Dovoz hodinek z číny

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod kuba656 17. 10. 2010 16:30

Zdravím,

potřeboval bych poradit s dovozem dětských hodinek z Číny do ČR, nejsem si jistý v několika ohledech:

1) nejsem si jistý jaký obor činosti bych přesně měl mít jestli existuje něco jako dovoz a prodej nebo stačí klasický nákup prodej.

2)také jsme se dočetl na tomto foru že pokud využiju jejich služeb ( tedy zaplatím za poštovné) tak se automaticky stávám plátcem DPH takže jedině jak se tomuto vyhnout je hledat prodejce s poštovným zdarma jestli to dobře chápu?

3)potřebuji ještě k dovozu nějaké speciální registraci na celním uřadě nebo někde?

4) hodinky jsou nízké hodnoty takže pokud bych se dostal pod částku 150 Euro je tedy odprostřena od cla a DPH i když by byla ochodního rázu?

5) také jsme narazil na vašem forum na téma ohledně ekologické daně za likvidaci elektrospořebičů jestli si to dobře pamatuji nevíte jak by to tedy platilo na dětské hodinky bez obalu?


Ještě dodám že nejsme plátce DPH a nejraději bych se jím nestal:) , předem děkuji za reakce a případně se omlouvám za nepřesnosti a chyby moc se ještě v podnikatelské byrokracii neorientuji.
kuba656
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 17. 10. 2010 16:50

Před všechny tyto body bych dal bod 0

0. jsou dětské hodinky zdravotně nezávadné?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kuba656 17. 10. 2010 17:19

Ano, jsou, ale přemýšlel jsem ještě nad otestovaním, ale spíše bych potřeboval poradit s bodama 1- 5.
kuba656
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 10. 2010 17:57

Pracoval jsem ve velkoobchodě s hodinkami a žádná speciální registrace nebyla třeba. Plátci DPH jsme byli tak jako tak, takže tohle jsme neřešili.
Ten limit je pro zboží pro soukromou potřebu, na obchodní zboží se nevztahuje. I když nám občas celníci DPH nevyměřili (jejich chyba), tak jsme ho dovyměřovali sami.
S těmi obaly je to docela zábava, kolegyně z toho byla vždycky docela šedivá.
1) Ekoobal (nebo jak se to jmenuje), těm ze platí poplatek z obalových materiálů. Museli jsme vážit krabičky a určovat z jakého jsou materiálu, popř. jaký převládá a z toho se ten poplatek vypočítával. Šlo ve výsledku o zanedbatelné částky (stokoruny z každé dodávky), ale ta administrativa s tím byla příšerná (dělala to třeba i celý den)
2) Ekokom - i hodinky jsou elektrická zařízení. Zde se ale poplatek platí až od určité hmotnosti. Docela paradoxní. Za klasické ocelové hodinky jsme nic neplatili, ale když byly celozlaté (včetně náramku), tak už tuto hmotnost překročily a platit se muselo (už vidím, jak někdo háže zlaté hodinky do popelnice :D ).
Pokud to s tím podnikáním myslíš vážně, tak se platbě DPH asi nevyhneš. Také počítej s tím, že v balíku nenalezneš vždy úplně přesně to, co sis objednal (v našem případě se vždy lišilo to, co jsme objednali od toho, co nám potvrdili, že pošlou (něco bylo, něco ne), jiné položky byly na průvodce zásilky a nakonec úplně něco jiného uvnitř. Ne, že by se nás snažili okrást (hodnotově to plus mínus souhlasilo, většinou spíše více, než méně), ale tak nějak jim to bylo fuk :D. Faktura je pro ně jen cár papíru, klidně ti vystaví tři faktury se stejným číslem a na každé bude něco jiného.
Hlavně si zajisti prodej - dovézt z Číny zboží umí dneska každej, velké klenotnické řetězce si dovážejí zboží samy (dvojí marže) a dneska už i takové, co mají dva nebo tři obchody, tak mají vlastní "velkoobchod". Když přijdeš do krámu se zbožím, "na kterém můžou vydělat 100 %", tak s tím nikoho neohromíš. Takže se přidám k ROPovi a přidám bod "mínus 1" - máš zajištěný odbyt?

-- 17. 10. 2010 19:05 --

Jo a pozor na případný dovoz dekoračního materiálu - např. s takovými reklamními tričky je celkem problém :(
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 18. 10. 2010 08:54

Patriku, trochu v tom máš zmatky

ad 1) EKO-KOM, bez smlouvy s touto společností ti to jako obchodníkovi z celnice nepustí, musíš doložit uzavřenou smlouvu

ad 2) REMA system (popř. Asekol) - elektroodpad - předpokládám, že hodinky mají baterii, stejné jako ad 1. Jen nezapomeň, že se poplatky u REMY platí 2x: jednou za elektroniku jako takovou a podruhé za baterie (baterie můžeš platit i samostatně i EcoBat, ale to se vyplatí až opravdu od velkého množství.

A na závěr bych si pojistil copyright, aby jsi se pak při celním řízení nedivil, že ti zaplacené zboží zabaví a tobě dají pokutu, protože dovážené zboží bude copyrightové ;-) Což je něco, co číňanům stále poněkud uniká a nějakou ochranu autorských práv mají u místa, kde záda ztrácí svůj slušný název...
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 18. 10. 2010 09:08

ad 1) pustí. Povinnost registrace k ekokomu je až od 400kg obajů ročně. Do té doby to nepodléhá povinnosti regstrace a normálně to pustí do oběhu.

ad 2) u REMA můžeš vykazovat zařízení s baterií najednou, pokud máš patřičnou smlouvu s REMA Battery.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 10. 2010 10:09

Ruprecht: Jak jsem psal, vyrizovala to kolegyne, ja si vzpominam, jak jsem vazil krabicky, "vestil" z ceho asi tak muzou byt (a co prevlada), atd. Vim, ze nam to u kazde dodavky trvalo nekolik hodin.
A poplatek za elektroodpad se u nekterych hodinek, co splnovaly vahovy limit stoprocentne neplatil.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 18. 10. 2010 10:28

PatrikChrz: poplatek za elektroodpad se platí za každé elektrozařízení, bez ohledu na váhu. Podle váhy je jenom odstupňovaná cena.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 10. 2010 11:29

mikicz píše:PatrikChrz: poplatek za elektroodpad se platí za každé elektrozařízení, bez ohledu na váhu. Podle váhy je jenom odstupňovaná cena.

Mozna se to zmenilo, ale u velmi lehkych hodinek jsme to fakt neplatili.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 18. 10. 2010 11:59

Miki: najednou vč. baterie? No nevím, ale podle mě musíš zaplatit za zařízení jako takové a následně pak za baterie v něm obsažené (někde je 1 kd, jinde 2 ks).

Ten limit u EKO-KOMu je sice hezký, ale pamatuji, že (před 6 lety) bez potvrzené smlouvy mi TNTčko odmítalo předat zásilku vůbec ke clení pustit. Naproti tomu DHLko to neřešilo.
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 18. 10. 2010 12:21

Ruprecht001: samozřejmě. ty nemáš registraci REMA? Rozesílali to všem mailem, když to zaváděli. Konkrétně například:
3.11.6 Všechna doposud nezařazená do 1kg s baterií 2,20
3.11.7 Všechna doposud nezař. od 1kg do 5kg s baterií 5,50
3.11.8 Všechna doposud nezař. od 5kg do 15kg s baterií 13,00
3.11.9 Všechna doposud nezařazená nad 15Kg s baterií 22,00

-- 18. 10. 2010 13:22 --

co před 6 lety nevím, ale od roku 2007 to jde i bez EkoKomu...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kuba656 18. 10. 2010 12:30

Trochu se mi ted začíná pléct EKO-KOM a REMA, pokud tedy hodinky nemají obal a jsou to samostatné hodinky tak mi stačí registrace u Rema kde budu platit za likvidaci baterii a samostatných hodinek?Eko Kom je tedy pouze na likvidaci obalu za předpokladu že by krabičky byly v obalech?
kuba656
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mikicz 18. 10. 2010 13:11

kuba656: ne tak docela. ale v zásadě ano. EkoKom se týká obalů, ale ne jen těch dovážených, ale všech uváděných tebou na trh. Takže pokud to dovezeš bez krabiček a tady to do nich dáš, máš stejné povinnosti, jako bys to v krabičkách dovezl. REMA se týká likvidace elektroodpadu.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 19. 10. 2010 12:22

mikicz: Ale jasně, že mám REMA, ale baterky platím u EcoBat.

kuba656: Navíc obaly jsou dvojí, obal výrobku a přepravní obal, tj. kartonová bedna, ve které ti to dorazí. Vše se počítá, abych tak řekl...
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 19. 10. 2010 18:13

no tak to bude tím. Já mám REMA a REMAbattery, takže to můžu dělat najednou.A obaly se pokud vím počítají jenom ty, které uvádíš do oběhu.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků