Programátorský notebook, 15'', 25-35000 Kč

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod BorekB 21. 7. 2014 07:50

Ani jsem nečekal, že by se to obešlo bez reakce typu karlos :) Třeba já osobně si říkám, jaký by asi v tomhle ohledu byl "nepracovní", "šitský" HP Envy 15, ale tak to už je jedno. Píšu to jen proto, že kdyby někdo ProBook 650 zvažoval a četl tohle vlákno, tak aby věděl, na co dát pozor.
BorekB
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 21. 7. 2014 10:47

Nejsem si jistej, ale urcite tady nekdo psal ze hp jsou hlucne :)
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BorekB 21. 7. 2014 11:11

Nepsal. Resp. tuším že ty ve chvíli, kdy jsem noťas pořídil a poprvé si postěžoval :)
BorekB
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 21. 7. 2014 11:35

Tak pak je to ta druhá možnost, neměl si nároky na ticho :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BorekB 21. 7. 2014 11:49

Mylně jsem předpokládal, že fan management dělá v proslulých firmách typu HP někdo příčetný :)
BorekB
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 21. 7. 2014 11:57

Dělá, ty notebooky se chladí skvěle. Mají hold jen agresivní fanmanagement.


Záleží co člověk chce já třeba na své T420 a X220 nechám CPU klidně smažit na 65°C a až pak se spíná fan do 50°C a pak je zas klid, ale chladí se na nejmenší otáčky.

Teď v tehle vedrech mám teda nastaveno aby to jelo porád na minimum, protože mě ví se.re to spínání :D
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BorekB 21. 7. 2014 12:27

Nezpochybňuju konstrukci nebo komponenty, jen ten fan management. Např. to nastavení prvího kroku až na 2000 rpm nebo záměrné kolísání otáček v rozsahu desítek RPM místo dodržování konstantní hodnoty jsou věci, ke kterým se těžko hledá důvod. Snad kromě snahy nas..štvat uživatele :)
BorekB
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 21. 7. 2014 13:04

2k min je docela normální hodnota, spousta notebooků nemá jinak.
Jak moc to potom hučí pak dost závisí od tvaru žebrování, přes který se vzduch tlačí, tohle je pak největší zdroj hluku v ntb, ne samotný motorek větráčku.

Ber to tak, že ten ntb je určen do kanclu, kde jede několik let celý den zavřený v dockině. HP je známé agresivnějším fan managementem, ale nemívají pak žádné problémy s přehříváním (v dnešní době, mnohdy tomu tak taky nebylo...). Furt se jedná o konstrukčně jednu z nej voleb ve své ceně.

kolísat otáčky by ale v ideal případě neměly, to máš pravdu. Může to být způsobeno např. pomalou aktualizací ovládacího SW, který se snaží "kecat" BIOSu do jeho vlastního řízení (předpokládám, že bez použití daného sw problém není).
Kukni, jestli daný SW (neznám ho, bohužel), nemá možnost upravit intervaly, v jakých posílá informace řízení větráku, třeba u neoficiálního programu na řízení fanu pro Delly Latitude D série to šlo a při velkých prodlevách to dělalo právě to stejné.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BorekB 21. 7. 2014 13:30

Používám Notebook Fancontrol (http://www.computerbase.de/forum/showth ... ?t=1070494) a interval nastavit jde, ale kupodivu se mi větrák chová líp, když nechám defaultní tři sekundy než když jsem to měl nastavené na 1s. Taky jsem myslel, že kratší interval chování zlepší.

(Trocha technických detailů: přes utilitu R&W jsou vidět dva registry, jeden pro zápis rychlosti větráku, druhý pro čtení. Při běhu NBFC je hezky vidět, jak zapsané číslo drží a dopovídá uživatelskému nastavení, ale notebook si stejně dělá v určitém intervalu co chce a číslo pro čtení se drobně mění. Z toho patrně plyne kolísání otáček a nejspíš s tím nepůjde nic dělat, dá se jen "trefit" hodnota, kde to nekolísá tolik.)
BorekB
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 21. 7. 2014 13:32

aha, no, já měl u Dellu nastavení v řádech ms, ne s.
JInak drobé kolísání je normální, ty otáčky nikdy nebudou 100% konstantní, ale nemělo by to být rušivé.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 21. 7. 2014 17:05

Minimum by mělo být někde u 1600rpm (přes HPFanControl) a skoro by to nemělo být slyšet. Bohužel na dálku těžko pomůžu, ale s těmi ProBooky 600 mám právě docela dobré zkušenosti. Ten 14" PB 640 jsem měl s quad-core a bylo to úžasně tiché (což je dost rozdíl proti řadě 400, která je hlučná i s dvoujádry).

Taky je otázka, jak vysoké máš nároky, protože je možné, že čekáš od notebooku nerealistické výsledky a stejně zklamaný bys byl i se spoustou jiných strojů.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BorekB 22. 7. 2014 10:38

Nevíš, jak HPFanControl funguje interně? Taky jen nastavuje číslo do určitého registru Embedded Controlleru? Trochu váhám ho vyzkoušet, protože podle konfiguráků NBFC se číslo registru od dob prvních ProBooků změnilo a nerad bych, aby mi HPFC zapsalo něco někam špatně.

Podle RW utility jsou minimální otáčky přes 2000 rpm, což už nějaký svist je.
BorekB
Junior

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků