Virtualizace - co zvolit jako základ pro nový server?

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod dotu 6. 12. 2011 10:49

Jsem už skoro v důchodu, času mám tak zase skoro jako studentík, nelétám už po celém světě (ne už častěji než 2-3 krát za rok), kdy jsem musel mít lehký a výkonný notebook a tak si po delší době kupuju nový desktop, který by už neměl sloužit jenom k práci, ale také k zábavě a testování lecčeho. Hry hraji jen málo, nebaví mne to, ale přece jenom občas si něco zkusím. Aby se mi věci netříštily a vzájemně se nekazily tak mám představu, že půjdu cestou virtualizace - mám už nějaké zkušenosti hlavně s vmware workstation a virtualbox. Virtualizaci proto, že nechci nechci plést práci se "zábavou" a nechce se mi udržovat několik samostatných počítačů (už teď jich doma obhospodařuji několik a chtěl bych to spíš redukovat), t.j. raději pracovat z jednoho místa. Přitom musím mít možnost rychle se kdykoliv (třeba když se v noci ozve kolega z USA nebo Kyrgyzstanu) přepnout na práci - proto mi multiboot nevyhovuje. Měl představu, že desktop mi poběží více-méně permanentně a ve virtuálních strojích budu mít "nedotčenou, jen s tím nejnutnějším" verzi Windows 7 pro práci, další Windows 7 na "pokusy" a nějaký Linux server na lokální vývoj a testování webů pro LAMP atd.
V čem potřebuji poradit je co zvolit jako základní systém nad nímž to vše poběží. Máte někdo návrh?
Vše poběží na hardwaru sice ze standartních a dobrých komponent (Procesor INTEL Core i5-2500K, deska GIGABYTE Z68A-D3H-B3, paměť 16GB DDR3 1600MHz), ale doma složenému, takže některé hypervizory se prý na takové systémy nechytají.
Zatím se pohybuji v alternativách
1. Obyčejný Windows 7 (64bit, ultimate), který by koneckonců mohl být i tím pro hry, virtualizace nad ním přes VMware workstation 8. Nejjednodušší a vyzkoušené.
2. Windows Server 2008R2, virtualizace přes vnitřní Hyper-V nebo přes VMware workstation 8.
3. Windows Home Server, který by sloužil i jako backup apod. v lokální síti, virtualizace nad ním přes VMware Server (umím) nebo VMware workstation 8.
4. Nějaký Linux, ale mám málo zkušeností, nejvíc z Amahi server na bázi Fedora14, virtualizace nad ním přes VMware workstation 8.
5. Nějaký hypervizor přímo - moje zkušenosti skoro pražádné.
dotu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Krakatoa 7. 12. 2011 03:44

Windows 7 Enterprise. Psal jsi, že hry nehraješ, a Enterprise hry defaultně neinstaluje, ušetříš pár kB místa na HDD nebo pár kliků na myši. Navíc má support až do roku 2020.
Viz dole tabukla:
http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7_editions
Krakatoa
Junior

Odeslat příspěvekod p0etrik 7. 12. 2011 07:21

Windows Home Server is available only in a 32-bit edition. The physical memory limit is 4 GB.
http://msdn.microsoft.com/en-us/library ... ome_server
p0etrik
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 12. 2011 10:47

Poetrik: WHS != WHS2011, na to pozor! WHS11 je 64bit, jadro vychazi z 20008 R2 (!)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dotu 7. 12. 2011 11:16

Krakatoa píše:Windows 7 Enterprise. Psal jsi, že hry nehraješ, a Enterprise hry defaultně neinstaluje, ušetříš pár kB místa na HDD nebo pár kliků na myši. Navíc má support až do roku 2020.
Viz dole tabukla:
http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7_editions

Мám na discích pro systém i data opravdu dost místa (> 3TiB, počítám např. s mnoha snapshoty virtuálních systémů) a licenci mám pro Win7 ultimate, takže enterprise ne ... díky.

-- 7. 12. 2011 11:20 --

KineCZek píše:Poetrik: WHS != WHS2011, na to pozor! WHS11 je 64bit, jadro vychazi z 20008 R2 (!)

Ano. WHS2011 je už JEN 64bit. Prodávají se snad ale jen jako OEM, nikde jsem je neviděl samostatně, i když "testovací" verzi pochopitelně mám :-) .

-- 7. 12. 2011 11:34 --

Tak jako první nástřel instaluji variantu Windows 7x64 Ultimate. S jinými variantami /viz ad 2,3,4/ si třeba budu pohrávat jako multiboot alternativu/. Vše má být více-méně jenom pro mne, kdy vypnutí nic nenaruší: permanentní služby pro LAN zabezpečuji jinak - NAS pro data a backup, televizi a media Mythbuntu na starém malém kompu. Vnukům hry řeší hlavně Xbox s kinectem - u toho se alespoň trochu hýbou.
dotu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 12. 2011 11:49

Jako OEM prodava napriklad i Alfacomp. Samostatne je WHS11 neprodejny.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků