Notebook na práci, 14-15", 17 000 Kč

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MachMartin 2. 1. 2016 19:59

Zdravím,
pomalu mi dosluhuje notebook a tak se rozhlížím po náhradě. Měl jsem vyhlídnuté tohle fajn Lenovo: https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-g50-80-black-d2417648.htm?catid=18842920, bohužel byl vyprodaný dříve, než jsem stihl objednat - a naskladněný PRÝ už jen tak nebude (i když mám zkušenost, že Alza běžně neví, kde jí zboží létá a je možné, že se i tak objeví). :-)

Studuji informatiku - programátor, takže u notebooku strávím fakt velké množství času. Od kolegů jsem vysledoval, že Lenovo prostě funguje (relativně kvalita, výborný SW, ovladače), takže bych preferoval to - ale klidně si nechám poradit. Opravdu nerad bych MSI (velmi špatná zkušenost) a ASUS (HW ujde, ale SW se fakt nedá, haha). Vzhledem k povaze mojí práce potřebuji výkonnější procesor a minimálně 8 GB RAM. Hry moc nehraji - až na občasné LOLko. ;-)

Požadavky: (přes které nejede vlak :-)) )
  • i5/i7 Broadwell/Skylake (Haswell už dle mého nemá smysl pořizovat(?))
  • FullHD, ideálně 15.6", ale jsem ochotný se smířit se 14"
  • 8 GB operační paměť
  • 1000 GB disk - SSD mám rok staré a potřebuji proto i vyjímatelnou mechaniku a přístupný disk (to je předpokládám standard)

Byl bych vděčný za:
  • Lenovo (zpracování, kvalita SW)
  • Bez operačního systému (mám Windows ze školy zdarma a netřeba proto zbytečně platit)
  • nVidea externí grafiku - spíš z přesvědčení (AMD nemám rád :-D ), ale přidávám jen, aby popis byl kompletní. I za AMD budu nakonec rád
  • Vyšší výdrž baterie

Cena ideálně 15, maximálně 17 000 Kč, víc bych dával jen opravdu nerad. Vím, že vzhledem k ceně si kladu dost požadavků a kdybych neviděl to Lenovo, asi bych to považoval za nemožné ;-). Tenhle dotaz je už spíš poslední pokus - jsem pomalu smířený s tím, že mi nezbude nic jiného, než čekat... :-| Děkuji za každou radu!
MachMartin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod falcons 2. 1. 2016 22:29

ta lenova tech kolegu co stale funguji atd. jedna se take o radu IDEAPAD co sis postoval, nebo o THINKPAD?
falcons
Junior

Odeslat příspěvekod MachMartin 2. 1. 2016 23:00

Ideapad. Jsem si vědom toho, že Thinkpad je více "pracovní stroj", ale pochybuji, že v mnou stanoveném limitu by se nějaký našel (a zároveň odpovídal mým požadavkům) ;-)
MachMartin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mople71 2. 1. 2016 23:03

Použitý T430 a dokoupit komponenty?
Administrátor fóra MobilMania.cz a moderátor fóra Živě.cz
Pokud neodpovím do dvou dní, připomeňte se.
mople71
Taťka moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MachMartin 2. 1. 2016 23:10

Preferoval bych nový. Nechci, aby mě napadlo "bůhví, kdo na něj šahal" pokaždé, když bych ho vytáhl z tašky :-D Chápu, že bych se tím asi dostal na lepší poměr cena/výkon, ale touhle cestou bych šel hodně nerad.
MachMartin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod swarm 3. 1. 2016 15:27

MachMartin píše:[*]Lenovo (zpracování, kvalita SW)[/*]

Já vim, že je to trochu OT, ale tohle bylo myšleno vážně po všech těch průserech s Lenovo softwarem plným bezpečnostních děr a kvalitou ideapadu?
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MachMartin 3. 1. 2016 15:42

Měl jsem na mysli ovladače a např. software pro šetření baterie. Průserů s bezpečností jsem si vědom, ale jsem ten typ, co udělá okamžitě čistou instalaci a tohohle balastu se zbavím. S kvalitou ideapadů nevím - z mojí zkušenosti, co jsem tak viděl, byla v téhle cenové relaci nadprůměrná. OT to určitě není - jsem rád za každou připomínku, vždyť proto se tu ptám. ;-)

Jinak jsem se tedy porozhlédl lehce nad cenovým limitem a našel jsem https://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-edge-e550-black-20df0-04n-d2305117.htm?catid=18842920. Jak je na tom řada E? Má cenu brát, nebo se radši porozhlédnout po i7? (v procesorech se fakt nevyznám :-D) Bude znát rozdíl?
MachMartin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mople71 3. 1. 2016 16:06

Za tuhle cenu nic rozumnýho novýho nekoupíš...

SW pro šetření baterie? To je co? :-))
Administrátor fóra MobilMania.cz a moderátor fóra Živě.cz
Pokud neodpovím do dvou dní, připomeňte se.
mople71
Taťka moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MachMartin 3. 1. 2016 16:19

Za tuhle cenu nic rozumnýho novýho nekoupíš...

Koupím, záleží, co myslíš tím "rozumnýho" - prostě notebook za 30k a) nevyužiju b) na něj fakt nemám finance. ;-) Vím, že prostě ústupky budou a dokonalý stroj to nebude. ;-)

SW pro šetření baterie? To je co? :-))

Nemyslím šetření "jako takové", ale životnosti. Baterkám (Li-*) dává, pokud se nepletu, největší záhul nabíjení ve vyšších desítkách procent. SW tohohle typu ti nabíjení vypne někde okolo 80 (nejsem si jistý, kdy přesně). Přišel jsem se jen poradit, o ironii nestojím, díky. ;-)
MachMartin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mople71 3. 1. 2016 16:54

Rozumného myslím kvalitního a spolehlivého... ;)

Hm, máš pravdu, to už jsem někde viděl... Zbytečnost imho. Každopádně to je stejně jedno, když si vytvoříš čistý OS.
Administrátor fóra MobilMania.cz a moderátor fóra Živě.cz
Pokud neodpovím do dvou dní, připomeňte se.
mople71
Taťka moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 3. 1. 2016 17:02

MachMartin píše:S kvalitou ideapadů nevím - z mojí zkušenosti, co jsem tak viděl, byla v téhle cenové relaci nadprůměrná.

Aha, ok. Mám opačnou zkušenost. Jsou většinou zpracováním maximálně průměrné, často spíš pod. Kromě toho mají z těch levných řad nejslabší servis.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MachMartin 3. 1. 2016 17:06

Mám Asus za 15k a nebýt toho dos*aného softwaru (ovladače na touchpad hrůza, multimediální klávesy napevno namapované na jejich aplikace apod.), tak bych byl s kvalitou HW docela spokojený. :-)) Jak říkám, notebook za 30 bych asi nevyužil (náročnější hry nehraju a na běh standardních aplikací a programování tyhle notebooky prostě stačí). Ad baterka - docela bych tomu i věřil, baterkám to údajně fakt škodí. Ale díky. ;-)

Nějaký názor na ten ThinkPad? ;-)

-- 3. 1. 2016 17:12 --

swarm píše:
MachMartin píše:S kvalitou ideapadů nevím - z mojí zkušenosti, co jsem tak viděl, byla v téhle cenové relaci nadprůměrná.

Aha, ok. Mám opačnou zkušenost. Jsou většinou zpracováním maximálně průměrné, často spíš pod. Kromě toho mají z těch levných řad nejslabší servis.


Je mi jasné, že do nějakých +-20 tisíc bude kvalita u většiny značek hodně podobná. Ještě jsem nikoho celkově na Lenovo nadávat neslyšel, ale asi to bude náhoda. :-D Kdybych tedy volil zmíněný ThinkPad, mohl bych počítat s lepší kvalitou nebo je to jen marketingové označení a roli hraje cena?
Naposledy upravil mople71 dne 3. 1. 2016 17:11, celkově upraveno 1
Důvod: cenzura
MachMartin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mople71 3. 1. 2016 17:40

Elektronika baterek se o sebe umí postarat. ;)

Lenovo IdeaPad je hrůza, ThikPad model od modelu...

Ten tvůj vybraný je docela fuj (dedikovaná grafika, UV CPU, povrch, touchpad). Vnitřní zpracovaní evidentně taky nebude kdovíco... Asi bych ho nechtěl. :-))

Chceš kvalitní, spolehlivý a výkonný pracovní nástroj... Dedikovaná grafika je potenciální problém (ještě k tomu AMD, ale nebuďme rasisti). UV CPU není moc výkonný (i5).


Pořád mi vychází nejlépe, když skousneš NTB z druhé ruky...

T430 s 8GB RAM v perfektním stavu - 10-11 000
Nová baterka (6/9článek) - kolem 2 500
Nový HDD - cca. 1 800
Výměna a kontrola HW, vyčištění vnitřku a chlazení, desinfikace,... - kolem 1 000
--------------------------------------------------------------
To máme nějakých 15 500 - 16 500... ;)

Výkon srovnatelný, výdrž na baterku vyšší, kvalita vyšší. (v porovnání s tebou vybranými kusy)
Administrátor fóra MobilMania.cz a moderátor fóra Živě.cz
Pokud neodpovím do dvou dní, připomeňte se.
mople71
Taťka moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 3. 1. 2016 18:17

MachMartin píše:Je mi jasné, že do nějakých +-20 tisíc bude kvalita u většiny značek hodně podobná. Ještě jsem nikoho celkově na Lenovo nadávat neslyšel, ale asi to bude náhoda. :-D Kdybych tedy volil zmíněný ThinkPad, mohl bych počítat s lepší kvalitou nebo je to jen marketingové označení a roli hraje cena?

1) Vůbec ne. Rozdíl kvality je u notebooků do 20 tisíc někde přímo propastný.
2) Jestli jsi neslyšel, tak to je spíš než náhoda jen nedostatek zkušeností. Jako základ je někdy dobré projít zahraniční fóra na jednotlivé modely a zkoumat, co se opakuje za vady. V případě IdeaPadů kouknout i na negativní zkušenosti se servisem.

Vlastně ti to nerozmlouvám, protože je mi úplně jedno, co si kdo koupí, jen se snažím dát trochu nezaujatější pohled (sám mám jedno lenovo (ThinkPad), které používám denně a od roku 2008 až do loňska jsem měl Lenova vždy jako hlavní stroje).
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MachMartin 3. 1. 2016 18:24

mople71 píše:Elektronika baterek se o sebe umí postarat. ;)

Lenovo IdeaPad je hrůza, ThikPad model od modelu...

Ten tvůj vybraný je docela fuj (dedikovaná grafika, UV CPU, povrch, touchpad). Vnitřní zpracovaní evidentně taky nebude kdovíco... Asi bych ho nechtěl. :-))

Chceš kvalitní, spolehlivý a výkonný pracovní nástroj... Dedikovaná grafika je potenciální problém (ještě k tomu AMD, ale nebuďme rasisti). UV CPU není moc výkonný (i5).


Pořád mi vychází nejlépe, když skousneš NTB z druhé ruky...

T430 s 8GB RAM v perfektním stavu - 10-11 000
Nová baterka (6/9článek) - kolem 2 500
Nový HDD - cca. 1 800
Výměna a kontrola HW, vyčištění vnitřku a chlazení, desinfikace,... - kolem 1 000
--------------------------------------------------------------
To máme nějakých 15 500 - 16 500... ;)

Výkon srovnatelný, výdrž na baterku vyšší, kvalita vyšší. (v porovnání s tebou vybranými kusy)


Díky moc. Ještě to zvážím, bohužel to začíná být docela akutní a nemám moc času se s tím tak mazlit, což by asi tvoje doporučení vyžadovalo. :-| Ještě to zvážím. Přemýšlím o tom, že si ten notebook prostě objednám, vyzkouším ho (jestli bude stačit, kvalitu, dojem) a přinejhorším ho prostě vrátím do 14 dní. Ale fakt díky moc.

swarm píše:
MachMartin píše:Je mi jasné, že do nějakých +-20 tisíc bude kvalita u většiny značek hodně podobná. Ještě jsem nikoho celkově na Lenovo nadávat neslyšel, ale asi to bude náhoda. :-D Kdybych tedy volil zmíněný ThinkPad, mohl bych počítat s lepší kvalitou nebo je to jen marketingové označení a roli hraje cena?

1) Vůbec ne. Rozdíl kvality je u notebooků do 20 tisíc někde přímo propastný.
2) Jestli jsi neslyšel, tak to je spíš než náhoda jen nedostatek zkušeností. Jako základ je někdy dobré projít zahraniční fóra na jednotlivé modely a zkoumat, co se opakuje za vady. V případě IdeaPadů kouknout i na negativní zkušenosti se servisem.

Vlastně ti to nerozmlouvám, protože je mi úplně jedno, co si kdo koupí, jen se snažím dát trochu nezaujatější pohled (sám mám jedno lenovo (ThinkPad), které používám denně a od roku 2008 až do loňska jsem měl Lenova vždy jako hlavní stroje).


1) Myslel jsem řadově - že se nelze spolehnout na to, že notebook "má nálepku Lenovo, tak je to prostě kvalita". Chápu, že je to typ od typu a mnohdy i kus od kusu.
2) To zkusím, podívám se na výše zmíněný ThinkPad a asi ho vyzkouším - viz výše. Díky. Případně budu dál čekat a vyhlížet (zázrak), bohužel notebook mi už hodně důrazně dává najevo, že moc dlouho nepojede. :-D
MachMartin
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků