Přechod k jinému dodavateli el. energie

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod cosmicboy 16. 9. 2013 05:38

Uvažuji o přechodu k jinému dodavateli el. energie. Aktuálně jsem u ČEZu a dle kalkulačky ERÚ bych přechodem k jiné společnosti ušetřil cca. 2000 Kč za rok. A teď otázka - přejít hned jinam (ale upsat se na 2 roky k ceně, která je dnes výhodnější) nebo zatím zůstat u ČEZu a vyčkat, jaký bude vývoj cen el. energie? Podle článků z poslední doby by měl nastat 11% pokles cen, takže bych nerad přechodem k jiné společnosti ve výsledku prodělal...
cosmicboy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 16. 9. 2013 06:29

Ten pokles je nejspíš jistý (ČEZ mně snížil zálohy na další období o 10%) a teoreticky by měl být +- pro všechny dodavatele stejný, protože se bude skládat jednak z poklesu cen silové elektřiny, jednak z poklesu cen regulovaných složek.

Ovšem jak říkám, teoreticky... Letos od června např. snižovala cenu plynu řada dodavatelů s výjimkou EONu, který prohlásil něco ve smyslu, že už je i tak dost levný...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 16. 9. 2013 07:34

3E teď od října cenu plynu dokonce zvyšují.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod yowie 16. 9. 2013 08:55

Rozhodně bych se v této době nikde neupisoval na 2 roky, pokud by nešlo o e-aukci, byť i na ty se názory různí a je to taková trochu loterie.

Já přešel nedávno k jednomu z mála nových dodavatelů el. energie, který má klasicky výpovědní lhůtu 3 měsíce - Europe Easy Energy. Poté jsem se hlásil do e-aukce a vysoutěžila si mě zase 3E :-D

Proti předchozímu dodavateli PRE bych tedy měl ušetřit víc, než 1/5 celkových nákladů, tzn. i když všichni zlevní očekávaných 10%, tak bych měl i se závazkem z e-aukce stále být cca 10% níž.

Rozhodně bych se nikde nevázal v době, kdy se boří fotovoltaický tunel a kdyby se příští rok ceny výrazně změnily v neprospěch 3E, tak prostě přejít jinam a nesvazovat si ruce dvouletým závazkem.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod xls 16. 9. 2013 11:23

Jen technická: fotovoltaický tunel a změna nákladů na distribuci nebude mít vliv na samotnou cenu silové elektřiny.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Klient ps 16. 9. 2013 13:21

při změně dodavatele energie je vhodné sledovat čísla jejich zákaznických linek.
Protože pokud jste nuceni volat ze soukromého telefonního čísla na linky typu 840, 841 volání Vás vyjde na desítky, spíše stovky korun. Je to případ např. zlodějské RWE. Přitom by stačilo tak málo - číslo na obyčejnou pevnou linku....... A volání by šlo z volných minut nebo neomezeného paušálu....
Klient ps
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 16. 9. 2013 13:41

Nepopletl sis to s voláním na nějaké erotické linky? Z VOIP telefonů stojí ty linky kolem 1,50 Kč za minutu, z pevné od O2 to bude sice dražší, ale pořád si nedovedu představit, co bych řešil, abych prokecal stovky korun.

A RWE má Skype zákaznickou linku zadarmo...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klient ps 16. 9. 2013 13:52

Z O2 stojí volání na 841 ... ... 3,50 za minutu, řekněme 20 minutový hovor máš za 70 vočí.
Klient ps
Poslední varování

Odeslat příspěvekod xtonda 16. 9. 2013 14:07

Zejména z VoIP jsou barevné linky a to i ty, které se tváří jako určené pro sdílení nákladů, tedy za ně platí i volaný, dražší než běžná geografická čísla a po posledním zlevnění terminace často i než mobily. Zde se podařilo sesbírat alternativy k některým barevným linkám. http://www.telefonujeme.cz/about7422.html

Konkrétně RWE tam není, ale dá se jim volat Skypem na callcentrumrwe.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod jichaj 17. 9. 2013 11:53

yowie: A jaká byla nakonec ta výsledná cena silové el. z aukce? Všude se totiž jen píše, jak všichni ušetřili desítky procent, ale přesná čísla nikdo nenapíše.
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 17. 9. 2013 12:27

ad ČEZ. Ceníky jsou dostupné na www, právě jsem to teď počítal a úspora bude, ale žádný zázrak se nekoná. Prostě silovka je v ceníku o cca 0,50 Kč/kWh levnější a úspora je vždy individuální podle spotřeby. Pokud máte VT a NT, tak je počítání ještě "zábavnější".

ČEZ je docela vych****, že např. těm, kdo mají eTarif, dává vyšší cenu než těm, kdo mají Comfort. Tohle moc nechápu, silovka by měla být snad stejná pro všechny. Že jim někdo dává 60 měsíčně místo 10, by na to nemělo mít vliv. Alespoň já jsem tenhle poplatek chápal jako platbu za další služby, že si věci vyřídím přes internet apod.
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 17. 9. 2013 12:43

Jak už jsem psal - od ČEZu se slušné chování nedá očekávat. Viz lákání na plyn - zaručujeme slevu min. 10% proti dominantnímu dodavateli. Po roce už to bylo jen min. 5% a po dalším roce už je to jen sleva, což taky může být 1,- Kč ročně, že...

Když se jich člověk zeptá, jaký pro něho vlastně platí ceník, napíšou, že "A". Po roce vyfakturují podle dražšího ceníku "B" a když to člověk reklamuje, dozví se, že se před rokem spletli, "B" je správně a omlouvají se za způsobené potíže (což představuje 14 stovek v pr...).

Takže jak vy ke mně, soudruzi, tak já k vám, sbohem a šáteček, i když u mne ta změna dodavatele udělá ročně pouhé dvě stovky.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jichaj 17. 9. 2013 13:29

To s rozdilnou cenou silovky ma ale i PRE, v jednom tarifu neplatite mesicni pausal, ale platite vic za MWh a naopak. Chce to holt pocitat a pocitat...
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 17. 9. 2013 13:35

Bych předpokládal, že ten měsíční paušál neplatím kvůli tomu, že jsem se zavázal platit inkasem a komunikovat elektronicky, místo co bych je otravoval telefonem (BTW na placené lince a ještě si naúčtují poplatek).

Kompenzovat tuhle slevu na paušálu zvýšenou cenou silové elektřiny považuji za sviňárnu nejvyššího kalibru, ovšem co čekat od postbolševických *****ů, že.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yowie 17. 9. 2013 14:26

jichaj píše:yowie: A jaká byla nakonec ta výsledná cena silové el. z aukce? Všude se totiž jen píše, jak všichni ušetřili desítky procent, ale přesná čísla nikdo nenapíše.


No on je to docela problém psát přesná čísla, protože každý měl před tím jiného dodavatele. V průměru se u nás při aukci ušetřilo 30%, tzn. když je to dražba silové energie (45% podíl na ceně) tak to vychází v průměru na 13,5%, což by dle mého měla být průměrná úspora na celkové ceně.

U mě to bude méně, protože už jsem docela dobrého dodavatele měl. Tipuji to u sebe na nějakých 8-9% slevy z aktuální ceny u 3E.

Jinak je to od e-centre ale docela dobrá finta, uvádět úsporu jen na silovce a ne na kompletní ceně za službu. Btw. myslím, že v Říčanech, kde lidé měli 16% úsporu v aukci koncem roku někteří zapláčou...
yowie
Nadšenec

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků