Cowon Plenue P1 - jeste jedna recenze narocneho hifisty

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Stereosenior 6. 3. 2019 10:58

Zdravim kolegy audiophily,

tak jsem vyzkousel Cowon Plenue P1, ne zas tak davno jeste vlajkovou lod Cowonu, a napadlo me, ze by moje zkusenost mohla nektere z Vas zajimat. Kdysi jsem uz zde psal o sve tristni zkusenosti s podle me naprosto predrazenymi prumernymi sluchatky Shure SE535 ( viewtopic.php?f=1712&t=1289537&st=0&sk=t&sd=a&hilit=Shure+se535 ), takze nepochybujte, ze i o Cowonu napisu syrovou pravdu bez prikras jen s ohledem na sve svedomi. A snad muzu rovnou prozradit, ze nastesti tato zkusenost nebyla nikterak frustrujici jako se SE535 :-).

Prenosna sluchatka pouzivam Etymotic ER4SR, ktera jsou podle me zvukove mimoradne verna a tak jsem si rekl, ze k nim zkusim rovnou neco poradneho: Plenue P1 s vyhlasenym prevodnikem Burr Brown 1790A. Pro poradek jeste uvedu, ze jsem pred tim zkousel Cowon Plenue R, ktery byl opravdu velmi dobry, ale na zadek jsem si z nej nesedl.

Takze Cowon Plenue P1... O parametech, ovladani, designu atd. psat nebudu, to si jiste kazdy dohleda a ohodnoti sam. Fyzikalnimi blbinami jako rozehravani prehravace se taky zabyvat nebudu, takze pojdme rovnou na zvuk. Zatimco u Cowonu R (bez zapnuteho EQ a jakychkoliv uprav) jsem kdysi napsal, ze zvukove oproti dnes uz legracni Sanse Clip Plus (s Rocboxem) se nic moc navic nedelo, tak u Plenue P1 uz je zvukovy rozdil skutecne znat. Zvuk je vzdy slysitelne cistsi, dynamictejsi, prostorovejsi a prirozenejsi. Zaujal me zejmena prostor a separace nastroju a to se bavime o inearech, ktere z podstaty v tomhle parametru nijak zvlast nevynikaji. Podani zvuku je teplejsi, snad se da rict analogovejsi. Detaily nejsou potlaceny, ale uhlazeny a celkove uhlazenost, az jakasi sametovost zvuku se pro me nakonec stala dominantnim zvukovym charakterem, ktery byl nakonec i duvodem pro vraceni prehravace. Totiz uvedomil jsem si, ze to, co hledam, je spis detailnost, transparentnost a zvukova "syrovost", coz Plenue P1 tak uplne neposkytuje. Naprosto me nadchnul prinos EQ a zvukovych uprav. Jasne, jako hifi purista bych mel neco takoveho ted rezolutne odmitnout, proklit a poplivat, jenze to, co dovedou Jeteffects 7 je skutecne neco vyjimecneho, respektive toto delalali skutecni akusticti inzenyri, kteri umi. Zduraznuji ale, ze jak s EQ, tak s temi efekty jsem experimentoval naprosto v minimalnim rozsahu, presto jsem byl ale ohromeny vic, nez u Plenue R, kde byl Jeteffects 7 taky. U Plenue 1 byl totiz vysledek jeste mene invazivni a az podivuhodne nenasilne prirozeny. A na rozdil od jinych EQ u jinych prehravacu tady nebylo potrehnutelne ani zkresleni, ani jina degradace zvuku. Pridam trochu EQ na basech a ejhle, jakoby se nic nestalo, jen najednou ten bubenik kdesi vzadu ma i pres Etymoticy nenasilne hutnejsi uder, plnost, ale bez stopy nejake vetsi zahuhlanosti. Pridam 1 stupen "3D surround" a ejhle, najednou se z Etymoticu projevem nenapadne stavaji otevrena sluchatka.... tedy ne uplne, ale prijemne :-). Ale vazne, EQ a dalsi zvukove moznosti jsou tady jednoznacny prinos, ktery subjektivne nijak zvuk nedegraduje a naopak pomuze odstranit limity dane poslechem pres sluchatka blize k realnemu, zivemu poslechu a to je zazitek, ktery si necham libit. Zpatky ale k obecne zvukove charakteristice Plenue P1. Vysky nejsou nikdy ostre, rezave, nebo sykave, proste subtilni a prirozene, ovsem subjektivne snad i diky vsudypritomne sametovosti vzdy ponekud v deficitu. Dynamika projevu je solidni, ale zase ne zrovna mimoradna myslim. Basovy zaklad je pevny, cisty a hutny i v defaultu pres Etymoticy, samozrejme Ety maji v tomhle vzdycky deficit, ale i tak tam vyse popsane charakteristiky basu vice, nez v defaultu u jinych prehravacu, co jsem kdy zkousel. Uz jen lehkym pridanim ve spodku spektra pres EQ je ale basu prekvapive dostatek a s Mach3Bassem pridanym o pouhy 1 stupen az dost. Uplny subbas pres Ety se nikdy nekona, ale dovedu si predstavit s temer 100% jistotou, ze s jinym sluchatky tam bude se vsim vsudy. Fantasticke je podani vokalu u dobrych nahravek, zde je celkova zvukova chakteristika P1 prinosem a napr. hlas Karla Gotta na jeste dobrych nahravkach ze 70 let jsem jeste neslysel tak plne a naturalisticky jako s timhle prehravacem.

Pleue 1 jsem nakonec po kratsim vahani vratil predevsim z duvodu uz popsane sametove uhlazenosti, ktere se neslo "zbavit" ani zadnou upravou, ale vzhledem k celkove zvukove jakosti je mne jasne, ze jde spis o charakter zvuku, ktery muze byt jinymi posluchaci vyhledavany a zadany a s analyticnejsimi/ostrejsimi sluchatkami postkytne dokonalou synergii. Navic podle textoveho popisu to pusobi mozna az moc dramaticky, v realu to jsou skutecne spis drobne rozdily a charakteristika, na ktere mne ale u prehravace za 30 tisic uz i zalezi :-). Ted bych rad zkusil (a zakoupil) neco s detailnim, transparentnosti a syrovym podanim, koukam po Astell Kern Futura SE100, snad to bude konecne ono :-).

Mimochodem, zde popisovany Cowon Plenue 1 je presne tento kus, kdo by mel zajem, muze si ho po mne na Alze s klidem koupit, muzu jen potvrdit, ze s "produktem bylo skutecne velmi setrne zachazeno po kratkou dobu" :-): https://www.alza.cz/cowon-plenue-p1-gol ... 556534.htm
Stereosenior
Junior

Odeslat příspěvekod MarekKE 6. 3. 2019 11:28

Ono vieš, už Benjie S5 má oveľa lepší zvuk než Clip s Rockboxom. Priestor, čistota, dynamika. Objednaj si ho za 20Eur, a porovnaj s Plenue P1. Rozdiel bude menší než by si chcel :D
MarekKE
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod eiben 6. 3. 2019 13:31

Presne tak. Kupovat krabicku od cigaret za 30 000kc a potom sam sebe presvedcovat, ze to hraje lepe jak prehravac za 2000Kc je pro me mimo misu. Jsou taci kteri kupiji kazde 2 roky novy iPhone za 24 000Kc tak proc ne. :-D :-D :-D
eiben
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mrazíkovo 6. 3. 2019 18:19

Ty jo, koupit si za tři pětky tohohle veterána, to už vyžaduje notnou dávku smyslu pro recesi. P1 už tu vlákno má a ve své době uvedení na trh se jednalo o slušný přehrávač s absolutně mizernou výdrží. Dnes ho přehrají kousky za bůra. P1 se dá dnes pořídit na HF kolem 300USD, pokud by po něm někdo nutně toužil, ale pořád platí předchozí věta.
Nejsem recenzent, jsem dojmolog
mrazíkovo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Stereosenior 7. 3. 2019 11:47

Podle me co hralo spickove "pred lety", urcite nehraje dnes "prumerne". Pokud byly ty housle na P1 reprodukovany pred lety zive, verne, temer realne, tak dnes uz na P1 hraji prumerne, plechově a zastřeně, to je jasny ;-) :-) O smyslu pro recesi se muzeme klidne pobavit, protoze se casto musim smat, jak snadno se nekteri audiochytrolíni nechavaji opíjet marketingovymi blafy, psychoakustikou a urcitou samolibosti, aniž maji ve skutecnosti paru o tom, jak zni živý klavír, housle nebo klarinet. Viz. moje zkusenost se Shury SE535 (ano, stale tvrdim, ze to jsou nehorazne predrazena, zahuhlana a prumerna sluchatka patrici do cenove hladiny tak 2000Kc max.).

Nicmene toto me zajima: Ktere prehravace "za bura" dnes s prehledem P1 prehraji? Kde ze se da koupit P1 za 300USD? A ktery prehravac je dnes do rekneme 30tisic podle Vas top?
Naposledy upravil Stereosenior dne 7. 3. 2019 14:03, celkově upraveno 6
Stereosenior
Junior

Odeslat příspěvekod ondrasheq 7. 3. 2019 11:59

Pravděpodobně dostaneš doporučení na nějaký dvacetidolarový přehrávač z Aliexpresu :))
ondrasheq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hanysek3099 7. 3. 2019 15:44

No pánové, nejsem si jistý, jestli je vhodné se navážet zrovna do názoru Mrazíkovo. Upřímně zde na fóru horko těžko budete hledat někoho, kdo má s testováním různých často exotických kousků DAP a in-ear sluchátek větší zkušenosti. Navíc u DAP během posledních 3-4 let došlo k zajímavému vývoji, díky kterému se rozdíl mezi střední třídou (5 - 10 tis.) a vyššími modely značně vyrovnal a odvážím se tvrdit, že některé povedené kousky ze střední třídy dokáží po zvukové stránce bez větších problémů dražším modelům konkurovat. Určitě bych se neodvážil tvrdit, že skvěle hodnocený přehrávač za 25 tis. starý pár let bude dnes hrát špatně, ale podstata je v tom, že podobně dobře dnes dokáží hrát přehrávače za čtvrtinu jeho původní ceny ...
zdroj: Samsung Z Fold 5
Over-ear: Sennheiser Momentum 4 wireless
TWS: Technics AZ80E-K
hanysek3099
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod brodus 7. 3. 2019 20:34

To tedy souhlas.,hlavně u Mrazika. Jen je problem až na malé výjimky..tu střední sehnat v tuzemsku..:-((.Mimo Shanlingu,Fiia a Cowonu,je to jinak mizerie.
brodus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mrazíkovo 8. 3. 2019 06:57

2stereosenior, celou tuto problematiku jsme spolu rozebírali již v Červenci v SZ. A to včetně Cowonu P1. To je zařízení cca 5 let staré. V současné době je na trhu už jeho druhá generace. Měli jsme tu žalm na téma Shure, teď tu máme chvalozpěv na téma Cowon. V obou případech se jedná o kousky za zenitem. V přenosném audiu se toho děje hodně a děje se to rychle, chápu že není lehké se v tom orientovat, ale hodně pomůže získávat informace s dostupných zdrojů jako je AVmania a hlavně HeadFi. Potom by Vaše volby v oblasti přenosného Audia byly dozajista efektivnější. Zatím se však zdá, že jediný kdo reflektoval na marketingové blafy jste vy. To, že máte patrně hudební sluch je prima, ale určitě to nikomu nedává patent na posuzováni kvality přednesu toho nebo onoho zařízení. Poslech a vnímání zvuku je zcela subjektivní záležitost a každý z nás má jiné preference. Zkusme tedy zanechat popichování a věnujme se poslechu :-)
Nejsem recenzent, jsem dojmolog
mrazíkovo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Stereosenior 8. 3. 2019 10:22

@Mrazikovo: Vazeny pane, s Vasim uhlem pohledu vesmes nesouhlasim a myslim, ze se mylite, ale respektuji to. Vim, ze jsme spolu o prehravacich v SZ mluvili a za Vase dilci postrehy jsem skutecne dodnes vdecny. Sve zalmy a chvalozpevy ohledne P1 ci Shuru, jak to pejorativne nazyvate, jsem ovsem psal pro ty, ktere by to pripadne zajimalo, nikdo Vas to nenutil cist nebo na to reagovat, pokud to jde mimo Vas. Jako zadostiucineni me male recenzentske snahy mne docela postacuje nemala odezva nekolika narocnych posluchacu, kteri mne (ohledne Shure SE535) podekovali za usetrene penize, nebot po osobnim poslechu dosli ke stejnemu zaveru. Troufam si rict, ze jako byvaly clen Moravske filharmonie tez neco malo o hudbe a zvuku vim, tudiz si myslim, ze to, co je subjektivni, jsou urcite zvukove preference, nicmene je s podivem, jak "podivne objektivne" doslo spoustu posluchacu ke konsensu, ze Pavarotti zpiva opravdu mimoradne a stejne tak ze hraji housle od Guarneriho. Mozna nepoznam tak dobre jako vy, ktere pozadi ktereho prehravace je nejcernejsi, ktery prednes je nejprostorovejsi nebo nejleplejsi, nicmene troufam si rict, ze docela dobre poznam vernost reprodukce jako takove. Zadny patent na posuzovani kvality zvuku u jednotlivych zarizeni jsem si ovsem nikdy nenarokoval, nevim, z ceho tak usuzujete a proc mne to podsouvate. To, co pisu, jsou samozrejme ciste me osobni dojmy, ktere jsem nikdy nikomu nevnucoval a to, ze Vas to pripadne irituje, je uz pri vsi ucte Vas problem. Jak vite, na tzv. "stari" reprodukce zvukove vernych zarizeni opravdu neverim, ale to uz nechci otevirat. Byl bych tez rad, kdybychom nadale dokazali diskutovat vecne, neemocionalne a se vzajemnym respektem a takto se navzajem obohatit o sve zkusenosti. S pratelskym pozdravem, SSenior :-). p.s. poznamka o audiochytrolinech byla obecna, pokud jste to vztahnul na sebe, je to omyl
Stereosenior
Junior

Odeslat příspěvekod mrazíkovo 8. 3. 2019 10:32

Některé diskuze jsou již předem bezpředmětné. Já jsem si osobně nic nebral, pokud kdokoliv jiný ano, neměl jsem úmysl kohokoliv urážet či se nad něj povyšovat. Rukama mi už prošlo dost věcí, abych věděl co píšu a mohl si za tím stát. Neočekávám, že se mnou bude každý souhlasit. Prostě každý jsme jiný. Tím je pro mne téma vyčerpáno.
Nejsem recenzent, jsem dojmolog
mrazíkovo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Stereosenior 8. 3. 2019 10:37

Jo, jeste k tem prehravacum: Opravdu nevim, ktere prehravace "za bura" dnes s prehledem P1 prehraji. Vase Aune muze byt trefa do cerneho, bohuzel ja potrebuji Etymoticky SR na spodku lehce zdvihnout ekvalizerem, tutiz touto cestou jit nemuzu. Ale mel jsem nedavno v uchu Fiio X7 II a Shanling M2s a uprimne, P1 tedy hraje urcite verneji a celkove lepe podle meho nazoru. Vite, tak jsem trochu skeptik v tom, jestli se za bura da sehnat neco lepe hrajiciho nez P1. Ovsem neshanim usilovne a nespecham, posloucham hlavne velkou hifi sestavu, ale obecne kvalita tech malych, digitalnich prenosnych hracek mne fascinuje, tak se jednou za cas "zanorim" :-).
Stereosenior
Junior

Odeslat příspěvekod Doktor Trychtýř 8. 3. 2019 10:50

Cowon P1 mám cca dva roky. Už tehdy co jsem ho kupoval to nebyla žádná zářivá novinka, ale líbí se jeho střídmý design a zpracování. Našel jsem docela dobrý deal (o něco málo víc než polovička ceny na Alze). Myslím, že nedlouho na to ho sám Cowon zlevnil z USD 1000 na USD 700, takže cena na Alze je naprosto mimo. Pokud bych ho měl porovnat s ostatními kousky, které mám, tedy Fiio X5i a X7ii, tak zvukově na tom není nijak zle. Oproti první generaci X5 to je jednoznačně posun k lepšímu, co se X7ii, tak bych to bral za zhruba stejnou ligu, jen s jiným laděním. X7ii je neutrálnější s mírně zvýrazněným pásmem vokálů, Cowon je hladší, muzikálnější a basovější (ale stále ne příliš daleko od neutrálního ladění). Nikdy jsem ale přehrávače neporovnával nějakým precizním způsobem, takže je to spíš můj dojem než výsledek precizního zkoumání. Výdrž baterky pro mne nebyl problém, přijde mi to subjektivně +/- podobné jako obě Fiia. V balení Cowonu je kožené pouzdro, zpracování a materiály jsou o poznání lepší než u obou kousků od Fiia. Přehrávač je celkem malý a relativně lehký. Pokud potřebují jít opravdu na lehko (třeba na sport), beru sebou jen iPhone SE, který považuji, co se zvukových kvalit týče, za uši neurážející. Cowon nemá nijak omračující výkon zesilovače (i v headphone módu), ale s planary ven nechodím, tak mi to nevadí. Wifi nebo bluetooth na ven nepotřebuji. Nemá linkový výstup (místo toho doporučují maximální hlasitost sluchátkového výstupu nebo digitální výstup do externího DACu). S citlivými sluchátky neslyším šum, což nemohu říct o X7ii s AMP3a. Start přehrávače je jen pár sekund, pokud je někdo vyžívá v ekvalizaci, možností je spousta a co je pro mne důležité, firmware je stabilní. To je u X7ii jen zbožné přání. Vnitřní pamět 128GB je stále nadstandard. Jediné co mi na něm vadí, je krytka usb konektoru, ale dá se s tím žít. Suma sumárum, za cenu na Alze je nákup ryzí šílenství. Za USD 300 to asi nebude vysloveně špatný deal, přinejmenším kvalita materiálů a zpracování u nových kousků stejné cenové kategorie asi taková nebude. Co se zvuku týče, netuším, neb jsem nic takového nezkoušel. Ale věřím, že novinky střední třídy (cca USD 400-500) na tom budou podobně. Je to poněkud specifický přehrávač, který nebude vyhovovat masám, ale má i své kvality. Záleží na individuálních potřebách.
Doktor Trychtýř
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 8. 3. 2019 11:10

Stereosenior píše: Totiz uvedomil jsem si, ze to, co hledam, je spis detailnost, transparentnost a zvukova "syrovost", coz Plenue P1 tak uplne neposkytuje.
Zkus iBasso DX150.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doktor Trychtýř 8. 3. 2019 11:47

Při vší úctě k Etymotic SR 4S, viděl bych větší přínos koupit sluchátka za 30 000 Kč a provozovat je třeba i z iphone než kombinace přehrávače za 30 000Kč a Etymotic SR 4S.
Doktor Trychtýř
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků