x)
kromě powertune který mám výš nevidím rozdíl
Přílohy
Výstřižek.PNG
marun1
Junior

Odeslat příspěvekod marun1 26. 2. 2018 18:43

zdar

tak sem nahodil 1703 ovladač 17.12, chvilku to vypadalo že to bude fungovat, tak sem to zkusil taktovat a jsem tam kde sem byl

napadá mě, jestli se neuvolnil někde chladič, tam se to přehřívá ale karta to nehlásí
marun1
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 26. 2. 2018 20:24

Karta se dodávala se dvěma různými PCB. Typuji, že vyšší nastavení PowerTune z výroby má model s šesti napájecími fázemi, nižší pak se čtyřmi.

Co se týče chování ventilátorů, napadá mě teorie, že je to kvůli přehřívajícímu se napájecí kaskádě, kterou se karta snaží ochladit. Zkus nějaký jiný monitorovací soft (např. HWiNFO), zda není vidět její teplota. Refenční RX 480 ji měřit uměly.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marun1 26. 2. 2018 23:12

na VRM jsem se v HWinfo díval, ukazovalo to tenkrát pod 80°C
marun1
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 27. 2. 2018 12:57

Jedna teplota vytržená z kontextu toho mnoho neřekne. Udělej kompletní log během hraní a někam ho uploaduj k analýze.

Postup:
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marun1 27. 2. 2018 20:30

tak mám ten záznam

nejde mi sem vložit ty soubory nebere to csv, txt ani zip tak je to tady https://www.dropbox.com/sh/t89ejq2qcl0meox/AAAhh1VL49hc9FSsXBgtx95ia?dl=0

stock gaming mode: vše v základu nastaven gaming mode
stock oc mode: vše v základu nastaven oc mode
stock oc +50 power: +50% powerlimit nastaven oc mode
stock oc +50 power 1500rpm: +50% powerlimit, ventilátor max 1500rpm nastaven oc mode

chvilku to vypadalo že opravdu ten ventilátor nějak koreluje s vrm temperature ale u toho posledního testu je to trochu jinak, posuďte sami
marun1
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 28. 2. 2018 11:06

Teplotu VRM to nebude. Ta je naprosto v pohodě.

Zdá se, že zlobí funkce Zero Frozr, případně chování ventilátorů ovlivňuje nějaký SW běžící na pozadí.

Zkus odinstalovat veškerý ladící SW (např. MSI Afreburner). Poté proveď restart PC a reinstalaci ovladače GK (odinstalování, restart a nová instalace).

Pokud to nepomůže, nainstaluj MSI Gaming App, zvol profil Gaming Mode a v nastavení deaktivuj Zero Frozr.

Když se chování karty nezlepší ani poté, tak IMHO jedině reklamace.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marun1 28. 2. 2018 13:37

zkusil jsem teda odinstalovat nepotřebný sw, restart do nouzového režimu DDU, restart instalace ovladače

podle GPU-Z karta vůbec nereaguje na nastavení zero frozr a jede pořád 0
marun1
Junior

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 28. 2. 2018 14:08

RX 480 Gaming X mám taky, žádných problémů jsem si osobně nevšiml ale zkusím až se dostanu domů. Zlobit od začátku roku? Zkusil jsi nějaký ovladač z prosince?
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod marun1 28. 2. 2018 14:19

zdar zkusil

úplně první jsem podezíral ovladač takže tam šel zpátky 17.12.1 a až teď (před 15 minutami) jsem to zase přeinstaloval na 18.2.1

jinak to od začátku roku je dost odhadem, protože před vánoci jsem hodně hrál pak jsem na to neměl čas a až teď tak před 3 týdny jsem si všiml že je to nějaké divné
marun1
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků