Instalace Gentoo společně s Windows XP

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ondre.j 7. 2. 2006 12:32

Čau všem
Rovnou k věci, stahnul jsem si Gentoo Linux minimal 2005.1 a vytiskl příslušný handbook. Myslím, že instalace tak nebude problém. Ale zarazil jsem se u jedné věci! V handbooku je popsáno rozdělování partitionu tak ze mam vytvořit hda1, hda2, hda3 - všichni asi víte. Jenže ja mám na disku ješte Windows Xp a ty tam chci taky nechat, aspoň zatím. No a právě ty mají přiřazený oddíl hda1! Můžu tedy postupovat tak, že analogicky přiřadím pro Linuxe hda2, hda3, hda4?? Řekl bych, že asi ano. Jen chci mít jistotu, nerad bych si ty wokna nějak nakopal.
ondre.j
Junior

Odeslat příspěvekod abcabc 7. 2. 2006 12:54

samozrejme, muzes pouzit libovolne partition... kdybys potreboval vic nez 4, tak je zakladej jako logicke, ty se cislujou od hda5
abcabc
Junior

Odeslat příspěvekod x22 7. 2. 2006 14:30

Ak hda1 zabera cely disk, tak ju treba najprv zmensit vratane zmensenia file systemu, co je vzdy nebezpecna (pre data) operacia (v handbooku nie je popisana), a kazdopadne ju nevymaz.

Gentoo mozes priradit, co chces kludne hda2, hda7 alebo aj sda1, podla toho, kde ho chces mat.
x22
Junior

Odeslat příspěvekod ondre.j 7. 2. 2006 17:35

Nevim jestli jsem te uplne presne pochopil :-) Ale zkousel jsem pod ins. cd gentoo pomoci FDISKu vytvorit dasli primarni partition a psalo me to, ze nemam volne sektory. Coz by asi mohl byt to na co poukazujes ty, ze jo?? Ze je wokenni oddil rztazenej po celym disku. Jak ho mam teda zmensit, treba Partitionmagickem?? Nebo to jde primo z FDISKu?
ondre.j
Junior

Odeslat příspěvekod Iol 7. 2. 2006 17:47

z Fdisku ne, ale partitonmagic to umi spolehlive
Go go, google...
Iol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod abcabc 7. 2. 2006 17:59

v partition magicku...
abcabc
Junior

Odeslat příspěvekod rb 7. 2. 2006 18:30

No ja som si takto spravil filesystem s partition magic cely, aj ext3 aj swap a nemusel som v linuxe...islo to bez problemu a bez rizika straty dat (kedze som to robil prvykrat) a odvtedy som nic nemenil...
Human knowledge belongs to the world;-)
rb
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FreeBSD_Radikal 7. 2. 2006 20:18

rb píše:No ja som si takto spravil filesystem s partition magic cely, aj ext3 aj swap a nemusel som v linuxe...islo to bez problemu a bez rizika straty dat (kedze som to robil prvykrat) a odvtedy som nic nemenil...

to ze to je bez rizika bych netvrdil...
BSD is for people who love Unix, Linux is for people who hate Windows.
notebook: Archlinux -current říznutej LFS ;-)
desktop: umrel
router: FreeBSD RELENG_6_2
FreeBSD_Radikal
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod x22 8. 2. 2006 11:38

Iol píše:z Fdisku ne, ale partitonmagic to umi spolehlive

Zmensenie file systemu nie je spolahlive ziadnym programom, Partition Magic sam upozornuje, ze je pred tym potrebne zalohovat data.
x22
Junior

Odeslat příspěvekod pix 11. 2. 2006 09:49

kdyz to tady tak ctu... gentoo pro tebe nebude to prave orechove :)), zkus mandrivu!
pix
Junior

Odeslat příspěvekod Korwin 11. 2. 2006 11:45

já mám Fedora Core 4 a nemůžu si vynachválit... 8)
Korwin
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků