Od zitrka opet benzin drazsi nez nafta

Které palivo je výhodnější?

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod Ivory 3. 9. 2005 13:24

No já už mám naštěstí plnou nádrž ;-)

Ale ještě jsem nezažil na pumpě takovou frontu :o

Je to pěkná sviňárna s tím zdražováním paliv. Být pumpařem, tak zase skáču metr vysoko :D Jsem ale spotřebitel :x
VW New Beetle 1.9 TDi - CULT CAR
Mercedes-Benz C class 240 aut. - BEST CAR
Ivory
Nováček
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod luk 3. 9. 2005 16:04

Fronty jsem sice dneska u pump neviděl, ale všude už bylo zdraženo :-( Novináři, díky! :x

Ivory: Neviděl... To si nevzpomínáš na rok 1990? Připomenu - naši "sovětští bratři" se rozhodli, že už nám nebudou splácet dluhy ropou. Zavřeli ropovod a chtěli uzavřít smlouvu na dodávku za dolary. Hned bylo jasné, že cena půjde hodně nahoru (a že možná bude přechodný nedostatek benzinu), proto se tvořily naprosto ukrutné fronty (běžně 5-7 hodin, pump bylo tehdy dost málo), a někteří lidé si lili benzin i do vany. Po pár dnech stoupla cena o 50 %, tj. z 8 Kčs na 12 a z 9 na 13,50.
<--- Odpůrci aut fkombíku by si měli uvědomit, že...
luk
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jezevcik 3. 9. 2005 16:30

Pajda píše:Spotřební daň na litr Ba je tuším 12,20 a na litr nafty pod 10,- Kč. Z prodaného litru má stát 19% DPH. Při dnešní ceně benzínu 32,50 má stát z jednoho litru 5,19 na DPH. Celkem tedy 17,18 Kč z litru
Barel je +- 159 litrů a stojí 70 $. Kurs je 23,70 za dolar. Z toho vychází, že cena ropy je okolo 10,43 Kč/litr. Rafierie a pumpař mají z litru dohromady necelých 5,- Kč.
Pokud jsem někde udělal chybu, opravte mě. Vychází z toho, že nejhorší je stát.z/quote]


A to si stat zase jeste neco vezme z toho co zbylo a to v podstate opet nekolikrat (dan zisk, a z nakladu min. soc/zdrav/dan).

A k vypoctu, je to opravdu tak, ze z litru ropy bude ve finale presne litr nafty nebo benzinu?
Jezevcik
Nováček
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ITTI 3. 9. 2005 16:59

Zdravotní pojištění se platí ne státu ale zdrav. pojišťovnám, ze sociálního spolkne největší část na důchod. systém-tak ty důchodce postřílejme a ušetří se, ale stále, vždy vč. nás, až na nás dojde řada.Ať je to spravedlivé.V obdivovaných USA je zdravotní poj. dobrovolné, min. částka na nejzákladnější péči je 400 dolarů/měsíc, účty do této částy se pojišťovnou neproplácejí a z částky nad 1000 dol. jenom 80%. nebo se ještě více připojistit. Školy lze zprivatizovat a zavést školné od mateřinky až po maturitu atd. Nebo se smiřme s tím, že nějaké daně být musí, ale jde o jejich míru a účelnost utracení. Já jsem pro snížení přímých, ale nepřímé mi nevadí-mohu si přece ovlivnit, jestli projedu x nebo y km/měsíc, jestli koupím auto za 350 tis nebo 900 tis a mezi námi: před 16 lety jsme jezdili v naprostých plečkách a dnes řešíme, jestli je Fabie, Octávka, Logan atd. auto nebo ne.Netvařme se, že se autem za 300 tis nedá jezdit.Jistě že dá. Takže zaplatím menší DPH. No tak nám zdražili benzín a naftu. No a co? Jsme v EU? Jsme! Chtěli jsme tam? Chtěli! Jsme otevřená ekonomika? Jsme. Takže se všemi plusy ale i minusy, třeba zrovna v tyto hodiny a dny. Klídek. :tleskani Konečně, socani rozdají(z našich daní) zase nějaké almužničky a lidičky budou nadšený... :tleskani
ITTI
Servismen

Odeslat příspěvekod Pajda 3. 9. 2005 19:37

DPH mi nevadí, ale odmítám různě vysoko nastavenou sazbu spotřební daně na PHM. Rozdíl BA, NM a LPG.
Pokud se vám doma válí stará nepotřebná SPZ, tak bych pro ní měl místo ve své sbírce.
Pajda
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 3. 9. 2005 19:38

Pajda: no LPG vynechej, ekologictejsi formy paliva by mely byt motivovany...
anonymni

Odeslat příspěvekod luk 3. 9. 2005 20:36

Pajda: Hlavně by se neměla zvýhodňovat nafta. Ale to už se tu řešilo mockrát ;-)
<--- Odpůrci aut fkombíku by si měli uvědomit, že...
luk
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod QX 3. 9. 2005 20:44

Ivory píše:No já už mám naštěstí plnou nádrž ;-)s/quote]


No, to mi povidej :wink:

Obrázek
QX
Nováček

Odeslat příspěvekod anonymni 3. 9. 2005 20:46

no ja nemam zadne auto, tudiz nema co naplnovat :)
anonymni

Odeslat příspěvekod chucky 3. 9. 2005 21:49

vláda by měla snížit daň z pohonných hmot a zachovat tak rozumnou cennovou hranici, protoze tohle uz je opravdu moc.... dyt pred rokem a neco stala napr nafta okolo dvaceti korun....
chucky
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod QX 3. 9. 2005 21:52

chucky píše:vláda by měla snížit daň z pohonných hmoth/quote]


uz je vidim, jak to snizujou ... Mr. Green Mr. Green Mr. Green

to je jako bys napsal, ze by si mohli snizit platy ...
QX
Nováček

Odeslat příspěvekod Rohlik 3. 9. 2005 22:12

QX píše:
chucky píše:vláda by měla snížit daň z pohonných hmoth/quote]
uz je vidim, jak to snizujou ... Mr. Green Mr. Green Mr. Green
to je jako bys napsal, ze by si mohli snizit platy ...


Napiš Paroubkoj a on ti určitě snížení slíbí, ale až si na těch 35Kč/l zvykneš, tak už nic neudělalá, protože to je normální cena....
Rohlik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chucky 3. 9. 2005 22:16

normalni cena je 3 kc za litr benzinu.... proc to tak muze byt v tom *****-m egypte... a tady nee :(
chucky
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MiRoX 3. 9. 2005 22:23

a píše:keby clovek pre 20 rokmi vedel ake budu teraz ceny. mozno este aj teraz by sa oplatilo spravit par tisic litrove zasoby...


Nedegradovalo by to?
MiRoX
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ITTI 3. 9. 2005 23:24

luk píše:Pajda: Hlavně by se neměla zvýhodňovat nafta. Ale to už se tu řešilo mockrát ;-)s/quote]


S tou naftou je jeden malý problém: benzín zase až tak moc nemá vliv na výrobní náklady, pominu-li nějaká podnikatelská auta za 1-5 melounů. Ale na naftu jezdí asi většina kamionů,busů,stavebních strojů, traktory,zemědělské stroje, nějaké lodě,lokomotivy, takže asi je logické, že se cena drží drobet níž,ne? Nicméně osobně je mi to jedno, ropák mi bere 6,5 a je to nákladová položka, takže to neřeším. Ale za tím před touto větou si stojím.
ITTI
Servismen

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků