Možnost hypotéky nebo úvěru ze stav. spoření při vyplacení?

Spotřebitelské úvěry, kreditní karty, leasing

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod j.vy 29. 6. 2014 11:37

Zajímalo by mě, jestli by byla reálná možnost získat normální hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření?

S přítelkyní jsme kupovali byt společně (v r. 2006 asi za 1,2 M, teď se v okolí podobné byty prodávají za zhruba 1,1-1,25 M). Je se mnou psaná v kupní smlouvě. Protože jsme se nevzali, při převodu do osobního vlastnictví družstvo přepsalo byt pouze na mě (nechtěli přepisovat na dva lidi).

Na bytu je ještě zástava na úvěr ze stavebního spoření asi 95 tisíc (můj). Momentálně volná hotovost je asi 150 tisíc. Na podílu jsme se ještě úplně nedohodli, ale by byt nechtěla. Při prodeji za 1,2 M (mohlo by nějakou dobu trvat) by po zaplacení daně z převodu její podíl vycházel asi na 440 tisíc. Pokud bych si byt nechal, chtěl bych jí dát max. 530 tisíc (zhruba tolik celkem zaplatila na splátkách úvěrů a úrocích).

Myslím, že nebudu první komu se něco podobného stalo, takže neřešili jste už někdo podobný problém? Nebo bude jednodušší byt prodat a shánět si potom jiný?
j.vy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fantucci 29. 6. 2014 12:06

A co je účelem úvěru - vypořádání přítelkyně, resp. koupě její poloviny?

Imho, otázka na kterou já osobně odpověď neznám, je ta, jestli onen převod do os. vlastnictví byl v pořádku, když tam nefiguruje přítelkyně, přestože je uvedena na kupní smlouvě.
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 29. 6. 2014 12:56

IMHO je blbost kupní smlouva na drustevní byt, protože tam jde o převod práv...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod j.vy 29. 6. 2014 18:57

Omlouvám se za nepřesnosti a uvádím na pravou míru, pokud by něco bylo nepřesně, tak případně ještě doplním:

Byt byl původně kupovaný jako družstevní od realitky (majitel realitky jej měl psaný na sebe), takže smlouva byla skutečně o převodu členských práv. Protože jsme si oba dva brali úvěr ze stavebního spoření, tak jsme se do smlouvy o převodu práv nechali napsat oba. Díky tomu nebyl problém, abychom oba dva dostali úvěr ze stavebního spoření. V bytovém družstvu nám ale bylo řečeno, že práva k bytu může mít jen jeden člen (nebo manželé, ale to nejsme). Tak jsme se domluvili, že členem družstva budu já. Při převodu do osobního vlastnictví zase družstvo umožňovalo převést byt pouze na člena družstva... Hned po převodu do OV byla na byt smluvní zástava k úvěrům, takže potom jsme to na katastru taky neřešili.

Peníze by byly použity na vypořádání přítelkyně. Tím, že je ale byt psaný jen na mě si nejsem jistý, jestli je vůbec nějaká možnost financování? Přišlo by mi to pro oba jako výhodnější řešení, ale nevím jestli je to možné nějak financovat, když už teď je byt psaný na mě...

Asi by teoreticky připadala v úvahu třeba americká hypotéka, ale tam jsou ty úroky zase trochu jinde než u normálního úvěru na bydlení a do toho už by se mi moc nechtělo...
j.vy
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků