Živnost a paušální náklady...

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod novgorod 8. 3. 2009 23:33

Není mi moc jasná situace okolo paušálního uplatnování náklad... V případě že bych měl živnost (jako vedlejší činnost, jsem student) např. na tvorbu webových stránek... Tak řekněmě že za rok mám příjem 100 000 Kč...
Jde mi o to jestli v tomto případě můžu uplatnit náklady ve formě paušálu 50% z příjmů... Tzn. že by můj zisk (za kterého bych potom vypočítala a odvedl daně + zdrav. a soc. pojištění) byl 50 000kč... Je tenhle postup možný...?

Ptám se z toho důvodu, že reálně by totiž náklady na toto mohli být přesně 0,- Kč... Mám PC už doma, nemusím nikam jezdit, vše prostě už mám a můj příjem se rovná v podstatě zisku protože nemám vlastně žádné náklady (tvorba webových stránek)... Tzn. můžu v tomto případě zcela legálně, bez bázně a hany uplatnit paušál na náklady v podobě 50%, i když reálně byli náklady 0 kč...? JE to legální? Co mám pak udělat s případnými 50 000kč na účtě, které jsem paušálně uplatnil jako náklad, ale přesto jaksi na účtě pořád jsou... :-D? Nějak se mi to nezdá...
novgorod
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod novgorod 9. 3. 2009 00:23

A ještě jeden nezasvěcený dotaz- Měl jsem tento rok příjem na smlouvu o dílo (např. tvorba webových stránek), což hodlám v danovém přiznání za rok 2009 danit jako ostatní příjmy. Tento rok si ale plánuji i založit přímo živnost a to sice se stejnou náplní (tvorba webových stránek). Nebude v tom nějaký rozkol? Budu moci ten první příjem stále uplatnit jako smlouvu o dílo (živnost jsme tehdy ještě neměl) i když jsem stejnou činnost provozoval i později (ale jiný zákazník) už ale s živnostenským listem...?
novgorod
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 9. 3. 2009 10:57

Tak od toho jsou snad pausalni naklady - presne pro ty, co maji nulove nebo minimalni naklady :wink:
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Johnyz 9. 3. 2009 11:04

také si chci do budoucna zařídit živnost na tuto činnost, takže by mne to také zajímalo .

Jinak bacha na originální software. To, že si uděláš živnost, budeš muset dokoupit i origošky a ty nejsou nadvakrát nejlevnější.
Na webové stránky se nejčastěji používá photoshop - 20k+, macromedia dreamveawer atd.
Už jen blbý total commander vyjde na tisícovku a žádný prohlížeč obrázků není pro podnikatele zdarma (kromě interního ve widlích a ten je takřka nepoužitelný, stejně jako průzkumník).
Já naštěstí dělám jen kód v pozadí, tak mi bohatě stačí nástroj na text (PSPAD) a nějaký balíček webového serveru ...
Johnyz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 9. 3. 2009 11:27

Johnyz: na webovky se pouziva predevsim Notepad/PSPad/Notepad++ a ty zadarmo jsou. Na graficky layout stranky muze pouzit treba GIMP a ten je taky zadarmo :wink:
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod novgorod 9. 3. 2009 14:13

Tak to je skvělá zpráva! :-) Že si můžu uplatnit paušálně náklady 50% i když reálně mám náklady na 0,- kč :-)...!


Mohl by jste mi ale ještě někdo odpovědět na ten druhej dotaz...? Díky
novgorod
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 9. 3. 2009 18:39

novgorod píše:A ještě jeden nezasvěcený dotaz- Měl jsem tento rok příjem na smlouvu o dílo (např. tvorba webových stránek), což hodlám v danovém přiznání za rok 2009 danit jako ostatní příjmy. Tento rok si ale plánuji i založit přímo živnost a to sice se stejnou náplní (tvorba webových stránek). Nebude v tom nějaký rozkol? Budu moci ten první příjem stále uplatnit jako smlouvu o dílo (živnost jsme tehdy ještě neměl) i když jsem stejnou činnost provozoval i později (ale jiný zákazník) už ale s živnostenským listem...?

Dnem získání živnostenského oprávnění to nebudou příjmy ostatní ale příjmy ze živnosti ... hlavně mít tu živnost dřív než druhého zákazníka nebo druhou zakázku ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod novgorod 9. 3. 2009 21:32

No to si snad ale děláte srandu ne :-O!? Jaktože?...? Vždyt to bylo na smlouvu o dílu, já v té době ani živnost neměl a "faktura" nebo jak to nazvat z této první zakázky na smlouvu o dílo je na mě, není tam žádný IČO ani DIČO ani nic takovýho, je to na mě, na mé rodné číslo, šlo to na muj osobní účet, ne na účet "podnikatelský" který si případně budu muset zřídit...
No to je čára přes rozpočet ale pro mě...!

A co se stane když to prostě do živnosti nezařadím, protože to tam podle mě logicky nepatří (at si stát vytře pr... s tímhle) a zdaním to jako smlouvu o dílo? (a další zakázky budu už danit jako živnost protože teprve pro ně budu mít živnostenský list...). Co se stane? To budu mít jako problémy, neuznají mi to? Hovoří se vubec v zákonu o něčem takovém nebo je to na zlovůli toho kterého úředníka jen...??
novgorod
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod novgorod 9. 3. 2009 21:42

A druhý dotaz: Kdybych si nechal peníze za nové zakázky tajně posílat někam na osobní účet, bez toho aniž bych vystavoval faktury, tak bych se asi dopouštěl podvodu že (a nehodlal to potom nijak státu přiznat tyto moje příjmy)...?

Chci se ale zeptat, jestli by se podvodu dopustil i člověk co mi peníze takto vědomě posílá bez obdržení regulérní faktury, jen tak na osobní účet.

Leželo by riziko odhalení jen na mě, anebo i pro mého "zaměstnavatele" by to bylo rizikové a kdyby se na to přišlo šel bych "sedět" nejen já ale i on (jde mi to jestli je to i pro něj nebezpečné a bude mu stát za to pečlivě zatajovat, nebo jestli tímhle chováním riskuju jen já a on se s utajováním nebude nějak příliš obtěžovat)...??

Děkuji za odpověd.
novgorod
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod novgorod 9. 3. 2009 22:05

Tož vy mě ale matete pane :-), ted mi paní tady tvrdí něco jiného...:

http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=3046

(Nepochopil jste můj příspěvek trochu jinak než jsem ho myslel...? (viz ten druhej web a lepší formulace dotazu)...?
novgorod
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 9. 3. 2009 22:22

Najdi si daňového poradce ... toto je moje poslední odpověď ... pokud mi nevěříš nemáme o čem diskutovat:

Příklad:
živnostenský list budeš mít od 1. 4. 2009

dne 7. 4. 2009 ti přijde platba od odběratele za březen ... ta se bude danit dle § 10
dne 7. 5. 2009 ti přijde platba od odběratele za duben ... ta se bude danit dle § 7 (je zbytečné dráždit finančák vysokou desítkou a nízkou sedmičkou)

čáru přes rozpočet? opravdu ... u příjmů dle § 10 si nemůžeš odečíst žádné paušální výdaje ... u § 7 to je 50 % ... takže když už nic jiného tak státu do huby narveš polovinu na daních!!!

Jo a dvoukupičkové účetnictví dřív nebo později bude odhaleno ... v této zemi je práskačů víc než dost a vinu za to budeš mít jen a jen ty ... ale spíš jde o to kdo tě bude bez faktury platit :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod novgorod 9. 3. 2009 23:00

Ale ta paní mi tam tvrdí něco jiného, navíc já jsem měl tu platbu za smlouvu o dílo někdy v Lednu, kdy jsem to dokončil, poslal fakturu, obdržel platbu... To vše v lednu a živnostenský list jsem neměl... Tohle všechno už je dávno za mnou...
Takže 5. leden mi přišla platba od odběratele smlouvy o dílo...

Živnostnak budu mít až od 1. dubna 2009... Já to nemyslím nijak útočně nebo zle! Ale myslím že jste ten původní dotaz pochopil jinak než jsem myslel (neformuloval jsem ho zrovna nejlépe...)...

Živnost 1. dubna 2009 až, všechno do dorazí po ní (po 1 dubnu) daním jako živnostník, ale vše co bylo (celkem dlouho) předtím, v lednu, a už je uzavřeno je podle mě smlouva o dílo a taky to tak daním...?

Jinak teda čára přes rozpočet to pro mě osobně je, protože já jsem neměl žádné vydaje a částka nepřekročila 192 640 takže když si uplatním slevy na dani na poplatník a studenta tak nebudu platit nic (narozdíl od živnosti kde bych už musel platit zdrav soc).
novgorod
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zdenekj 9. 3. 2009 23:47

Já bych to viděl ještě jinak:

a.) smlouva o dílo - jednorázová = nahodilý příjem dle § 10 , zádný paušál
b.) smlouva o dílo - opakované příjmy = příjem z podnikání dle autorského zákona = 40% paušál
c.) smlouva o dílo ŽL = 50% paušál
zdenekj
Návštěvník

Odeslat příspěvekod novgorod 10. 3. 2009 09:13

No ale o tom už se nebavíme (přesto děkuju za odpověd). Mě ted zajímá jestli mě "Rop" jen špatně pochopil (nenapsal jsem ten dotaz moc jednoznačně, uznávám), nebo je tu velký nesoulad mezi dvěma weby... (dvěma osobami kdy každá řká něco jiného)...
Viz muj předchozí příspěvek...?
novgorod
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zdenekj 10. 3. 2009 12:19

Podle mě je to o aplikace definice podnikání, není důležité, zda mám smlouvu, ŽL, důležitá je právní skutečnost, obsah a forma. - Podnikání je soustaná činnost prováděná za účelem zisku.

V §10 zdaňuji nahodilé příjmy a příležitostné příjmy , pokud tedy máte jednu krátkodobou smlouvu o dílo z ledna u jednoho zákazníka jako student zdanil bych ji v §10, pokud ale máte smlovu na 1 mil. Kč na delší období tak to už pravděpodobně bude navozovat znaky podnikání ( příjem 1 mil Kč rozhodně není příležitostnou činností:) ) třeba vytváření WWW stránek po dobu 6 měsíců ) a budete to zdaňovat §7 bez ohledu na to zda máte či nemáte ŽL. Nebo pokud by jste měl dokonce více smluv o dílo.
Tady Vám nikdo neporadí pokud detailně neuvidí smlouvu a nebude znát přesný popis prací. Protože výklad definice podnikání soustavná a opakovaná činnost je v mnoha případech tak na hraně, že to někdo posoudít tak a druhý jinak.
zdenekj
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků