WinXP/ SP3 / 32bit + SSD SATA III / 6Gb

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Flavius 12. 11. 2017 02:53

Vím , že je to už trouchu mimo mísu, ale přece se zeptám jestli to někomu nefunguje a případně jak na to vyzrál.
Mám MB Asus P8Z68 Deluxe, který má jak Intel SATA III tak i marvel řadič SATA III.
Na řadiči mám připojen SSD Intel 320 160Gb SATA II a bios je přeplej na IDE mod.
Vše funguje celý léta velmi dobře. Momentálně jsem chtěl přejít na rychlejší SSD SATA III, protože dělám hodně z videem.
S novým diskem konkrétně Kingston HyperX savage nastal problém při instalaci winxp. Deska SSD normálně rozpozná, ale při instalaci dojde na BSOD STOP: 0X0000007B.
Nelze pokračovat v instalaci. Pokud tam vrazim win7 najede to uplne bez problemů.
Zkoušel jsem přes FDD / F6 doinstalovat co mam k desce a pak jsem disk z marvel radiče přendal na intel a zkoušel IRS, ale nic nepomohlo.
Třeba něco dělám špatně nebo jsem nenašel ten správnej ovladač nebo mě napadlo jestli by se nedal vyseparovat ten zavaděč co je u win7 a potom přes nlite nandat na instalačku winxp atd.

Shrnutí :
1. Řadič v BIOS je přeplej na IDE mod.
2. Hned na začátku instalace se ukáže BSOD stop 0x0000007B a nelze pokračovat dál
3. Přes FDD/F6 jsem zkoušel doinstalovat zavaděč ale bez úspěchu zřejmě nemam ten správnej a to jsem toho stáhnul fakt metrák. Testoval jsem to jak na Intel SATA III tak na Marvel SATA III radiči.
4. Instalační zavaděč u win7 nainstalune win7 úpně bez problému jak v IDE tak v AHCI modu

Kdyby někdo věděl co nainstalovat nebo kde stáhnout aby mi tam běžel SSD SATA III disk budu moc rád.
Flavius
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 12. 11. 2017 09:52

Na celé WXP se vybodnout, nainstalovat W7 (či novější) a XPčka hodit do virtualboxu. Řadič nastavit do AHCI.

Cpát prehistorický a již nepodporovaný OS na moderní HW je imho nesmysl.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flavius 12. 11. 2017 14:29

Proč myslíte, že je to nesmysl ?
Funguje mi to bez jakýchkoli náznaků problémů 7-8 let, při denním používání.
Vidím jaké problémy mají kolegové s již zminovanými modernějšími OS tak se mi do toho ještě moc nechce. Být otrokem něčeho co mi má sloužit na to nejsem stále připraven.
Uvítám odpovědi typu co třeba zkusit tohle nebo mám to takhle atd.
Vaše odpověd byla neiformativní takže s prominutím nanic a na ......
Flavius
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Franklin 12. 11. 2017 15:25

Ber to tak, že Windows XP stejně budeš muset jednoho dne opustit. Otázka tedy zní, jestli právě teď není ten správný okamžik. Už jenom kvůli bezpečnostním aktualizacím a podpoře HW.
Franklin
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 12. 11. 2017 16:01

Nemluvě o tom, že WXP nepodporují SSD jednotky .. resp. nepodporují optimalizace pro ně.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod uiqjirka 12. 11. 2017 20:32

Spousta ssd ma svuj program, ktery provadi optimalizaci sam, sam se spousti na pozadi a jednou tydne dela trim.Takze to omezeni neni.
uiqjirka
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flavius 12. 11. 2017 22:33

Ano tuším že čas už se asi blíží, ale pořád se mi to ještě nezdá. Jede to fakt dobře a spolehlivě.
Kdyby aspoň shořela deska nebo něco !!! ale všechno pořád jak na potvoru drží a mám tam osazenou
spičkovou zvukovku, DVB-S2 sat kartu, GeForce GTX 1070 a DirectX 11 taky uplně v pohodě.
Nehledě na dva 8TB hdd přes GPT disk manager.
Mám tam SSD Intel 320 160Gb a momentální test rychlosti je totožný s tím jako když jsem ho koupil.
Na TRIM tam jede "Intel SSD Toolbox 2.0.2.000" vše bez problémů.
Všechno co Vám říkají, že už nejede je jen mýtus k oblbnutí lidi.
Ten SATA III disk na SATA III radici ale zatim nejde (
Jeden clovek mi na americkym foru rikal ze jsem zareagoval pozde, ze udajne tam ten F6/FDD byl ale stahnuli ho.
Flavius
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dj.kure 12. 11. 2017 23:37

... a DirectX 11 taky uplně v pohodě ...

To se ale pletete. Windows XP mají podporu jen po DX9. Váš HW sice podporuje DX11, ale nemá jej jak s tímto systémem využít.

Jinak abych poradil - kouknul bych, jestli není nějaká konfigurační utilita pro ten SSD disk a rychlost pomocí ní upravil na SATA II. XP totiž SATA III nativně nepodporují.

A jestli pracujete s videem, tak nechápu jak můžete s 2GB/proces fungovat.
dj.kure
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flavius 13. 11. 2017 09:31

Cituji: [Váš HW sice podporuje DX11, ale nemá jej jak s tímto systémem využít]
[ A jestli pracujete s videem, tak nechápu jak můžete s 2GB/proces fungovat]

Scházejí Vám zásadní informace a když nemáte potřebu takovou věc řešit tak nehledáte.
Zpomalit HDD pro účel instalace nemůže fungovat. Rychlost disku ovlivňuje pouze rychlost řadiče desky. Přesto díky za snahu.
Flavius
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 11. 2017 21:24

Jenže kolega má pravdu.
Proč nesvěříš instalaci OS odborníkovi?
Nepoužil jsi standardní postup vložení ovladače diskového řadiče SATA III pro režim AHCI, který v instalátoru WXPP SP3 chybí.
Viz magickou klávesu F6.
Připrav si originální ovladač od výrobce.
Před instalací se ujisti, že je BIOS v aktuální verzi 3603.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flavius 13. 11. 2017 22:46

Cituji: [ Proč nesvěříš instalaci OS odborníkovi ? ]
No, protože občas se za toho odborníka sám považuji. To jediné jsem tu neuvedl mám tam BIOS 3304 a ten tam taky zůstane. Mimochodem BIOS 3603 způsobuje chybu u GPT zavaděče a nelze použít disk s kapacitou vyšší než 2Tb. Vaším postupem by jste se akorát uinstaloval a utestoval jako já tím to nebylo.

Situace je vyřešena a už to šlape. Nakonec mi Intel ten IRS co nikde nebyl dal )).
To jsou přece ......
Všem díky
Flavius
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků