JAK ODSTRANIT ŠPATNĚ NANESENOU RETUŠOVACÍ TUŽKU NA LAK?

Motory, převodovky, oleje, servis a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod ondrejus 16. 7. 2019 12:44

Ahoj,

zkoušel jsem zamaskovat několik vrypů na autě (Passat B8 s metalickým lakem) , něco se mi podařilo rozleštit, ale na větší vryp jsem bohužel použil retušovací tužku - a bohužel low-costovou Quixx Repair Pen.

Po vytvrdnutí se na místě aplikace objevil rozpitý flek - rýha sice vidět není, ale z určitého úhlu je jasně vidět rozpitá mapa/mrakovitý flek s viditelnou hranicí laku z tužky a originál laku auta.

Lze to nějak odstranit aniž bych neporušil originál lak? V návodu od tužky píší, že se to dá odstranit bavlnou namočenou v odlakovači na nehty na bázi acetonu - ale tomu moc nevěřím a bojím se, že acetonem naruším i originál lak. Zkoušel jsem to rozleštit, ale bez výsledku...

Jak byste postupovali vy? Použít technický benzín, líh, rozpouštědlo nebo odstraňovač od Sonaxu/Auto Kelly....? Jak dlouho nechat působit? Má někdo zkušenosti? Neporuší se tím originální lak také?

Mockrát díky.
ondrejus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod anonymni 16. 7. 2019 12:50

Acetonrm originakni lak nenarusis
anonymni

Odeslat příspěvekod boss-ivoss 16. 7. 2019 13:12

čím jsi to zkoušel rozleštit? Nějaká pre-wax "leštěnka"? Ručně nebo strojně?
boss-ivoss
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrejus 16. 7. 2019 13:17

Zkoušel jsem nejdřív ručně - brusným papírem s hrubostí 2000 a pastou od https://autokosmetika.heureka.cz/quixx-odstranovac-skrabancu-laku-scratch-remover-2-x-25-g/

Potom jsem dával do autorizovaného servisu, kde auto bylo ještě s něčím jiným, tak jsem jim řekl, ať to ještě zkusí rozleštit. Leštili strojně, ale moc práce si s tím asi nedali - vrátili s tím, že to pomohlo částečně (v podstatě vůbec) a, že další leštění už nedoporučujou, kvůli nízký vrstvě laku (možná jen mlží, asi se jim to nechtělo dělat - vedle byl malý škrábaneček a ten v podstatě zůstal stejný, takže nejspíš moc neleštili).

-- 16. 7. 2019 14:20 --

goes píše:Acetonrm originakni lak nenarusis


Vlastní zkušenost? Co jsem zjišťoval, nikdo to moc nedoporučoval... Asi záleží i na době působení...
ondrejus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jurajec 16. 7. 2019 13:25

a kde je ten vryp ...jestli nenastal cas vybrat nejakou hezkou samolepku.
jurajec
Štamgast

Odeslat příspěvekod anonymni 16. 7. 2019 13:27

Aceton narusi jen latky ktere jsou acetonem reditelne
anonymni

Odeslat příspěvekod ondrejus 16. 7. 2019 13:41

jurajec píše:a kde je ten vryp ...jestli nenastal cas vybrat nejakou hezkou samolepku.


O vryp nejde - je od nehtu a je viditelný jen cca z 5 cm vzdálenosti - v pohodě by se dal rozleštit - jen jsem zmínil, že v servisu si s leštěním nedali moc práci.
Naposledy upravil ondrejus dne 16. 7. 2019 14:09, celkově upraveno 1
ondrejus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 16. 7. 2019 14:08

Toho už se bez přelakování nezbavíš. Lak není rovný a hladký, ale při zvětšení pod mikroskopem je jako pohoří, samé kopce a prolákliny. Ta opravná tužka vyplnila ty prolákliny, ale bohužel tak, že je to vidět jako odlišný lak s přechodovou hranou.
Tím broušením odstraňuješ jen ty vrcholky pohoří a abys to odstranil celé, musel by ses probrousit v podstatě až na základní barevnou vrstvu pod lakem.
Takže servis nekecal, když tvrdil, že už je lak velmi tenký, přestože ta "oprava" je stále vidět.
tombas
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrejus 16. 7. 2019 14:15

Díky. Předpokládám ale, že lak z tužky je stále nad originálním lakem. Takže kdyby se použil např. ten aceton nebo něco, co by většinu laku z tužky z povrchu originál laku smylo, dalo by se pak ještě lehce přeleštit a mohlo by to být ok. Taková je moje teorie :-) .

Podle toho co píšeš by prolákliny a nerovnosti laku musely být hluboké jako je tloušťka clarlaku, aby nemohlo jít rozleštit...

Docela mě překvapuje, že na toto téma se nedá na internetu skoro nic najít. Jako kdyby všichni pracovali s retušovací tužkou precizně...
ondrejus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 16. 7. 2019 14:24

To, jestli je lak z tužky nad originálním lakem zjistíš jednoduše, když přejedeš po povrchu rukou a ucítíš nerovnost v místě opravy. Pokud žádnou nerovnost neucítíš, je lak z tužky vpitý do originálního laku a nic už s tím neuděláš.
Jediné rozpouštědlo, které by bylo schopné rozpustit lak z tužky by zároveň rozpustilo i originální lak, takže bys nadělal více škody než užitku.
Dnes se všude používají laky na vodní bázi a ty se acetonem ani technickým benzínem nedají odstranit. Existují speciální odstraňovače, ale ty sundají barvu až na plech a to, předpokládám, nechceš.
tombas
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrejus 16. 7. 2019 14:27

To jsem taky zkoušel, určitou nerovnost tam cítím. Samozřejmě víc by řekl mikroskop nebo lupa.

Pokud tedy aceton originál laku neublíží, můžu to zkusit a buď tu tužku sundám nebo ne...nic jiného by se nemělo stát...
ondrejus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 16. 7. 2019 15:59

pouze na tvé vlastní riziko
tombas
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hustoles 16. 7. 2019 16:08

Zkusil bych aceton nejdřív na nějakém místě laku, které není moc na očích, co to udělá..
Hustoles
Chameleon Garáže
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod addiction 16. 7. 2019 19:14

Hlavne lakova tuzka v barve primo od VW stoji par stovek, nechapu experiment s nejakou low cost veci :hm :-(
Not great, not terrible... but not great
addiction
Kavárník a lepšočlověk
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yndezit 16. 7. 2019 20:45

Mipa namíchá barvu do lahvičky se štětečkem na víčku jen podle kódu barvy. Za asi 150 korun to bylo. V Praze vím kde to dělají.
yndezit
Inventář
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků