Studenti - proč nosíte do školy notebooky?

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod zero0x 14. 12. 2009 23:28

5% - poznamky, wiki, skripta
95% - internet, hry, filmy - hocico proti nude

(1. rocnik tuke)
zero0x
Junior

Odeslat příspěvekod Heady569 15. 12. 2009 00:03

Zatím teda moc nechápu, o co v této diskuzi jde. Některé názory tu jsou opravdu předpotopní. Společnost se naprosto zjevně posouvá technologicky kupředu a každý racionální člověk toho pokroku využívá. Pokud jde o peníze, je věc jasná. Pokud tam ta možnost ale je, notebook je nepochybně skvělej pomocník. Nehledě na to, že je možnost koupit dnes oblíbené a levné nettopy, které jsou opravdu jen na kancelářskou činnost a na VŠ (mimo IT a grafické zaměření) se tak z praktického hlediska hodí nejvíc.
D3vilR4ge
Heady569
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod WarCZ 15. 12. 2009 00:09

Ad notebooky.
Pokud bych to měl shrnou na mojí škole FEKT 4 Roky s NB tak nutný Nb je pro:
1. Elektronický index a aktuality předmětu
2. vyhledávání a oriantece ve skriptách - cca pouze 20% je papírových zbytek elernig
3. u FIT nebo FEKT modelování v CAD systémech, Programování, atd

Ja osobně notebook používám i na jiné aktivity ve škole ale razil jsem zásadu raději pujdu na tu přednášku a budu tam sedět na facebooku ( chatu, hrat hry atd... ) abych věděl co neumím. Ono to zní divně ale neni nic horšího tam přestat chodit a pak u zkoušky zjistit že je toho moc. Tahle praxe se mi osvědčila a ač nemam nějaké zázračné známky vždy jsem byl v obraze co se probralo...
https://zabovreska.webnode.cz/
Hodinky: Pebble Steel
Registrován od 19. 2. 2006
WarCZ
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Verxes 15. 12. 2009 00:19

Tak já bych osobně řekl, že na IT obor je NB opravdu nutnost - mám vystudovanou VOŠ - obor Informatika a programování, kde jsem nosil NB do školy denně, hlavně proto, že na těchto oborech jsou předměty, kde téměř na každý předmět jsem potřeboval mít nějaký software, nebo něco pořádně nastaveno a co si budeme povídat, s počítači na naší VOŠce byl vždy velký problém, nikdy nefungovalo vše, tak jak mělo, takže to byla taková existenční jistota. byl jsem si na 100% jistý, že zapnu NB a můžu ihned pracovat, nehledě na to, že odpadly problémy jako kopírování vytvořených souborů na flashku na konci hodiny apod. Z ne-IT oborů jsme měli 2 semestry Matiku, a celé studium ANJ a NJ.. to byly 3 předměty, kde jsem NB prakticky nepoužil, snad ještě u těch jazyků jsem ho měl vždy připraven na vyhledávání ve slovnících, ale jestli to bylo jednou za 4 hodiny na 10 minut..
Nyní studuji nástavbové studium na VŠ, obor Aplikované informační technologie, takže ze 4 školních dní nosím NB na 3 dny, jen jeden den máme pouze matiku a to je zbytečné.

Autor se ale ptal, jestli je třeba NB i na VŠ s ekonomicky zaměřenými obory. takže asi takto:
Co jsem vysledoval za 4 roky studií - na VOŠce měly holky obor s názven něco jako Ekonomika a Managment a teď na VŠ je taky něco takovýho, tak sleduju, že když už, tak nosí spíše netbooky. Přeci jen jsou to holky, které byly na obchodních akademiích, nebo SŠ s ekonomickým zaměřením, kde se učilo psaní na stroji, takže většina tuto dovednost ovládá tak dobře, že stíhá psát co kantoři diktují. Navíc Netbooky jsou malé, lehké a na běžnou "holčičí" práci dostatečně výkonné.. a hlavně se dají sehnat i v růžové barvě :love: :-))
Jinak spousta holek z EKO tahá klasické sešity, takže ten NB tam zas taková nutnost není, na druhou stranu je třeba zvážit jak to je doma se stolním PC (pokud by měly být na koleji, tak to neřeším a NB kupuju), jestli se musí o stolní PC s někým dělit, v nejhorším s celou rodinkou, tak je taky dobré NB promyslet - už jen proto, že i učitelé z těchto oborů začínají poznámky poskytovat v elektronické podobě apod.
Verxes
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 15. 12. 2009 00:20

na strojařině v Ostravě je notebook zbytečný, stačí, pokud ma každý doma/na kolejích své PC (což není problém, bedna pod stůl a LCD se už někam vždy vleze)
- na přednáškách je notebook dobrý tak akorát jako zobrazovadlo skript, nic víc (samé složitější vzorce, náčrtky, atd...)
- na cvikách, kde se počítá, je notebook nanic
- na cvikách zaměřených na CADy má každý před sebou workstation s 24palcovým LCD

takže je důležité nosit s sebou USB klíč a mít na čem doma pracovat.

osobně ale i přesto notebook nosím téměř pořád, hodí se k vyplnění mezer mezi hodinami, kdy se pomocí něj dá ušetřit dost času, který bych jinak strávil prací doma.

notebook pak využívám vlastně jen ve cvikách, kde pracujeme s Matlabem, nemám rád anglickou klávesnici a současně mě nebaví přepínat mezi CS/ENG kvůli znakům, jako je ^, na notebooku mám upravenou klávesnici a speciální znaky v horním řádku mám přes pravý Alt
.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petko kotov 15. 12. 2009 00:41

aby si mohli citat na prednaskach noviny.
pocitac: AT 486 DX2 s monitorom a klavesnicou
telefon: tesla Isn1832 /tlacidlovy/
hodinky: Prim - Automatic
kava: Jacobs Kronung 250g
oriesky: Erdnusse wurzig-pikant Lorenz snack world 150g
toaletny papier: Tento economy, 3vrstvovy, 68 m
petko kotov
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 15. 12. 2009 00:44

Notebook nosím do školy od druháku na střední (elektroprůmyslovka). Ve většině předmětů jsem měli povolené psát si poznámky do notebooku, tak jsem toho využíval, protože v notebooku jsem si udělal lepší úpravu zápisků, navíc na notebooku píšu výrazně rychleji, než na papír, takže lépe stíhám.

V tuto chvíli jsem na vysoké škole s IT zaměřením a notebook ve škole je pro mě téměř nutností. Nedokážu si představit, že bych byl bez něj. Na přednáškách si do něj píšu poznámky, na cvičeních pracuju přímo ve svém notebooku a nemusím řešit nějaké kopírování ze školního PC někam k sobě, abych mohl poté doma pokračovat na svém rozdělané práci ze školy. Navíc mám stále všechny svoje věci u sebe a nestane se mi, že bych si něco někde zapomněl a pak by mi to chybělo.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Soustruh 15. 12. 2009 01:26

Tak to tady pročítám, podle někoho budu mít asi „předpotopní názor“, ale na Výpočetní technice na ČVUT, FEL jsem notebook nepotřeboval a potřebovat nebudu.

Tak já bych osobně řekl, že na IT obor je NB opravdu nutnost - mám vystudovanou VOŠ - obor Informatika a programování, kde jsem nosil NB do školy denně, hlavně proto, že na těchto oborech jsou předměty, kde téměř na každý předmět jsem potřeboval mít nějaký software, nebo něco pořádně nastaveno a co si budeme povídat, s počítači na naší VOŠce byl vždy velký problém, nikdy nefungovalo vše, tak jak mělo, takže to byla taková existenční jistota.


Je na pováženou, jestli má taková škola dostatečnou úroveň pro výuku IT, pokud se nedokáže postarat o vlastní počítače. Já jsem různých specializovaných programů také používal celou řadu, ale absolutně si nedokážu představit, že bych měl problém v učebně – vždy byly všechny počítače v pořádku a připraveny k práci.

Ve stejném příspěvku dále autor uvádí, že mu odpadají problémy s kopírováním na flashku – mně zase odpadá neustálé přenášení 1,5-3kilového počítače. Data nakopíruju během pár sekund, hodím do kapsy několik gramů a mám vystaráno, na koleji nebo doma potom pokračuju v práci na pořádném monitoru a klávesnici. Ano, to se k NTB dá dokoupit, ale kolik studentů to tak má?

Ohledně notebooku na přednáškách - naprostá zbytečnost. Nedávno jsem nahlédl na přednášku prvního ročníku, odhadem tak 75 % z 250 studentů mělo před sebou notebook, ale poznámky si do něj nedělal snad ANI JEDEN. Všichni sledovali filmy, hráli hry nebo chatovali s kamarády. Pokud mě přednáška nezajímá, tak na ni nejdu, pokud mě zajímá, notebook nepotřebuju a věnuju se výkladu.

EDIT: Pro tazatele by mohl být zajímavý také názor od majitele notebooku přímo v tomto fóru, se kterým nemůžu jinak než bezvýhradně souhlasit. 8-)
Asus P9X79 Pro | Intel Core i7-3820 | 32 GB RAM | GeForce GTX 1650 passive
Benq GW2470 24" | Razer Abyssus 2000
Soustruh
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod matus201 15. 12. 2009 05:22

Ja do skoly nosim notebook pretoze vsetko je online: vacsina pisomiek je formou "online quiz", informacie o roznych datumoch, zmenach atd. sa dostavaju iba mailom a uz parkrat ma zachranilo ze si email mozem skontrolovat aj pocas pobytu na skole. Mnohe predmety maju aj online laboratoria (hlavne chemia) ktore su normalne znamkovane. Takze notebook nosim zo sebou, a kedze je lahky (asi 1 KG) a ma dlhu vydrz baterie (~8 hodin) tak ma to nezatazuje.

Na druhej strane, na prednaskach ho zasadne nepouzivam- nedokazem sa s nim tak dobre sustredit.

Je to az neuveritelne ako je cely tunajsi skolsky system zavistly na statuse "online"..

takze autorovy vlakna odporucam kupu notebooku/ netbooku (podla toho na co bude pristroj vyuzivany).

Takze zhrnutie: notebook do skoly nosim, ale nikdy nepouzivam na prednaskach, iba pri praci medzi prednaskami.
Cowon iAudio D2 + Shure SE210 + BOSE in ear headphones (mrtve) + koss ksc 75 + koss portapro + Sony MDR-NC22

Nokia 6120c+ 8 GB MicroSD
matus201
Junior

Odeslat příspěvekod adaada 15. 12. 2009 12:00

Hmm no jsem z VŠ 6 let a pro mě by byl největší problém kam s NB po škole, kdy se šlo rovnou do hospody a končilo se třeba v 5 ráno někde u někoho na koleji...
adaada
Junior

Odeslat příspěvekod checheche 15. 12. 2009 13:15

Studuji VUT FSI (strojárna) v Brně. Do školy to mám z domu něco kolem půl hodiny, když mi to všechno jede. Notebook nemám vlastní, ale máme jeden domácí (který jsem si tak trochu přivlastnil). Plus jedno klasické PC doma, které nemám v pokoji.

Notebook do školy skoro nenosím, ale je naprosto skvělé, že když potřebuji, tak můžu! Protože když nestíhám nebo potřebuji něco dodělat/prokonzultovat, tak ho s sebou prostě vezmu. PC ve škole sice jsou, ale na ty je problém se dostat a třeba otevřít na nich OpenOffice a nové MS Office dokumenty znamená mít nějaký portable program na flešce a tu připojit přes USB 1.1. Pak tu máme nekompatibilitu mezi různými verzemi používaných programů od Autodesku atd...

Doma se mi na něm líbí, že nezabírá moc místa na stole, popř. se dá zaklapnout a dát jinam - při učení ho používám jako zobrazovač zadání posunutý někde bokem, protože hlavní plochu stolu zabírá hromada učebnic, zápisků ze školy. Navíc si na něm můžu zobrazit elektronické materiály nebo rychle prokonzultovat případné problémy se spolužáky. (Tohle by zvládlo i klasické PC, ježe to je v mém případě klávesnice + CRT monitor)

Pokud jde o práci čistě na počítači, ke které nepotřebuji hromadu papírů, dávám přednost klasickém PC. Kde mám (i když jen trochu) větší rozlišení, lepší klávesnici.

Takže na závěr: Naše VŠ se bez notebooku studovat dá. Ale pokud ho mám k dispozici, je to pro mě výhoda.

Ona i technická SŠ se dá vystudovat bez pravítka, kružítka a kalkulačky. Pár takových znám...
i5-4590 + MSI B85-G41 PC Mate = (4x3,7 GHz), GTX960 2GB, 8 GB DDR3@1600MHz
checheche
Junior

Odeslat příspěvekod yosi 15. 12. 2009 13:51

Já jsem z VŠ venku cca 3 roky, notebook jsem měl již od prváku a musím říct že to byl neocenitelný pomocník. Zvláště pak když jsem do školy dojížděl a bydlel na kolejích. Ono je celkem nepohodlné pořád kopírovat data z "kolejního" PC na flashku a pak doma do domácího PC. Ještě horší je to pak se SW vybavením, pokud máte mít aplikace legálně, musíte kupovat vše dvakrát.

K tomu přidám, že některé univerzitní servery jsou přístupné pouze z univerzitní sítě, takže pro data s nich, nebo práci s nimi musíte buď urvat některý z veřejně přístupných počítačů školy, nebo mít notebook. Z tohoto jsou celkem vyloučeni studenti, kteří mají kolej, kde je připojena univerzitní síť, ale ti co bydlí na privátě, nebo na kvazi kolejích mají smůlu.

Často jsem také zažil situaci, kdy jsem potřeboval dělat na semestrálce ve dvouhodinové mezeře mezi přednáškami. Cestá přes celou plzeň by mi zabrala hodinu. S noťasem jsem se uklidil do některé prázdně učebny, nebo studovny a spokojeně jsem pracoval.

Samozřejmě, že se neubráníte tomu, aby Vaše dítka nehrála o "nudných" přednáškách hry, ale když nebudou mít notebook, budou hrát piškvorky nebo lodě.

Podle mého při dnešních cenách počítačů a noteboků se pro studenta každopádně vyplatí pořídít notebook a pokud nejde na IT nebo vysloveně matematické obory tak to nemusí být nic extra výkoného. (Mathematica je celkem bumbrdlíček - pro neznalé - matematický modelovací program).

Závěrem, koupi počítače, pokud vaše ratolest bude studovat v jiném městě se nevyhnete. Pokud bude studovat "doma" (a tím myslím, že bydlí v "univerzitním městě" a né ve vesnici vzdálené 20minut jízdy") pak se dá nákupu celkem vyhnout, ale i tak každá z vašich ratolestí bude potřebovat svůj PC. V jiném případě je to jasné - koupit notebook.
yosi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Sedrik35 15. 12. 2009 14:33

Notebook pre studenta je na zabavu.. vyplnanie volnych chvil. Na pisanie poznamok sa musi notebook kombinovat s digit.fotakom. Preto je pisanie rukou, robenie nacrtov schem, diagramov, pisanie vzorcov omnoho vyhodnejsie na papier. Notebook je vyhoda, ale nie az taka aka sa moze zdat. Ja notebook nenosim...
AthlonX2 5000, MSI K9VGM-V, VIA K8M890, 2GB RAM Apacer PC-800, SAPPHIRE HD 4350 1GB DDR2, SB Audigy2 ZS Platinum Pro 7.1
Sedrik35
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod deepthr04t 15. 12. 2009 14:57

Chodim na IT SŠ a notebook nemám, nevyužil bych ho. Učitelé humanitních předmětů většinou nevidí ntb moc rádi (ačkoliv je tolerujou) a na technický jako fyzika, matika atd... je klasický ntb nepraktický (grafy, vzorce - už to tu zaznělo mnohokrát). Přemýšlim ale nad koupí nějakýho obyčejnýho netbooku, kterej bych nosil každej den. Narozdíl od 15.4 a více palcového ntb by se mi v MHD nelámala záda a díky solidní výdrži bych nemusel bojovat o volné zásuvky s majiteli herních strojů.

* Zápisky bych si do něj určitě pravidelně nepsal (netbooková klavesnice určitě neni idéální na dlouhodobější nebo delší psaní) ale při zapomenutém sešitu atd mnohem lepší než čmárat po papírech a pak vlepovat/přpisovat.
* Skripta a materiály k výuce
* Převádění jednotek, kalkulačka (WolframAlpha, prevod.cz, kalkulačka ve Win, Excel/Calc)
* Tvorba grafů, statistik (Excel...)
* Rychlé hledání informací k předmětu, vzorce, teorie (Wiki, Google, Wolfram...)
* Zábava na přestávku, odpadlou hodinu, vlak (pokr, ICQ/WLM/Xfire, RuneScape, flash hry...)
...

Samozřejmě, k většině činnosti je potřeba stálé připojení k netu, ale na které SŠ (nejen IT) dneska neni přístup k bezdrát síti.
deepthr04t
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sirius1983 15. 12. 2009 15:28

Souhlasím s tím, co tu zaznělo, že nemá moc smysl klást otázku, jestli je notebook ve škole potřeba nebo ne. Dnes je to spotřební zboží a pokud slouží třeba i jen k vyplnění volného času mezi vyučováním, tak to má smysl. Prostě si nějak člověk zpříjemní čas a o to přece v životě jde. Navíc každá škola je jiná a vzhledem k tomu, že většina zdejších studentů dělá technické obory, tak je potřeba notebooku k samotné výuce ve škole hodně zkreslené. Viz třeba tolikrát opakovaná skripta v elekronické podobě, toto funguje hlavně na technikách ale na řadě škol se lidé neučí z nějakých skrypt, ale z "plnohodnotných" knih, které si prostě musí půjčit nebo v horším případě koupit.
sirius1983
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků