Jak opravit zavadec Windows 98?

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod quattrop 21. 9. 2007 22:19

Mam kamaraduv 20 GB disk s Win 98. Disk jsem pridal do sveho PC s Win XP kde jsem na nem puvodni 20 GB oddil pomoci Paragon Hard Disk Manageru 8 SE zazalohoval a pote zmensil cca na polovinu a na zbytku vytvoril dalsi (po duvodu prosim nepatrejte). Disk jsem vratil zpet do puvodniho PC a Windows 98 nenabootuji. Vse vypada v poradku, data tam jsou, oddil je v fdisku uveden jako aktivni. Zkousel jsem "fdisk /mbr" i ze systemovky win98 provest "sys a: c:" ale porad to nenabootuje. Nevite jak mam obnovit jen ten zavadec, opravdu se mi nechce (a spis ani
nemuzu!) system preinstalovavat.

Mj. nepujde to nejak opravit pomoci instalacky win 98?

diky moc za rady
quattrop
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 21. 9. 2007 22:53

1) Máš zálohu; obnov stejným způsobem původní stav HDD.
2) Nehraj si s HDD; není to na hračka pro malé děti :-/
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod myznar 21. 9. 2007 23:01

mas nastaven aktivni oddil?
prdění je sexy
myznar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 21. 9. 2007 23:12

Přečti si znovu dotaz: jasně psal, že ano.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SmokeMan 21. 9. 2007 23:41

Jsi si opravdu jisty, ze jsi provedl "20 GB oddil pomoci Paragon Hard Disk Manageru 8 SE zazalohoval a pote zmensil cca na polovinu a na zbytku vytvoril dalsi (po duvodu prosim nepatrejte)" i kdyz ti fdisk hlasi oddily v poradku ?
SmokeMan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 21. 9. 2007 23:56

No uz je to teda davno, ale ak si pamatam, tak 98 umoznovala "novu" instalaciu cez povodnu a ostali tam aj povodne nastavenia, akurat si nahradila nejake tie systemove subory.
anonymni

Odeslat příspěvekod ravenman 22. 9. 2007 06:04

je blbina ho preinstalovavat koli tomu , pocuj co ti napise pri bootovani?
ravenman
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 22. 9. 2007 06:48

vtip je v tom, ze to nie je cista instalacia. Drtiva vacsina nastaveni ostane zachovana (aspon u mna to tak fungovalo)
anonymni

Odeslat příspěvekod ravenman 22. 9. 2007 07:14

nehovorim ze neostane , sam som kedisy zo 50x re instaloval 98 sminy , rychlo sa dokurvili
ravenman
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 22. 9. 2007 07:24

Měl by jsi upřesnit poněkud vágní tvrzení "nenabootuje to", tzn. co to udělá, co to neudělá (tady, prosím tě, neodpovídej "nenabootuje to"), kde to zůstane stát, co to napíše (pokud to něco napíše).
Jinak, podle mých zkušeností, Win98 nejsou nijak citlivá na nějaké kopírování. Píšeš, že máš udělánu zálohu. Můžeš použít ten postup, že tu zálohu rozbalíš na jiný disk (rozbalit jako data, tzn. do nějakého adresáře, ne tím přepsat celý disk či oddíl!) - možná by stačila prostá kopie z původního disku (všechno, kromě Io.sys a swapovacího souboru).
Potom bych v původním počitači ten disk zcela zrušil a vytvořil fdiskem nové oddíly a naformátoval (oddíl C: s parametrem /s, aby se správně přenesl Io.sys). A potom bych, opět v na tom druhém počítači, překopíroval data (a Win98) zpět. Zkontroloval bych, jestli Msdos.sys je větší, než 1024 B (to je důležité!) a mělo by to fungovat - pokud nejsou poničena data.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod quattrop 22. 9. 2007 15:22

Omlouvam se za neupresneni, zustane to viset na klasickém DISK BOOT FAILURE, INSERT ... Myslim, ze se neco muselo podelat pri tom zmensovani puvodniho oddilu. Uz jsem to parkrat delal (ale Partition Magicem a s XPckama) a nikdy nebyl problem. Asi mi nezbude nic jinyho nez obnovit to ze zalohy a snad to poslape...
quattrop
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pytlík 22. 9. 2007 15:36

To znamená, že nebyl nalezen disk k bootování. Možných příčin je někollik: Nebyl vůbec nalezen fyzický disk, bootsektor disku není v pořádku, bootovací oddíl není aktivní. Rozhodně to neznamená, že by nutně byly Windows v nepořádku, to pouze BIOS se k nim nemůže dostat.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod quattrop 24. 9. 2007 20:39

BIOS disk videl a v fdisku byl oddil aktivni...tam problem nebyl. Nejak se asi po... boot sektor, nevim. Dal jsem reinstal a zatim to vypada to, ze to funguje.
quattrop
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků