Bankovní identita, eObčanka, datové schránky, eIdentita

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod losalamos 22. 9. 2021 06:56

Není na co čekat a myslím, že se nemusíš přechodu obávat
https://www.csob.cz/portal/csob/csob-identita
Naposledy upravil losalamos dne 22. 9. 2021 06:58, celkově upraveno 1
losalamos
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 22. 9. 2021 06:57

https://www.csob.cz/portal/csob/csob-identita

Mimo jiné se jedná o bankovní identitu, pomocí které se přihlásíš do eIdentity.

eIdentita = "digitální občanský průkaz", kterým prokazuješ svou totožnost na internetu státním systémům, do kterých se můžeš přihlásit - kam se přes eIdentitu můžeš přihlásit: https://info.eidentita.cz/sep/ (klikni nahoře na "vše")

Aby "digitální občanský průkaz" byl zabezpečen, tak se k němu musíš přihlásit. Jedním ze způsobů je bankovní identita. Momentálně bankovní identitu poskytuje ČS, ČSOB, KB, Air Bank a Moneta. Připravují ji další banky. Všechny způsoby přihlášení do eIdentity: https://info.eidentita.cz/idp/

Současně je nutné upozornit na Čl. CXLII bod. 2 zákona č. 261/2021 Sb., který nabude účinnosti 1. 1. 2023 - Kdo se po 1. 1. 2023 přihlásí do eIdentity, tomu bude zřízena datová schránka fyzické osoby nepodnikající ze zákona.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libol 22. 9. 2021 07:14

Historicky mám MojeID, Datovku ... fakt si nejsme jist, k čemu mi bude další identita - kromě toho, že ji může někdo zneužít
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 22. 9. 2021 07:26

99 % osob nemá žádný identifikační prostředek do eIdentity. Bankovní identitu bude mít odhadem 50 % obyvatelstva. To je velmi zásadní změna v digitalizaci.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pospa874 22. 9. 2021 09:35

@Rop
Jen je škoda, že bankovní identita zatím funguje na čistě veřejné (státní) služby. Například do zdravotní pojišťovny (VZP) se pomocí bankovní identity přes NIA přihlásit nelze. Snad se to s komerční a soukromou sférou časem zlepší.
Pospa874
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ROlda78 22. 9. 2021 10:14

jiné pojišťovny (OZP) to umí, ale je to tak velká výhra (místo loginu a hesla)?
mimochodem na VZP to jde také, viz: https://moje.vzp.cz/

:!: tak kecám, podporuje to NIA (sám mám MojeID), ale BankID tam chybí
O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak. Jan Werich
ROlda78
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 24. 9. 2021 21:29

Rop píše:99 % osob nemá žádný identifikační prostředek do eIdentity. Bankovní identitu bude mít odhadem 50 % obyvatelstva. To je velmi zásadní změna v digitalizaci.

Nasilne diky te politice bude mit xy lidi, mozna casem 80% obyvatel tuto identitu (nebo snad budou banky ktere nikdy nebudou nutit identitu?), ale hodne lidi ji nebude vubec pouzivat a nebo ani si neuvedomi co to tam je. To muze mit casem za nasledek zneuziti. U dalsich co nahodne najdou portal obcana, jim bude automaticky zalozena Datovka, ktere se potom nezbavi a trada cesta k exekucim otevrena :D

Vysvetleni: protoze jsou lidi kteri tu datovku odsouhlasi pri nejakem testu prihlaseni. Nasledne je to otravuje resit heslo, takze zapomenou a neprihlasi se jak je rok dlouhej. I kdyz se jim rekne proc ne, povi ze to nebudou resit jen zapomenou ze do normalni schranky dulezity dopis nedorazi a je v Datovce.

-- 24. 9. 2021 22:36 --

Rop píše:Současně je nutné upozornit na Čl. CXLII bod. 2 zákona č. 261/2021 Sb., který nabude účinnosti 1. 1. 2023 - Kdo se po 1. 1. 2023 přihlásí do eIdentity, tomu bude zřízena datová schránka fyzické osoby nepodnikající ze zákona.

Z toho mam vitr, promin ze se ptam :shock:
Od 2023 to znamena, ze pokud prijmu nasilne podminky sve banky napr CSOB, zrizeni Bankovni Identity za ucelem abych se dostal do sveho IB, bude mi nasilne zrizena Datovka? :shock:
Mel jsem stale za to, ze je zricena pouze, pokud pouziju nejaky ten statni portal a tam to odsouhlasim.

Mam problem, nemohu se tim dostat do CSOB IB, kdy se chci prihlasit bezne na PC (v apce mam jen to potvrzeni ala pin, nikoliv smartbanking), nepusti me to tam a chce to pouze podepsat a odsouhlasit identitu, ale ja ji nechci. Sice lze ji potom v IB zakazat, ale nevim jestli pouhy zakaz bude mit nejakou vahu prave do budoucna.
:hm
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Zedna1 25. 9. 2021 10:18

Po automatickem zrizeni datovky po pouziti bank. identity (po roce 2023) lze tu nasilne vnucenou datovku dodatecne deaktivovat.
Zedňa
Zedna1
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 25. 9. 2021 11:37

ripper6: asi jsem to napsal málo česky. Takže KDO SE PO 1. 1. 2023 PŘIHLÁSÍ DO EIDENTITY, tomu bude zřízena datovka.

To, že budeš mít zřízenou bankID naznamená, že ti zřídí datovku. Musíš se s bankovní identitou přihlásit do eIdentity.

Navíc datovka půjde znepřístupnit. A jinak, mám tři datové schránky, dvě dobrovolné (fyzická osoba, podnikající fyzická osoba) a jednu ze zákona (daňový poradce) a překvapivě žádnou exekuci nemám.

Mimochodem v tomto státě jsou pouze dvě věci vytvořené a provozované státem, které jsou vysoce efektivní. Datové schránky a přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 25. 9. 2021 12:20

Rop: dekuji, ted uz je mi to srozumitelne (nebudu muset tak ty ucty rusit) :)
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod qxdxqxdx 25. 9. 2021 14:25

Ano datová schránka fakt dobrá věc pro komunikaci s úřady. A překvapivě jsem před týdnem zjistil, že už je poštovní datová zpráva levnější než dopis, jen 5 Kč.
qxdxqxdx
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Rop 25. 9. 2021 18:15

Poštovní datové zprávy mají jednu vadu na kráse - viz § 18 odst. 2 zákona 300/2008 Sb.:
(2) Dokument dodaný podle odstavce 1 je doručen okamžikem, kdy se do datové schránky přihlásí osoba, která má s ohledem na rozsah svého oprávnění přístup k tomuto dokumentu.

Ovšem 1. 1. 2022 přibude nový odst. 3:
(3) Nepřihlásí-li se do datové schránky osoba podle odstavce 2 ve lhůtě 10 dnů ode dne, kdy byl dokument dodán do datové schránky, považuje se tento dokument za doručený posledním dnem této lhůty.

A konečně to bude mít smysl. Třeba na podávání výpovědí. Navíc v základním módu budou míž všechny datové schránky povolen příjem poštovních datových zpráv (ale bude možné příjem poštovních datových zpráv zakázat). Dnes je to naopak. Kdo nepovolil, tomu nelze dodat poštovní datová zpráva.

Posledních pár příspěvků si dovolím přesunout.
ripper6 píše:Nasilne diky te politice bude mit xy lidi, mozna casem 80% obyvatel tuto identitu (nebo snad budou banky ktere nikdy nebudou nutit identitu?), ale hodne lidi ji nebude vubec pouzivat a nebo ani si neuvedomi co to tam je. To muze mit casem za nasledek zneuziti.
Ještě k tomuto - pokud už někdo se přihlásí do tvého internetového bankovnictví (přihlašovací údaje do bankovní identity jsou totožné jako přihlašovací údaje do bankovnictví), tak co myslíš že ho bude zajímat? Tvoje peníze nebo tvůj výpis z rejstříku trestů?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 25. 9. 2021 18:40

Rop píše:… podnikající fyzická osoba) a jednu ze zákona (daňový poradce)...

Paneboze, to se jeste odlisuje datova schranka podnikajici osoby a datova schranka poradce?
To je mi panecku kokotina …


Jinak at stat se nedivi, ze tu jejich elektronizaci pouziva malo lidi, kdyz to maji vymyslete takto debilne. Ja treba mam obcanku s cipen, na ni nahrany elektronicky podpis. Coz je fajn libi se mi to. Jenze zanedlouho mi bude ze zakona zrizeno jeste elektronicke autorizacni razitko, coz je v podstate take elektronicky podpis, jen s obrazkem razitka navic. Ale ouha, toto pujde na obcance s cipem pouzivat asi jen dva roky, pak to prestane cosi splnovat. Takze namisto toho, abych mel od statu jednu obcanku s ulozenymi slektronickymi podpisy, tak pro elektronicke autorizacni razitko budu muset mit navic jeste extra flesku. K tomu hafo dalsich datovych schranek, no debilovina na n-tou.
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod qxdxqxdx 25. 9. 2021 19:33

Setkal jsem se také s pojmem Dotovaná datová schránka, ale nepřišel jsem na to, jak to v nastavení DS aktivovat. Jde to vůbec u DS fyzických osob, aby jedna DS hradila provoz druhé DS?
qxdxqxdx
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Rop 25. 9. 2021 21:20

Hlava: význam to samozřejmě má a poměrně veliký. Do datové schránky fyzické osoby nepustím nikoho. Do datové schránky podnikající fyzické osoby svou účetní. Do datové schránky daňového poradce asistenty daňového poradce. Taky jsem dlouhou dobu přemýšlel, proč je tolik datových schránek, ale rozdělit přístupy má svůj význam.

osobně: co zkusit návod? Nebo google? https://www.mojedatovaschranka.cz/stati ... html#8_6_5
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků